Franc Franc komentáře u knih

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Ani poslední díl nestratil nic na tempu předchozích dílů. Autor předvedl parádní škatulata s hlavními hrdiny, a to někdy způsobem vskutku neočekávaným . Glogta opět nezklal a dal zase knize tu správnou štávu. Tomu prostě nešlo nefandit.

Ač všechny bitvy byly vybojovány, nemůžu se nějak zbavit dojmu, že konec nějak otevřený, nebo spíš neuzavřený. Tak nezbývá než doufat, že někde v autorově šuplíku se hromadí stránky dalšího dílu.

To ale nic nezmění na celkovém více než pozitivního dojmu z celé série.

20.06.2015 4 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Opět musím dát plný počet bodů. Autor nedá čtenáři chvilku oddychu a osudy hrdinů mu běží před očima mílovými kroky. Už dlouho mě žádná fantasy nepohltila tolik jako tato.

Inkvizitor Glokta opět hýří cynismem a černým humorem, který davá knize šmrnc, který kladný hrdina jenž všechny přemůže nikdy nezajistí.

V komentáři níže se píše, že výprava byla k ničemu, ale proč ne? Proč by v knize měla každá výprava dosáhnout očekávaného cíle? A pokud měl autor pouze potřebu vyplnit prostor, tak už jsem četl podstatně horší způsoby, jakým toho docílit.

Před sebou mám poslední díl a nejsem sto odhadnout, jak tohle všechno dopadne.

14.06.2015 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Nemohu, než dát plný počet. Jelikož se jedná o první díl série, autor nás seznamuje s prostředím, reáliemi, postavami, jejich historií. Ze začátku se kniha sice rozjíždí pomalu, aby v druhé polovině nabrala rychlost hodnou Usaina Bolta po lajně kokainu.

Autor má svět i postavy skvěle promyšleny, dobře vybudované dialogy, v krátkých kapitolách prožívají své strasti jednotlivý hrdinové, takže člověk průběžně sleduje více dějových linek, které se postupně splétají dohromady. Flegmatický Devítiprsťák, arogantní Jezal, cynický Glokta, neodhadnutelný Bayaze se Vám prostě musí dostat pod kůži.

Mnozí asi namítnou, že toti není to nejlepší, co se v žánru fantasy objevilo, ale já jsem se čtením neskutečně bavil, a věřím, že i další díly přinesou stejnou kombinaci akce, intrik, i humoru, jako tomu bylo v tomto díle.

11.06.2015 5 z 5

Bitva o Sinaj Bitva o Sinaj Jan Kotouč

Mé obavy o dalším směřování série se naštěstí nepotvrdili.

Opět jsem nadšen. Ani tento díl neztratil nic na svižnosti předchozích dílů a čtivosti.

Ano, je to sice pořád o tom samém - boji mezi Obranou alianci a Kasimirem - ale autor to holt umí podat čtivě. Vojenské úspěchy se přelévají z jedné strany na druhou, bitva střídá bitvu, akce nechybí. Prostě military sci-fi se vším všudy a komu je tento žánr vlastní, neměl by si nenechat knihy tohoto autora ujít.

Jelikož jednotlivé díly série vyšli celkem už u tří nakladatelství, může vyvstat problém u milovníků úhledně srovnaných sérií v knihovně. Tady je nutno počítat s tím, že téměř každý díl má jiný rozměř.

04.06.2015 4 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Moje druhá Aldissova kniha po exelentím Nonstopu mě po pravdě vůbec neoslovila. Prostředí na Zemi v daleké budoucnosti je sice popsáno precizně, nadvláda zeleně představena do detailu, to vše však na úkor děje. Ten po mém soudu krapet pokulhává za výše uvedeným. Forma zvítězila nad obsahem.

Hlavní hrdinové mně nikterak neoslovili a jejich osud mi byl poměrně lhostejný. Celé jejich putování vedlo k tomu, že skončili tam, kde začali. Bruňo-břicho-lidi jsem vůbec nepobral a často jsem si říkal, jaký má s nimi autor záměr. Některé dialogy byly úmorné.

Jelikož je kniha relativně dobře hodnocena a i většina komentářu je pochvalných, bude toho mezi řádky asi víc, než jsem byl schopen objevit a pochopit já.

28.05.2015 2 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Knihou jsem více než mile překvapen. Opět spousta humoru, díky kterému čtení rychle utíká.

Nevím, zda je nutné jí srovnávat se Saturninem. Obě mají své kouzlo a schopnost pobavit čtenáře měrou vrchovatou.

24.05.2015 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Ani nevím proč, ale dlouho mě tato kniha k mé škodě míjela.

Ale jak se říká: "Kdo si počká, ten se dočká"

A já se dočkal neopakovatelného čtenářského zážitku. Musím konstatovat, že už dlouho jsem se u čtení tak nepobavil, a zároveň nelitoval toho, že kniha tak brzy končí.

19.05.2015 5 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Válka je svinstvo a tohle je další z knih, která je toho důkazem. Z úhlu pohledu elitního německého ostřelovače jsou zde poměrně detailně popisovány zrůdnosti, kterých se účastníci bojů na východní frontě dopouštěli, rozměry lidské krutosti, ztráty soucitu v konfrontaci s prožitými bojovými hrůzami.

15.05.2015 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Moje první setkání s tímto autorem. Jelikož nemohu srovnávat s jinými díly, hodnotím zatím průměrně.

Jednotlivé povídky mě nezklamaly, ale mé očekávání byla asi krapet větší s ohledem na zvuk autorova jména. Přesto jsem zvědav na další jeho díla.

