formanidis formanidis komentáře u knih

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

V porovnání např. s Čapkovou Bílou nemocí, byla Válka s Mloky dějově roztáhanější. Dějová linka, kdy se lidstvo díky své vlastní pýše řítí do záhuby, byla od začátku tak trochu předpokládaná, ale k očekávanému zvratu dojde až na několika posledních stranách knihy. I tak ale stojí za to přečíst.

27.06.2019 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi realistický pohled hrůzy války, která zasáhla celou jednu mladou generaci. Na svou dobu určitě přelomové dílo. Celý příběh poukazuje na zbytečnost války. Do geniálnosti Švejka mu však přesto z mého pohledu trochu chybí.

09.10.2020 4 z 5

Babbitt Babbitt Sinclair Lewis

Babbitt jako hlavní postava, okolo níž se děj točí, je svou povahou takový nejistý pokrytec, který při postupu ve své kariéře o sobě stále více pochybuje, což vyvrcholí posledním dějovým zvratem. V porovnání s Hlavní třídou mě děj Babbitta tolik neoslovil, i tak je to určitě dobré podobenství maloměstské střední třídy, která snoubí apatii, pokrytectví a dodržování společenských konvencí. Nadčasová kniha, ne však tolik čtivá.

08.05.2021 3 z 5

Hlavní třída Hlavní třída Sinclair Lewis

Od knihy jsem neočekával mnoho, ale příjemně mě překvapila. Je opravdu čitvá, dějová linka je jasná a nikam neodbíhá. Co se týká příběhu, tak se dá v něm najít mnoho podobenství s dnešní dobou. Hlavní hrdinka se snaží po celou dobu vymanit ze stereotypů maloměstské společnosti, je hodně ambiciózní, ale zároveň vždy určitým způsobem narazí do zdi unylé a pokrytecké společnosti městečka Gopher Prairie. Při čtení jsem byl celou dobu zvědavý, jestli zvítězí její snahy změnit myšlení lidí kolem sebe nebo jestli rezignuje a podlehne maloměstskému stereotypu. Dobrá kniha!

16.03.2021 4 z 5