Foks Foks komentáře u knih

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Gratuluji autorovi k tomuto dílu. Podařilo se mu famózně popsat všechny druhy lidských především záporných vlastností. Dokázal si přitom udržet laskavě humorný nadhled, díky kterému je kniha velmi čtivá. A také dává člověku otázky, jak by se zachoval, být na místě bratrů Hadrbolcových. Přímo děsivé je, jak je jejich statečnost pomíjivá v kontextu sta let. Jak lidé rychle zapomínají a nakonec jsou pro ně jen "ti dva magoři z mlýna"... Možná by pomohlo, kdyby knih na toto téma bylo více, ale kdo by je četl? Koho to dnes zajímá? Nikdy jsem si v knihách nic nezaškrtával, ale zde jsem neodolal a červeně si vybravil tuto větu: "...tady nešlo nikdy o žádnou ideologii, ale o to, aby se uspokojily požadavky těch, co nic neměli nebo měli málo, vůči těm, kterým záviděli."

03.01.2019 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Kniha přesně vystihuje blízkovýchodní konflikt. Lidé, kteří chtějí žít, milovat a mají pro co žít. A na druhé straně lidé, kteří jen zneužívají hloupé, nevzdělané a nutí je jen nenávidět a ničit, protože středověk jim uchrání jejich majetky a moc.
A co se týče "hrdinů, kteří neznají prohru". Ano jsou to hrdinové, kteří neznají prohru z jednoho prostého důvodu. Oni nesmějí prohrát. Pokud by jen jednou prohráli, přestali by existovat. Nebýt všech těch Ben Kanaanů, nebyl by Izrael.

12.08.2014 5 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Už je to u mě pravidlem, že každé Vánoce si dopřeju nového Dána. A užívám si každé stránky. Napětí, černočerný humor, zápletka, popis lidských charakterů. Pefektní podrobné popisy policejní práce při vyšetřování podané velmi čtivým stylem. Dán je jeden z mála, u kterých bych snesl klidně pětisetstránkovou "bichli". Opět to musím zopakovat - DD je absolutní vrchol na poli československé detektivky.

03.01.2019 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Bravo. Nenudil jsem se ani chviličku. Bylo by fajn mít další dlouhou sérii. Na další díl už se těším.

27.05.2022 4 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

Všichni fandové československé detektivky by měli být na pozoru. Toto je nová hvězda na "vraždárskom" nebi. Postavy ze začátku nejsou vykresleny tak, že si je člověk hned oblíbí (nabízí se srovnání se stojednačtyřícítkou u kolegy Dána), ale to je spíš tím, že je to má první kniha tohoto týmu. Ke konci už byly jednotliví detektivové vykreslení dostatečně lidsky, takže si každý najde své oblíbence. Každopádně bych to s detektivkami D. Dána nesrovnával. Dán se věnuje hodně prokreslení postav, Neuer má dle mého větší tah na branku. Příběh je dostatečně vygradovaný, že čtenáře udržuje po celou dobu v napětí a na konci už je to opravdu jízda, kdy člověk nehledí na čas, dokud není přečteno. Knihu rozhodně řadím mezi špičku detektivního žánru u nás. Už se nemůžu dočkat, až sáhnu po dalším díle. Ledecký, Machrák, Koreis - 100%.

29.01.2018 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Opět se mi potvrdilo, při vší úctě k ostatním československým detektivkářům, že Dán je o parník vepředu. A to i navzdory tomu, že toto není jeho nejlepší příběh. Není zde hluché místo, vypointované příběhy, Dánův humor, styl, nádherná slovenština, žádné gramatické chyby, žádné překlepy. Pokud chcete někoho obdarovat československou detektivkou, ať sáhnete po kterékoliv dánovce, neuděláte chybu.

30.08.2018 5 z 5

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Detektivka na velmi vysoké úrovni. I kdyby to byla nejslabší dánovka, tak je to pořád o parník před ostatním československými detektivkami. Ale spojení slabá a Dominik Dán je směšné... Někdy je to politika, někdy sériový vrah, někdy mamon, ale pořád je to skvělé čtení. Detektivní práci tady nikdo jiný neumí popsat lépe.

16.02.2017 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Kdysi jsem si v nějakém rozhovoru s Jiřím Březinou přečetl, že začal psát detektivky proto, že si myslí, že "to zvládne napsat taky". Už přesně nevím jaké detektivky měl na mysli, ale po přečtení všech jeho knih mohu říci, že měl pravdu. A dodal bych - taky a lépe. Nalezení je opět neodložitelná kniha. Uvěřitelná a chytrá zápletka, mistrné líčení, hlavní postavy popsané tak, že si je dokážete představit, žádné hrubky. Pro mě je tedy v Čechách krimi jednička.

21.03.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Velmi svěží, čtivé, napínavé. Nevědět informace o autorce, myslel bych, že je svou vypsaností mnohem starší. A zbořila u mě jeden z mýtů, že ženská autorka je dobrá jen pro ženy.

07.07.2022 4 z 5

Zavátá sněhem Zavátá sněhem Martin Stručovský

Nebylo to špatné, ale takové... jak to říci ... naivní? Určitě mě hodně ovlivnilo to, že jsem před tím četl Křížovou palbu od Kopřivy. Po něm by to měla každá kniha těžké. To časté moralizování, přerod padoucha v anděla, nelogičnosti... Na jedné straně říká matka “S tím klukem byly vždycky jen potíže.”, aby na následující straně řekla “Marek nikdy nebyl problémový.”, bývalý policajt, který vě mě nevzbuzuje důvěru ve znalosti policejních postupů, atd. Dočetl jsem s velkými rozpaky. Po velmi slušném prvním díle zklamání. Uvidíme co třetí díl.

