georgearrow georgearrow komentáře u knih

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Život jako řeka, jiskřivá a okouzlující, temná a bahnitá zároveň. Prozření a souznění s vesmírem, nepřátelství a chlad kosmu. Láska přinášející záblesk radostí ale též utrpení, kterým je vykoupena. Z rutiny do rutiny, žili jsme jen jedno léto... (?)

17.06.2018 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Fantastická kniha. Čiré zlo si žádá trestu, jaký však má být? Můžeme si osobovat právo zlomit člověka, ať už jakkoli nízkého a zkaženého? Doporučuji číst anglicky, krásný jazykový experiment.

09.06.2018 5 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Jak napsal Zábrana: Zbabělci naštvali celý Náchod a Mirákl celý národ. Kniha je sice dost zakotvena v reáliích a osobách osmašedesátého, ale byla zábava rozlíčovávat kdo je kdo.

06.02.2018 3 z 5

Tma o polednách Tma o polednách Arthur Koestler

Ne tak silné jako Orwell či Huxley, ale asi souhlasím, že by té svaté trojici měla být. A jestli nás to čeká, jako že to vypadá, že spíš ano, tak aspoň víme, do čeho jdeme ...

03.02.2018 5 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Pokud vás baví Saussure a máte v knihovně Kurs obecné lingvistiky, Jakobson a Pražský jazykový kroužek jsou vaši kamarádi a víte něco o bulharských deštnících, pak je tahle knížka přinejmenším signifikantní. Jo a zapomněl jsem na Pierceho, Searla a Eca!

21.01.2018 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Můj první Forsyth - pak už jsem přečetl všechno. V rámci thrilleru masterpiece.

09.09.2017 5 z 5

Izrael. Země, kterou nikdo nechápe Izrael. Země, kterou nikdo nechápe Noa Tishby

Autorka je poloprofesionální obhájkyní Izraele - z toho je jasné, jak bude argumentovat: klasicky začíná před několika tisíci lety a z toho usuzuje, že země, která se nyní jmenuje Izrael, právem náleží židům. I když je tento základní axiom její argumentace absurdní (Kladsko má být české? Kaliningrad? Sudety německé? Lucembursko české? atd. atd.), cenné jsou její postřehy například o třech druzích Palestinců (plnoprávní Arabové uvnitř Erec Israel, poloprávní Arabové na Západním břehu a bezprávní chudáci v Gaze), neuvěřitelné zaujatosti OSN, nesmyslnosti akce BDS (stojící na cíli, který implikuje vyvraždění židů a arabizaci celého regionu) a mnohém dalším. Kniha stojí za přečtení, obzvláště nyní, když hrdlořezové z Hamásu provedli svůj ohavný čin.

21.10.2023 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Rowlingová není nejlepší spisovatelkou všech dob, a to ani co se detektivní literatury týče. Ovšem solidní práci odvádí, kniha se čte výborně, zápletka ucházející, konec překvapivý, christieovský (snad to není spoiler!). Slabší je to ve vztahové rovině detektiv vs detektivka, která se mi nezdá uvěřitelná, ale asi jsem trochu přímočařejší než přeopatrně léta našlapující Robin se Strikem.

21.05.2023 3 z 5

Svědectví. Paměti Dmitrije Šostakoviče Svědectví. Paměti Dmitrije Šostakoviče Solomon Volkov

Výborná kniha, i když pro neznalé sovětského hudebního provozu budou mnohá z jmen neznámá. Zobrazení brutálního primitivismu vlády pracujících je však dokonalé. Bože, chraň nás od opakování komunistického hnusu!

15.03.2023 5 z 5

Veřejní nepřátelé Veřejní nepřátelé Michel Houellebecq

Jakožto milovník Houellebecqových knih jsem se velmi těšil i na tuto - kvůli Houellebecqovi. Jaké bylo moje překvapení, že téměř vždy jsem stál na straně Lévyho! Ať už šlo o pohled na Rusko (zcela pronikavý pohled na zmrzačené lidství a ubohost tohoto státu, zatímco můj milovaný Michel hlavně vzpomíná na přepychové /přepichové?/ blondýny), postoj k člověku (pro Michela má člověk cenu stejnou jako pes), filozofii (Nietzsche vs Schopenhauer) atd. atd. Asi si od toho pána budu muset něco přečíst!

10.01.2023 4 z 5

Ministerstvo strachu?: Neskartované vzpomínky generála Lorence Ministerstvo strachu?: Neskartované vzpomínky generála Lorence Alojz Lorenc

Kniha vypráví život komunisty, inteligentního člověka, který byl od 15 let na vojenské škole a od té doby věrně sloužil režimu. Věřím, že v knize příliš nelže a že podává zajímavé informace například k 17. listopadu 1989. Největší slabinou je ovšem to, že pan generál vůbec nerozlišuje mezi režimem nesvobodným a svobodným. Je jasné, že každý stát potřebuje rozvědku a kontrarozvědku, jak mnohokrát argumentuje, ale pokud drží své občany v nesvobodě, týrá je (akce Asanace, o které se kupodivu nezmiňuje), nespravedlivě strká do kriminálu (v osmdesátých letech bylo stejně politických vězňů jako v padesátých), mstí se rodičům za jejich politické názory na jejich dětech, pak je ohavnost takovému režimu sloužit. A to bohužel tento estébák nikdy nepochopil a ani nepochopí.

