gaspoda159 gaspoda159 komentáře u knih

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Kniha z mého pohledu velmi jedinečná v tom, že je v ní tolik zajímavých témat k zamyšlení. Čtenář může knihu přečíst klidně několikrát a pokaždé v ní najde nebo se zaměří na něco jiného. Hned po přečtení prvních pár kapitol mě ohromilo a možná i trošku vyděsilo, jak moc mi to mě samou připomíná. Pan C. S. Lewis je brilantní spisovatel a touto knihou si mě ještě více získal. Těším se, že si jí ještě několikrát přečtu a najdu v ní odpovědi na otázky. Velmi doporučuji.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Poutavě napsaná kniha, která mě zaujala především svým autentickým popisem společnosti a vztahu bílých lidí k černých obyvatel města. Postupně, jak jsem četla jsem nedokázala pochopit logiku nesnášenlivosti bílých Američanů vůči černochům především v tom, že byli schopni o nich říkat a často jim i dělat opravdu špatné věci a přitom je nechávali vychovávat a starat se o jejich děti. Jak říká postava Atikuse v některých ohledech je jejich služka ve výchově dětí lepší než by byla jejich vlastní matka, kdyby byla naživu. Toto mi přišlo opravdu zajímavé. Mám v plánu si přečíst Černobílý svět tak mi snad dokáže odpovědět na mé otázky a víc přiblížit poměry. Hezké na knížce však je, že tento konflikt není hlavním tématem. Můžeme se kouknout na všechno očima bezstarostné malé holky, která vnímá věci a události jinak než dospělí a upřímně občas i mnohem lépe.

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Paní Marii Curii Sklodowskou jsem vždy velice obdivovala pro její pracovitost, odhodlanost a lásku pro vědu. Před přečtení této knihy jsem jí znala z učebnicového výkladu a reportáži ze slavných dnů na Stream.cz. Díky této knize ještě více (i když jsem pochybovala, že by to bylo možné) stoupla v mých očích. V knize jsou také dobře ukázány poměry v tehdejším Polsku. Knihu doporučuji především pro milovníky přírodních věd a chemie.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Knihu jsem četla dvakrát a patří mezi moje nejoblíbenější. Pro své popisy postav, vnitřní boj hlavního hrdiny, lítost ze svých činů, strhující děj napínavý až do konce je tato kniha opravdu skvěla. Navíc Oscar Wilde je výborný spisovatel i pro variabilitu žánrů, v kterých je schopný psát. V tomto ohledu doporučuji jeho Pohádky a také zábavné Cantervillské strašidlo. Avšak Obraz Doriana Graye patří mezi světovou literaturu, kterou by dle mého názoru měl znát každý sečtělý čtenář.