Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Gepard Gepard Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

Prostřednictvím tohoto historického románu jsem se přesunula do Itálie a Sicílie poloviny 19. století. Dostáváme se do epochy, která končí a a nahrazuje ji svět jiný. Don Fabrizio, sympatická postava, mě svým vtipem a šarmem okouzlil a jeho pozoruhodný osud stojí za přečtení. Kniha mě zaujala a líbila se mi.

14.05.2024 4 z 5

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Je to jedna z knih, která nám ukazuje možnosti jak uvažujeme, jak žít bez dilemat, jak řešit dilema, jak trávíme čas a jak si ho efektivně rozdělit, co s minulostí, otázka rozhodování, jak se zbavit stresu. Většina informací z knihy mi byla známá, takže mě kniha až tak moc neoslovila.

17.02.2023 2 z 5

Zahradnický kalendář 2022 Zahradnický kalendář 2022 kolektiv autorů

Jakmile se překulí leden, tak si osvěžuji z minulého roku, kde jsem sázela jednotlivé druhy zeleniny a dělám si nový plánek na osázení zahrádky a malého políčka. Kalendář je perfektní, doporučuji všem zahrádkářům, obsahuje hodně informací a rad.

13.01.2023 5 z 5

Zelený svět Zelený svět Milan Hendrych

Životodárná řeka je místo, kde se odehrává děj povídek. Hned po přečtení první povídky jsem si uvědomila, že mi něčím připomíná Otu Pavla a pochopila jsem, že tak jak Ota Pavel, tak i Milan Hendrych miloval řeku a rybaření. U řeky se setkává s lidmi,zachycuje jejich charaktery a poznává jejich životní příběhy, uzavírá přátelství, prožívá dobrodružství a je šťastný. Text je doprovázený zdařilými ilustracemi Oty Janečka. Knížka se mi moc líbila a jsem ráda, že se mi nějakou podivnou náhodou dostala do rukou. Doporučuji.

11.01.2023 5 z 5

Ontogeneze lidské psychiky IV. Ontogeneze lidské psychiky IV. Václav Příhoda

Čtvrtý díl Ontogeneze vše dovršuje a uzavírá. Závěrečný díl je rozdělen na dvě samostatné části - interevium a senium. Intereviální období zahrnuje období od 45 - 60 let. Seniální období nastupuje od 60 let až k neurčité hranici potencionální délky života. Poslední kapitola v knize má název záhada smrti. Celý čtvrtý díl se zabývá podzimem života, který si prožije většina z nás. V knize je spousta zajímavých informací, které stojí za přečtení.

Pět slovenských novel Pět slovenských novel Alfonz Bednár

V knize se uplatnil mix autorů - Alfonz Bednár, Vladimír Mináč, Jaroslava Blažková, Dominik Tatarka, Ján Johanides. Novely mě nijak neoslovily, měla jsem co dělat, abych se prokousala knihou. Snad bych se pozastavila u první, situace na vesnici a ve městě - 50 - léta, vzpomínky na hrůzu války, žal a bolest, také i zlo, boření starých hodnot, neúcta k náboženským symbolům v tomto případě kříž v poli, kolektivizace, nucené vystěhování lidí spojených s půdou. Knihu posunu dál.

10.01.2023 1 z 5

Ontogeneze lidské psychiky III. Ontogeneze lidské psychiky III. Václav Příhoda

Třetí díl Příhodovy Ontogeneze nemá ve světové literatuře předchůdce v tak důkladném rozboru lidské psychiky dospělého člověka. Ani v této knize autor neizoluje duševno od tělesného rozvoje. Rozebírá citové postoje a zvláštní pozornost věnuje sexerotice. Vše je opřeno o rozsáhlou dokumentaci. Třetí díl zaujme čtenáře nejen bohatým obsahem, pečlivou analýzou srovnávaných faktů, ale také poutavým podáním. Je to dílo ucelené, samostatné, tím pádem čtenář nemusí číst předchozí díly, ale vybere si ten, který ho zajímá. Určitě doporučuji.

Nevěry slavných Nevěry slavných Wolfgang Kossak

Kniha mě nezaujala a měla jsem problém s dočtením.

09.04.2023 1 z 5

Chladničky a mrazničky v domácnosti Chladničky a mrazničky v domácnosti Hana Pohunková

O tom jak skladovat potraviny, jakým způsobem je připravit před zmražením, přesně tyhle informace nám poskytne kniha. V závěru je receptář. Mám ji stále při ruce, i když v současnosti už ji neužívám tak často. Je to dobrý pomocník.

13.01.2023 4 z 5

Jižní Čechy Jižní Čechy Donát Šajner

Publikace, která vyšla přibližně před čtyřiceti lety, fotografie nám přibližují krásu tohoto kraje s množstvím kulturních památek. Bohužel úvodní Slovo pana Šajnera se až tak nepovedlo, je hodně poplatné době, ve které to psal.

11.01.2023 2 z 5

Ontogeneze lidské psychiky I. Ontogeneze lidské psychiky I. Václav Příhoda

Tak jsem se ponořila do svých studijních materiálů, kdy mimo jiné při studiu psychologie byla zkouška z ontogeneze tzn. vývojová psychologie. Václav Příhoda napsal k tomuto tématu čtyři díly. Ten první se zabývá lidskou osobností od narození do pubescence. Kniha nabitá odbornými stále platnými informacemi čerpajícími jak naznačují hojné literární odkazy z české i cizojazyčné literatury. Zájemcům o psychologii vřele doporučuji.

Ontogeneze lidské psychiky II. Ontogeneze lidské psychiky II. Václav Příhoda

Druhý díl ontogeneze je poměrně útlejší, zahrnuje věk od patnácti do třiceti let. Podle věkových stupňů dělí se práce na dva velké oddíly - období postpubescentní 15 - 20 let a na věk "mecitma " od 20 - 30 let. V obou částech postupuje autor obdobně, po charakteristice období a metod jejího zkoumání se zabývá fyziologickým vývojem osobnosti a proměnami jejich intelektuálních složek. Věnuje se rovněž otázkám pracovního zařazení, tvůrčí činnosti i specifickým problémům sexuálně-erotickým. V díle je shromážděno obrovské množství poznatků, jedinou nevýhodou jsou zastaralá statistická data. Druhý díl končí třicátým rokem, kdy se zakončuje jedno z nejdynamičtějších období celého lidského života a zralá bytost přechází z období mládí do dospělosti. Knihu jak jinak samozřejmě doporučuji.

Velký slovník anekdot Velký slovník anekdot Jiří Plachetka

Vtipy seřazeny dle okruhů abecedně, knihu ilustroval Jiří Winter - Neprakta, ale vtipům jsem se moc nenasmála, očekávala jsem veselejší relaxaci.

12.01.2023 1 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

(SPOILER) Kniha, která každého chytne za srdíčko. Příběh se odehrává během druhé světové války na horské samotě. Mladá lékařka musí opustit město a skrýt se před okupanty. Útočiště najde v chalupě zemitého Jozy a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří nejprve přátelský, později milostný vztah. Eliška - Hana poznává tvrdý život v tomto Bohem zapomenutém kraji, kde lidé dokážou být navzájem milí i krutí, stejně jako příroda kolem nich. Tento baladický milostný příběh o vztahu dvou zcela odlišných lidí stojí za přečtení.

21.05.2024 5 z 5