Pět slovenských novel

Pět slovenských novel https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203582/bmid_pet-slovenskych-novel-CWP-203582.jpg 2 5 5

Podle slov básníka objevuje současná slovenská literatura především „nové rozměry" člověka. Stává se tak v dobrém smyslu polemikou s některými snahami dřívějších let, které chtěly potlačit šmahem všechno, co vybočovalo z velebícího a nekritického tónu. „Nová vlna" slovenské prózy však s sebou nese novou odpovědnost spisovatele, který chce nejprve zkoumat a poznávat reálné vztahy a procesy, probíhající mezi jedincem a současnou společností, a teprve pak, z nich a na nich, chce své dílo stavět. Jako už před dvěma lety v českých Pěti novelách, i v tomto svazku zařazujeme před každou prózu krátký vzkaz autora čtenářům Klubu. Alfonz Bednár varuje před tím, „nepřispívat k tomu, aby zdánlivě ztracené hodnoty byly hodnotami usilovně znevažovanými a zatracovanými" a Vladimír Mináč před tím, „aby se z lidí nestávaly šroubky v mechanismu, aby se z lidí nevyráběly případy", Jaroslava Blažková se vyznává ze své víry v lidi, kteří „zpívajíce skáčou přes hory a nuda a bronchitida se jich nechytá“, Dominik Tatarka ze své víry v „mlčenlivé sympatie a lásku" a Ján Johanides varuje: „Chceme dokázat svou pravdu a dokazujeme, že dovedeme urážet." Novely, které v pětici uvádí tento svazek, jsou umělecky nejlepší a myšlenkově nejpříznačnější z toho, co hýbe slovenskou literaturou posledních let. ALFONZ BEDNÁR (13.10.1914) Sklený vrch 1954, Hodiny a minúty 1956, Grécke zátišie 1958, Cudzí 1960, Hromový zub 1964 VLADIMÍR MINÁČ (10. 8.1922) Smrť chodí po horách 1948, Včera a zajtra 1949, Prielom 1950 (filmová povídka), Modré vlny 1951, Na rozhraní 1954, V krajine, kde vychodí slnko 1956, Dlhý čas čakania 1958, Živí a mŕtvi 1959, Tmavý kút 1960, Zvony zvonia na deň 1961, Nikdy nie si sama 1962, Záznamy 1963 JAROSLAVA BLAŽKOVÁ (15.11.1933) Nylonový mesiac 1961, Jahniatko a grandi 1964 DOMINIK TATARKA (14. 3.1913) V úzkosti hľadania 1942, Panna zázračnica 1944, Farská republika 1948, Prvý a druhý úder 1950, Družné letá 1954, Radostník 1954, Človek na cestách 1957, Rozhovory bez konca 1959, Prútené kreslá 1963, Démon súhlasu 1963 JÁN JOHANIDES (18. 8.1934) Súkromie 1963... celý text

Filomena1961
10.01.2023 1 z 5

V knize se uplatnil mix autorů - Alfonz Bednár, Vladimír Mináč, Jaroslava Blažková, Dominik Tatarka, Ján Johanides. Novely mě nijak neoslovily, měla jsem co dělat, abych se prokousala knihou. Snad bych se pozastavila u první, situace na vesnici a ve městě - 50 - léta, vzpomínky na hrůzu války, žal a bolest, také i zlo, boření starých hodnot, neúcta k náboženským symbolům v tomto případě kříž v poli, kolektivizace, nucené vystěhování lidí spojených s půdou. Knihu posunu dál.

nikikostadinova
18.02.2019 3 z 5

Kvůli výzvě. Ale dalo to zabrat. Několik týdnů jsem to louskala

Aptronym
26.04.2018 2 z 5

Ve sve dobe urcite odvazny vyber materialu, ale ne uplne uspesny, alespon z dnesni perspektivy.
Prvni novela od Alfonze Bednara me zaujala nejvice, zajimave podani valecnych traumat prenesenych do bezneho socialismu budujiciho zivota.

Marbo
06.12.2017 3 z 5

Alfonz Bednár - Rozestavěný dům - poutavý náhled pod pokličku poválečného Slovenska. Divoký východ plný staré zášti a nových křivd. ****
Vladimír Mináč - Případ - příběh předsedy JZD, jehož ideály a ocelová vůle podléhají lidské mase, která chce žít. ***
Jaroslava Blažková - Nylonový měsíc - mezilidské vztahy v raném socialismu, svého času relativně šokující odhalení, že i v táboře míru se chce pohlavně žít. **
Dominik Tatarka - Proutěná křesla - zajímavý námět, avšak pro mne zabitý rozvláčnou formou, té milostné lyriky tam bylo zkrátka moc. Ale pocity migranta dle mého názoru Tatarka vystihl dobře. *
Ján Johanides - Památka na zkonejšení - tak trochu jiná detektivka. Různé úhly pohledu, tragické konce. **

Ajrad1981
01.07.2016 2 z 5

Pět novel, nezaujala mě ani jedna, tu poslední jsem už četla halabala. No, možná ještě Rozestavěný dům by ušel, část tam byla z války. Ale o budování socialismu mě číst fakt nebavilo. A za co dávám každopádně mínus, je český překlad, myslím, že je to vůbec přeloženo. Překládání ze slovenštiny mě obecně štve, vždyť se tomu dá rozumět. V dnešní době - no, budiž, přece jen jsme "rozvedení" přes dvacet let, ale v roce 1965 to snad nebylo potřeba! (a ještě tam byly překlepy)

Část díla

Autoři knihy