fojtikjirik fojtikjirik komentáře u knih

Předával jsem carský poklad: Deník legionáře Františka Nováka Předával jsem carský poklad: Deník legionáře Františka Nováka František Novák

Knihu jsem zakoupil v Legiovlaku, který se před dvěma měsíci zastavil ve Frýdku-Místku. Autor vypráví jak o svém civilním životě (před první světovou válkou i po ní), tak o působení nejdříve v rakouské armádě, které skončilo ruským zajetím, a potom v československých legiích, prostor si vyhradil i pro popis cesty z Vladivostoku do Československa. Určitě zajímavý náhled do tehdejších poměrů v Rusku.

21.11.2018 5 z 5

Gilgameš Gilgameš Vojtech Zamarovský

Původní text Eposu o Gilgamešovi jsem četl četl před třemi lety. Nedávno se mi podařilo v knihovně narazit na převyprávěnou verzi Vojtěcha Zamarovského. Autor se držel původní předlohy kniha se dobře četla dala se přečíst za jedno odpoledne.

Já, písnička (1) Já, písnička (1) * antologie

První díl série zpěvníků Já, písnička je určen hlavně pro první stupen základních škol. V knize jsou k vidění převážně jednoduché lidové písně. Opět jsem se některé z nich naučil zahrát na klávesy.

Levý břeh Levý břeh Varlam Šalamov

Kniha obsahuje povídky z prostředí sovětských gulagů. Byly inspirované autorovými osobními zkušenostmi, které si odnesl z mnohaletého potu těchto pracovních táborů, kde vězni museli snášet mrazivou zimu, těžkou práci a mučení ze strany dozorců. Příběhy jsou podány realisticky a syrově.

Praha Praha Vladimír Soukup

Docela dobrý turistický průvodce, v Praze mi minulý týden hodně pomohl. Můžete v něm najít informace o pěti historických městech pražských a památkách, které je možné navštívit, nechybí fotografie, mapy ani plán metra, v zadní části naleznete i seznam restaurací, hotelů, obchodů a kulturních zařízení.

11.09.2018 5 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Podle mého názoru velmi zdařilé grafické zpracování Deníku Anne Frankové. Na začátku převažují klasické komiksové texty v bublinách, v druhé polovině jsou mezi kresby naskládané i pasáže z původní knihy. Příběh není nijak narušen, postavy jsou pěkně nakreslené.

11.09.2018 5 z 5

Já, písnička (2) Já, písnička (2) * antologie

S tímto žlutým zpěvníkem jsem se hojně setkával na základní škole v hodinách hudební výchovy. Obsahuje mnoho pěkných písní, některé z nich jsem se naučil zahrát na klávesy.

31.08.2018 4 z 5

Marlenka aneb Životní pouť se zázraky Marlenka aneb Životní pouť se zázraky Monika Horsáková

Kniha je psána formou rozhovoru. Gevorg Avetisyan, podnikatel arménského původu, vypráví o založení a prvních letech firmy Marlenky. Během rozhovoru padá ale i zmínka o takových tématech jako například arménská genocida.

27.08.2018 5 z 5

Malá preludia - dětství a mládí slavných skladatelů Malá preludia - dětství a mládí slavných skladatelů Přemysl Pražák

Soubor vyprávění o dětství a počátku kariéry slavných hudebních skladatelů.

14.08.2018 5 z 5

Nejstarší řecká lyrika Nejstarší řecká lyrika Radislav Hošek

Rozsáhlá sbírka starořeckých básní od různých autorů. Na začátku publikace nechybí dvacetistránkový výklad zahrnující stručný popis života některých básníků a obecně dějiny lyrického básnictví ve starověkém Řecku.

