faba faba komentáře u knih

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Váhal jsem mezi *** nebo ****.
Můj oblíbený autor (mám ho v oblíbených) a vyšla nová kniha. Co asi tak můžu udělat? Koupit si ji a hned ji začít číst. A ještě takové recenze. Pozor!!!
Začátek skvělý za pět (*****). Prostředek se nějak vlekl a ne a ne se s tím ztotožnit. Něco mi tam vadilo... Tempo? Jako bych se nudil? (**1/2)
Ale konec (dva konce), to už byl King v plné síle. Konec opět za pět.
Takže nakonec za ***.
p.s.: Chyběl mi Králův doslov (ty mám rád). Byl tam, ale slaboučký.

14.07.2022 3 z 5

Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendy Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendy Adam Chroust

Knihu jsem měl doma docela dost dlouho než jsem se odhodlal se do ní pustit. Je to velká a těžká kniha, která nejde jen tak číst před spaním (pokud usnete a spadne na vás, je konec :-) ). Je tam tolik čtení, že čtenář neví kterou část číst první - normální písmo, výstřižky z novin, žlutě ohraničené poznámky, písmo psané kurzívou... Ale ať se rozhodnete číst knihu tak nebo tak, neprohloupíte. Je to o člověku, který byl obdarován vůlí splnit si svůj dětský sen a šel si za ním, i přes všechny peripetie, která život přináší.

22.01.2022 5 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Tak to bylo pro mě překvapení! Jak to že se o této knize nemluví? Nebo mluvilo a já spal? Bylo tu vše, co si kdokoli může v knize přát. Detektivka, která nemůže nikoho nechat v klidu a neodloží ji dokud nedočte. Konec? Šílený! V dobrém slova smyslu (i když to dobře nedopadlo). Něco tak dobrého jsem už dlouho nečetl.
Škoda jen, že se autorka odmlčela a nepokračovala v trendu, co tři roky kniha. :-)

17.05.2021 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Je to trilogie, což jsem ze začátku nevěděl, a mám trochu obavy, ať autor udrží ve třech knihách aspoň trochu stejnou laťku. Uvidím ...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Takto končil můj komentář k prvnímu dílu trilogie. A musím říci, že jsem tedy viděl. No, spíš ČUMĚL.
Autor má tedy neskutečnou fantazii a úžasné nápady. Rozmluva se sofony, intriky, život pod zemí, ale i nad ... Pohledy ve vesmíru, vysvětlování společenských, technických, ale i fyzikálních "fíglů" atd., atd. Možná někdo namítne, to už tady dávno bylo. Je to možné, zase tolik sci-fi knih jsem nepřečetl, přesto si myslím, že tato kniha je skvěle napsána, a hlavně, skvěle přeložena. A jak napsal kolega níže (Yaromil), není radno otálet se čtením všech knih. Čtěte hned, bez otálení. Přeci jen jsou pro nás čínská jména trochu stejná a nezapamatovatelná. Aspoň pro mě. Trochu jsem se v tom ztrácel. :-)

25.04.2020 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Audiokniha. Čte Jan Zadražil a Jan Maxián. Jeden hodný/kladný, druhý zlý/záporák (nevím kdo je kdo :-) ).
O mnoho lepší než první díl, který byl takový nemastný/neslaný. Tady mi nevadilo, že příběh nebyl ukončen/vyřešen. A téma LTO na které se rádo zapomnělo a nikdo jej už nevytahuje na světlo boží... asi aby někam nešlápnul nebo nepíchnul. Vždyť tu jsou mnohem důležitější kauzy, že? A navíc to bylo v době tak užitečné, kterou už jsem někde zmiňoval. Myslím tu dobu '90. A jak se pravdivě zpívá v písni Colorado, od kapely, která je z města kde jsem se narodil.
Jinak souhlas s TerezaaBaarova. Zasloužilo by to ***1/2.

