Gaome Gaome komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Autorka si udržela nasazenou laťku a příjemně rozvinula celé fungování a zákonitosti světa naslouchačů. Vše je promyšlené, nikde nejsou žádná hluchá místa a děj příjemně plyne. Více už se do knihy vkrádají "vztahové" vazby mezi všemi hrdiny ale nejsou samoúčelné a pomáhají nám chápat jednání postav. Kniha je utnuta v podstatě v půli kroku a tak doufám že další díl přijde co nejdříve a ve stejné nebo ještě lepší kvalitě

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Ze začátku se mi do knihy vůbec nechtělo. Ve svých 25 letech vnímám trochu už hořkost nad knihami s označením YAfantasy. Říkala jsem si že to bude další krásná, oslnivá a osudem zkoušená dívčina bojující mezi muži jako hrdá feminní osobnost... Jsem ráda že to tak nedopadlo. Že je hlavní postavou dívka mě nijak nerušilo ve výborně vymyšleném a do detailu propracovaném světě. Vše je čtivě podáno, příběh má originalitu i spád a děj hlavu i patu. Po dlouhé době je tu česká spisovatelka která má napad a umí psát

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Krásně napsané a promyšlené s citem pro dávné kultury a lidské vnímání. Podmanivá a děsivá atmosféra se táhne celou knihou ale pro mnohé bude na čtení nepříjemná, těžká a zdlouhavá. Pro mě se kniha stala srdeční záležitostí

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Pokud jste alespoň relativně zdravě dospělý člověk s přístupem k reálnému sexu, jsou to naprosto vyhozené peníze. Máte-li rádi fantasy a sci-fi, budete naštvaní. Kdybych z celé série vyškrtla všechny scény typu má mě rád, nemá mě rád, dilemata ohledně rodičů, explicitní popisy sexu které mají nulový dopad na příběh a dementní rozhodování náctileté vzteklé buchty, zbyla by mi ze všech třech knih třísetstránková novela. A nejvíc mě štve že těch 300 stran je po dějové stránce super. Má to skvěle vyřešenou mytologii, sváry mezi božstvem, živý svět který by bylo zábavné poznávat. Jsem i ochotná pochopit že 20ti letá slečna se bude na internetu nebo na veřejnosti drsněji cítit s rádoby hustou fantasy knihou, než s něčím od Rosamunde Pilcher nebo harlekýnkou a pro to se tohle prodává. Pryč jsou ty časy kdy fantasy a sci-fi oddělení v knihovně okupovali "divní" dlouhovlasí týpci v černých kabátech kteří pak dokázali o ději říct i něco složitějšího než "boží, úžasný, bombastický....." Proč musí současní spisovatelé prasit zrovna tenhle žánr? Proč ne třeba detektivky?

18.10.2020 odpad!

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Krásně a citlivě podané vyprávění legendy u které je více než jasné, že autorka byla a žila na Sibiři a vydávala se po stopách jejich dnes již zmizelých obyvatel. Velmi autentické prožitky a svědectví podává se zřejmou lehkostí a s úctou k jejich kultuře

Ochránce Ochránce G.X. Todd

Na knihu jsem slyšela hodně chvály a v knihkupectví hodně reklamy. Nakonec sem ji dostala darem, a upřímně jsem čekala víc. Srovnání s Kingem a Barkerem jsem nepostřehla nikde. Autorka se snaží o plíživou temnotu, prázdné pohledy a rádoby nebezpečné obyvatele světa ale když poněkolikáté přečtete že se jen lidé vyskytli ve městě za okny nebo je bylo slyšet, což donutilo hrdiny se ukrýt nebo lokaci obejít aniž by byli ohroženi, přestanou vás prostě zajímat. První polovina knihy docela uprašovala ale pak už to byly v podstatě jen popisy a děj začal být poněkud předvídatelný. Nejnudnější pasáž je když si hlavní hrdina snaží vzpomenout co chtěl dělat a kdo je, po ráně do hlavy a vy si tak znovu mučivě pomalu procházíte informace a místa kde už jste byli. Pro mladší čtenáře mohla být nějaká ta "brutalita"v knize trochu děsivá ale pro otrlé čtenáře postapokalyptické literatury nebo Barkera to byl opravdu jen slabý odvar který měl jako vata vyplnit atmosféru. V celé knize se toho moc nestalo, a vyházet půlstránkové popisy a ztenčit knihu o 200 stran by vůbec nezaškodilo. Je to hezká prvotina ale pořád je to PRVOTINA. Líbila se mi ale myšlenka hlasů v hlavách lidí a že útok na civilizaci může přijít i odjinud než jen z venčí. Jen by bylo fajn ji více rozpracovat a zatáhnout čtenáře do děje jinak než popisem na půl stránky

21.01.2019 1 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Přečetla jsem předchozí díly a v porovnání s nimi tento obsahuje přeci jen o trochu více "vaty" v podobě opakovaných lesbických hrátek které místy připomínají příběhy ze starých hambatých časopisů. Jako třeba "Ryan se na nás chvíli zlobil ale nakonec se ke mě a k Jitřence ochotně přidal". Zbytečné, nic nesdělující a až přehnaně okaté. Taková ta "drsná romantika" od chlapa je v Kotletových knihách běžná ale tady byla opravdu spíš navíc. Příběh jako takový, kdy hlavní hrdince dochází že v nastoleném řádu se lidi jako otroci nemají špatně, evropu plundrují uprchlíci z ještě horších částí světa a ani počasí nepřeje možnostem jak pěstovat jídlo a obnovit dříve relatvně fungující svobodné společenství, se četl dobře a opět souhlasím s tím jak Kotleta popisuje chování lidí a předvídá možné problémy post-apo světa. Ale když jsem se dočetla k bandě otrhaných Irů kteří mají na moři jen tak náhodou zaparkovanou ponorknu s tomahawky připravenými k vystřelení, nemohla jsem se ubránit dojmu že příběhu přeci jen dochází dech. I tak jsem ráda že jsem si všechny knihy mohla přečíst a bylo to poměrně důstojné zakončení

19.03.2019 2 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Předně bych ráda vyzdvihla propracovanost světa a krásnou obálku. Ano jsem trochu povrchní a ráda se dívám na krásné obálky knih jelikož vazbu knih považuji za umělecké dílo. Bohužel kniha naráží na pro mě již klasický nešvar začínajících autorů a to jsou nekonečné a zdlouhavé popisy kterými se snaží autor sdělit co má v hlavě. Příběh se tak nečte příliš plynule a neustále ze zadrhává na nových a nových popisech. Pro mě to začalo být hladké čtení až v první třetině druhého dílu. Také bych vytkla jistou plochost jednotlivých postav. K žádné jsem si nevytvořila pouto takže jsem různými zvraty ani nebyla šokována. Je to asi dáno stylem kdy hlavní postava vypráví své zážitky a my se tak nedostaneme do hlav ostatních protagonistů ale opět dostáváme pouhý popis jednání. Každopádně ale po přečtení obou knih mohu prohlásit že mě kniha oslovila, bavila a druhý díl jsem přečetla během jediného dne. Líbí se mi že se autor opravdu světu věnoval a vytvořil velmi živé pozadí. Kdybych měla knihu doporučit, tak je to spíše pro zapálené čtenáře sci-fi než pro masy

07.07.2022 3 z 5