Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Jsem spokojena. Odhalila jsem zapletku, pachatele uz v polovine knihy, ale o to vetsi radost mi to prineslo. Takze prestoze se nekonalo zadne prekvapeni, jsem spokojena, mozna o to vic, ze jsem vse odhalila. Jedna vec mi tam uplne nesedi, ale to nevadi. Bavila jsem se.

Jsem spokojena i s hlavni hrdinkou, nebyla mi nesympaticka a tesim se, az se o jejim zivote dozvim vic. Luke je skvely partak. Prectu si dalsi dily.

05.12.2022 4 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tolik emocí, tolik citu, tolik myšlenek, tolik moudrých vět v tak malé knížečce. Děkuji, děkuji, že mám zase touhu číst Danta...

..., jsem si najednou uvědomil, že žijeme vypůjčený čas, že čas je vždycky vypůjčený a že poskytovatel půjčky si pro dlužnou částku přichází právě ve chvíli, kdy jsme nejméně připraveni ji splatit a potřebujeme si půjčit víc.

30.05.2021 3 z 5

On On Elle Kennedy

Ve svém žánru jedna z nejlepších knih, ke které se lze v českém překladu dostat. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí od začátku do konce a člověku nezbývá, než jim to hrozně moc přát. Výborná oddechová četba, ke které se vždycky ráda vracím. Rozhodně doporučuji.

19.05.2021

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Výborná kniha, kterou mohu v rámci žánru určitě vřele doporučit. Romantický příběh, který má vše, co má správný romantický příběh mít. Velice se mi líbily citace slavných v rámci e-mailové konverzace.

11.05.2021 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Nemám ráda, když ze mě kniha, film nebo hra dělají hlupáka nebo ignoranta, tahle dělá obojí. Vývoj postav, svět, stav společnosti jsou jen málo propracované, vše ustupuje snaze šokovat. I ve chvílích, kdy je to bezúčelné a kontraproduktivní. Zcela zbytečné násilí na štěňátkách.

Celkově je kniha nepropracovaná, nejde do hloubky a nevyužívá potenciál poměrně zajímavého nápadu. Hlubší myšlenku postrádá, ač se čtenáře všemožně snaží přesvědčit o opaku.

21.06.2023 1 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

,,Když stojí nad propastí a shlíží do ní, odpovídá mu temnota. Když ale dosáhne dna a vzhlédne, odpoví mu světlo.

Já jsem spokojena, zdaleka jsem nečekala tolik. Jako velké plus hodnotím lokalitu, kde se příběh odehrává, přeci jen to mám za humny a na řopíky se musím jet podívat.

Petr mi byl sympatický, jen mě zaujalo, jak často se jeho svět točí okolo poprsí žen, zajímalo by mě, jestli je to fakt běžné, ale knihu psala žena, tak možná ňadrům přikládá příliš velký význam, a taky různým stavům varlat.

Mystický příběh, okořeněný slovanskou mytologií se mi líbil. Trošku ke konci mi přišlo, že zbytečně chvátá vzhledem k tempu celé knihy. Jednání lidí ve vesnici, tak zvaných přátel bylo nechutné a neomluvitelné, bojím se, ze by takhle mohlo vše probíhat i ve skutečnosti, bohužel. Kriminalisté, tady jsem trošku skřípala zuby, předpojatí a nekompetentní zabedněnci. Uvítala bych epilog.

Autorka a korektor by se rozhodně měli naučit, jak správně oslovujeme. Hodně mi to vadilo a vytrhávalo z rozhovorů.

Kniha ze mě nějaké emoce vykřesala, na konci jsem se fakt bála o Imbuse. Díky němu a Orlickým horám hodnotím o hvězdu výš, než bych jinak hodnotila.

30.03.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Cloveku se ani nechce verit…ze neco takoveho bylo mozne. Nemam slov. Snad jen verme a doufejme, ze se nic takoveho nemuze opakovat. Ruta Sepetys mi opet dokazala rozsirit obzory a otevrit oci, dekuji.

Kniha je opet neuveritelne ctiva, kratke kapitoly, na ktere jsme u ni zvykli mi vyhovuji a nuti me cist stale dal a dal. Kniha vyjimecna svym obsahem i formou. Dokonce i z obalky na me dycha atmosfera smutku, statecnosti a touhy po svobode. Poucme se, my vsichni.