29.01.2022 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Strašný přístup k životu, k mužům, nulová zodpovědnost, fakt se to nedá číst :-) Poslední kapitola, introspektivní, ale stojí za to. Zahrádka na Maltě s manželem homosexuálem. Komunisti byli (a jsou) fakt strašný, ale je to hlavně o devčeti, kterých kolem nás běhá na tisíce. Ale zkušenost je nepřenositelná...

05.05.2021 4 z 5

Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová

Skvělé, úžasné. A opravdu nejsem fanda hereček, které v letech 1948-1968 dodávaly legitimitu zločinnému režimu. Pohled z jiné strany, neuspořádané, bohémské memoáry. Lidské, krásné ...

13.02.2021 5 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Někdy se mi zdá, že je nesnadné pro mnohé říci, že král je nahý. A tady je, s tím se nedá nic dělat. Že je upovídaný a pěkně mu to jde od pusy, nezamaskuje, že nemá, co říct. Škoda. (A srovnávat to se Zámkem? No, to snad ne!)

13.02.2021 1 z 5

Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Hannah Arendt

Kniha je sice občas trochu chaotická, ale to nejdůležitější předává vcelku spolehlivě - svědectví o procesu s Eichmannem, kontext zabíjení židů v jednotlivých evropských zemích, pohled na výkon spravedlnosti v nelehké situaci setkání s bezprecedentním zločinem. Kniha stojí za přečtení!

05.07.2020 4 z 5

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

Sapkowského sága mi dělala společnost na letošní dovolené a nezklamala. Nestavím ji sice tak vysoko jako Martinovo kolekci, ale nabízí solidní fantasy svět plný napětí a zábavy. Sapkowski je velmi zábavný v humorných pasážích (trpaslíci!), které ovšem jakoby s postupem času ubývaly, stejně jako napětí při soubojích mezi Geraltem a rozličnými obludami. Ze série mě nejvíce nadchla první povídková kniha.

13.08.2019 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Knížka vede k zamyšlení nikoli nad válečnými operacemi, ale nad každodenním životem. Pokud jste v nějaké vedoucí funkci, přečtěte si ji a popřemýšlejte, jakými jste "vojevůdci", jak se chováte ke svým "vojákům" a jak oni za vás bojují...

02.06.2019 5 z 5

Hledání dějin Hledání dějin Karel Hvížďala

Knížka je útlá, ale hutná. Nečetla se zcela lehce, ale některé pohledy na výkladová paradigmata českých dějin byly pro mě objevné. Vypadá to, že se v současnosti hraje o hodně. Důležitý postřeh: "Přistoupit na to, že voliči Zemana a Okamury jsou morálně horší nebo intelektuálně omezenejší než 'druhá půlka,' by znamenalo přijmout jejich obraz politiky a společnosti. Tvoříme jedno politické společenství, a proto se navzájem vůči sobě musíme chovat jako rovní k rovným a respektovat se přes všechny politické a sociální rozdíly."

02.06.2019 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

At už budete válčit v zaměstnání nebo doma v kuchyni, Mistr vám dá mnoho rad a pokud jim budete naslouchat, budou vaše bitvy vítězné ;-)

22.03.2019 5 z 5

Když klec je pořád na spadnutí. Vzájemná korespondence Antonína Přidala a Jana Zábrany z let 1963–1984 Když klec je pořád na spadnutí. Vzájemná korespondence Antonína Přidala a Jana Zábrany z let 1963–1984 Jan Zábrana

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl (a nebylo jich málo) jsou Zábranovy deníky, které vyšly pod názvem Celý život. Proto jsem nedočkavě sáhl po jeho korespondenci s Antonínem Přidalem, kterého si pamatuji nejen jako kultivovaného moderátora Klubu Netopýr, ale i jako překladatele Pana Kaplana, nad kterým jsem řval smíchy.

Tato korespondence mě nezklamala a snad nezklame ani vás. Sice ze začátku může trochu nudit, ale posléze vyvstává obraz komunismu neméně zachmuřený než v Celém životě. Ale též radost z umění, z jazyka, z krásné básně. Ke konci jsem se bál, protože se neodvratitelně blížilo chmurné finále. A i když Plathová nebyla nikdy mojí nejoblíbenější básnířkou, rozhodl jsem se, že asi už přišel čas ...

13.01.2019 5 z 5