FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Ostrov čaje Ostrov čaje Zdeněk Thoma

Dalo by se to nazvat knižní jednohubkou, ale knížka vás na svém malém prostoru přenese na světoznámý ostrov pomocí nádherných fotografií a malebných textů, člověk si hned přeje, vidět vše na vlastní oči. Textu příliš nehledejte, největší část zaplňují fotografie s popisky, přesto se však dozvíte něco o historii ostrova, o způsobu sklízení a zpracování lístků a dokonce o životě místních obyvatel a jejich nelehkých životních podmínkách, což je téma, které kniha neignoruje a nejen proto si autory publikace cením. Ideálně si vychutnejte knížku s lahodným šálkem čaje při sobě a přečtení vám zabere asi tolik času, jako vypití onoho šálku čaje, ale obojí vám navodí hřejiví pocit, že jste právě okusili něco moc příjemného.

24.06.2021 4 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Kniha mě maximálně nadchla. Sacks má obdivuhodnou schopnost přinášet příběhy v lidském světle a přitom do nich vměstnat vysvětlení z hlediska vědy a psychiky. Po každé kapitole jsem se musel zamyslet, kolik věcí v našem životě považujeme za samozřejmé. Kolik věcí stále ještě nevíme o vazbách mozku a mozku samotném. Životní osudy lidí se vám vryjí do paměti a ještě dlouho vám budou hlodat v hlavě. Antropoložka je první knihou, kterou jsem od autora četl a věřím, že nebude ani poslední.

24.06.2021 5 z 5

Rick a Morty - Pátý svazek Rick a Morty - Pátý svazek Kyle Starks

"Jerryho druhé já" je prvním příběhem svazku a je rozhodně vždy fajn vidět Jerryho se sebevědomím, většinou se povedly i vtipné "prostřihy", ale příběh nejvíc sráží třetí část. "Horizont ubohosti" mi sedl asi nejvíc, styl kresby Marca Ellerbyho je pro tyto komiksy asi nejlepší, je tam hodně vtipných momentů. "Miláčku, zmenšil jsem dědu", alias příběh z obálky se mi příliš nelíbil ani kresbou, ani příběhem, který není obstojný. Líbil se mi nápad s "hustometrem" a finální zakončení, u kterého se člověk zasměje nahlas. Pobavilo mě, že v jedné části je věta: "No nekecej, to čumím Morty," přičemž je slovo čumím cenzurované jako ču**m. Bonusové kraťasy ujdou, ale žádná hitparáda to není (za to moment: "Kámo, těm už neřekne nikdo ani h**no," ano). Celkově v této sérii takový průměr, moc nadějí na zlepšení nevidím, ale beztak si další díly pořídím...

24.11.2020 3 z 5

Rick a Morty - Čtvrtý svazek Rick a Morty - Čtvrtý svazek Kyle Starks

Podobně jako předchozí svazek, nejedná se o nic hrozného, ale ani skvělého. První příběh probíhá dost podobně, jak by zhruba probíhala (trochu slabší) epizoda seriálu a příběh sám o sobě moc zapamatovatelný příliš není, jsou tam fajn fórky typu penpové (a jejich zadky), roboborci, Summer a její friendzone a včelkomet. A taky jsem se konečně dočkal dvoustrany! Ze svazku nejvíc vyčnívá Supermor a neštovice, ten mě bavil nejvíc, Marc Ellerby má styl kresby, která mi sedí, celkově je příběh hodně vtipný, dobře vygradovaný a Mortyho role v příběhů ještě vtipnější a nechutnější. Zde má překlad navíc opravdu silné chvíle (přeci jen, koho by nerozesmál supersyfl, vychloprdel a beďar keďar). Příběh Mortoše do koše má opravdu zvláštní kresbu, která mi příliš nesedí, ale příběhově mě to bavilo, klidně bych ho rád viděl jako celou epizodu. Bonusové kraťasy jsou zpět, ale kromě Jerryho do foroty, který se vážně povedl, nic extra. Kvůli druhému a třetímu příběhu bych se klidně k sešitu vrátil. Celkově hodnocení na pomezí 3 a 4, ale to tu bohužel nejde...

