georgearrow georgearrow komentáře u knih

Hodiny Hodiny Ian McEwan

(SPOILER) Hodiny od McEwana jsou pro mě trochu oříšek. Byl to můj první McEwan, i když Pokání s Keirou Knightley jsem viděl hned v roce 2007 a byl to dobrý film.

První polovina byla trochu vykostěný Houellebecq - život hledající svůj smysl v nekonečném sexu. To Mc Ewan zdaleka tak neumí. Trošku houellebecqovská byla i smrt Dafné - už už se štěstí blíží, i když až v šedesáti letech, dokonce se vyskytuje i slovo láska, a buch, rakovina udělá svoje a všechny marné naděje pohřbí rozlézajícími se metastázemi. OK, to by šlo.

Pak je tu i ta politika a trochu autobiografie - poslední takovou věc jsem dočetl před nedávnem, byla to Annie Ernaux. Jako McEwan neumí sex tak skvěle jako Houellebecq, tak se mi zdá, že politiku na půdorysu autobigrafie Ernaux zvládla také o mnoho lépe. Dokonce má McEwan i ty fotečky, jazyk tak nádherný jako Annie nemá.

Ale s pamětí, zapomínáním, odpuštěním, stářím má bezpochyby své zkušenosti. Podává to dobře. Občas vás dojme, občas vám vědomí konce a konečnosti bude velmi blízké. Všechny vaše vzpomínky s vámi odejdou - McEwan si jich plno napsal do knížky. Ta knížka se dobře čte, jen pozor, až budete své dítě posílat do houslí nebo na klavír ...

02.01.2024 4 z 5

Kriegel - Voják a lékař komunismu Kriegel - Voják a lékař komunismu Martin Groman

Gromana se Stehlíkem jsem rád poslouchal až do jejich dehonestačního útoku na Honzáka. V tomto posledním díle jejich podcastu, který jsem slyšel, jsem se též dozvěděl o jejich postoji k historickému pohledu, který u nás byl medializován střetem Pullman vs Klíma, tj. pohled na komunismus jakožto standardní uspořádání společnosti, ve kterém historici jsou schopni bez komentáře předkládat "fakta", jakože "voleb se účastnilo 99,9% občanů", soustředí se na dějiny "všedního" dne, atd.

Přesto jsem si knihu koupil, a na rozdíl od posledního Chadimova dílka jsem nesplakal nad výdělkem. Kniha je velmi dobře napsaná, i přes sympatie, které autor ke Kriegelovi cítí, nezamlčuje jeho hnusné únorové angažmá, naopak sleduje jeho prozření a prozírání. Určitě stojí za přečtení, je na úrovni vynikajících biografií o Husákovi a Nejedlém z poslední doby.

29.07.2023 4 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Přenádherná kniha, vrchol české literatury obsahem i formou. Ráj srdce sice nuda, ale Labyrint výstižný a přesný i na dnešní poměry. Sundejte si, přátelé, brýle od Mámení!

31.12.2022 5 z 5

Sestřička Carrie Sestřička Carrie Theodore Dreiser

Až vás napadne, milí pánové, odjet s mladou kočkou do velkoměsta na cestu snů, s tím, že ošoupanou manželku nechate na vesnici, vemte si tohle na cestu s sebou. Jedinečná charakteristika úpadku člověka.

15.03.2019 4 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Tak tohle je totální pecka. Asi si ji užijete, pokud bibli trochu znáte, ale i neznaboh ocení vtipnou aktualizaci Knihy knih. A hlavně se můžete zamyslet nejen nad smyslem křesťanství, což nikoho asi moc v dnešní době nezajímá, ale hlavně nad poselstvím života Ježíše Krista, a možná vám vyjde, že to byl docela cool týpek.

01.01.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kniha, u které jsem řval smíchy a dostával jsem křeče do bránice. A vždy, když se balím na cesty, nezapomenu ... hádejte co? :-) Btw, film stojí za nic.

10.06.2018 5 z 5

Tyranie – 20 lekcí z 20. století Tyranie – 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tahle útlá knížečka přináší v podstatě jednoduchou pravdu - pozor, nebude pořád stejně dobře, pokud necháme zlo roztahovat se. Trochu jako můj oblíbený citát, u kterého se neví, kdo jej napsal, i když je připisovaný Burkemu: K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí jediná věc: aby dobří lidé nedělali nic.

