Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Mám ráda Jane Austenovou, mám ráda ten pocit, když se můžu v knize přenést do minulosti, tentokráte na počátek 19. století a k tomu všemu na anglický venkov. Připadám si, že všechno prožívám s hlavními hrdiny, vidím venkovská sídla, usedlosti obklopené zelenými trávníky a rozlehlými parky. Tak jsem poznala pokojného pana Beneta a také ženichy pro jeho dcery - dobrosrdečného pana Bingleyho, hrdého pana Darcyho a zlotřilce pana Wickhama. Oblíbila jsem si vtipnou Liz a něžnou křehkou Jane. Určitě doporučuji k přečtení.

06.01.2023 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Kdo jsme a kam jdeme - odvěká otázka lidstva. Tentokráte se děj Brownova románu odehrává ve Španělsku. Hlavním hrdinou zůstává Robert Langdom a ředitelka Guggenheimova muzea Ambra Vidalová. Před Robertem je opět významný úkol zabránit vraždě Edmonda Kirsche a pak už se odvíjí příběh plný napětí a dobrodružství, ale bohužel nedosahuje úrovně předchozích knih.

06.12.2022 3 z 5

Tichý Don Tichý Don Michail Alexandrovič Šolochov

Krásný román, který je románem času a prostoru. Vykresluje v širokém záběru život donských kozáků v přelomových letech 1. světové války, Říjnové revoluce a následující občanské války. Ústřední postavou románu je Grigorij Melechov, na jehož váhání mezi kozáckými tradicemi a revolučními touhami, autor vyjádřil nejen osobní tragédii čestného člověka, ale vykreslil i hluboký obraz celé epochy a jejich protikladů.
Doporučuji k četbě.

02.12.2022 5 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Skvělá kniha i seriál. Perfektně propracované situace, odehrávající se ve vícegeneračním domě, kde jsou k sobě lidé tolerantní, společně vše prožívají radosti i starosti s nadhledem a humorem. Kniha u které se člověk zasměje a zapomene na různé životní strasti a bolístka, takže se opětovně dívá na svět optimisticky. Určitě doporučuji, čte se jedním dechem.

10.11.2022 5 z 5

Život sira Alexandra Fleminga Život sira Alexandra Fleminga André Maurois

Moc hezky zpracována kniha, která pojednává o skromném skotském lékaři objeviteli penicilinu. Většina z nás mu vděčí za svůj život. K té většině se přidávám. Autor pojal tuto biografii poněkud jinak a tak vytvořil napínavou knihu o převratných objevech v lékařství první poloviny 20. století. Takže dychtivě sledujeme nejen životní osudy vědce, zahrádkáře, nadšeného sportovce, ale i celou historii vzniku a výroby antibiotik. Zajímalo by mě, co všechno prožíval sir Alexandr Fleming a jeho další spolupracovníci, kteří přinesli lidstvu tak účinný lék. Musel to být obrovský pocit štěstí a radosti.

25.10.2022 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Autor inspirován skutečnými historickými událostmi napsal smyšlený příběh o připravovaném atentátu na francouzského presidenta Charlese de Gaulla. Četla jsem ho jedním dechem. Strhující děj, dynamický popis událostí a zvláště psychologie chladného odosobněného profesionálního nájemného vraha pro kterého lidský život nic neznamená mě zaujala a mrazilo mě z toho až v konečcích prstů. Zcela jistě doporučuji a dávám pět hvězdiček.

25.10.2022 5 z 5

Dům Tibeťanky Dům Tibeťanky Federica De Cesco

Tibet – střecha světa, pro nás Evropany exotická krajina. Ponořila jsem se do této oblasti a života lidí díky knize Dům Tibeťanky. Autorka nás provází jednotlivými generacemi rodiny, která žije v domě Ve Vrbinách, napadením Tibetu Čínou, hrůzostrašnými metodami sadistických čínských vojáků - bojem vedeným pod rudou vlajkou, jehož cílem bylo zničit kulturu, náboženství a způsob života celého národa. Čeho všeho se Číňané dopustili - zabíjení, mučení , ponižování, krutosti, zesměšňování, totální destrukce, to všechno vyvolává u čtenáře silné emoce. Prostřednictvím Sonam se postupně odkrývá tajemství rodiny a její dcera Dolkar – architektka navštěvuje Lhasu, aby po téměř šedesáti letech viděla rodný dům své matky. Zůstala ji pouze fotografie domu, kterou získala od tety Lhamy a rovněž ji ovlivnilo setkání s mnichem. Tibet osudově zasáhl do jejího života a Dolkar nachází svou životní lásku, jehož rodina má své kořeny taktéž v Tibetu, ale žije stejně jako Dolkar ve Švýcarsku. Kniha má strhující děj, doporučuji k četbě.