Slysis me?
Vykladam vtipy
a smichem zakryvam slzy pravdy,
ze nam vymenili soucasnost
za prazdne sliby
jeste prazdnejsi budoucnosti.

————

Nezapomenes na me?
Na kluka, co ma na zadech
pripnuta kridla nadeje,
ktera nikdy nemohl roztahnout.
Uz nikdy se nedozvi,
cim mohl byt.

Cim jsme vsichni mohli byt.

29.10.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tuhle knihu jsem se rozhodla přečíst na základě mnoha doporučení a velice dobrého celosvětového hodnocení. Anotace knihy mě navnadila a říkala jsem si, že to musí být dobré čtení, vlastně skvělé, až na to, že nebylo. Omlouvám se všem opěvovatelům této knihy, jistě, potenciál a námět je velice zajímavý, příběh mladé dívky, která žije osamocena v bažinách a ještě protkán detektivní zápletkou, ale bohužel potenciál zcela nevyužitý. Detektivní zápletka byla velice slabá, každý čtenář detektivek po pár sezeních v soudní síni musí vědět, kdo je vrahem. U samotného příběhu dívky jsem měla velká očekávání a těšila se na to, jaký člověk z ní vyroste, neustále jsem slýchala přirovnání k příběhům "vlčích dětí" zasazených do úžasného příběhu, prosím, tak to opravdu ne, tahle dívka působila spíše jako běžný samotář a přirovnání k tomuto sociologickému tématu je naprostá bagatelizace a naivita, která mě místy iritovala, protože hlavní hrdinka ve skutečnosti neměla téměř žádný zásadní problém v komunikaci s ostatními lidmi, pouze svoji plachost, kdy vlastně toužila po společnosti druhých, zároveň se ale bála, aby jí ostatní neublížili nebo ji neopustili, bála se věřit druhým, překvapení, s takovým problémem se potýká většina mladých dospívajících lidí. A takových absurdit v knize můžeme najít mnohem víc. Kniha je pro mě jedno velké zklamání, za nějaký čas se k ní pokusím vrátit a přečíst ji ještě jednou, ale v tuto chvíli pro mě bylo její čtení utrpením. A úchvatný popis bažiny a živočichů žijících v ní to nespraví, ač tohle je opravdu velice povedený aspekt.

Přiznávám, jsem rád, že je po všem:
Na konci necítím nic než soucit
S naléhavou touhou po životě.
....Sbohem.

29.05.2021 1 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Nádherná kniha, četla jsem ani nevím kolikrát a ještě doufám budu mnohokrát číst. Doporučuji všem, nejen milovníkům řecké mytologie. Kniha, které se nedá nic vytknout, výborná práce, pane Eduarde Petiško.

22.05.2021 5 z 5

Dopisy Otce Vánoc Dopisy Otce Vánoc J. R. R. Tolkien

Letos patří Argu můj velký dík, za Tolkienova díla, ale i Zeměmoří, díky Vám doufám nebudou tato úžasná díla ještě dlouho zapomenuta.

Chci vyzdvihnout nádherné zpracování knihy, tohle je opravdová radost držet v ruce.

Dopisy samotné jsou krásné, pohladí po duši a nastíní, jak moc rád měl Tolkien své děti. Jak skvělý nápad, psát dětem dopisy od Otce Vánoc. Celou knihou prosakují nápady využité v Pánovi prstenů, ale také težké době, ve které jsou dopisy psány.

Přinesly mi mnoho radosti, úsměvů na tváři, ale i sladkobolného pocitu, že vše jednou musí skončit a všechny děti jednou dospět, tedy kromě nás, kdo jsme věčnými dětmi, skrze knihy, které stále čteme. Děkuji.

18.12.2023 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Jsou knihy, které si přečtete jednou a víte, že už se k nim nevrátíte, některé si zaslouží přečíst dvakrát, některé možná ani jednou, a pak je tu Sama čepel, která i po mnohá přečteních neztratila nic ze svého lesku a své ostrosti.

Ty postavy, ach ty postavy, můžeme se bavit o vývoji postav v rámci fantasy, ale jen málokdo to umí tak, jako Abercrombie, možná nikdo. A o tom to celé je, o postavách, které jsou svým způsobem strašné, ale vy si postupem času najdete cestu ke každé z nich.

Tohle je jedna z nejlepších fantasy sérií, byla taková před patnácti lety, je taková teď a něco mi říká, že jí bude i za dalších patnáct let. Must read!

