Frizer Frizer komentáře u knih

Vyvrhel Vyvrhel Anthony Ryan

(SPOILER) Velice dobré, moderní fantasy. Zajímavý mix více prvků. Nevyhneme se sice pár klišé, to ale není na škodu. Příběh začíná variací na " temného Robina Hooda" abysme se později dostali obligátně do " důlního vězení" a poté na sever za "vikingy".

Alwyn mě jako hlavní hrdina velice bavil a i ostatní postavy zdatně sekundují. Děj je dostatečně napínavý aby čtenáře udržel u četby. Celá kniha je prodchnuta otázkou "víry" a předurčení a i když to nevyhledávám nijak mě to nevadilo.

Příběh a postavy jsou tedy dostatečně zajímavé....co je ale na knize nejlepší jsou akční scény a akce jako taková i když ty se objeví až po polovině. V knize je asi jedna z nejlepších bitevních scén jaké jsem kdy četl.....pěkně naostro, z první a druhé řady voje. Nablízko a z očí hlavního hrdiny. Podobně špinavé jako třeba "Bitva Bastardů" ze seriálového GoT.

V AJ je již třetí díl...já jsem zatím u druhého. Bohužel i zde funguje Ryanovo prokletí, že první díly jeho sérií bývají nejlepší. Nicméně pro čtenáře dospělé, moderní fantasy velice doporučuji.

26.10.2023 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Skvělý příběh s jedním z nejzajímavějších "magických systémů" vůbec. První díl je spíše seznámení se světem, postavami a Vin jako hlavní hrdinkou. Potkáváme se Kelsierem a jeho bandou a vydáváme se společně za nesplnitelným úkolem. Kniha je spíše trochu do YA stylu, v tomto případě to ale zase tolik nevadí. Jako úvod do dospělé Fantasy literatury to může posloužit. Brandon využívá mnoho osvědčených postupů....temnější svět, hlavní hrdina sirotek objevující neobvyklé schopnosti, tyran na trůně atp....na druhou stranu přimíchal spoustu originálních nápadů....magie, inkvizitoři, nečekaný konec a Sazed jako postava je jedna z mých vůbec nejoblíbenějších. V době kdy kniha vyšla, tak to byla naprostá pecka, Brandon ale serii mnohonásobně překonal s Archivy Bouřné Záře.

24.07.2023 4 z 5

Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

Prachmistři jsou jedná z nejlepších moderních fantasy serii vůbec. První díl je skvělé osvěžení od klasických nesmyslů s hrdiny a draky protože se dostáváme do doby inspirované 17./18. stoletím a Francouzskou revolucí. Jakékoliv fantasy které se vymaní ze standartního "středověkého zasazení" má u mě plus. Postavy jsou skvěle napsané...akce je naprosto skvělá....magie vs střelný prach a první díl vás navnadí na pokračování. Podobně skvělá serie je pentalogie Shadows Campaign, které z nějákého pro mě nepochopitelného důvodu u nás ještě nevyšla. Jediná vada na kráse je obligátní využití božstev....v tomto případě jsem ale schopen bohy překousnout. Jo a kapitoly jsou skvěle řazené s inteligentně měnícími se pohledy postav, takže se kniha čte sama.

29.06.2023 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Stín krkavce má jednu z nejlépe zpracovaných "bojových škol" v rámci žánru vůbec. Celá první polovina knihy je úžasná a čte se naprosto sama. V druhé půli lehce ztrácí na tempu ale to zas tak nevadí, pořád jde o jednu z těch lepších fantasy pro dospělé. Konec už je takový...no, jakmile se pohled změní z Valina na jiné postavy, kniha ztrácí na tempu. Už jen kvůli první polovině jsem knihu ale četl za ty roky asi třikrát.

29.06.2023 4 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

První díl Berserka může bohužel někoho odradit. Dostáváme se doprostřed příběhu, kdy čtenář nemá moc ponětí a informací o co se jedná. Je tu určitý náznak věcí budoucích ale na první dobrou jsem také nebyl u vytržení.....jakmile se ale člověk dostane k dalším dílům.. obávám se....že bude pohlcen. Volume 2-13 je jedna nekonečná, brutální jízda s občasným zábleskem štěstí....pro Anglicky čtoucí doporučuji Deluxe Edice, protože Berserk si zaslouží velký formát a co jedno okénko, co jedna scéna.....to umění bez příkras. Casca (Světlo světel), Guts a Griffith v epickém tanci temnoty a zoufalství. V žánru "komiksové" temné fantasy nic lepšího nenajdete.... ne nadarmo Berserk ovlivnil mnoho děl jiných tvůrců od her, přes knihy a další komiksy či Mangu. Pokud by byly Watchmen Magnum Opus západní "komiksové" tvorby....pak Berserk je té východní.

