Fantasysvet Fantasysvet komentáře u knih

Neklidný Tauril Neklidný Tauril kolektiv autorů

Neklidný Tauril je zaujímavý projekt, ktorý má trochu kostrbatý začiatok. Som si istá, že pár inšpirácií predsa len využijem, pretože samotný svet nie je taký zlý a má niekoľko zaujímavých nápadov. Vytvorenie príbehu pre mojich hráčov od úplného začiatku som ale vyhodila z hlavy, pretože by som musela vymýšľať viac ako treba. Budem teda pokračovať v rozprávaní príbehu vo svete Faerûn z Dungeons & Dragons, ktorý obohatím o Taurilové prvky. Knihe by určite viac pristalo, ak by sa venovala iba samotnému svetu a možno následne vydala dodatky, či druhú knihu, ktorá by sa venovala možným zápletkám. Možno by stačilo pridať ďalších pár desiatok stránok do prvej knihy, ktoré by sa popasovali trochu viac aspoň s históriou sveta. Napriek tomu je ale Tauril stále dostatočne inšpiratívny pre mnoho ľudí, pretože pre rozprávačov (alebo pánov jaskyne), ktorí využívajú vytvorené svety a pre zmenu by chceli stvoriť svoj vlastný, je Neklidný Tauril dobrým pomocníkom.

05.05.2018 3 z 5

Temné proroctví Temné proroctví Rick Riordan

Rick Riordan ma nikdy nesklamal, a tak tomu bolo aj pri tejto knihe. Jednoducho tohto autora milujem. Pre mňa je už dávno absolútnou jednotkou. Jeho knihy sú vtipné a svieže, no zároveň správne napínavé a dobrodružné.
Dejovo bola kniha pútavá. Riordan vie, ako zaujať. Osobne mi veľmi vyhovovali aj pomerne krátke kapitoly. Na cestu električkou priam ideálne. Hoci na druhej strane, rád ich ukončuje malými cliffhangermi, ktoré vás budú nútiť čítať ďalej. No aj keby tam neboli, knihu by ste isto nepustili z rúk, pretože je tak dobre napísaná. Rick je pre mňa jednoducho zárukou kvality. Vždy budem jeho knihy odporúčať ďalej. Skvelým bonusom je krátke vtipné haiku na začiatku každej kapitoly, ktoré čitateľovi napovie, čo sa bude ďalej diať.
V Temnom proroctve nečakajte nejaké prudko napínavé bitky. Tento diel bol skôr o odhaľovaní minulosti, pravdy a proroctiev, ktoré predurčujú osud jednotlivých postáv. No to vôbec neznamená, že by bol nebodaj nudný. Práve naopak, páčil sa mi ešte viac, než ten prvý. Možno na tom malo podiel aj to, že sa do deja vrátili alebo v ňom boli spomenuté postavy, ktoré sme spoznali v predchádzajúcich sériách.

03.04.2018 5 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Příběh sám o sobě není nijak originální. Kdo viděl Mission Impossible, nebo Sky Fall, nebude ani moc překvapený. Stejně tak není překvapením spousta krve, akce a detailně popisovaného sexu. Toho posledně jmenovaného je docela dost a leckoho může odradit. Stejně tak i hovorová čeština, kterou je celý příběh vyprávěn. Humorných hlášek a především humorných scének je v knize tak akorát. Jistě pobaví, ale rozhodně nijak nezdržují. Frost má tedy všechny ingredience klasického splatteru a dává vzpomenout na Kopřivovo Zabíjení.

Co naopak za originální považuji, je skvělý místopis a historické podhoubí, které jsou ve Frostově příběhu zakomponovány. Je vidět, že autor má opravdu hodně načteno, a že ho bavila nejen četba Lovců mamutů, ale i historie jeho rodného kraje. První Frostova mise se tak stává svéráznou exkurzí Moravským krasem a Býčí skálou. Naopak historické okénko, jímž nahlédneme nejen do minulosti bojového mága, ale i do historie autorova rodného kraje, je šikovně zasazen až do poloviny knihy, kdy slovy básníka „umlkly zbraně“ a zdánlivě se nic neděje.

