Feferka Feferka komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Velmi poutavý román o vůli žít, síle myšlení a neotřesitelném duchu člověka, který žije, ať už jeho fyzické stránce způsobíme cokoliv.

"Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít."
"Všeobecně řečeno, v podstatě kterákoli žena má kouzlo pro kteréhokoli muže. Stane-li se z něho kouzlo zvláštní, říkáme mu láska."

19.02.2020 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Docela mě mrzí, že jsem až těsně po přečtení zjistila, že se jedná o skutečný příběh. Doslova mi tohle zjištění na chvíli vzalo dech.

09.02.2017 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Chvílemi tak tíživá četba, že jsem Do tmy četla přes rok.

11.07.2019 5 z 5

Feťák Feťák William Seward Burroughs

Dějová výstavba téměř nulová, ale právě to nejspíš přispívá k zamýšlenému cíli - zprostředkovat záznam z "feťákova" života. "Feťák" je totiž, jak se v knize píše, stereotypní, nudný a jediným světlem ve tmě se pro něj stává překupník a další dávka.
Po informační stránce je dílo poměrně obsáhlé, škoda jen těch nevysvělených slangových výrazů.

20.02.2015 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Téměř jsem napsala "přečteno jedním dechem", ale musím přiznat, že při čtení několika pasáží se mi dech na chvíli zastavil. Děsivě zvrácené dílo s nádechem absurdna.

11.02.2015 5 z 5

Básně Básně J. H. Krchovský (p)

Krchovského Básně patří k jedné z knih, které jsem velmi nerada vracela do knihovny. Jeho jednoduché, však dokonale sakrastické a sebeironické verše si mě získaly.
Pokud se ke Krchovkému rádi vracíte, doporučuji vám jeho kapelu Krch-off band. Některé z jeho zhudebněných básní jsou k poslechu i na internetu.

24.01.2015 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Dynamické satirické dílo. I přes komičnost podání mě mrazí, představím-li si, že bych se ocitla v Havlíčkově kůži.

31.05.2015 4 z 5

Dušemrdi Dušemrdi Natascha

Autenticitu příbehu a vlastní představy mi narušovaly poznámky rádoby psané rukou, provázející celou knihu. Do příběhu jsem se včetla a zase z něj odplula. Žádný nepředpokládaný vývoj či lyrické pasáže snad nelze ani očekávat. Ale právě to posiluje skutečnost, že narkomanie a prostituce jsou dlouhou a úmornou cestou.

07.05.2015 3 z 5

Jako řeka, jež plyne Jako řeka, jež plyne Paulo Coelho

Bohužel se mi ve většině příběhů velmi špatně hledalo "nad čím se mám zamyslet" a "o čem to vlastně má být". Dočetla jsem pouze proto, že nerada nechávám knihy nedočtené.

30.07.2016 2 z 5

Neónová bible Neónová bible John Kennedy Toole

První polovina mi přišla dosti nezáživná, ve druhé už byl děj poutavější, ale nejsilnější pocit, který si z díla odnáším, je ponurá nálada.

26.09.2015 3 z 5

Sbohem a řetěz Sbohem a řetěz Filip Topol

Příjemné počtení/zazpívání si. Budiž autoru lehká země.

26.07.2015 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Jsem na vážkách... v knize je spousta zajímavých myšlenek, ale bylo pro mě velmi těžké udržet pozornost a nejspíše jsem jich mnoho přehlédla.

08.07.2015 3 z 5

Brány vnímání Brány vnímání Aldous Huxley

Strašně těžko se mi to četlo. Dlouhá souvětí, cizí výrazy, je též nutné mít přehled o umění, zejména výtvarném. Několik zajímavých myšlenek jsem si však vypsala.

06.04.2015 3 z 5

Expres do ráje Expres do ráje Mark Vonnegut

V značné části díla jsem notně postrádala jakýkoliv záchytný bod, podle kterého bych mohla odhadovat, co se opravdu děje. I přesto mě unášely dál představy téměř idylického žití na farmě, jazyk mě bavil a troufám si tvrdit, že jde o velmi podařený záznam života se schizofrenií.

28.03.2015 4 z 5

V melounovém cukru / In Watermelon Sugar V melounovém cukru / In Watermelon Sugar Richard Brautigan

Skvělé!
Každý pohled do listů melounového cukru pro mě znamenal únik do snového, surreálního světa. Světa barevných sluncí, skleněných hrobek na dně řeky, hor zapomenutých věcí, mluvících tygrů, smutné krásy a dětské hravosti.
Velmi mě potěšilo i zjištění, že mám v rukou česko-anglické vydání.

15.03.2015 5 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Gabra a Málinka byly mé nejoblíbenější dětské hrdinky. Jsem vděčná babičce, která jejich příběhy kdysi zařadila do své knihovny, abych je o pár let později mohla ve svých čtenářských začátcích objevit. Dobrodružství, strasti a radosti dvou sester a jejich v lecčem rozdílné povahy mě bavily, baví a snad budou bavit i další generace.

12.03.2015 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Patřím k té menšině čtenářů, kterým čtení Mundstocka činilo potíže. Nevím, zda je to závažností tématu nebo složitým jazykem, některé pasáže jsem musela číst opakovaně a přesto jsem knihu "přelouskala" jen stěží. Napříč tomu nemůžu Fuksovi upřít pisatelský um.

08.03.2015 3 z 5

Vyrozumění Vyrozumění Václav Havel

Skvělé absurdní drama s příchutí havlovského humanismu. Doporučuji též jako audiozáznam. Jako bych slyšela samotného autora ve světě nespravedlivé byrokracie.

02.03.2015 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Příběh o nejen o lidské fantazii a dětském pohledu na svět, který by neměli postrádat děti ani dospělí. Psáno s laskavou lehkostí (pro čtenáře světem ještě nezkušené) a přitom neuvěřitelnou hloubkou (pro čtenáře hloubavé a filosofující).

11.02.2015 5 z 5

K této knize mě přivědlo skvělé divadelní zpracování Čtyř dohod Jaroslavem Duškem. Bylo vtipné a v mnoha směrech inspirující. Samotnou knihu bych však hodnotila o něco hůře.

30.07.2016 5 z 5