25.04.2020 2 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Prozatím česká detektivka roku 2019. Policista outsider, který si musí své místo na slunci obhájit svojí inteligencí. A vymyslet tu inteligenci do detektivky, aby byla něčím výjimečná a zároveň uvěřitelná, se panu Březinovi povedlo báječně.

01.07.2019 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Všechny Dánovky si udržují plus minus stejně vysoký standard. Jednou za čas ale příběh natolik vyčuhuje, že je prostě výjimečný. Což je tento příklad. Dáma je velice zajímavě vypointovaný příběh psaný nádhernou slovenštinou a špičkování stojednačtyřicítky je tentokrát extra zábavné. Doporučuji.

02.03.2023 5 z 5

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Cíleně se vyhýbám povídkovým knihám. O to víc mi udělala radost tato paráda. Nechápu, proč jsem kolem ní chodil takovou dobu a nedal jí šanci dřív. Jestli je tu nějaký další povídkofobik, tak může být v klidu. Tady žádná nuda nehrozí. Je tu starej dobrej chytrej parchant Reacher, kterej všem už od malička nakope zadek. A pálí mu to teda pořádně.

29.05.2019 5 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Předně chci vyzdvihnout obálku. Málokdy se mi líbí obálka českého autora. Tato je ovšem luxusní. I když mi název Štvanice a s ním spojená fotka přijde dost zavádějící. Štvanici si představuju trochu jinak. Akčně, násilně, na pokraj vyčerpání. Toto je detailní popis policejní práce, který je ale fantastický. Proto miluju Goffovy a Dánovy knížky. Někomu to možná překáží a nudí, mě to baví. Žádné přikrášlování, žádné povolení k prohlídce během pár minut. Doslovný popis mravenčí a únavné práce, který je pro dokreslení těchto detektivek potřeba. Linie příběhu není nijak výjimečná - smrt milované osoby a následný lov viníka. Ale perfektně popsaný, včetně absolutně fyzicky i psychicky zničeného hlavního hrdiny. Goffa mě celou knihu nutil ptát se sám sebe, jak bych se zachoval já. A do poslední chvíle mě napínal, jak se zachová můj oblíbenec Miko. A i když se zachoval jinak, než jsem chtěl, klobouk dolů. Mírné obavy jsem měl s vysláním hlavního hrdiny do zahraničí, ale během chvilky zmizely. Naopak - český policajt se ve světě neztratil. Vše působí věrohodně, uvěřitelně. Moc se těším, jakým směrem se Miko Syrový vydá v příští knize. A doufám, že mě Martin Goffa nenechá čekat moc dlouho. :-)

30.06.2017 5 z 5

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

Parádní detektivka. Ve všech směrech. Dánovky nastavují laťku hodně vysoko. Když jich člověk má za sebou víc, přijdou mu tak nějak normální. Rychle si zvykne na úžasné vyobrazení mravenčí detekticní práce, výslechů, které tady nemají konkurenci, napětí a především "mordýřského" humoru. Když se ale začte do "konkurence", uvědomí si, co je to za poklad. Dánovkou člověk nikdy neudělá chybu.

08.08.2016 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Chcete si přečíst inteligentní, čtivou detektivku se zajímavou zápletkou, která vás nutí číst dál a dál, z českých reálií? Kde jsou postavy vykreslené tak, že jim věříte? Sáhněte po této. A vlastně po jakékoliv od Jiřího Březiny. Neuděláte chybu.

09.03.2023 5 z 5

Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Barbara Masin

Za mě za absolutních 5. Je to čtivé, podpořené výzkumem v různých archivech (prý ignoruje fakta - haha). Ty co Mašíny nenávidí kniha určitě nepřesvědčí (i když pochybuji, že ji četli), pro ty co Mašíny podporují to je spousta zajímavých informací a určitě by si to měli přečíst ti, kteří o této kauze nic nevědí.

16.04.2014 5 z 5

Letargie Letargie Antonín Mazáč

Pro mě tedy neúnosně dlouhý příběh. Kriminální zápletka výborná, postavy velmi sympatické, rozuzlení překvapivé, ale chvílemi mi vyprávění připomínalo mou bejvalku. Mlela a mlela a mlela... A vlastně nic neřekla. Ve vypjatých situacích předlouhé popisy reálií. Díky tomu jsem si knihu nedokázal užít. Kdyby byla o třetinu kratší, dal bych o jednu hvězdu víc.

16.09.2018 3 z 5

Korene zla Korene zla Dominik Dán

Příběh nemá hluché místo. Opět parádní detektivka. Divoké devadesátky nám Dán předkládá tak, jak umí jen on. Richard a jeho stojednačtyřicítka jsou prostě nedostižné jedničky.

18.08.2017 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Předchozí knihy se mi moc do vkusu a nálady netrefily. Hájíčkův styl se mi líbí, ale vyprávění bylo až příliš moc rozvleklé. Tady je to pravý opak. Zaujalo mne hned od začátku. Možná je to i tím, že příběh vypráví muž. Každopádně velmi dobrá kniha. Zavzpomínal jsem si na své mládí u babiček na vesnici.

29.01.2017 5 z 5