Gerret Gerret komentáře u knih

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Tanec s draky je ve všech ohledech výborná kniha, sám se sobě divím, že se v tolika postavách ještě neztrácím, ale v Hostině pro vrány mi mí oblíbenci prostě scházeli, takže je mnohem lepší nacpat to všechno do jedné knihy. Posledních cca. 200 stránek jsem si doslova užíval a jen nechápavě kroutil hlavou nad tím jak skvěle umí Martin příběh vyprávět. Skoro nikdy nelze dopředu odhadnout, co se stane o pár stránek dál. A nezbývá než jen doufat, aby se něco ošklivého nepřihodilo mím oblíbencům. A nejhorší je, že i po tom co se s někým něco ošklivého stane, furt nevím jestli je opradu mrtvý nebo se z toho ještě nějákým způsobem dostane. Protože v této knižní sérii je možné skoro vše. Hodnocení 90%.

14.08.2012 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Výborná kniha, určitě jedna z nejlepších od Kinga. Námět je ve své podstatě velice jednoduchý, ale je z něj vytěženo naprosté maximum. Postupná proměna hlavní postavy je naprosto perfektně popsaná, to King prostě zvládá vždy na výbornou. Škoda jen, že jsem knihu nečetl dříve než viděl film, ale i tak to nemá chybu. Hodnocení 95%.

13.11.2012 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nemít ve škole povinnou četbu k maturitě, asi bych se k této knize nikdy nedostal a vůbec by mě nelákalo si něco takového přečíst. A je to skoro jediná kniha z těch všech co jsem četl k maturitě a bavila mě. Samotného mě to docela překvapilo, že se mi taková kniha líbí. Když v současné době čtu jen fantasy četbu. Možná se mi kniha líbila svou napínavostí a hlavně nejistotou co se stane s Pavlem a Ester. Každopádně je to nejlepší kniha z období války co jsem četl. A závěr knihy je fakt dojemný. Hodnocení 90%.

27.01.2012 5 z 5

Tolkien je můj nejoblíbenější fantasy spisovatel a tato kniha se mi od něj líbí nejvíce. Nevím přesně čím si mě tolik získala, možná svím pohádkovějším pojetím příběhu oproti Pánovi prstenů nebo svojí jednoduchostí. Každopádně mám rád celou sérii jak knižní tak filmovou a jsem strašně moc zvědavý jak dopadne filmové zpracování Hobita. Hodnocení 100%.

09.01.2012 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

"Ni pomýlený Draco! On, Satan, loví lid!" Zajímavá kniha, dobře se čte, Dan Brown umí podat všechno přesvědčivě. Četl jsem ji až po delší době, co jsem viděl film. Mám rád filmy typu honby za poklady a tajemstvími. Takže kniha mi sedla stejně jako film, co byl natočen podle této předlohy. V historii se skoro vůbec nevyznám, takže pokud byly v knize nějaké nesrovnalosti nevšiml jsem si jich. Původně jsem chtěl dát knize plný počet, ale nakonec dávám přece jen čtyři hvězdy. Hodnocení 80%.

11.10.2012 4 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Tak tohle dílo se vážně povedlo, moc se mi líbily části kde se dozvídáme minulost hlavního hrdiny. Blaze je výborně napsaná postava, která mi prostě přišla velice sympatická a i když je to vlastně zločinec a únosce, tak jsem mu po celou dobu přál, aby mu plán vyšel. Závěr byl dobře napsaný, ale ke konci měla kniha strašně rychlý dějový spád, vůbec bych se nezlobil, kdyby byla kniha delší a mohl se více vžít do Blazeovi kůže. Hodnocení 75%.

25.09.2012 4 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Kniha má hodně velice silných míst a prolínání postav se prostě do takové knihy skvěle hodí. Překvapila mě i délka knihy, člověk by čekal, že někde v polovině by mohl být i závěr, ale kniha stále pokračuje dále. Nebýt některých slabších částí knihy, zvláště tím myslím některé odbočky do minulosti, šel bych s hodnocením ještě výš. Film podle knihy se celkem vydařil, až na ten závěr, ten se mi v knize moc líbil, ale ve filmu ho natočili jinak a celé to zkazili. Hodnocení 75%.

19.07.2012 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Moje první Bachmanovka :), nápad na knihu je dobrý a velice pěkně sepsaný. Jediné co bych asi vytknul, je moc uspěchaný závěr knihy, od toho jsem čekel trochu víc, než jsem dostal, ale jinak je to bez chyb. Knihu jsem měl přečtenou asi za 12 hodin. Takže délka je tak akorát přiměřená. Škoda, že ještě nevznikla filmová adaptace. Hodnocení 80%.

