gossipavlina gossipavlina komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Po dočtení jsem si musela nechat nějaký čas na „vytrávení". Je to opravdu těžce stravitelné čtení. Nebude pro každého, a to nejen tím tématem. Bílá Voda prostě není standartní román. A tak je k tomu třeba přistupovat. Pak nemůže být čtenář překvapen.
Ale já byla nadšená, knihy Kateřiny Tučkové přinášejí vždy něco nového, ze dna naší historie dokáže najít zapadlý příběh.
Je vidět, že za knihou je opravdu hodně, hodně práce.
Doporučuji!

25.05.2022 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Oproti většině přede mnou nadšeně áchat nad knížkou nebudu.
Motanice zamotaná, tolik postav, které mi splývaly. Takže proč to ještě nezamotat víc lidmi z řad policicistů se stejným příjmením (sourozenci).
Možná mohlo i zůstat jen u příběhu z Čech. Ta slovenská epizodka byla jaksi nadbytečná.
Další knihy od autora už asi číst nebudu. Jeho styl mě moc nezaujal.

24.04.2022 2 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

U knih se dvěma časovými rovinami bývá pravidlem, že současnost není moc zajímavá. Nejinak tomu bylo i ve Zmizelé apatykářce. Takže při hodnocení jsem byla dost na vážkách, kolik hvězdiček udělit, aby to bylo spravedlivé a vypovídající. Rozepíšu se trochu víc o každé části zvlášť.
Současnost - Caroline byla nešťastná, chápala jsem, že si v sobě řešila zradu. Ale byly okamžiky,
kdy už jsem toho jejiho brečínkováni měla plné zuby. Celá Carolinina story byla lehce plytká, s Carolininym manželem a dokonce s policií v závěsu až přitažená za vlasy. A nezachránilo to ani těch pár zajímavých momentů při objevování a odkrývání minulosti. Ale nakonec se Carolin vzpamatovala a našla samu sebe.
Minulost - zatimco s Carolin byla trochu nuda, dění kolem Nelly a Elizy jsem četla se zájmem. Jejich příběh byl podstatně zajímavější a uvěřitelnější. I když seznam návštěvnic netradiční apatyky mohl být bohatší.
Celkový dojem z knihy mám ale odpočinkový. Jo, bylo to fajn.

19.04.2022 3 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

Asi nebyl dobrý nápad vůbec knížku s politickým tématem, o válce, číst v současné době, přišlo mi to hodně reálné a šel mi mráz po zádech. Ale byla to jediná věc, ze které jsem měla podobné pocity. Jinak jsem byla spíš zklamaná. Předchozí špionážní knihy jsem od KF nečetla, takže nemohu srovnávat. Znám jen Pilíře země, a to se moc srovnávat nedá, nicméně z těch jsem byla nadšená.
Ale vrátím se k Nikdy - červenoknihovní vztah Tamara a Tab, to bylo jak pěst na oko, kam dal KF hlavu, vlastně tužku. Celkově mi celá kniha taková roztříštěná, Především první polovina. Z postav m nebyl nikdo sympatický. Knihu hodnotím jako průměrnou.

17.04.2022 3 z 5

Sestra Slunce Sestra Slunce Lucinda Riley

Tak mám za sebou 6. dil a jsem pořád stejně nadšená. To je opravdu nápaditá a neotřelá série. Každá ze sester úplně jiná, pocházející z jiného prostředí, z různých kultur. A musím paní Lucindu pochválit, jakou si dala práci se získáváním informací. A pak to vše posílá dál mezi své čtenářky v podobě skvělých příběhů.
Palec nahoru i za tento 6.dil, který nás blíže seznamuje s prchlivou a bouřlivou Electrou, životem v Africe v první polovině 20.století. Potkáme se blíže i se Stellou, bojující proti rasové segregaci. Kdo je Stella nebudu prozrazovat. V každém případě je pro Electru velmi důležitá.
Doporučuji k přečtení!

15.03.2022 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Paráda! Naše rodina je plná fanoušků létání a všeho, co k tomu patří. Milujeme vůni leteckého benzínu, nejlépe smíchanou s vůní moře a s vůní rozpáleného asfaltu.
Pana Hecla jsem viděla několikrát i v TV, na YouTube jsme viděli asi všechna jeho videa. Musím říct, že je to velký sympaťák a fešák, jehož přitažlivost ještě umocňuje uniforma.
Ale zpět ke knize. Knížka nám odkryla ještě další věci, především že života pilota. Po celou dobu čtení jsem z pana Hecla cítila velkou ambicioznost, touhu po tom být dokonalý a zároveň velkou zodpovědnost.
Doporučuji k přečtení! I těm, pro které létání je spíš za trest.