09.06.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavý náhled do dějin lidského druhu. Harari nastínil dějiny člověka od začátku až do současných dnů. Rozebírá vývoj civilizace, popisuje postupné sjednocování lidstva, které začalo již ve starověku vznikem velkých státních útvarů, dále se zaobírá novými vědeckými objevy z období novověku i rozvojem průmyslu a ekonomiky v 18. a 19. století. V poslední části knihy věnuje i úvahám o naší budoucností. Ano, některé informace z knihy je třeba brát s rezervou. Zvláště začátek a konec se opírá z velké části o spekulace, autor navíc nevystupuje úplně nestranně, své vlastní postoje před čtenářem neskrývá. Udivil mě třeba jeho názor na vznik zemědělství. Ale jinak je Sapiens dobrá populárně naučná publikace.

05.05.2018 5 z 5

Hugo a jeho velký objev Hugo a jeho velký objev Brian Selznick

Nedávno jsem shlédnul skvělý film. Pak jsem se dozvěděl, že film byl natočen podle knižní předlohy. Knihu jsem si tedy později taky přečetl. Je psána neobvyklým stylem. Část děje je vyprávěná pomocí obrázků, takže knihu díky tomu lze i přes velký počet stran přečíst během několika dnů. Jak knihu, tak film můžu určitě doporučit.

28.04.2018 5 z 5

Frýdecko-Místecko z nebe Frýdecko-Místecko z nebe Milan Paprčka

Publikace obsahuje mnoho skutečně povedených leteckých fotografií známých míst Frýdecko-Místecka.

18.04.2018 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Jsem rád, že někdo dokázal čtivým a jednoduchým stylem napsat dílo o dějinách filozofie. Ano, druhá polovina knihy byla trochu bizarní, čím blíž konci, tím zvláštnější, každopádně ji určitě lze doporučit všem, kteří by si chtěli osvojit základy filozofie.

31.03.2018 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Moje (zatím) první setkání se Zeměplochou. Rozhodně stojí za povšimnutí originální smíchání tří žánrů - humoru, fantasy a detektivky. Prostor však autor věnoval i úvahám nad společenskými problémy tady na Zeměkouli. Opět se v literatuře setkáváme s otázkou umělé inteligence (v knize reprezentovanou kamennými golemy). Může stroj začít myslet a jednat sám za sebe?
Smysl pro humor se Pratchettovi rozhodně upřít nedá.

16.03.2018 4 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Styl psaní sice není moc náročný, nicméně (jak píší někteří uživatelé níže) o obsahu se to říct nedá. Z celkem sedmi povídek se mi nejvíce líbily poslední tři. První povídku (po níž je pojmenovaná celá kniha) jsem bohužel nebyl schopen dočíst.

25.02.2018 3 z 5

Béowulf Béowulf neznámý - neuveden

Béowulfa jsem kdysi na základní škole četl v převyprávěné verzi. Teď jsem se dostal i k původnímu eposu. Vyprávění o historických reálií, které zabírají větší část knihy než samotná báseň, nejsou zas až tak nudná, obsahují mnoho informací o životě starých Germánů.

09.02.2018 4 z 5

Ústava ČR, Listina základních prav a svobod Ústava ČR, Listina základních prav a svobod * antologie

Rozhodně není na škodu přečíst si nejvyšší zákon České republiky. Ústava ovlivňuje životy nás všech a kdo chce vědět, na jakých základech stojí náš stát, tomu ji určitě lze doporučit k prostudování.

26.01.2018 5 z 5

Můj ty smutku! Můj ty smutku! Charles Monroe Schulz

Depresivní, ale přitom vtipné. Místy jsem se vyloženě smál nahlas. Pominout nešlo ani předmluvu, seznamující čtenáře s autorovým životem i myšlenkami, obsaženými v jeho tvorbě.

24.01.2018 5 z 5

Svědkové tisíciletí Svědkové tisíciletí Viktor Dračuk

Jednoduchý výklad o historii písemnictví a vývoji písma od jednoduchých piktogramů až k dnešním abecedám.

26.12.2017 5 z 5