Ještě...volume 2-13 je vše pětihvězdičková četba bez debat. Slabší povahy mají ale tentokrát smůlu.

19.06.2023 4 z 5

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

Už jen kvůli Barvě z kosmu a Věci na prahu stojí tato sbírka za to. Povídky obecně moc nečtu, ale jsem schopen je číst od pár mistrů...Lovecraft, Howard, Poe.... O kosmickém horroru, stylu psaní, ovlivnění popkultury a celkové atmosféře bych se tu mohl vypisovat do aleluja....takže jen doporučím každému a koho svět H.P. Lovecrafta chytne....ten mu propadne a nebude cesty zpět.

19.06.2023 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Kniha není úplně zlá a Ralph jako hlavní postava je skvělý. Pokud by se ale příběh neodehrával v Derry a nepotkali jsme pár starých známých a nebylo zmíněno pár událostí, ani bych neřekl že knihu napsal King. Příběh mi přišel trochu moc přitažený za vlasy, ale možná jen nedokážu vnímat aury a moc mě nebere Kingův "multiverse" na který je zde spousta odkazů. Od Stephena jsem četl horší knihy ale i mnohem lepší...za mě průměr, ale nedivil bych se pokud by byla kniha pro někoho naprosto výborná, já se trochu nudil.

06.06.2023 3 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Film jsem videl vicekrat a struktura je vicemene podobna knize. V cem kniha oproti filmu exceluje je nekolik kapitol z pohledu "kralicka" a vhledu do jeho mysleni a minulosti. Tyto kapitoly byly naprosto vyborne a clovek pochopi "vznik" Cerveneho draka. Konec byl trochu urychleny na muj vkus proto ctyri hvezdy. Vyborny thriller/detektivka

14.05.2023 4 z 5

Imagika I. Imagika I. Clive Barker

Clive Barker má hodně specifický rukopis. Jeho knížky jsou pro mě buďto naprostý otřes, nebo naprostá paráda. Imagika se kloní k druhé variantě. Knížku jsem přečetl vícekrát a určitě mi mnoho věcí nedoteklo, minul jsem je, nebo jsem na ně měl malou mozkovou kapacitu. Na druhou stranu je knížka zážitek už jen díky neotřelým nápadům, velké kreativitě a postava Pie je výborná. Doteď nevím pod jaký žánr Imagiku vůbec zařadit, ale vím, že si budu chtít tuhle neotřelou jízdu zase někdy zopakovat.

21.04.2023 5 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Takový normální pohled do hlavy závislých. Podruhé číst netřeba. Film je mnohem lepší, za mě a dá se shlédnout nespočetněkrát. V tomto případě neplatí že kniha lepší filmového ztvárnění.

17.04.2023 4 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Jedna velká paráda. Nápadité, skvělé, vtipné. Mnoha standartních "fantasy klišé" je zde postaveno na hlavu. Pokud bychom vzali partu standartních Fantasy hrdinů....a napsali pokračování po " a žili štastně do smrti", vypadlo by to asi takto. Každý z hrdinů je originální a akce skvělá. Čím více bude mít člověk v žánru načteno, tím více knihu docení....a rozhodně nemyslím YA romance knihy které se maskují za "fantasy" ale HC fantasy pro lidi se širším záběrem.

19.01.2023 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Jako mladého mě knihy bavila velmi....živě si vybavuji školní výlet autobusem, ten je geniální. Jinak jde o zábavný příběh pro mladší čtenáře i když s, pro mě, moc "rádoby intelektuálním" hrdinou. Adrianovi rodiče by mohli z fleku do výměny manželek. Jinak je parádní představení na základě knihy v Divadle v Dlouhé....doporučuji.

19.01.2023 4 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Jestli kolegovi pode mnou přišlo že se kniha snaží přiblížit Martinovy, tak knize asi moc nedal. V podstatě zde není žádný spojovací prvek...

Parádní začátek trilogie. Jde o temnou dospělou fantasy s mnoha originálními nápady. Příběh sledujeme z pohledu tří sourozenců z královské krve s tím že každý má v příběhu svou roli a odlišnější být nemůžou. Nejzajímavější část je asi Valynův příběh.