12.05.2015 3 z 5

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Bohužel musim konstatovat, že v konfrontaci s předchozím dílem převládá mírné zklamání.

Humorných příhod ubylo na úkor popisů Němců a zvyků, kterými se řídí jejich životy. Tyto neustále opakující se skutečnosti působily krapet nudně a braly knize spád, který byl vlastní předchozímu dílů.

Ale i přes tyto nedostatky se pořád jedna o knihu, kterou určitě stojí zato si přečíst, která má co nabídnout především milovníkům humorné literatury.

10.05.2015 3 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Ze začátku je třeba dát knize trochu času. Autorův styl psaní není obvyklý tvoří souvislý ,text je téměř prost interpunkcí označení přímé řeči nečekaně ,a bez souvislosti prokládám autorovými úvahami.

Ale pokud toto čtenář akceptuje a přijme, je odměněn nezapomenutelným čtenářským zážitkem. Samozřejmě mluvím za sebe, někomu může zvolené téma připadat obehrané a tuctové, ale pro mě, jakožto milovníka postapokalyptického žánru, kniha nabídla jedno z vrcholných děl daného žánru.

14.04.2015 4 z 5

Vynález profesora Van Troffa Vynález profesora Van Troffa Janusz Andrzej Zajdel

Opět skvělé dílo, které na necelých 200 stránkách nabídne mnoho zajímavého čtení a myšlenek. Někdy je holt méně více.

Jenom je velká škoda, že u nás nevyšel i zbytek díla tohoto mimořádného autora.

06.04.2015 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Autor je bezpochyby skvělý vypravěč. Prostředí a systém v němž žijí je popsán velice sugestivně.

Narozdíl od některých čtenářů jsem neměl pocit, že by se děj v některých částech táhl. Vše mi utíkalo svižným tempem a rozhodně nemůžu tvrdit, že bych se u některé pasáže nudil.

S čím se naopak shodnu je názor na konec knihy, který vyvrcholil tradičním bojem těch dobrých s těmi zlými, kteří mi svým způsobem způsobem připomínali Orwellovi členy strany s jedním z jejich hesel: "V nevědomosti je síla"

20.02.2015 4 z 5

Na prahu očistce Na prahu očistce Jan Kotouč

Opět parádní počin, při kterém čtenář potká staré známé přeživší z předchozích dílů. Akce střídá akci, ten co včera vyhrál, je dnes na prahu porážky. Kniha má spád a čte se jedním dechem.

Jelikož se jedná již o 5 díl serie, zajímalo by mě, jaké plány s ní má autor plány do budoucna. Přeci jenom se každý námět jednou vyčerpá, proto je mým vroucím přáním dočkat se důstojného vyvrcholení celého příběhu, namísto recyklace již napsaného v nových, ale opakujících se dílech.

20.01.2015 4 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Škoda, že neexistuje zázračná pilulka, po které by člověk zapomněl děj knihy. Rád bych s hlavním hrdinou znovu pozvolna nahlížel za oponu rádoby zlaté klece, ve které lidstvo žije.

Jediné, co krapet kazí dojem z jinak skvělé knihy, je závěr.

12.01.2015 5 z 5

Tři mušketýři II. Tři mušketýři II. Alexandre Dumas, st.

Vysoce nastavená laťka v přechozím dílu zůstala na svém místě. Kniha opět přináší akci, napětí, a více těch pro Dumase typických intrik. Kniha se čte velice dobře a až do konce udržuje čtenáře v napětí, jak to všechno dopadne.

Alespoň pro mě patří Dumas k těm spisovatelům, který dokáže vtáhnout do děje, donutit čtenáře jednomu hrdinovi fandit, druhému nepřát více než u jiných autorů. Tak tomu bylo i u mušketýrů.

09.01.2015

Tři mušketýři I. Tři mušketýři I. Alexandre Dumas, st.

Těžko napsat něco nového, aby člověk neopakoval to, co již bylo uvedeno níže. Autor opět prokázal, že je mistrem pera. Jazyk už sice v kontextu dnešní doby působí krapet archaicky, ale to knize neubírá nic na čtivosti a napínavosti.

05.01.2015 4 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Mně kniha dala přesně to, co jsem od ní očekával - zábavu a oddych.

Tenhle styl humoru mi sedí a proto musím říct, že ja jsem se u čtení bavil.

Sice se občas vyskytly i hlušší místa, ale která kniha je nemá.

21.12.2014

Polomené světy – Atlantský harc Polomené světy – Atlantský harc Jan Pohunek

První polovina má spád, náboj, akci. V druhé polovině jsem však nabyl pocitu, jako by to už autor chtěl mít rychle za sebou. Moje zaujetí nad osudem hlavního hrdiny s přibívajícími stránkami uvadalo.

Hlavní dějovou linii prolínají krátké zkazky, které s příběhem zdábnlivě nesouvisí, a hlavně na začátku dost matou. Až ke konci vyplyne jejich smysl a spojení se zbytkem knihy.

14.12.2014 2 z 5

Přistání na Řípu Přistání na Řípu * antologie

Antologie, která nijak nevybočuje z řady jí podobných. Antologie, která neurazí, ale ani nijak výrazně nenadchne.

Souhlasil bych s již zde uvedeným, že povídka His master´s Voice je asi to nejlepší co nabízí. Další povídka, kterou bych ještě vyzdvihl, by byla Poselství pro Agla Mathona od Ondřeje Neffa.

08.12.2014 3 z 5