09.03.2018 3 z 5

Ako sa zmocniť dračieho drahokamu Ako sa zmocniť dračieho drahokamu Cressida Cowell

Pamäti Štikúta Strašného Šťukovca III. sú unikátne. Svojou ľudskosťou, nebojácnosťou a hlavne veľkým srdcom statočne konkurujú Harrymu Potterovi od J. K. Rowlingovej. Dobrodružnými výpravami dávno zatienili Kroniky Narnie, aj keď Nekonečný príbeh je stále o jednu fantastickú výpravu napred, časom ich však dračie dobrodružstvá určite doženú. Vo vykreslení postáv sú rovnako čarovné ako stratené deti v Petrovi Panovi a detskí hrdinovia vo Flanaganových hrdinských príbehoch o Hraničiarovom učňovi. Nie sú také abstraktné ako Čarokraj dievčatka September, ale za to ponúkajú magickú dávku všednosti, ktorá nám skrášľuje náš každodenný život.

Pamäti Štikúta Strašného Šťukovca III. sú jednoducho o nás. Rozprávajú obyčajné príbehy o obyčajných hrdinoch, ktorí nepotrebujú tri roztopašné sudičky ani kliatby a prekáračky gréckych bohov, len aby sa hrdinov život niečím okorenil. Nie sú závislé ani na čarovných prútikoch, metlách, Hop-šup práškoch, vysávačoch, lietajúcich zámkoch pána Howla alebo Nemovej začarovanej postele. Nepotrebujú okrasných čierno-bielych úhlavných nepriateľov, aby sa neprajníkom a pochybovačom ukázalo, že výber hrdinu bol správny. Správny a jediný. A zďaleka nie sú vystavané na oslnivých charakteroch, ktoré sem-tam upustia zo svojej cnosti (alebo počestnosti), aby sa mohli za svoje prehrešky očistiť či už splnením náročnej úlohy, alebo spontánnym sebaobetovaním.

21.01.2018

Ako premôcť dračiu zúrivosť Ako premôcť dračiu zúrivosť Cressida Cowell

Obe knihy, Ako zradiť dračieho hrdinu a Ako premôcť dračiu zúrivosť, sú nielen poriadne hrubé, ale pohrávajú sa aj so silnými spoločenskými témami. Prostredníctvom rôznych reálnych situácií rozoberajú silu priateľstva a jeho úskalia, nahliadajú do duší malých detí, ktoré bojujú s vlastným strachom, vychovávajú statočných rodičov a poukazujú na nezmyselnosť akejkoľvek vojny. Všetko, o čom Cowellová píše medzi riadkami, alebo o čom rozpráva práve cez postavy, splýva s fantastickou dejovou líniou úplne prirodzene. Je teda úplne normálne (áno, opäť), že knihy, ktoré od nej teraz držíte v rukách, sú skôr sprievodcami životom obyčajného človeka, ktorý jedného dňa musí vyrásť. Ale kým sa tak stane, kým naozaj dá svojmu detstvu zbohom, musí objaviť sám seba, nájsť svoj cieľ a prežiť nejednu veľkú patáliu!

Ak ste nebodaj nič z tohto v Cowellovej knihách doteraz nenašli, potom si pozorne prečítajte aspoň posledné slová jej hrdinu, ktorými sa svoje dračie memoáre rozhodol ukončiť. Povedia vám všetko, čo by ste o drakoch, ľuďoch a rozprávkach mali vedieť:

Knihy sú ako draky, ak v ne veríte a nečítate ich, prestanú existovať..

21.01.2018 5 z 5

Příběhy impéria: Vzpoura automatonů Příběhy impéria: Vzpoura automatonů Kryštof Ferenc

Hry na hrdinov prebúdzajú v hráčoch fantázie, ktoré teraz vďaka vydavateľstvu Mytago môžu konečne rozvíjať i v čoraz obľúbenejšom steampunkovom žánri. Človeka až zamrzí, že tej domácej komiksovej tvorby je stále akosi pomenej. Treba byť preto vďačný za akýkoľvek prínos, navyše, ak sa snaží od toho klasického komiksu trochu odlíšiť. Vzpoura Automatonů preto nemusí predstavovať len komiks snažiaci sa upútať pozornosť na Príbehy impéria, ale aj posun vpred, iskričku nádeje a chuti predstavovať príbehy v tej najvizuálnejšej forme. Zo samotného príbehu vám toho schválne beztak veľa neprezradím, veď najlepšie aj tak urobíte, keď sa proti tikajúcim strojom postavíte sami. Pevne verím, že tak zahoríte zvedavosťou a Vzpourou Automatonů podporíte domácu komiksovú tvorbu, ktorá predstavuje súkolesie nevyužitých možností, vyjadrení a chutí.