Svět je spolehlivě vybudovaný a od vrcholků hor s asketickými mnichy se dostaneme na ostrov kde trénují elitní říšští vojáci. Ti mají jednu velikou výhodu v podobě úžasného "dopravního prostředku". Akce je dostatek, magie je málo, ale je velice zajímavě pojatá a celkově jde o skvělý úvodní díl do temnějších vod fantasy. O momenty překvapení není nouze.

08.01.2023 4 z 5

Fregata pluje kolem světa Fregata pluje kolem světa František Běhounek

Škoda že kniha není známější a provařenější. Jako většina jsem knihu dostal od rodičů k přečtení a přes první váhání jsem se začetl a nemohl se od knihy odtrhnout. Parádní dobrodružství z doby kdy se i Češi mohli plavit do dáli na fregatách, objevovat exotické oblasti a zažívat dobrodružství. Některé části knihy byly dost napínavé a celkový popis žití na lodi a práce námořníků jsou skvěle zpracovany. Tak jako mě byla kniha doporučena od starší generace, jednou ji předám dál...Jediná škoda je, že konec mi přišel trochu utnutý a kniha mohla být delší či mít více dílů.

06.01.2023 5 z 5

Smečka z Bagdádu Smečka z Bagdádu Brian K. Vaughan

Krásný vizuál, na jedno přečtení fajn....nicméně popsané události nejsou v dnešní době již nijak zásadní a příběh je poměrně komorní a krátký. Na to jak bylo dílo ve své době vychvalované, mě zcela nepřesvědčilo....

04.01.2023 4 z 5

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Začátek jedné z top Fantasy trilogií, s jednou z nejcharismatičtějších a nejsilnějších hrdinek vůbec. Jde o odbočku ze světa Midkemie kdy se podíváme na Kelewan a na úžasnou kulturu Tsurani která je inspirována Japonskem a lehce Aztéky. Mara jako hlavní hrdinka jedné ze slabších rodin bojuje o přežití a místo na výsluní. Celá kniha je hezky propojená s Mágem a některé události vidíme z jejího úhlu pohledu. Oproti Mágovi jde již o čtení pro dospělé a vše čím si Mara prochází, jaké zvraty se v knize dějí a co vše je schopná podniknout o udržení své "rodiny" na výsluní v patriarchální společnosti je bezprecedentní. Kevin of Tzu a její pomocníci jí v její snaze zdatně sekundují.....naprostý top fantasy četby, kdy mnoho moderních děl nesahá této knize ani po kotníky.

03.01.2023 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Není to špatná kniha, ale každý kdo jako první viděl film, musí být zákonitě zklamán. Popisy techniky a různé úvahy mě v době četby skoro unudily k smrti....dnes by to bylo asi lepší...ale nevím jestli se ke knize ještě někdy dostanu...

02.01.2023 3 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Dílo plné temných emocí....na náctileté já, kniha zapůsobila mohutně. Když jsem si dal nedávno opáčko, příběh už nebyl tak silný....standartní příběh o pomstě a vyrovnání se se svými vnitřními démony. V 90. letech naprostá pecka, stejně jako film....dnes pořád dobré, ale kouzlo se lehce vytratilo.

29.12.2022 4 z 5

Thor: Zabiják bohů Thor: Zabiják bohů Jason Aaron

Parádní dílo s fenomenální kresbou/malbou. Sám jsem byl překvapený jak moc mě Thor bavil a to ho normálně považuji z Marvel Universa za jednoho z nejméně zajímavých hrdinů. Také jsem se bál hrátek s časem, scénář si s nimi ale poradil parádně a vše dává v knize smysl. Kam se hrabe průměrný film....jeden z nejlepších komiksů za minulý rok.

23.12.2022 5 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Začátek jedné z nejlepších a nejobsáhlejších Fantasy ság vůbec. Svět a charaktery které zvládl Raymond za ty roky stvořit a propojit mají jen velice malou konkurenci. To co začíná jako pohádka o jednom sirotku a jeho kamarádovi Thomasovi se rozvine v příběh kosmických proporců... první díl je více pohádka než cokoliv jiného, ale jakmile začnout do Midkemie proudit bastardi z Kelewanu, příběh začíná dostávat obrátky....skvělé, úžasné a moc se těším až to jednou dám budoucím děckám ke čtení...

18.12.2022 5 z 5