16.02.2022 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Je hodně věcí, které bych mohla knize vytknout. Nejvíc jsem byla otrávená stylem psaní, prvorepublikovy roman pro slečny a paní. Trapné a jalové. Kolikrát jsem si během čtení pomyslela, že to autor snad nemohl myslet vážně. Za další mě rozptylovalo neuvěřitelné množství postav, bez nichž by se příběh dokázal obejít. A přitom tak zajímavé téma a atraktivní prostředí. A co mě rozčílilo úplně nejvíc, že pan Javůrek si ani neumí dohledat fakta. Vylodění v Normandii v dubnu, to jako vážně? Nebylo to náhodou v červnu???
Palec dolů, škoda papíru.

06.02.2022 2 z 5

Dáma s hedvábnou maskou Dáma s hedvábnou maskou Diana Norman

Nenechte se odradit velkým množstvím stránek. Např. do karantény je kniha jako dělaná.
Perfektní historický román, s romantickou linkou. Přerod Pen, to je velmi zajímavá proměna osobnosti.
Mor, život šlechty, politické hrátky, ale i život lúzy a boj o život. Děje se toho tady opravdu hodně. Není čas na to se nudit.
Doporučuji.

03.02.2022 5 z 5

Štědrý večer v 87. revíru Štědrý večer v 87. revíru Ed McBain

V předvánočním fofru příjemné zastavení, které vůbec nezdrží, spíše potěší.
Samozřejmě lze číst v každé roční době. Ale dle mého, pokud nečtete v době vánoční, nezažijete to vánoční kouzlo, které na mě z knihy dýchlo. No, prostě, ke konci jsem se nad tím usmívala, jak měsíček na hnoji, bez ohledu, že byla skoro půlnoc a jedním okem už jsem spala.

31.12.2021 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Někdo ze světa dospělých by mohl knihu nazvat jako fantasmagorii. Příběh je opravdu hodně fantasy, ale pro děti by mohl být přitažlivý a zajímavý. Snad se v dohledné době potkám s malým čtenářem, který mi prozradí svůj dětský pohled. Mně už asi na pohádkové fantasy příběhy odumřela buňka.
Ale pohádka byla moc milá, dojemná. Hezky se četla. Příjemná oddychovka.

30.12.2021

Vánoční polibek v Notting Hillu Vánoční polibek v Notting Hillu Mandy Baggot

S touhle knihou už nechci nijak významně ztrácet čas. Takže napíšu jen krátce: blbost. Nedočteno.

27.12.2021 2 z 5

Nejkrásnější čas v roce Nejkrásnější čas v roce Joanna Bolouri

Když je teď ten advent, měla jsem chuť přečíst si nějakou vánočně laděnou knihu.
Před pár lety jsem takhle objevila Vánoční koledu od Ch. Dickense. A ta se mi líbila moc. Od té doby jsem v ruce měla nekolik knih s vánoční tématikou, ale ani jedna nestála ta nic.
To včetně hodnocené Nejkrásnější čas v roce
Hl.postava Emily byla hysterická a afektovaná. Že mi vlastně ani nepřišlo zvláštní, že je ve svých letech svobodná . A celá její povedená rodinka, z nichž nejvíc na sebe upozorňovala matka, byla vyšinutá. Snad jediný, kdo si z celého příběhu získal trochu mých sympatií, byl Evan. Nakonec to byl fajn kluk který měl srdce na správném místě.
Ostatním tady se čtení líbilo, já jsem byla spíš otrávená.

08.12.2021 2 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Dočíst slaďárnu tohoto kalibru mě stálo dost úsilí. Ani nevím, proč jsem ji nezahodila hned v začátku . Jedno velké klišé, kdy téměř doslova od první stránky víte, jaký bude mít konec. Asi že je ten předvánoční čas, tak jsem víc trpělivá a vstřícná.
Hlavní hrdinka Emii nemohla být dospělá, protože to roznèžňování se nad každým světýlkem mi připadalo na úrovni malé, naivní holčičky.
Jenom doufám, že všechny vánočně laděné knihy nejsou stejné.....