16.12.2017 3 z 5

Deadpool versus S.H.I.E.L.D. Deadpool versus S.H.I.E.L.D. Brian Edmund Posehn

Čtvrtý díl Deadpoola se nese ve znamení akce, drsnými scénami se tu nešetří. Tempo je vražedné, nechybí intriky, podrazy, vrazi, a když na to přijde i sem tam nějaké hrdinství a šťastné chvilky. Vtipy a hlášky se střídají se souboji a zároveň nechybí psychologie a rozpracované charaktery. Můžeme skvěle sledovat průběh Deadpoolova šílenství, jeho rány z minulosti zaobalené v tvrďáckém kabátě. Postava už do předchozích dílů dostává nový rozměr po emoční stránce a celý vývoj Deadpoolovy osobnosti je opravdu zajímavý. Scénáristicky opět funguje osvědčená dvojka Gerry Duggan a Brian Posehn zatímco kresbu mají na starost tradičně Scott Koblish a Mike Hawthorne, kteří se vskutku vyřádili.

06.12.2017 5 z 5

Hořící kůň Hořící kůň Františka Vrbenská

Jednou z věcí, která čtenáře na Hořícím koni zaujme, je košatý a barvitý jazyk. Což je něco, s čím se v dnešní době v žánrové literatuře moc často nesetkáme. Nádherně barvité popisy krajiny či měst, ale i počasí nebo bitev nemají daleko k Erbenově Kytici. Autorky nám tím jasně dokazují, jak krásná čeština dokáže být. Mě jejich styl vyprávění okouzlil, někdo jej však může považovat za problematický.

Obě autorky jsou známy svou precizností při přípravě knihy. Historická věrohodnost tedy i z Hořícího koně sálá do všech stran. A ačkoli jde o historickou fantasy, je velice sympatické, že si autorky dali tu práci a vyhledali si nejen legendy o Spin de Mulovi, či jiných mytických bytostech a legendách Pyrenejského poloostrova, ale v postatě vše. Dobovým šatstvem počínaje, přes stravovací návyky tehdejších obyvatel, až po místní zvyky a obyčeje.

Ohnivý kůň přináší do české fantastiky zajímavý příběh z atraktivního a českému čtenáři prakticky neznámého prostředí. Navíc vyprávěný krásným jazykem. Neosloví každého, ale kdo si zamiloval Stín modrého býka, neměl by váhat.

06.12.2017 4 z 5

Harry Potter: Rekvizity a artefakty Harry Potter: Rekvizity a artefakty Jody Revenson

Ako správni fanúšikovia, muklovia či čarodejníci, určite toho veľa o svete Harryho Pottera viete. O tom s vami nebudeme diskutovať. Len vám taktne pripomenieme, že sú tu stále veci, o ktorých ste možno doteraz nič nepočuli, alebo ste na ne jednoducho nesprávne nahliadali. Zaškatuľkovali ste ich. Stáva sa to aj iným tvorom, verte nám. Úlohou expertov, v tomto prípade Jody Revensonovej a Erika Fazekaša (vydavateľstvo Slovart), je aj to, aby vám isté skutočnosti odhalili tak, ako sa po správnosti odohrali. Od roku 2015 (u nás) sú k dispozícii vyššie uvedené čarovné rukoväte, čo hravým pútavým spôsobom rozšíria obzor. Niečo naučia, trošku vzdelajú, stane sa aj to, že sem-tam rozosmejú. Hoci sa obsahom orientujú na filmový priemysel, zažijete s nimi kopu zábavy a tzv. WOW efektov, ktoré každou jednou stranou naberajú na svojej magickosti.

Vo štvrtej publikácii Jody Revensonovej a Erika Fazekaša, Harry Potter. Rekvizity a artefakty, budeme cestovať svetom filmových rekvizít. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že pôjde o jednoduchú výpravu, opak je pravdou. Ak chcete nahliadnuť do kreatívneho procesu výtvarníkov, architektov, dizajnérov, počítačových mágov, a tak trochu aj detektívov a historikov, pripravte sa na to, že najnovšia 207-stranová „Potterovská biblia“ vám nedá dýchať od úvodu. Navyše, ak ju raz prelúskate, svedomito, môžete na hodinách estetiky zabodovať. A nielen to!

