garf garf komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Backman ma alespon pro me svuj velmi charakteristicky styl. Skoro az filmove razeni "scen a strihu", kdy "kamera snima sceny" nekolikrat po sobe, pokazde z jineho uhlu pohledu, pricemz podrobne rozebira situace a motivace z pohledu jednotlivych osob. I kdyz je tentokrat humoru jako safranu (ve srovnani s nedavno prectenymi Muzem jmenem Ove ci Uzkostmi a jejich lidmi), presto je medvedinsky pribeh opet ve vysledku o tom, ze Backman ma proste rad lidi a veri jim, ze nenavist v rozhodujicich zivotnich situacich nenechaji prevzit uplnou kontrolu. Je to takovy svedsky "pravdolaskar" a ja ho proste zeru :))
Tesim se na pokracovani, prestoze bude asi tezke tohle aspon vyrovnat. Medvedin je vazne vyborna knizka.
Motto: Lidi tady nepoznaj rozdil mezi tim, co je spravny a co ne. Ale rozdil mezi dobrem a zlem pozname.

19.01.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Vaham mezi ctyrmi a plnym hodnocenim, kniha je velmi dobre ctiva, i pres pomalejsi rozjezd. Od tretiny uz dej odsypa, diky obsirnejsimu zacatku jsou pak v deji celkem pochopitelne motivace chovani jednotlivych akteru. Jak uz bylo mnohymi zmineno, je to hodne temne vypraveni. At delate, co delate, ve vysledku je to jedno, protoze nakonec udelate, co musite. Zaver mi naopak prijde v tomto duchu velmi odpovidajici :)

06.01.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Lehce potrhle, ale Backman proste veri v lidi, v zasade je to stejne pozitivni knizka jako Ove.

03.12.2020 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Napinave - ano. Ctive - ano. Uveritelne - ani omylem. Souhlasim, ze je to zatim nejslabsi dil serie. (LEHKY SPOILER) Starsi bracha supermana - jednoruky duchodce Jurek, ktery si namaze za par vterin na chleba i vytrenovaneho armadniho experta na boj zblizka... to uz mi vazne prijde Kulhanek jako mene pritazeny za vlasy. A takovych momentu je tam vic. (/LEHKY SPOILER)

17.02.2019 2 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Co se tyce spadu a napeti, neni autorske dvojici co vytknout. Psat napinave rozhodne nezapomneli. Vylozene spatne to neni, ale bohuzel ani vylozene dobre. Svym zpusobem se uz vykradaji, Jurka by uz meli nechat spat. Je to takovy cimrmanovsky Hamlet bez Hamleta. Doufal jsem, ze po totalne ujetem Lazarovi a o neco lepsim Zrcadlovem muzi se zas treba nadchnu, ale nestalo se.
Asi nema smysl resit nektere jednotlive nepochopitelnosti v deji, neni to Agatha Christie :) Jedno je ale jiste, kdyby vsechny postavy v knize mely dostat svou potrebnou psychiatrickou peci, na zbytek Svedska uz by nezbyli terapeuti :)

07.12.2022 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Vzestup podnikatele a "politika" Babise shrnuty z mnoha ruznych stran a uhlu, komplexne uvedeny do souvislosti. Pan Kmenta jako nestor nasi investigativni zurnalistiky ukazuje, v cem je jeho sila - problemu se umi venovat opravdu do hloubky, diky soucinnosti s dalsimi kolegy (napr. ekonomicke detaily od pana Stickeho) dokaze kniha rozebrat i triky s ovladnutim ruznych spolecnosti. Urcite doporucuji kazdemu, kdo se zajima o politiku.

08.03.2021 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

V poslednim dile francouzske serie Akta Enzo dojde k vyreseni zbyvajicich dvou Raffinovych zahadnych vrazd. Prestoze zhruba od poloviny knihy se da odhadnout, kam vysetrovani speje, porad je to Peter May, skvely vypravec, ktery nepotrebuje litry krve na to, aby si udrzel ctenarovu pozornost. Dejova linie ubiha prirozene, uveritelne, bez logickych kotrmelcu. Velmi povedeny zaver serie.

03.12.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Strasne, ale fakt strasne mila kniha.

13.11.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nejvic nejlepsi Harry Hole :) Mnohem mene explicitniho nasili, pro- a retrospektiva pouzity tak, ze mi to sedlo naprosto dokonale. Pro me hodne necekane a prekvapive rozuzleni. Tohle se Nesbovi povedlo na jednicku.

05.11.2019 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Vyborne, dotazene, skvele, tohle je pan Kral Stepan, jak ho mam rad :)

01.02.2020 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

(SPOILER) Dva ruzni pachatele a tim padem dve linie - OK, to autor zvladl. Napeti udrzel, konzistence pribehu v poradku, ale mam s tim uplne stejny problem jako s Lazarem od Keplera, na jakous takous uveritelnost to proste Ahnhem neuhral. Hlavni pachatel je svym zpusobem genialni superclovek se super fyzickou a nepremozitelny v kontaktnim boji, bez problemu se zdroji a financemi (coz uplne nejde dohromady s "povolanim"), perfektni znalosti anatomie a chirurgie... slovy klasika: sorry jako :) to proste nekupuju

17.03.2021 2 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Mnohem lepsi nez Lazar - opet napinave, ovsem tentokrat bez tech uplne nejsilenejsich uletu. Joona je sice opet jediny genius mezi natvrdliky, pan empaticky, chytry jako drak Smak, kdyz jej Bilbo bavi svymi hadankami, zocelenejsi nez nesmrtelny Drapalik, ale pusobi to vsechno mnohem prijatelnejsim dojmem nez predchozi dil. Par veci uplne nesedi, kdyz nad tim clovek premysli, ale jako akcni relax to funguje.

09.11.2020 3 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

jo, za ten zaver hvezdicku pridam :) ale skoro do dvou tretin knihy jsem byl utvrzovan v pocitu, ze reverzni casosled je jen obtezujici komplikace bez pridane hodnoty

16.09.2019 4 z 5