27.09.2022 5 z 5

Zpověď Zpověď Arnošt Lustig

Člověk při čtení této knihy zatajuje dech hrůzou a nechce se mu věřit, co dokázali lidé proti lidem vymyslet. Obdivuji, že pan Lustig byl schopen sdělit další generaci tyto informace. Doufám, že takové peklo už nikdo nikdy nebude realizovat, proto je nutné, aby mladá generace měla informace o tom, co prožívali lidé za druhé světové války a čím vším procházeli.

01.05.2022 5 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Příběh Jeníka Ratkina je příběhem mládí. Celý román je hledáním odpovědí na otázku, jakou hodnotu má život, jaký vztah k němu může člověk mít a jaký vztah k lidem. Jeník Ratkin překonává všechna zklamání a uvědomuje si svou touhu volněji se rozletět a ve spojení s motivem jarního stříbrného větru oslavit Život. Lyrismus Ratkinového vidění světa se promítá i do vypravěčského stylu. Knihu jsem četla opakovaně a bohužel stříbrný vítr už neslyším.

22.04.2022 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Knížku jsem si přečetla před několika lety a silně na mě zapůsobila. Je nejen o svobodě a silné lidské vůli, ale zaměřuje se i na charakteristiku jednotlivých postav, kde svou důležitost sehrála i vrchní sestra, která si svou autoritu dokazovala v některých případech i nesmyslně a krutě. Film i kniha perfektní .

01.03.2019 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Kniha plná emocí - lásky, vášně, zrady, bolesti i štěstí, nenávisti a touhy po pomstě. Autorce se podařila vystihnout psychologie postav, jejich charakter, rodinné vztahy a sugestivně líčí prostředí NA VĚTRNÉ HŮRCE, kde opět zdůrazňuje city, které převládají nad rozumem. Celý příběh je zasazený do staré Anglie. Z knihy dýchá pocit tajemna, ponurá atmosféra vřesoviště a drsná příroda s nepříznivým počasím podtrhuje drsné charaktery tamějších obyvatel. Smutný příběh, který stojí za přečtení.

09.08.2023 4 z 5

Květomluva aneb Řekni to květinou Květomluva aneb Řekni to květinou Josef Klempera

V knize mě zaujala úvaha Jaroslava Seiferta, informace o původu česneku, úryvek Karla Čapka - Jak vzniká zahradník, informace o čokoládovém stromu a časovém údobí, kdy vznikly zahrady. Jednotlivé květiny, byliny a stromy jsou abecedně seřazeny, jsou popsány a zároveň informují o léčivých účincích a způsobech užívání. U každé květiny je kratičká poznámka ke květomluvě. Musím napsat, že i když se dlouhodobě věnuji zahradnictví, v knize jsem našla hodně nových informací.

09.12.2022 4 z 5

Zimní říkadla Zimní říkadla Jiří Trnka

A tak jsem si na začátku adventu otevřela tuto útlou knížku a ponořila se zpátky v čase do dětství. Obsahuje písničky, říkadla, pranostiky, které jsou připomenutím krásných časů, kdy po vesnicích ještě chodil ponocný. Trnkovy obrázky to vše podtrhují.

29.11.2022 5 z 5

Život střídá smrt Život střídá smrt Petr Prouza

(SPOILER) Silný a dojemný příběh, který ukazuje jak hluboko zasáhne těžká nemoc ženy mladý manželský pár. Mění se úplně a totálně životní priority. Při čtení si každý zdravý člověk uvědomí jaké banality někdy řeší spojené s kariérou, zaměstnáním bydlením apod. Pokud si to neuvědomí, tak by si měl zajít jednou do čekárny na onkologii a tam už to dojde opravdu všem. Při čtení máte stále naději, že to bude dobré a Hedvika svůj boj vyhraje. Bohužel opak je pravdou. Traumatizující prožívání nemoci je dáno do protikladu s profesionálním odstupem ošetřujícího personálu. Velice smutný příběh ze života, takže tentokráte nechávám na volbě čtenáře.