05.11.2017 5 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Autorke si v knihe Sníh nebo popel vytvorila vlastný svet - Primoriu, ktorá má svoje pravidlá a tradície. V Primorii existuje osem kráľovstiev. Štyri striedavé, v ktorých má rok štyri ročné obdobia, a štyri stabilné, teda Jar, Leto, Jeseň a Zima, ktorým vládne len toto jedno ročné obdobie. Každé z kráľovstiev má svoj vlastný zdroj mágie, ktorý ho posilňuje a dodáva jeho vládcovi moc.

Zo samotného textu však cítiť, že ide o Sarinu prvotinu. Kniha mala pomerne dlhý rozbeh, chvíľami pôsobila ako akčný román a chvíľami zas ako mierne presladený kúsok, v ktorom hrdinka nerieši nič iné, len to, ktorému z dvoch úžasných chlapcov dá svoje srdce. Našťastie sa však tento ľúbostný trojuholník nestal ústrednou témou knihy a autorka sa s ním zjavne len pohrávala.

Od druhej polovice sa z knihy stalo naozaj dobré čítanie. Síce som nemala pocit, že by som ju nedokázala pustiť z ruky a musela ju čítať do hlbokej noci, ubiehajúce stránky som si naozaj užívala. Vyhovovali mi aj pomerne krátke kapitoly, ktoré som dokázala v pohode zhltnúť aj počas jednej cesty električkou. Zároveň som sa však nemusela obávať, že sa budem v práci celý deň ošívať na stoličke a prsty ma budú svrbieť nedočkavosťou, aby som knihu zase vzala do rúk.

30.10.2017 4 z 5

Drake Drake Peter McLean

Kniha se sice nese v noirovém pomalejším tempu a dokáže stavět na atmosféře, přesto je poměrně přímočará a ani o akci zde není nouze. Autorův zprvu těžkopádnější styl se záhy lepší a nutno mu přiznat, že je čitelný s minimem rozptylování. Popisy jsou zde účelně pro navození atmosféry a zároveň velmi umírněné. McLean se nevyhýbá drsnějším naturalistickým scénám, nemaluje si krásný fantasy svět, ale řádně přitvrzuje a zároveň kombinuje osvědčené prvky. Svižně umí podat i klišé v podobě andělských bytostí, souboje dobra a zla a mnoho dalších. Humoru je zde poměrně málo, a především se jedná o ten černý a sarkastický, spočívající především v Donově komentování situací.

Drake je zajímavá oddechovka, která sice není žádným vybroušeným knižním skvostem, ale svou funkci splňuje – baví, příjemně se čte a čtenáři přinese dostatečně zajímavý mix akce a fantastiky. Bonusem je, že první kniha z této série má uzavřený příběh a druhý díl vyjde v příštím roce.

21.08.2017 4 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

ž samotná obálka vám napovie, že pôjde o majstrovský kúsok výnimočných grafikov. Kresba je úžasne prepracovaná a Lara na nej pôsobí nesmierne sexy a zároveň žensky. Jednotlivé príbehy, napriek pôvodného roku vydania, sa nedržia pre komiksy známej vnútornej kompozície. Rozmiestnenie panelov, textu či obrázkových polí je uvoľnenejšie, nepodlieha stereotypu, naopak, ilustrátori s nadšením využívajú celú plochu, ktorú im arch ponúka. Pred očami sa vám tak v priebehu niekoľkých sekúnd bude prehrávať jeden dokonalý grafický výjav za druhým. Celoplošné ilustrácie, plastická kresba prechádzajúca z jedného obrázkového poľa do druhého bez toho, aby pôsobila rušivo, a to vrátane jej textovej časti, alebo len nádherne farebné stránky, kde sa tón snúbi s tónom, vám na tvári vyčarujú úsmev. Toto vydanie je naozaj určené pre fajnšmekrov a Lariných fanúšikov, ktorí si s ňou čo-to odžili a dokážu oceniť aj grafické umenie. Veru, Lara vás očarí a jej pôvab vás neopustí na žiadnej stránke tejto výnimočnej zbierky, ktorú som si priam zamilovala a prečítala ju hneď niekoľkokrát, kým som sa pustila do písania recenzie.

