Fairytalesforal Fairytalesforal komentáře u knih

Cizí divočina Cizí divočina Katja Brandis

Kto by sa nechcel vedieť prevteliť do zvieraťa?

Carag je jedným zo špeciálnych detí, a dospelých, ktorý sa dokážu premeniť zo zvieraťa na človeka a naopak. A nie na hocijaké, Carag je puma. Žije so svojou rodinou v džungli a navštevuje špeciálnu školu pre woodwalkerov. Učia sa v nej ako sa správne premieňať, chodiť, loviť, ale majú aj ľudské predmety ako náuka o ľuďoch alebo boje o prežitie.

Napríklad jeho rodina, ako aj niektoré ďalšie sa rozhodli, že budú žiť iba v podobe zvierat a tak sú im veci ako peniaze, účtenky či nemocnica neznáme. Nie všetci obyčajní ľudia sú "zasvätení" a vedia o existencii woodwalkerov. Preto si musia dávať pozor pred "netušiacimi" aby sa nepremenili, čo sa im môže stať napríklad keď sa zľaknú alebo rozrušia.

V jednej línii príbehu Carag rieši aj spor s otcom, ktorý sa odmieta vydať do sveta ľudí a ťažko znáša, že Carag má ľudí rád. Okrem tohto intergeneračného problému je kniha písaná zaujímavo a udrží mladého čitateľa v napätí. Príde mi to taký remix medzi Harrym Potterom a X-MENom.

Woodwalker: Cizí divočina je už štvrtým dielom tejto úspešnej teenage série a jej časť sa odohráva v exotickej kostarickej džungli. Carag s priateľmi, veveričkou Holly, bizónom Brandonom či vydrou Frankiem ide opäť po stopách svojho nepriateľa, Milinga, ktorý chce, ako inak, aby svet patril "prevtelencom" čiže Woodwalkerom.

V skratke je táto séria veľmi pútavým čítaním pre mládež, už skúsených čitateľov. Určite urobí radosť aj fantasy obdivovateľom a svojimi nádhernými ilustráciami podporí samotné prežívanie napínavého príbehu.

27.09.2022 4 z 5