25.10.2020 3 z 5

Rick a Morty - Třetí svazek Rick a Morty - Třetí svazek Tom Fowler

Rozhodně lepší než první svazek, ale horší než druhý. Zápletka příběhu "Po hlavě" opět působí jako vystřižená ze seriálu, což je samozřejmě dobře. Také mě zaujalo, že prvních 10 stran je bez hlavních hrdinů, Ricka a Mortyho. "Ready player Morty" přináší skvělé nápady v podobě výměny těl a trénovací videohry, ale bohužel potenciál zůstal nevyužit, věřím, že by z toho šlo "vytřískat" mnohem víc, třeba i na větším prostoru, takhle na 21 stranách se příběh sice pěkně uzavře, ale končí sotva začal a působí tak dost ploše. "Velký zápas" má úplně jinou stylizaci, napsal ho a nakreslil Tom Fowler. Určitě je dobře, že se kreslíři střídají, je to trochu živější, ale příliš mě to neoslovilo, chvílemi to vypadá až moc jako karikatury. Příběhově i celkem napínavé, jen plot twist je trochu klišé. Bonusové kraťasy tentokrát chybí. Celkově v sešitě není humor příliš silný, tentokrát se tvůrci v tomto ohledu drželi při zemi. Na překladu mi vadí jen Mortyho "jakože cože?" a cenzura, kde napsat "děvko" úplně ok, ale zbytek ne, jinak problém nemám, (jo a na straně 12 vypadl překlad na krabici "Time travel stuff", který byl zatím v předchozích dílech vždy přeložený). Celkově mám z třetího svazku lepší pocity než z toho prvního, ale asi už se k němu nevrátím.

21.10.2020 3 z 5

Akira 5 Akira 5 Katsuhiro Otomo

Příběh opět pěkně běží, žádné příběhové odbíhání nehrozí, kresby rozpadlé architektury jsou opět úžasné a Tecuo je opět děsivější a děsivější. Chybí tomu ale ten "wow" efekt jako u předchozího dílu, snad mi to vynahradí poslední část.

11.05.2024 4 z 5

Světová výstava Světová výstava E. L. Doctorow

(SPOILER) Jedna z mála knížek, kde jsem se ve výběru hodně sekl a šlo to mimo mě...přitom třicátá léta vnímaná dětskýma očima včetně velkých historických událostí - to znělo moc zajímavě. Ve finále jsem ale jen vyhlížel konec. Edgarovo ocenění a nadšení z výstavy na konci je určitě zapamatovatelným bodem, ale jinak jsem zřejmě nebyl cílovou čtenářskou skupinou.

31.03.2024 2 z 5

Láska v temné ulici Láska v temné ulici Irwin Shaw

Do téhle knížky jsem šel hodně naslepo, od autora jsem předtím nic nečetl, zlákala mě výprodejová cena a zdejší vysoké hodnocení. Než ale zhodnotím dílo musím vyzdvihnout vydání od Prostoru, knížka není s pevným přebalem, ale přesto působí moc hezky, napomáhá tomu grafické zpracování a kvalitní papír s vyšší gramáží, než jsem u takových vydání zvyklý. Jednotlivé povídky jsem ohodnotil v částech díla, takže zde shrnu jen své dojmy. Moc se mi líbí použitý jazyk a barvité vyprávění, které neskutečně vtáhne do děje a člověku je líto, když se s postavami musí rozloučit a přejít na jinou povídku. A to i přesto, že některé povídky jsou "o ničem", myšleno nemají gradující děj s velkým finále, ale příjemně plynou, nahlížejí účinkujícím do duše a sledují jejich strasti, obavy a vzpomínky. Kvalita povídek je kolísavá, ale škála je následující: od dobrých po naprosto výborné. Sbírka mě asi donutí zapátrat po dalších dílech autora, protože tuhle četbu jsem si opravdu užil.

27.12.2023 4 z 5

Asterix a sídliště bohů Asterix a sídliště bohů René Goscinny

Celkem vtipný díl, rychlo obnova lesa a vzteklý Obelix stojí za to.