31.10.2023 5 z 5

Autobiografie bezne nectu, tahle se mi ale vazne libila. Tom Felton umi psat, je vtipny, skromny a inteligentni.

Mela jsem to stesti, ze jsem vyrustala s filmy Harryho Pottera a diky teto knize jsem se mohla vratit nejen do detskych let, ale pripomenout si i vlastni peripetie dospivani. Tesim se, az si znovu pustim filmy a prectu knihy.

30.11.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Vyborna detektivka, nebyl to typicky mrazivy pribeh, na ktere jsme zvykli v severskych detektivkach, ale vyborne oddechove cteni plne sympatickych postav, krasne prirody a atmosfery, ze ktereho jsem mela pocit, ze jsem se ve skutecnosti ve Svedsku ocitla. Doporucuji fanousku detektivek Agathy Christie, kdy autori obdiv k teto spisovatelce nijak nezakryvaji, naopak opevuji.

18.10.2022 3 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Kniha se mi moc libila, prectena za jeden den, takze to o necem svedci. V ramci zanru rozhodne vyborna zalezitost. Kniha je vtipna, na rodzdil od Kronik prachu mi prisla dobre ukotvena v case a hlavni hrdinka mi byla sympaticka. Nechyběla ani trocha erorotiky, coz podle me to techto knih patri a ja to vitam. Bavila jsem se od zacatku do konce. Doporucuji a tesim se na dalsi dil.

14.10.2022 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Kniha se jako vsechny knihy od S. J. Maas cte velmi lehce. Ja jsem mela Nestu rada uz v puvodni trilogii a s Cassianem jsem jim to hrozne moc prala. O to vic me trosku mrzi, ze drive dokazala autorka vyjadrit vice citu a lasky techto dvou na par strankach, nez nyni na nekolika stech. Ja jsem Neste ty city uplne neverila. O potrebe zatahnout Azriela do milostnych fantazii Nesty snad ani nechci uvazovat. A over power schopnosti nasich “valkyr” mi prisly misty az komicke. A Azrielova bonusova kapitola, z te je mi spatne jeste nekolik mesicu po docteni. (Ja vzdycky rikala, ze Rhys je parchant).
Takze ano, cte se to dobre, ale proc je opet hrdinka, ktera ma schopnosti, ktere predci vsechny ostatni, v tomhle pripade doslova. A nejen magicky, dokonce se nauci bojovat za par mesicu lepe nez valecnik, ktery nic jineho v podstate od detstvi nedela… nevim, zacina me to nudit. Maas si vymysli neresitelnou situaci, u ktere maji postavy, alespon nektere, zemrit, v tom hlavni hrdinka absolutne nepochopitelně vytahne nejake smesne eso z rukavu a vsechny porazi, vsechny zachrani…

10.10.2022 2 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Další skvělý příběh, osobně jich asi nikdy nebudu mít dost. Kluci jsou opět skvělí, příběh je vyvážený, navíc je proložen spoustou humoru. Takže opět doporučuji! Tyhle autorky to prostě umí.

19.05.2021 3 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Pro mě asi nejlepší díl, nebo jsem prostě jen ráda, že po Barbaričově knize, která mě otrávila, jsem se zase bavila.

Akce štřídá akci a celý případ je spletitý, jak jsme již zvyklí, Bohdan Jaroš, bez pochyb moje nejoblíbenější postava.

05.03.2024 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Vlastně docela smutné... Tahle kniha mi definitivně potvrzuje, jak dobrým spisovatelem Juraj Červenák je. Tak já už se tomu Bohatýrovi nebudu vyhýbat.

29.01.2024 4 z 5

Beren a Lúthien Beren a Lúthien J. R. R. Tolkien

Až mi slza ukápla, ehm hned v prologu.

Nádherný příběh, nádherný překlad. Zpracování předčilo má očekávání, až mám chuť všechny knihy odložit, ponořit se opět a na dlouhou dobu pouze do příběhů pana Tolkiena.

Co dodat, i kdyby to mělo nějakou chybu, nikdy bych ji nepřiznala, sobě ani druhým, o to lepší, že nemá. Děkuji.

18.01.2024 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Líbilo se mi to ještě o něco víc než Mareš, přeci jen jsem se dozveděla víc nových a důležitějších věcí. Ano, pořád považuji létání za krajně nepříjemný zážitek, ale rozhodně k němu mám nyní větší respekt.

22.10.2023 4 z 5