Ako už bolo povedané, zbierka obsahuje komiksové zväzky 1 až 15, ktoré dokopy tvoria 6 príbehov. Niektoré z nich boli mimoriadne napínavé, niektoré zase trošku hraničili s klišé, pretože Lara v nich pôsobila až príliš dokonalo. Mám na mysli situácie, kedy hrdina vraví, že niečo dokáže len a jedine on a nik iný na svete. No uznajte, to znie trošku namyslene. J Avšak Lara má byť na čo pyšná, čo nám napokon dokazuje na každej stránke. Len jej nepriatelia občas pôsobia ako Stormtrooperi. Trafia všetko možné, len nie svoj cieľ. Čo sa ale Lare nejedenkrát hodilo. Zato jej muška bola vždy presná a jej jazyk ostrý ako britva, a to som ocenila najmä v niektorých scénach s Chaseom Carverom, ktoré boli fakt famózne.

16.08.2017 5 z 5

Pán Guľôčka Pán Guľôčka Wojciech Widlak

Pán Guľôčka vám na 52 stranách vyrozpráva 11 krátkych príhod, ktoré zažil so svojimi priateľmi počas obyčajného dňa. Možno ich budete poznať aj vy, pretože nie sú ničím fantastické, sú úplne, ale úplne bežné a prešiel si nimi snáď každý z nás. Svoje čaro však má nejedno dobrodružstvo, ktoré sa k vám prihovorí. Wojciech Widłak má dar rozprávania. Vtiahne vás do deja, ani neviete ako, a medzi riadkami vám vysvetlí, čím je konkrétna situácia zaujímavá, ako sa v nej správne zachovať, alebo prečo k nej došlo. Hravé ilustrácie od Elżbiety Wasiuczyńskej doplnia jeho príhody o zaujímavé momenty, a hoci ich nie je veľa, formátom sú polstránkové, niekedy ani to nie, vyčarujú vám úsmev na tvári. Ich farebné tóny sú také rezké ako pán Guľôčka sám.

Pán Guľôčka je názov knihy o starnutí, prežívaní bežného dňa v živote dôchodcu, ale aj o trávení času s vnúčatami. Ponúka čitateľom pestré ilustračné momentky, z ktorých môžete kedykoľvek niečo vyťažiť aj v hektickej realite, alebo sa nimi jednoducho inšpirovať, ak sa stane, že si odrazu so svojím starým otcom nemáte čo povedať. Pán Guľôčka vám ponúka i nahliadnutie do sveta seniora, ktorého ani tak netrápia zdravotné problémy, malý dôchodok, nevrelí ľudia alebo zľavy v supermarketoch, ktoré vlastne zľavami ani nie sú. Skôr sa bojí toho, že odrazu zostane sám, pretože je pre okolie a rodinu málo zaujímavý, úplne out, priveľmi staromódny, čudne vychovaný... jednoducho starý. A všetky tieto obavy ukrýva za vľúdny úsmev, dobrú náladu a dôvtip, ktorým si vás jednoducho získa.

29.07.2017 5 z 5

Byliny malé čarodějky Byliny malé čarodějky Polonca Kovač

Čarodejnica Kvetka vám rozpovie 39 dobrodružstiev. V každom z nich sa zoznámite so zaujímavým obyvateľom Lipového hája, ktorého čosi trápi. Hoci všetky príhody majú rovnakú kostru, len iného hrdinu, ktorému Kvetka pomôže, obsah a zámer knihy tým netrpí. Práve naopak, hravou formou, stálym opakovaním, slovnými hračkami, nápadnými menami hlavných hrdinov, ako aj postavou samotnej čarodejnice, pomáha deťom naučiť sa z ríše rastlín čosi zaujímavé. Zapamätať si, aké bylinky vedia tíšiť bolesť, a to aj napriek tomu, že sú jedovaté. Dať si pozor na dávkovanie, alebo aj na to, čo z liečivej bylinky treba použiť. Pomáhajú im rozpoznať rozdiel medzi záparom, čajom, tinktúrou i liečivým olejom, a v neposlednom rade sa im snažia vysvetliť, že aj pacienti sú iní. A nie každému sa dá dohovoriť, vyhovieť a ihneď mu pomôcť od bolesti.

