falcon9 falcon9 komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

CHA! Jaké štěstí, že první objevená mimozemská civilizace je hned za humny. A dokonce mají i stejná písmenka a čísla. A když něco napíšou, jejich počítač to přelouská do 'pozemského jazyka'...do angličtiny? nebo rovnou do čínštiny? Já nevím. Divím se, že se tady skoro nikdo nepozastavuje nad tím, jak absurdní pasáže se v knize objevují. Paradoxně části ohledně kulturní revoluce v Číně a opravdového problému tří těles(rozuměj tří sluncí) byly celkem dobré, zbytek je ale hrůza. Kromě detektiva Ta'š mluví všechny postavy úplně stejně, ploše, a to i 'mimozemšťani'. Konverzace a reakce postav na některé situace(třeba objeveni mimozemské civilizace) jsou fakt non-sence. Literární přednes je na úrovni žáka 5 třídy. Pokud trochu vidíte do fyziky a astronomie a vaše představivost je aspoň trochu omezena jistou dávkou logiky, pak si tohle fakt nekupujte. Celý haló ohledně tohoto "sci-fi" a celkové pozitivní hodnocení fakt nechápu, asi mám málo představivosti..? Nevím, každopádně jsem na akci kupoval celou trilogii, takže se aspoň ve dvojce dozvím, jak bude probíhat komunikace mezi marťánky a pozemšťánky, to bude bžunda!

06.08.2020 2 z 5

Kaňte, mé slzy, řekl policista Kaňte, mé slzy, řekl policista Philip K. Dick

Nejradši bych dal 5, ale musí zůstat u 4. Miluju sci-fi psané ve druhé polovině 20. století, což tohle je. Navíc i děj je do této doby zasazen. Vyprávění příběhu je skvělé, uvěřitelně popsané prostředí doprovázené velice dobrými rozhovory hlavních postav. Podotýkám, že je to pro mě první autorova kniha, ale styl jeho psaní mi opravdu sedí. Co mi vadilo na začátku, tedy nevysvětlení' hlavní zápletky je 'vysvětleno' na konci, bohužel trochu nešťastně. Nedává to smysl, ale dojem z knihy to vůbec nekazí. Určite si přečtu i další autorovy knihy.

30.07.2020 4 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Odpad. Rozhodoval jsem se mezi 1 a 2 a nakonec z toho nebude nic. Nemůžu si pomoct, ale autorka to totálně zazdila a celkem dobrý rozjezd z prvního dílu si sama pošlapala. Za 1. je vidět, že tohle psala žena a za 2. je vidět, že tohle hlavně dívky čtou, i podle komentářů. Autorka se asi nechala unést a příliš se začala ztotožňovat s hlavní 'hrdinkou' nebo spíš chudinkou Laiou. Ten její věčný vnitřní boj, jak je strašně slabá a nezvládne to, tečou jí slzy a za půl minuty už je zase hrozně silná a já nevim co. A pak je to zas naopak, a pak zase..a zase. A takhle je to celou knihu, já jsem to nedal. Je to jako když jdete s holkou na jídlo a ona přechází od McDonaldu ke KFC a neví, co si dá. Se nedá vydržet prostě. Proboha Laio, tak se prostě buď seber anebo se sesypej!! Chudák Elias se snaží to držet na nějaké čitelné úrovni, ale prostě na to nestačí

20.07.2020 odpad!

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

(SPOILER) Dobrý námět, úvod do knihy i svět jsou v pořádku. Příběhy hlavních postav vás vtáhnou do děje a celkově ta hlavní linie je dobrá. Vypadá to jako zdařilý úvod trilogie. Ovšem. Už v prvním díle se objevují jisté 'slabosti' autorky. Knihy jsem četl už před rokem, ale pamatuji si, kterak Elias a ta druhá borka skládali hrůzostrašnou zkoušku dospělosti v nočním Šerosrázu, kde na ně útočili, a to se podržte, všechny kouzelné postavičky ze samolepek od jogurtů, počínaje šmouly a konče mořskou vílou. Ne dělám si srandu. Faktem ale je (spoiler), že borec Elias omdlí a všechno tam odválčí frajerka a když se pán Elias vzbudí, ona mu vypráví, proti komu všemu bojovala a vyjmenuje(a tohle je fakt) snad všechny existující fantasy postavy. Proti kterým tam musela opravdu bojovat. Trpaslíci, kyklopi, víly, co chceš...totální zkrat autorky, absolutní non-sence. A podobných momentů je víc, nicméně tyhle autorčiny slabosti vygradují ve druhém díle, proto před koupí doporučuji přečíst i komentáře ke druhé knize. A především pak ty kritické. Jinak je první kniha povedená a 4/5 jsou naprosto objektivní

20.07.2020 3 z 5

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Uf, tak tohle by dalo klidně na 3 knihy. Krásný román, který napříč generacemi mapuje životy lidí obklopené kolem rodu Madsenů a přikované ke městu Marstal. V knize se ovšem podíváte mnohem dál, než jen na malý dánský ostrůvek. Např. putování Alberta po Tichomoří je výborné a s klidem by se vešlo do samostatného výtisku. Výhodou knihy je čtivost vyprávění a výborný překlad. U čtení se nudit opravdu nebudete, a že textu je tady požehnaně. Kniha je navíc motivovaná skutečnými událostmi, což ještě umocňuje celkový dojem z knihy.

20.07.2020 5 z 5

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

(SPOILER) Já budu, bohužel, trochu krotit zdejší nadšení. Kniha je to určitě dobrá a na poli fantasy jistě patří k tomu lepšímu. Ale. Ani podle vyprávění jsem si knihu nedokázal úplně spojit s nějakým historickým obdobím, popř. staletím. Na vině může být i to, že se v knize objevují některé 'nedobové' výrazy, tedy, nedobové z toho historického hlediska. Jinak je to skvělý námět, i když potenciál v tom byl daleko větší a oné fantastiky se v knize příliš nedočkáte. Navíc si nedovedu představit děj pokračování, vzhledem k tomu, SPOILER, že pro mě zasádní postava na konci zemře. Celkově byl první díl dost o politikaření a pokračování by si možná zasloužilo více putovní děj, i když k tomu nepříliš velkému světu jej asi neočekávám. Ale třeba autor překvapí

20.07.2020 4 z 5