20.09.2022 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Jak ladné i inspirativní může být gesto loučení nejen u mladé ženy nám potvrzuje Kunderův román Nesmrtelnost. Toto gesto dalo podnět k vytvoření románového příběhu. V knize se prolínají fiktivní setkání a disputace významných postav světové kultury i esejistické úvahy autorovy , prezentované v rozhovorech vypravěče s některými postavami románu. V středu zájmu je pak samotná Nesmrtelnost a jejíž podstata je u Kundery chápána jako uchování člověka /jeho díla, tím co vykonal , odkaz lidem, něco po sobě zanechat/ ve vědomí ostatních lidí. Ve svých sedmi pasážích do kterých je kniha rozdělena se mimo výše uvedený problém zabývá manipulací s jedincem , úzkosti ze světa, v němž se „ imagologie „ ukazuje být silnější než skutečnost, emocionálním traumatem, vyvolaným neschopností sladit duchovní a tělesné projevy lásky, rozpoznáním hranic mezi podstatným a nepodstatným. Kniha nutí člověka přemýšlet a dívat se na svět z různých úhlů pohledu. Dle mého názoru nejlepší Kunderovo dílo, které doporučuji k četbě.

22.06.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Před několika lety společně s dětmi jsem zhlédla tento vánoční příběh na scéně Národního divadla v Praze. Byl to úžasný zážitek umocněný předvánoční atmosférou. Dickens je klasika a už v dospívání mě uchvátil svým psaním. Láska k jeho knihám mi zůstala do pozdní dospělosti a Vánoční koleda si najde cestu i k tomu nejzatvrzelejšímu srdci a ukazuje na pravé hodnoty, které jsou v našem životě důležité. Prostě laskavost a štědrost by měla mít v srdci každého člověka své místo. Úžasná kniha s nádechem pohádky, která vede k zamyšlení nad podstatou věcí.

07.12.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Propadla jsem před x lety zahradničení a mám ráda Karla Čapka, takže je pochopitelné, že se opakovaně vracím ke knize Zahradníkův rok. Čapek užívá nádhernou češtinu, má neobyčejné množství synonymních slov, dokáže popsat situace laskavým a vtipným humorem, nadčasová kniha nad kterou se budou usmívat zcela jistě další generace. Knížku doplňují jedinečné ilustrace Josefa Čapka.

06.02.2023 5 z 5

Za strašidly na hrady a zámky Za strašidly na hrady a zámky Petr David

Krásná knížka pro adventní čas. Vždy mě lákaly hrady, zámky a romantické zříceniny mají v sobě něco tajemného. Navíc okořeněno pohádkami, pověstmi, dávnými historkami, vybájenými příběhy, to už má něco do sebe. K tomu fotografie, mapky, krásné ilustrace, co víc si člověk může přát. Takže jakmile se oteplí mám tipy na perfektní výlety. Už se moc těším. Určitě doporučuji.

06.12.2022 5 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Praha a Londýn, dvě města zasazena do časové linky 1939 - 1950. Bolestný a dojemný příběh rodin, kterých se krutě dotkla válka. O to víc byla krutá a nesnesitelná, že pohltila i děti, je v podstatě výpovědí dětí, které přežily holokaust. Román je čtivý, napínavý, vykresluje psychologii jednotlivých postav, mezilidské vztahy, soudržnost rodin, lidské emoce, které jsou vystaveny těžkým zkouškám. Po přečtení si člověk uvědomí, jak hrozným způsobem dokáže válka zasáhnout od lidských osudů, jak u některých lidí i po válce přetrvávají pokřivené morální hodnoty, kdy přeživší lidé vracející se z hrůz koncentračních táborů zjistili, že v jejich domovech už žije někdo jiný. Zcela jistě doporučuji.

06.12.2022 5 z 5

Bílá kniha Bílá kniha kolektiv autorů

Bílá Kniha je zajímavým doplněním informací o Ostravě. Pocházím z tohoto regionu, tak mě o to víc knížka zaujala. Nejen, že jsem získala nové poznatky prostřednictvím sedmnácti příběhů z ostravské kulturní historie, ale zaujaly mě i vzpomínky, úvahy a postřehy Oty Filipa, Petra Šimíčka, Jaromíra Konečného, Václava Cílka a dalších. I když každý měl trochu jiný pohled na určitou skutečnost, v jednom se shodovali, z jejich příspěvku jsem cítila lásku k Ostravě. Některé příspěvky mi připomínaly Otu Pavla a jeho lásku k řece, také byly tak procítěně napsány. Kniha je doplněná fotografiemi, obzvlášť kapitola Ostrava fotografická 1860 – 2009. Knihu vřele doporučuji k přečtení.

16.09.2022 5 z 5