Naše doba "vymknutá z kloubů", teď už nikoli hamletovsky, ale zcela postmoderně a postfakticky, postruthovsky, chcete-li, ovšem na koncept dobra a zla z podstaty věci pomalu rezignuje. Kdo si stále myslí, že něco takového existuje, třeba ve smyslu lewisovského morálního "přírodního" zákona, rád si knihu přečte - možná nikoli jen za půl hodiny, jak se při své útlosti dá, ale třeba meditativně, s tím, že se nad každou myšlenkou zastaví a nechá jí u sebe dozrát.

A nakonec - kapitola dvacet. Cituji: Pokud někdo není ochoten zemřít za svobodu, potom všichni zemřeme v tyranii. A zdá se mi, že přece je svoboda to, pro co má smysl žít a pro co má smysl zemřít ...

PS Včera jsem byl na projekci filmu The Death of Stalin. V Rusku zakázaný film ... Tož tak.

12.04.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

ANO! Čtěte! Co je na knize naprosto výjimečné, je, že se bije za Pravdu, bez jakéholi zbytečného patosu. Člověk si uvědomí, že právě Pravda je v dnešní době ta bitá Popelka, ale je také jediným východiskem z marasmu současné postruth.
A i když nejsme křesťané, přečteme si:
Protož, věrný křesťane, hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť pravda tě vysvobodí od hřiecha, od ďábla, od smrti dušě a konečně od smrti věčné, jenž jest odlúčenie věčné od milosti Božie...

25.12.2017 5 z 5

Neviditelné řemeslo: Tajemství redakční práce Neviditelné řemeslo: Tajemství redakční práce kolektiv autorů

Jako každá sbírka textů i tato obsahuje texty vynikající (Jůzl, Dvořák, Sedláček), ale i zcela zbytečné a marné (po přečtení si dosaďte sami). Co se týče tajemství redakční práce, dozvíte se sice většinou to, co jste tušili, ale konkrétní podrobnosti z různých nakladatelských domů milovníka literatury potěší.

28.12.2023 4 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Ukrutná zábava a velká sranda. Tak to je život, přátelé. "Nesmírný a rozechvělý."

Vynikající jazyk. Pro ty, kteří se trochu orientují ve frankofonní kultuře, čirá slast.

"Všechny obrazy jednou zmizí ..." a nebude to trvat dlouho ...

15.12.2023 5 z 5

15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje 15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje Jiří Just

Jiřího Justa jsem poprvé zaregistroval jakožto zasvěceného komentátora dění v Rusku po útoku na Ukrajinu 24. února 2022. Vysvětloval všem jurodivým humanistům, že válka na Ukrajině není jen šíleným aktem vládce Kremlu, ale že je široce podporována celou ruskou společností, která svým způsobem takto na sobě nese vinu.

Knížka se však tomuto tématu věnuje okrajově, hlavně v poslední kapitole, v závěrečném interview. Občas jsou v knize nudnější pasáže (gurmánské speciality severní Osetije, návštěva za polárním kruhem atd.), ale jistě stojí za přečtení. K chápání nepochopitelného může pomoci. Rusko a jeho mentalita je mi ještě odpornější než před touto knihou.

18.08.2023 4 z 5

Probuzení Probuzení Laurent Gounelle

Trapná anticovidová agitka (nákrčníky=roušky) prodchnutá spikleneckými teoriemi, přátelé, domlouvají se na vás v Davosu, tak, aby teta z Horní Dolní musela uposlechnout vládce světa a jezdit v autonomním vozidle (popř. se nechala očkovat proti covidu).

Vnitřně nesoudržné a nelogické - vše je ovládáno manipulativními korporacemi, teda pozor, až na Brexit, který byl výrazem svobody lidu (tam zrovna asi korporace zapomněly manipulovat, holt chybka se vloudila a pro Brexit hlasovali jen vnitřně svobodní a inteligentní lidé.)

Jíte hamburgery a koukáte na hollywoodské filmy? Dostali vás! Už vám ve jménu špinavého zisku ničí chuť i vkus. Odporný Marshallův plán byl spiknutím CIA a zakladatelů EU. Dokonce jsem mezi řádky četl - a možná jsem četl blbě - že bez tohoto plánu a evropské jednoty by nám bylo lépe, patrně pod panstvím sovětským, sláva Putinovi!

