gimli35 Online gimli35 komentáře u knih

Karel Kramář Karel Kramář Martina Lustigová

Pěkná kniha přinášející podrobný životopis prvního československého premiéra a umožňující pochopení této zvláštní osobnosti. Autorka se chvílemi opakuje, ale vzhledem k velmi podrobné analýze Kramářova života jí to milerád odpouštím a uděluji pět hvězdiček. :-)

19.10.2018 5 z 5

To kalné ráno To kalné ráno Karel Novotný

Přečteno stylově 14. září.

14.09.2018 5 z 5

Povídky z hor Povídky z hor Antal Stašek (p)

Milé překvapení v podobě čtivých povídek dnes již pozapomenutého autora. Uvedu čtyři, které mne zaujaly nejvíce:

Francka - napínavý příběh tragické lásky s několika téměř erotickými momenty

Švec Matouš - vlastně taková sonda do života podkrkonošských vesničanů, autor nešetří humorem a ironií

Zámecký kaplan - podobně jako v povídce Dílo mistrně popsané myšlenkové pochody hlavní postavy + výborné vystižení ponuré atmosféry na rozpadajícím se zámku

Ze vzpomínek - poutavě sepsaný autorův život na třiceti stránkách; zvláštní pozornost je věnována vlastenectví v podhorských vesničkách

09.09.2018 5 z 5

Žihadýlka Žihadýlka Václav Daněk

Panu Daňkovi to i přes jeho úctyhodný věk píše stále skvěle. Strefuje se do nabubřelých autoritářů a populistů, zároveň si však neopomene rýpnout i do Evropské unie. Za mě perfektně vyvážené a vtipné básně - pět hvězd!

06.09.2018 5 z 5

Dvanáct Dvanáct Alexandr Alexandrovič Blok

Silná báseň, a to obzvlášť v úchvatném překladu Václava Daňka. Škoda, že je tak krátká - jako průvod oněch vojáků, kteří v tajuplné atmosféře sněhové bouře procházejí městem, aby pak zase zmizeli ve tmě...

08.06.2018 4 z 5

Nové příběhy z Pražské ZOO Nové příběhy z Pražské ZOO Jiří Felix

Dokonalé :D

01.06.2015 5 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Humor založený víceméně na opakování hlášek Rychlonožky z Foglarových knih a děj stojící na slovní hříčce "Pišto/Piš to"... ale zase krásné zakončení celé stínadelské ságy :)

01.06.2015 4 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Opět vynikající kniha z řady Hříšní lidé Království českého. Doporučuji!

30.07.2014 5 z 5

Skvělá kniha s Oldřichem z Chlumu a zajímavá verze svatováclavské legendy.

17.05.2014 4 z 5

Smějeme se se Čtyřlístkem Smějeme se se Čtyřlístkem Jaroslav Němeček

U těchto příběhů Čtyřlístku jsem se snad nejvíc nasmál. Skvělé !

11.05.2014 5 z 5

Cirkus Pepi Cirkus Pepi Jaroslav Němeček

Velmi dobrodružná kniha se Čtyřlístkem.

11.05.2014 5 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Velmi dobrá kniha s Oldřichem z Chlumu, místy velice napínavá.

09.05.2014 4 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Další vynikající kniha s Oldřichem z Chlumu, která určitě stojí za přečtení.

04.05.2014 5 z 5

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Pohádky, které prostě neomrzí :-).

01.05.2014 5 z 5

Železnice Železnice Franco Tanel

Vynikající kniha, ve které se čtenář dozví vše podstatné o železnici. Všechny kapitoly jsou také obohaceny o velké a nádherné obrázky.

01.05.2014 5 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Velmi tajemná a poutavá kniha, pan Vondruška opět nezklamal.

29.04.2014 4 z 5

Sílící bouře Sílící bouře Cavan Scott

"...a Robert? Však víte, jak to s takovými bývá."
Přestože Sílící bouře zahrnuje své čtenáře a čtenářky obrovskou přehršlí jmen, v nichž je téměř nemožné se dokonale vyznat (trochu ve stylu citované Cimrmanovy operety Proso) a přestože Nihilové jsou opět okázale drsní jak šmirglpapír, kniha je i přes větší rozsah čtivá. Oproti tradičně nudným, šablonovitým Nihilům zaujmou spíše zástupci práva a pořádku, v první řadě kromě Jediů tentokrát i kancléřka Lina Soh a povedené jsou i obě vedlejší romantické linky. Takže celkově nakonec mírně příjemné překvapení.

25.02.2024 4 z 5

Čas dobrých nadějí Čas dobrých nadějí Innokentij Michajlovič Smoktunovskij

Innokentij Michajlovič Smoktunovskij měl vpravdě pestrý život - zúčastnil se druhé světové války, dostal se k partyzánům, se sovětskou armádou došel až do Německa, hrál v polárním divadle v Norilsku... A o ničem z toho Čas dobrých nadějí nepojednává. Smoktunovskij se místo toho prostřednictvím řetězu zpravidla naprosto nezajímavých historek dojímá nad sebou samým, ještě více nad svými současníky, ale úplně nejvíce nad matičkou Rusí a Sovětským svazem. Opravdu mimořádně nezajímavé čtení, zaplaťpámbu aspoň za fotografickou přílohu.

12.11.2023 1 z 5

Konzumenti levných jídel Konzumenti levných jídel Thomas Bernhard

Snad poprvé jsem se u Bernharda vyloženě dusil smíchy, konkrétně u pasáže popisující opření berlí o stěnu Vídeňské veřejné jídelny a u Kollerových stížností na Boží oko. Je to tedy hodně černohumorné, ale co už. :D

11.08.2023 4 z 5

Půlnoční horizont Půlnoční horizont Daniel José Older

4,25 *. Půlnoční horizont je čtivý, zpočátku velmi odlehčený (na mě místy až moc), v pompézním závěru se pak změní v překvapivě brutální. Older výborně pracuje s gradací děje.

Musím ale souhlasit s uživatelem KubaHanzelin, série Vrcholná republika začíná být trochu repetitivní. Schéma "myslíme si, že Nihilové už nejsou - a jéje, oni jsou, co budeme dělat? - no nějak jsme to vyřešili, ale co s tím dál?" vidíme už poněkolikáté, byť pokaždé v jiných kulisách.

EDIT: Homofobní komentář(e) uživatele Akris není, myslím, potřeba brát moc vážně. Ani ne tak pro jeho tristní stylistickou úroveň. Spíše proto, že na Databázi knih se zatím projevuje jen tím, že hejtí knihy ze série Vrcholná republika - a to především za to, že si dovolují zobrazovat homosexualitu či různé genderové identity. No to je opravdu skandální, že v 21. století čteme o něčem takovém ve sci-fi knihách, v nichž se to přímo hemží nejrůznějšími stvořeními všelijakých druhů a vizáží. Těším se, až bude Akris protestovat třeba proti tomu, že v některých knihách je moc lidí z Alderaanu, moc žen nebo moc černovlasých.

10.06.2023 4 z 5