Čarodejnica Kvetka vašim deťom vysvetlí aj to, že bylinky treba vedieť nájsť, mať s nimi kopu trpezlivosti, poriadne ich vysušiť, zbytočne netrhať, ak sa nemajú na čo použiť a že nie všetky čarodejnice lietajú na zubných kefkách, alebo snívajú o peknom nose bez bradavíc. A sem-tam vám trošku nevrelo pripomenie, že ani ona nemá na všetky choroby liek a rovnako tak nie je vševediaca. Všetko, čo vie, sa poctivo naučila. A aj taká pomoc v núdzi potrebuje istú prax.

29.07.2017 5 z 5

Assassin's Creed (Oficiální knižní adaptace filmu) Assassin's Creed (Oficiální knižní adaptace filmu) Christie Golden

Callum Lynch je sympatický anti-hero charakter. V novelizácii ho spoznávame o niečo viac, vidíme lepšie aj detailnejšiu jeho minulosť. Vedľajšie postavy taktiež dostali priestor, ich vývoj je podstatne viditeľnejší a pôsobia menej do počtu. Kniha je lepšie zorganizovaná ako film, a aj podstatne lepšie napísaná ako scenár. Prišlo mi, že opisy prostredia boli zvládnuté lepšie ako opisy súbojov, ktoré mne osobne pôsobili na začiatku o niečo viac kostrbato, ale postupne sa dostali na dobrú úroveň. A samozrejme, rovnako ako vo filme aj tu sú dve dejové línie postupne sa prepletajúce, dotvárajúce celý celok „Aquilarova minulosť - Callumova prítomnosť“. Kým v hrách chcú ľudia podstatne viac prítomného času, u filmu boli ľudia sklamaní len menšou porciou minulosti. Tá zas nie je taká malá a bez prítomnosti by celá adaptácia bola veľmi nesúmerná a svojím spôsobom aj bez hlavy a päty. Christie Goldenová je však veľmi dobrá spisovateľka a našla si svoju cestičku ako misky váhy vyvážiť bez problémov.

Dúfala som, že autorka mierne pozmení koniec, kde mi rozhodnutia istej postavy prišli mierne nelogické. Ale dosť o tom, aby som náhodou neodhalila zápletku. Hlavným dejom avšak kniha nekončí, na konci nájdeme ešte bonusových približne štyridsať strán obsahujúcich samostatné informácie o ostatných subjektoch/postavách. Vďaka tomu sa dozvieme viac o ich predkoch a znovu tu padnú mená, ktoré poznáme aj z hernej série.

06.07.2017 4 z 5

Serafína a starcova palica Serafína a starcova palica Robert Beatty

Robert Beatty svojich čitateľov nesklamal. V pokračovaní príbehov o malej Serafíne, Serafína a starcova palica, síce neopustil okolie Biltmoru, no napriek tomu vystaval oveľa viac temnejší, nápaditejší i emocionálnejší príbeh o obyčajnom dospievaní. Okolie opradené mágiou si žije vlastným životom, ktorý má svoje zákony a riadi sa nimi bez toho, aby aj v tých najviac vypätých situáciách poprelo to, v čo verí, a vnieslo do rozprávania nežiadané retardačné prvky plné absurdít. Každá postava má v deji svoje miesto. Svoju vlastnú krátku epizódu. Tá posúva udalosti dopredu, vplýva na ich vývoj a prirodzene pomáha formovať iné postavy. Hrá sa s čitateľovou fantáziou, dávkuje mu záhadu, ktorá sa opäť stala ústrednou témou poviedky, po kúskoch, postupne a s krátkou digresiou prepletenou s minulosťou i prítomnosťou skutočného hradného komplexu. Stiera hranicu fantastického a reálneho, burcuje, poučuje a dovoľuje prežívať jednu dobrodružnú výpravu za druhou bez ohľadu na to, kto práve ťahá za kratší koniec.

Serafína od Roberta Beattyho síce štruktúrou zapadá medzi ostatné detské knihy, pretože jej rozprávanie predkladá bežné problémy bežných ľudí, ktoré sa ukrývajú za mágiou, podobne ako je to u J. K. Rowlingovej, Ricka Riordana, Ransoma Riggsa, Jonathana Strouda alebo Eoina Colfera. Výnimočná je tým, ako autor zhmotnil jednotlivé postavy, ktoré dejom hýbu. Isteže, istú podobnosť môžeme nájsť aj tu. Rozdiel je vlastne v tom, že Beattyho postavy so svojím osudom nebojujú zbytočne dlho. Prijímajú ho. Hľadajú na ňom to dobré, sú si vedomé aj istých nedostatkov, ktoré k ich povahe jednoducho patria, a tak, ako pomaly dospievajú, učia sa žiť sami so sebou a s vedomím, že nikto nikdy nebude dokonalý.