30.12.2023 3 z 5

Velice dlouhé schody Velice dlouhé schody Jaroslav Velinský

Není nad Otu Finka. Ženy se na něj lepí, jako sirup z červené řepy, kterou dělal jeho děda. Vraždy se kolem něj kupí jako výrobky u jeho (v té době našeho) soustruhu. A nakonec vše dobře dopadne. Jako vždy. Vždyť máme před sebou ještě pár dílů... :-)
p.s.: při některých větách bylo znát, že je to psané po '89. Ale i tak skvělé!

27.12.2023 4 z 5

Louis de Funés Louis de Funés Jiří Žák

Nejsem až takový čtenář životopisů. Pár jsem jich přečetl...
Tuto knihu mám doma už hoooodně dlouho. A až teď, a nevím co byl impuls, jsem ji začal číst. Funese (jak říkám) mám rád a moc dobře asi pamatuji, jak jsem se málem, jako děcko, počural smíchy při filmu Oscar. Tato kniha nepopisuje jen jeho život z jedné strany, ale rozebírá vše co se kolem Funese dělo. Je to víc beletrie, než suchý životopis. A proto jsem to přečetl během pár dní, i když čtu další dvě knihy. Tak jsem to dělal v mládí... kde že loňské sněhy jsou.
Je to dobrá kniha, dobře popsaný život...
Ne jen; narodil se, nastydl a umřel.
Funes je fenomén. A vždy dovede vyloudit aspoň úsměv na tváři. Já se směji nahlas.

13.10.2023 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Viděl jsem kdysi seriál, ale ten mě moc nezaujal. A už si z něj nic nepamatuji.
Ovšem kniha je jiná, lepší, napínavá, překvapující (nevím, zda-li to tak bylo v seriálu). A téma ekologie? Řekl bych, že trochu in pro dnešní dobu. Že by povinnost? Ale to jsem asi moc namyšlený a vidím něco co není...

,,Dovětek", před epilogem, od M. Crichtona je pravdivý a měli by si jej vyvěsit všude ve všech eko organizacích a hnutích.

21.09.2023 4 z 5

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Systematický poručík Beránek, akční podporučík Vlček a elegantní kapitán Exner. Trojice, která nezklame, jak příběhem, humorem a detektivní prací. I když tady to bylo v ,,gumárenském průmyslu" (od slova guma, kdo byl na vojně ví - guma=vojenský důstojník), ale vůbec to nebylo na škodu. Právě naopak! A napsat takovou knihu v té době, i to šlo...
Skvělá česká detektivka.

18.06.2023 4 z 5

Ropný kolaps Ropný kolaps Andreas Eschbach

Skvělá kniha. A číst ji v této době bylo docela na „psýchu"... Když jsem to dočetl, večer v půl dvanácté, tak se mi děj honil v hlavě a o plno věcech jsem přemýšlel, ne a ne usnout...
Síla! Myslím, že děj kolem konce ropy, vystihl autor velmi dobře. A některé souvislosti, které si člověk třeba ani neuvědomí, se brzy vyskytnou.
Vím, jak kniha dopadla. Jak dopadneme my...?

22.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihu je nutno číst pomalu. Několikrát se mi stalo, že jsem se musel několik stránek vracet.
Když pomineme všechny jinotaje, podobenství a pod., je to drsná kniha o drsné době, kterou jen tak něco nepřekoná. Zapomeňte na všechny westerny, které jste do dnešní doby viděli. Možná seriál „1883", ten se tomu z 25% blíží. Ale i to jsem asi přehnal...
Banda bývalých vojáků, hrdlořezů a vyvrhelů vydělavají peníze zabíjením. V knize je tolik šíleností, kolik se vešlo do Hraničářské trilogie, ale musíte si to umocnit na třetí. Postava kluka, který se v knize ze začátku moc nevyskytuje, má ve finále hlavní roli. Jeho protějšek, Holden mu skvěle sekunduje, i když se od začátku snaží upoutat naší přízeň, chvilkami, je nakonec úspěšný? Hrozná postava!