01.07.2012 4 z 5

Zatím nejslabší Kingova kniha co jsem četl, to ovšem neznamená, že by byla špatná. Děj není sice tak napínavý a promyšlený, je vlastně založen na jednoduché zápletce, ale i tak z toho autor dokázal vytěžit co se dalo a já se u knihy nenudil. Je pravda, že o trochu více napětí by knize prospělo, ale i tak to byla dobrá četba na zkrácení dlouhé chvíle. Je to i celkem krátké, takže jsem to měl ani ne za 2 dny přečtené, takže i z tohoto důvodu kniha za přečtení určitě stála. Hodnocení 70%.

26.06.2012 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Tak druhá kniha od Kinga přečtená, ani nevím proč jsem napodruhé sáhnul zrovna po této, nejspíše to bylo tím vysokým hodnocením. Opět se kniha četla skoro sama, autor umí skvěle a poutavě popsat příběh. Zpočátku mě možná trochu zamrzelo, že se do čtvrtky knihy skoro nic důležitého neděje, jen se seznamujeme s rodinou a prostředím. Jakmile se ale začne děj soustředit na Řbitov zviřátek, tak už je kniha zajímavější. Docela mě i překvapilo, že King dopředu prozradil co se stane SPOILER: Mám na mysli to s Gagem, napsal že zemře, ale ještě se to nestalo. Škoda, že nebyla kniha o trochu delší, docela by mě zajímalo co bylo dál, když se pak Rachel vrátila a co bylo dále s Ellie, to už si můžeme jen domýšlet KONEC SPOILERU. Hodnocení 80%.

16.06.2012 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

První kniha, kterou jsem od S. Kinga přečetl, jsem spíš fantasy čtenář, ale změna žánru se vyplatila. Myslím, že bych si ji určitě užil ještě více, kdybych nebyl ovlivněn filmovým zpracováním, jež jsem už mnohokrát viděl a patří k mým oblíbeným filmům. Zelená míle je prostě skvěle čtivá a zajímavá od první chvíle se skvělou atmosférou vězeňského prostředí. Škoda, že jsem si to tehdy nepřečetl taky na pokračování, ale asi bych nevydržel napětím co bude dál. Určitě budu popostupně číst další Kingovi knihy, kterých napsal celkem dost :). Hodnocení 100%.

10.06.2012 5 z 5

Příběhy z čarovné říše Příběhy z čarovné říše J. R. R. Tolkien

Velice povedená kniha, která mi doplňuje sbírku Tolkienových knih (ve vydání od Mladé fronty). Nejlepší jsou v knize všechny povídky: List od Nimrala, Sedlák Jiljí z Oujezda a Kovář z Velké Lesné. Potom jsou velice povedené některé z 16ti básní, mě se třeba nejvíce líbily: Olifant, Kočka nebo Petr Klíč. Dále kniha obsahuje Esej O pohádkách, která je velice zajímavá a dobrá na zamyšlení. A nejméně se mi líbil Návrat Beorhtnothe syna Beorhthelmova, který je psaný formou dramatu a zase tak moc mě neoslovil. Hodnocení 70%.

10.06.2012 4 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Určitě nejlepší díl z celé trilogie, nikdy bych si předem ani nepomyslel, že může překonat už tak skvělý první díl. Kniha se fakt skvěle čte a příběh je po celou dobu neskutečně poutavý a plný překvapení. Celá trilogie je určitě vhodná pro všechny věkové skupiny a každý si v ní najde něco pro sebe. Pro příznivce a fanoušky fantasy žánru je doslova povinností. Závěr knihy byl neskutečně dojemný, mnohem více než závěr z prvního dílu. Philip Pullman si právem zaslouží místo v mích oblíbených spisovatelích. Jedinečný nůž je sice nejslabším dílem z celé trilogie, ale i tak si zaslouží pět hvězd. Hodnocení 100%.

10.03.2012 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Ze začátku mě kniha hodně bavila, možná i více než předchozí 2 díly. Pak ale nadšení postupem času opadalo, hlavně kvůli nezajímavému a zdlouhavému ději uprostřed knihy. Nechápu proč se autor najednou začal v příběhu soustředit na jiné postavy, když Mrakoplaš s Dvoukvítkem byla tak dobrá dvojice. Bylo ubráno i na humoru, skoro jsem se za celou knihu nezasmál, takže i v tomto směru docela zklamání. Doufám, že další knihy od Pratchetta už nezklamou. Hodnocení 65%.