15.01.2017 4 z 5

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Gotický román mení pomer reálneho a fiktívneho. Fiktívnej zložke prisudzuje status dominantného prvku, ktorému podriaďuje i samotné zákony sveta. Čitateľom aj dnes ponúka uzavretý, izolovaný, nestabilný časopriestor s autentickými miestami, fantastickými situáciami, protikladmi, ale aj s národnými kultúrnymi tradíciami. John Boyne vo svojej knihe s príznačným názvom V tomto domě straší využil všetko, čo mu gotický román predminulého storočia ponúkal. Namiešal vám ten správny pomer ingrediencií plných decentného strachu a dobrodružnej výpravnej cesty, ktorá sa začala v jeden sychravý večer v spoločnosti Charlesa Dickensa...

02.01.2017 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Príbeh tajného agenta Ethana Burka, ktorý sa po záhadnej nehode ocitá v prekrásnom a na prvý pohľad pokojnom mestečku v Idahu, je plný prekvapení a zvratov, lebo ako to už býva zvykom, nič nie je v skutočnosti také ideálne, ako sa to zdá. Neustále vystavený psychickému stresu, bez dokladov, peňazí a rodiny, v mestečku, z ktorého niet návratu, a ešte k tomu naľahko odetý a s amnéziou – verte či nie, ale v takejto situácii by ste sa veru nechceli ocitnúť. Šerif Pope, ktorý má celé mesto na povel, ako aj sestrička Pam, z podozrivo prázdnej nemocnice, podkladajú hlavnému hrdinovi pod nohy jedno poleno za druhým. A ani zďaleka nie sú jediní. S Ethanovým životom sa autor zahráva na každom kroku a bývalý vojak, dnes už agent tajnej služby pátrajúci po svojich kolegoch, má čo robiť, aby obstál v najväčšej skúške svojho života, a pritom neskončil v kazajke, či v rukách krvilačných zmutovaných monštier, alebo nemenej nebezpečných obyvateľov tajomstvom opradeného mesta.

Môj finálny a hlavne zaujatý (knihou!) názor znie: Pokiaľ milujete tajuplné mystériá zachádzajúce k žánru sci-fi, garantujem vám, že Mestečko Wayward Pines je pre vás ako stvorené. Preto sa nebráňte, vstúpte do tajov „slovenského“ Wayward Pines. Jeho brány sú otvorené a príbeh čaká, aby vás pohltil...

11.12.2016 4 z 5

Svet Ransoma Riggsa má veľa nedostatkov. Paradoxne, pre väčšinu čitateľov budú príťažlivé, pretože sú zručne ukryté a rozprávanie ponúka presne to, čo čitateľ chce. Zábavu, dobrodružstvo, smrť, vojnu, konflikt, lásku a šťastný koniec. Fantastické prvky dopĺňajú a zároveň ďalej posúvajú jednoduchý sujet, ktorý sa snaží vyzdvihnúť hlavne rodinno-sociálne problémy. V strede pozornosti stojí obyčajne neobyčajný hrdina, jeho útrapy, snaha obnoviť narušené príbuzenské zväzky a kdesi v pozadí autorovo moralizovanie o rodových rozdieloch či rozporoch medzi rodičmi a deťmi. Ransom Riggs ponúka rozmanitý repertoár a opozerané podoby funkcií postáv v deji. Pridŕža sa typického kánonického ukončenia súčasnej fantastickej rozprávky a snaží sa odovzdať čitateľovi niečo hodnotné.

16.11.2016 3 z 5

První kniha hřbitovní První kniha hřbitovní Neil Gaiman

Pokiaľ vám dodnes osud nedoprial stretnúť sa s Neilovim Gaimanovim (a dnes už s jeho kultovým dielom), vďaka Comics Centru ste teraz získali možnosť voľby. Je úplne jedno, či dáte prednosť komiksu, alebo knihe, ľutovať rozhodne nebudete ani v jednom prípade.

23.10.2016 5 z 5