28.11.2021 2 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Paní Miřenka Čechová se nám pokusila alespoň částečně poodkrýt svět baletu . Pro mě to žádná novinka nebyla. Učebni metody,,profesorek" na taneční konzervatoři znám z vyprávění jedné své příbuzné. Když jsem to slyšela poprvé, pardon, ale chtělo se mi bl..t. To může vydržet někdo opravdu hodně zapálený .
Možná tahle kniha měla být pro Miřenku i částečně terapií.
Kniha je psaná zvláštním stylem. Krátké věty. Spíše jak výňatek z deníku.
S paní Miřenkou si budeme věkově dost blizko, takže číst o devadesátkách a životě v pražských klubech bylo pro mě lehce sentimentální . Milé připomenutí volnosti a bezstarostnosti mladí.
Doporučuji k přečtení.
A mimochodem, doporučuji si jen tak pro zajímavost vyhledat fotky nohou baletek. Ale jen pro silné povahy.

20.11.2021 4 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Knížka svým názvem zapadala do mého období zájmu o čtení o rituálních vraždách.
Kromě pátrání po okolnostech úmrtí Elity Svartové si doktorka Thea řeší i dost svých osobních problémů, především ty z minulosti, a ty mi do celkového příběhu dost často neseděly nebo mi přišly úplně zbytečné.
Nebylo to špatné, až snad na konec, kdy se toho stalo najednou nějak moc a ne všechno mi přišlo úplně vhodné pro thrillery. A vlastně jsem byla i trochu zklamaná z rozuzlení.

17.11.2021 4 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Woaw, já jsem chvilkami i ztrácela dech. Po dočtení hledám slova, kterými bych mohla vyjádřit své pocity a pokusit se ohodnotit knihu.
Během čtení mi běhal mráz po zádech. Z mnoha věcí, které se v knize děly.
Bylo to super!
Doporučuji!!!

09.11.2021 5 z 5

Sestra Luny Sestra Luny Lucinda Riley

V případě pátého dílu se nemohu srovnat s částí, která se týká současnosti. Tiggy a její život v roce 2008, především ten soukromý, mně prostě vůbec nevzal za srdce. Zde autorka tu hranici klišé, na které balancuje, jak už jsem zmínila v komentáři u 4.dílu Sestra s perlou, překročila hodně. Proto dávám o hvězdičku méně.
Za to ta historická část, ta byla fakt povedená. Plná života, tance a emocí. Až jsem občas i slzu upustila.
Njn, tak už se pomalu blížím ke konci série, zbývají mi poslední dva díly. 6.díl mám zamluvený v knihovně, ale jsem asi 5.v pořadí. Před sebou roční období, které tak úplně ráda nemám, ale to čekání, vlastně těšení se, na další díl mi ten čas zpříjemní. :)

27.10.2021 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Tak to bylo pěkně......
Pěkně nechutný, :)
Vybrala jsem si ji právě kvůli těm rituálním vraždám.
Legendy, rituály, pěkně jsem si početla. Autor má dar, jak čtenáře vtáhnout do příběhu, navodit příslušnou atmosféru, vše čtenáři detailně popisuje, oblečení, okolí, náladu zúčastněných. No jo, i ty nešťastnice zavražděné, a i ten samotný proces rituálu si umíte docela dobře představit, i když zrovna tomu se bránite. To úplně vidět a pocítit nechcete.
Z lidí, a teď myslím především z vyšetřovacího týmu, mi nebyl nikdo nijak zvlášť sympatický, ale ani nesympatický. Žádná extra výrazná osobnost, takže pravděpodobně v této sérii dál pokračovat nebudu.

17.10.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Přidávám jen komentář, hvězdami není co hodnotit. Příběh,,vymyslel" někdo jiný.
Na knížku jsem dostala doporučení, když jsem si chtěla přečíst detektivku, ve které hrají roli mýty, rituály. Ten, kdo mi ji doporučil, nemohl být více vedle.
I když pominu, že to detektivka není, nevěřím z toho ničemu . Dočetla jsem do konce, ale celé to považuji za blábol. Netvrdím, že při treku skrz Tribeč neměli pocity, které Igor popisuje. Ale zajisté se dá vše racionalně vysvětlit. Hlad, stres, zima, tma, vlastní hlava, která je schopná právě pod stresem a za tmy vymyslet neuvěřitelné věci.

12.10.2021

Sestra s perlou Sestra s perlou Lucinda Riley

Parádní čtení, opět povedený díl.
Autorka občas balancuje na hraně klišé, sem tam teda sklouzne i přes hranu. Ale nad tím jsem dokázala přimhouřit oči.
Doporučuji.

07.10.2021 5 z 5