GlaDOS GlaDOS komentáře u knih

Můj tajný život Můj tajný život Lucie Hříšná

Můj tajný život je nekritická oslava luxusní prostituce. Tedy nekritická do té doby, než si autorka Lucie začne stěžovat na vysokoškolský život na koleji, na své spolubydlící, pomlouvat rodinu nebo vesnický život. To se pak kritiky neštítí a bohužel z toho vychází spíš jako neempatická povrchní pokrytecká materialistická zlatokopka bez špetky sebereflexe, neboť sebechválou v mnoha částech knihy nešetří. Předkládá nám úplně bezchybný život plný luxusu a skvělých klientů, který dokáže pokazit snad jen smrt v rodině, protože je otrava jít na pohřeb a zhatí to plány na schůzku s klientem.

Bohužel materiál autorky je vhodný maximálně na ty blogy, ze kterých kniha vznikla. Jedná se o vcelku nesourodý shluk kapitol s popisem klientů nebo jiných postav, přičemž každé z nich je věnována kapitola. Autorka pak líčí průběhy schůzek, snaží se klienty alespoň trochu vykreslit a často text zaběhne do nesouvisejících témat vychloubání nebo vysokoškolského života. Po desátém klientovi jsem si přál, aby už byl konec, protože na žádné ze zmíněných postav není nic zajímavého. V paměti mi nakonec zůstala jen poučka o polykání semene, což je detail, který jsem zrovna nepotřeboval vědět. Čekal jsem nějaké pikantnosti a insider informace z řemesla, ale zajímavější historky naleznete zdarma na redditu.

Můj tajný život je Padesát odstínů šedi z Wishe od autorky (dle náznaků trochu homofobní), která mentálně žije v úplně jiné realitě, než my normální smrtelníci. V realitě, kde se přítel vybírá podle počtu firem, které vlastní. Knize chybí struktura a zajímavý děj, autorce a protagonistce zase jakákoliv pokora a sympatičnost. Ostatní postavy si ani nepamatuji. Knihu nemůžu doporučit, přišla mi nudná a autorka zase iritující. Ztráta času.

12.08.2022 1 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Jednoduše skvělá kniha. I když se drží jednotvárného schématu (potkám osobu-tunel-stanice-tunel-stanice-ztratím osobu-tunel-potkám osobu-stanice-....) které brzy odhalíte, pořád vás bude čtení neskutečně bavit a užívat si tísnivou atmosféru knihy. Spolu s Piknikem u cesty a Cesty je to pro mě nejlepší kniha, co jsem kdy četl.

30.04.2012 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Potenciál první skvělé knihy se propadl do hlubokého metra, kde ho roztrhali divoké příšery na kusy. A přitom to začalo velmi zajímavě. Ono prostředí samo o sobě docela funguje. Na druhou stranu kniha sleduje osudy lidí a ty tedy už nijak zajímavé nejsou. Z Huntera je znetvořená guma, co má místo mozku snad náboje a kůži z oceli, s Homérem jsem vůbec nedokázal soucítit, snad jediná Saša byl docela zajímavý charakter. Taky mi bylo nepříjemné, jak autor některé části vynechával a já se až po dočtení stránky dozvěděl, na kterém místě v ději vlastně jsem. Občas jsem se musel i několikrát vracet a stejně jsem nějak nepobral, co zrovna autor popisuje. Příběh sám o sobě je docela nevýrazný a ke čtení mě nutily jen ty části, které se odehrávaly na stanicích a popisovaly jejich nástrahy. A i tak byly velice jednotvárné. Skoro každá stanice prázdná nebo naplněná mutanty, kteří zaútočí a podruhé tam nejsou. Metro 2034 mě vážně zklamalo.

30.04.2012 2 z 5