Covid - důmyslný projekt na zničení demokracie, kterou asi hájí u nás leda tak SPD. Určitě to nebylo tak, že pár čínských mamlasů podělalo svoji práci (protože takhle to na světě nechodí, všimněte si ve svém okolí, vše v lidské společnosti funguje dle promyšlené plánu inteligentních jedinců a patláci všeho druhu nemají šanci.)

Kdo je hňup, nechá se ovládat, ale to není otázkou soumraku lidstva, ale tisíciletí historie našeho druhu. Apokalypsa začne brzy, to je pravda, a to tak asi opět několik tisíc let.

27.12.2022 odpad!

Šílenství davů Šílenství davů Douglas Murray

Kniha píše o něčem, co nás ještě čeká.

Hloupé je, že alternativou je jen područí Ruska, kde na takové kraviny, jako je hormonální terapie pro osmileté chlapečky, aby se předělali na holčičky, díky všeobecné bídě a útlaku nemají čas. Ale podívejte na Maďary - holandský premiér by div nevyloučil Maďarsko z EU on the spot kvůli tomu, že si Maďaři svoje holčičky a chlapečky chtějí nechat vyrůst a nechat je, aby si to trochu promysleli. No, a pak je ženou těmito nechutnostmi k Putinovi.

Autora před lynčem asi zachránilo to, že je homosexuál, jinak se podobné názory neodpouštějí.

Knihu velmi doporučuji, ovšem pan překladatel by zasloužil za tu prasárnu strávit aspoň 12 hodin na nějaké hodně woke americké univerzitě.

25.02.2022 4 z 5

Čepec Čepec Katarína Kucbelová

Toto je opravdu velmi dobrá kniha. Zajímavá formálně, kapitoly a vytučněná "hesla", hutně napsaná, dala by se přečíst za dvě hodiny, ale lépe se čte týden. Katarína je fajná!

10.01.2022 4 z 5

Nepovažuji se úplně za experta ale o tématu něco vím, a proto mi kniha přišla plná banalit, asi nejpřínosnější mi přišlo objasnění obav Ruska z napadení, které se vzhledem k historickým konsekvencím mohou zdát oprávněné.

29.12.2021 3 z 5

Muž jako evoluční inovace? Muž jako evoluční inovace? Stanislav Komárek

Vynikající kniha přicházející s výkladem krize západní společnosti. Chlapi, jsme v prdeli, bohužel to platí i pro ženy. To ale v podstatě vidíme, když se podíváme na pražské bezdětné rodinky (?) vytrénovaných čtyřicátníků přemýšlejících o svém prvním in vitro experimentu. Komárek si krásně hraje s jazykem (z-babě-lost aj.), bohužel tato převážně deskriptivní kniha v sobě nenese ani špetku naděje, trochu jako Houellebecquovo "Podvolení".

02.02.2020 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Obrovská legrace, ale úplně a totálně bezvýchodná a depresivní. Přátelé, kdo z vás to má? Jestli tedy někdo ano, tak vám doporučuju asi tak poslední odstavec. Ale asi vám nepomůže...

26.12.2019 5 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Knížka není hloupá! Čte se sama - už dlouho jsem něco tak dobrého nečetl. Nirvána na konci je krásná.

03.11.2019 4 z 5

Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947–1949) Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947–1949) George Orwell (p)

Poslední svazek Orvellovo esejů přináší podobnou skládačku textů jako předchozí. Že všech sálá touha po pravdě, snaha o intelektuální poctivost a usilování o sociální spravedlnost. Vzhledem k poválečnému období nad mnoha texty visí přízrak atomového Armageddonu. Kniha je čirá radost (i přes ten Armageddon, který je dnes možná blíž, než kdy jindy).

13.08.2019 5 z 5

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Psychosomatika ve smyslu oblbování hlupáků (a zoufalých lidí) v gardu Klímová, AKTIP a spol. je mi z duše odporná. To, s čím přichází Honzák, ale nemůže být vzdálenější nějakým šarlatánským ubožákům. Knížka je opravdu prvouka, základem, který v podstatě každý z nás zná, ale přesto nás přivádí k zamyšlení nad každodenností, smyslem našeho pinožení, odpuštěním, štěstím, davovostí. Autor se též zabývá svými oblíbenými tématy jako je mikrobiom a placebo/nocebo.

09.02.2019 5 z 5