25.11.2023 4 z 5

Čína, má láska Čína, má láska Vladislav Kučík

(SPOILER) Fiktivní pojednání o (nejednom) nefiktivním válečném konfliktu. Retrospektivní, napínavé vyprávění má své kouzlo, přesto mě však neoslovilo neustálé předjímání událostí, zvlášť na konci kapitol. Chápu, že to má působit jako jakýsi cliffhanger, ale mně to kazilo čtenářský zážitek. Když už je řeč o kapitolách, jsou nesmyslně kraťoučké a kdyby se z knížky odstranily všechny ty prázdné stránky, které kvůli tomu vznikají, publikace by byla hned tenčí. Nečekal jsem, že se z toho víceméně stane milostný příběh v kulisách války a od tohoto bodu zápletky mě celé vyprávění začalo méně a méně bavit, můj zájem o postavy a napojení na jejich osudy se zmenšovalo, přesto však mohu říct, že v jedné části jsem měl se slzami na krajíčku. Musím vypíchnout ještě příjemný doslov, který na vznik knihy a události v ní popsané, vrhá nové světlo. Autor má určitě můj obdiv za to, za jak krátkou dobu dokázal přijít s tímto příběhem včetně potřebné rešerše. Celkově vzato je to pěkně čtivý příběh podložený skutečnými postavami a historickými událostmi, první polovina knihy člověka strhne, protože se jen těžko odhaduje, co se stane na dalších stránkách (kromě daných historických událostí a faktu, že v příběhu se hrdina prostě musí dostat do Číny a léčit), druhá polovina trochu upadá i přes nelehké osudy všech a trochu mě mrzí ten lehký patos, který se tváří jako promyšlený příběhový oblouk, ale je příliš předvídatelný. Ano, Petr a jeho cesta letadlem...

18.08.2023 3 z 5

Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Philippe Brenot

Zajímavý vhled na intimní historii jiných zemí, ale jak už bylo řečeno, oproti prvnímu dílu je to slabý odvar, spousta věcí je zkratkovitých a kloužou po povrchu. Navíc je tu humor hodně na sílu a jako by si autoři řekli, že čím víc sprostých slov na stránku tam dají, tím třeskutější to bude. Navíc mi ani nesedlo překreslování dobových kreseb. Je jen dobře, že se tu člověk dozví zvyklosti a nevšednosti, na kterými by normálně ani nepřemýšlel nebo si je dohledával. Je to velké plus této publikace, ale zbytek to bohužel sráží...

19.05.2023 3 z 5

Asterix a olympijské hry Asterix a olympijské hry René Goscinny

Rozhodně milý díl s milými vtípky a gagy, včetně těch, které jsou určené pro pravidelné čtenáře. Není to humorem tolik nabité, ale určitě se člověk zasměje. Jelikož jsem první viděl nepříliš povedený film, tímto komiksem inspirovaný, bylo to příjemné překvapení, že je celkový příběh o dost jiný. Akorát mi nejde do hlavy, že na to pravidlo o dopingu Římani přišli až takhle pozdě. Ale o to víc vtipných situací to vytvořilo. :)

14.05.2023 4 z 5

Skoky ze skříně Skoky ze skříně Daniel Geremus

Čtvrtý autorův zářez, který pokračuje po vyšlapané cestě předchozími knihami, opět zde naleznete na levé straně obraz a na pravé straně text, který tematicky koresponduje s vyobrazeným dílem. Mísí se zde Danielovi zážitky z dětství, zaměstnání a života celkově, stejně tak zamyšlení nad různými aspekty lidského počínání a zajímavosti o tvorbě. Výraznou změnu pocítíte, když vezmete knihu poprvé do ruky. Oproti předchozím je tato v měkké vazbě. Co mě od čtení rušilo, bylo časté vkládání historiografických částí. Není na škodu si přečíst fakta o člověku, který je na malbě vyobrazen, ale trochu byl krotil rozsah. Víc bych uvítal, kdyby byly takové části kratší a Daniel se víc rozpovídal o tom, jak na něj tato postava působí, proč se jí rozhodl namalovat a podobně. Takové věci se v knize dočtete, ale trochu na úkor toho, že se na vás vyvalí výtažek z cizí biografie. A to mi do převážně autobiografické knihy nesedí...

04.02.2023 3 z 5

Nechči do vany Nechči do vany Daniel Geremus

V pořadí už třetí nahlédnutí pod pokličku autorovy tvorby. Opět se dozvíte něco o samotných obrazech, nechybí vhled do Danielova života a komentáře na historické či současné dění. Vlastně nechybí nic z předchozích počinů, ovšem poprvé zde není vyprávění odděleno od popisu obrazu, ale je pevně provázáno díky rozhovoru mezi Danielem a až téměř záhadným Ogeretlem Sumeregem. Z onoho rozhovoru se ke konci stává spíše dialog, ale když vedete debatu se svým alter egem, jak to vlastně může dopadnout jinak. I když je to ode mě drobná výtka k formě, trochu si ještě přisadím s tím, že některé slovní fráze se opakovaly, ale zas je to vykompenzované tím, že se v knize vyskytuje spousta cizích termínů a dalších slov, které běžné v mluvě neuslyšíte.