19.12.2012 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Andělé a démony jsem četl až po Šifře Mistra Leonarda, takže jsem vlastně začal druhým dílem série a pak se vrátil k prvnímu. To ale vůbec nevadilo, protože jediná věc kterou mají knihy stejnou je hlavní postava (Robert Langdon) a přece mají mnohé společného. Místo honby za Svatým grálem se tentokráte koná cesta za tajemstvím iluminátů a pátrání po antihmotě. A i když jsem asi před rokem viděl po druhé film, zpracovaný podle této knihy, dokázala mě i v mnohém překvapit, protože jsem si z děje pamatoval už jen náznaky. Brzo si budu muset přečíst i třetí díl série, abych ji měl kompletní. Hodnocení 85%.

20.10.2012 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Jak už jsem psal u Žhářky, mám rád příběhy o lidech se zvláštními schopnostmi a tenhle patří mezi ně. Moc se mi líbilo jakým stylem byla kniha sepsaná: Tj. z pohledů různých postav, odbočky do minulosti, články z novin, rozhovory, atd. A i když nám do předu sám autor vyzradí kam bude děj směřovat, vůbec to není na škodu. Knihu jsem přečetl strašně rychle, netrvalo mi to ani 2 dny (dalo by se to v kuse stihnout ani ne za 10 hodin). Hodnocení 95%.

03.10.2012 5 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Tak tohle je další skvost od Kinga. Mám rád příběhy o lidech se zvláštními schopnostmi (při čtení jsem si místama vzpomněl na seriál Hrdinové) a tady to bylo tak skvěle podané, místama jsem se nemohl od knihy odtrhnout. Těžko se hledá, co by šlo vytknout. Obdivuji Kinga, že se dokáže tak perfektně vžít do nejrůznějších typů postav: Charlie, Andy i John jsou výborně podané. Určitě jedna z nejlepších knih od Kinga. Hodnocení 95%.

27.09.2012 5 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Tak tahle sbírka povídek je povedenější než Srdce v Atlantidě, nejen že je povídek mnohem více, ale většina z nich je hodně vydařených. Mezi nejlepší povídky patří: "Pitevní sál čtyři", "Místnost smrti", "Oběd v Gotham Café", "Silniční virus míří na sever" a "1408". Všech pět si mě dokázalo něčím hodně získat, ať svou atmosférou, nebo dobrým nápadem, který byl výborně sepsán. Většina ostatních povídek je nadprůměrná, jako například: "Pán v černém obleku", "Sestřičky z Elurie", "Všechno je definitivní", "L. T. a jeho teorie domácích zvířat", "Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy" a "Jízda na střele". Všechny velice zajímavé, ale k pěti hvězdám něco scházelo. A pak už zbývá jen pár průměrných povídek: "Smrt Jacka Hamiltona", "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli" a "Čtvrťák pro štěstí". U těch mi toho chybělo více, třeba nedotažený závěr nebo méně zajímavý příběh. Hodnocení povídek 100%, 95%, 90%, 90%, 95%, 80%, 75%, 80%, 70%, 85%, 55%, 65%, 65%. Hodnocení 80%.

14.09.2012 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Nemůžu jinak, musím prostě dát pět hvězd, Cujo je má zasloužené. Je to výborně napsané, moc se mi líbil ten styl vyprávění z různých pohledů, podobně jako píše G.R.R. Martin. Závěr byl moc povedený, tentokráte nemám opravdu co vytknout. Zato film podle knihy se mi moc nelíbil, ten prostě postrádá hlavně tu atmosféru a závěr se ve filmu mě taky zklamal, neměli ho vůbec měnit. Zato v knize je skoro všechno vynikající. Hodnocení 90%.

04.07.2012 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Misery je další vinikající kniha od Stephena Kinga, kterou jsem dnes dočetl. Opět musím zdůraznit, že se kniha krásně čte a dokáže čtenáře upoutat svím napětím. Nevím co bych knize vytknul, možná jen těch pár méně zajímavých kapitol přímo o ději knihy Miseryin Návrat co psal Paul, ale to je jen maličkost, protože jich bylo jen pár. Hned po přečtení knihy jsem se pustil i do filmového zpracování, které se také velice povedlo, takže za sebe doporučuji knihu i film. Hodnocení 90%.

22.06.2012 5 z 5