24.12.2022 4 z 5

Kunďas a kunďátko Kunďas a kunďátko Daniel Geremus

(SPOILER) O stupeň méně povedené než kniha předchozí. Pokud mi v Ránách do sudu vadilo občasné nechronologické vyprávění, zde mi nesedělo vyprávění na střídačku. V jednu chvíli to do sebe krásně zapadalo - depresivní rozmluvy Lucifera kontra krásné chvíle s nevlastní vnučkou, poté se to opět rozpadlo. Čtení kvůli tomu působí přerušovaně a jestli je horší přerušovaná soulož nebo čtení si rozhodněte už sami za sebe. Anotace u obrazů jsou opět skvělým vhledem to autorovy tvorby, je z nich však často cítit náznak Kunďasova vlivu. Smajlík.

29.10.2022 3 z 5

Asterix a Normani Asterix a Normani René Goscinny

Povedenější než celovečerní adaptace, kterou jsem viděl jako první. Vtípky jako Idefixův pláč a stopování, pití z lebek, pojídání všeho na smetaně a "převrácená" závěrečná scéna z toho dělají zábavné čtení. Není to sice ten úplně nejvtipnější Asterix, ale stále je dostatečně nadprůměrná zábava.

21.10.2022 4 z 5

Rány do sudu Rány do sudu Daniel Geremus

Jak hodnotit knihu, kde se už přímo ve věnování vyskytuje moje a bráchovo jméno? Zkusím to co nejobjektivněji, ale vzhledem k tomu, že jsem vyrůstal obklopený tátovými obrazy, tak to nebude tak jednoduché. Nejvíc se mi vždycky líbila ta raná, surrealistická tvorba co visela doma v pokoji a člověk se na to mohl dívat stále a zkoumat významy a maličkosti v kresbě - to třeba u portrétu povětšinou člověk nezažívá. A občas mě zamrzí, že táta prodává svoje starší díla, která jsem byl zvyklý vídat každý den, za nějakou směšnou cenu. A jeho zase mrzí, když neslyší pozitivní odpověď na jeho otázku: "Už jsi četl moji knížku?" Myslím tím další knihy, které vyšly po této.

Rány do sudu jsem četl už před třemi lety, dnes jsem se do knihy pustil znovu, aby byl můj komentář byl co nejčerstvější. Spoustu věcí z ní pro mě není překvapením, táta má vždy v rukávu nějakou historku, kterou poodhalí nějakou skutečnost, do té doby pro mě skrytou. Asi proto, že dětem se některé věci neříkají. A hodně myšlenek je mi blízkých, protože jsem je sám někdy podobně cítil, čili je to takové obligátní "jablko nepadá daleko od stromu", mimo třeba téměř duchovní zážitky. Daniel vždy byl a nadále je rebelem, což je rozhodně na vás, abyste se sami v textu přesvědčili, jak se vypořádával nejen s vyrůstáním v socialistickém Československu, ale i s dalšími nástrahami života. Dalším tahákem publikace jsou ale, doslova, obrazové přílohy s textem, který objasňuje jejich myšlenku či proces tvorby. To je něco, co vám poskytne pouze série Danielových knih či přímá konverzace s ním na výstavě.

Pět hvězdiček udělit nemohu, ne tolik kvůli případné zaujatosti, ale když ohodnotím text jako takový, je sice hodně čtivý a čtenář si většinu situací dokáže představit, nebylo by ovšem na škodu některé věci víc rozvést nebo nepřeskakovat v časových událostech, když je většina textu časově lineární. Jinak je to povedený vhled do života a díla lomnického umělce, který je možné doporučit i těm, kteří Daniela Geremuse neznají.

P.S. Táto, já ten zbytek knížek už opravdu přečtu. Ještě letos.

16.10.2022 4 z 5

Asterix v Británii Asterix v Británii René Goscinny

Parodování britské mluvy mě příliš nebavilo (ale je to mnohem lepší číst, než to poslouchat ve filmovém zpracování). Z Britů se tu střílí na každé stránce a římské manévry jsou nezapomenutelné. Nejvíc mě zde pobavily vtípky, které byly subtilní a nebyly tolik na sílu. Pořád je to ale povedené Asterixovo dobrodružství.

06.07.2022 4 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Chápu, že pro spoustu lidí je to rozporuplný díl, ale příběhově mi přišel jen o trochu slabší a surrealistická/experimentální kresba se doplňuje s příběhem čarodějnic a Geraltových výčitek.

05.07.2022 4 z 5

Souboj náčelníků Souboj náčelníků René Goscinny

Co všechno nezpůsobí Obelixův malinkatý menhirek...rozhodně fajn díl, ale z hlediska humoru a příběhu mi přišel slabší.

27.03.2022 3 z 5