17.08.2022 5 z 5

Volný pád Volný pád Lee Child

Jak se píše níže, je to jedna z lepších „reacherovek". Musel jsem se do jedné knihy ponořit, když jsem před nedávnem viděl seriál Reacher, kde je Reacher Reacher a nehraje ho 170cm Cruise.
Ale ke knize. Klasika, kdy vše dopadne dobře a zlo je potrestáno nesmiřitelným Reacherem, a zde i jeho kolegy. I když ti se moc do akce nezapojí (?), jen mu tak sekundují. Vše vezme na svá bedra JR. Knihu jen tak neodložíte, pokud je vám tento styl blízký.

02.06.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Marek Eben je jeden z mála, který neurazí. Už od mládí, Kamarádi, jeho písničkářské trio (píseň Praha 1581 je super), Plovárna!, i jako moderátora ho můžu... Každý má světlé i horší dny. Tato kniha, kterou jsem přečetl při hlídání vnoučat, mě moc neoslovila. Něco ano, něco ne, něco vůbec. Možná jako audikniha, to má jiný rozměr, ale takto...
Normální kniha, která se prodává, protože Eben.
Souhlas s „soukroma".

p.s.: kdybych trhal, jak doporučuje autor, zbylo by pár stránek :-) , :-(

18.05.2022 2 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Jo!
Harlan Coben nezklame. Ne, že bych ho četl jako na běžícím pásu, ale když se k nějaké jeho knize dostanu, neváhám (totéž platí o seriálové tvorbě na motivy jeho knih, to je něco!).
Tento příběh se rozjíždí trochu volně a poooomaaaluu... Ale jak se dostanete do poslední třetiny (nebo čtvrtiny), tak to nejde odložit. Velmi dobré počteníčko. I s tím koncem...

24.03.2022 4 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Audiokniha. Čte Tomáš Jirman. Plus úryvky písní 60. let. Skvěle načteno, výborné kousky skladeb (dvacet čtyři nula pět, město spí, země dýchá... K. Černoch - 18 minut. Jojo, poslouchali jsme to na intru).
A k tomu dost dobrý detektivní román. Chvilkami jsem si představoval M. Dlouhého jako Exnera a asi se na tento díl podívám na iPrima, jak se s tím popasovali.
Je to klasický Erben/Exner, ale tady je to trochu vyšperkovanější, a klidně napíšu, i napínavější.

07.03.2022 4 z 5

Divocí koně Divocí koně Dick Francis (p)

Audiokniha. Čte František Dočkal.
Dick Francis tak jak jej známe. Koně, dostihy, vůně sena, stáje, něco z minulosti, pár žen (tady trochu víc), něco „sexu" (kupodivu tady více) a samozřejmě „nedetektiv", který vše vyřeší ke své spokojenosti, ale ne ke spokojenosti čtenáře.
Tak by se daly hodnotit všechny Francisovky.

16.11.2021 3 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih Sova a V lese visí anděl. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Knihy načetla Petra Špalková. Musím říct, že mi docela dlouho trvalo než jsem si na to zvykl. Což podle mě dělá také dost důležitou roli při poslechu.
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.
Shrnutí. Knihy neurazí, ale ani vám nepřevrátí váš čtenářský svět. Je to trochu jako podle šablony současné severské detektivní tvorby.
Edit: ubral jsem každému dílu jednu *.

01.07.2021 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih Sova a Clona. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.

01.07.2021 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Nechápu jak jsem na to mohl zapomenout a tuto knihu neohodnotit. King jak má být! Moc pěkně vystupňovaný příběh jednoho mladého ajťáka, který se snaží, aby jednoho „blbého" dědka donutil spáchat sebevraždu. Bohužel mladý pane, dopadne to úplně jinak... Omlouvám se za spojler, ale ono je to dnes móda. Opět skvělá kniha od Krále. A neméně skvělý je i seriál!!! Spolu s úvodní písní od T Bone Burnett - It's not too late!

23.05.2019 5 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Tak to bylo poslední vyšetřování s kapitánem Exnerem a jeho kolegy, které jsem četl a myslím, že už jsem je přečetl všechny. Možná někde něco je, co mi uniklo, ale to ví jen bůh a svatý Václav.
Výlet kpt. Exnera do Francie odhalit zločin co se odehrál v minulosti u nás je opět skvělé čtení a nemusí se u toho tolik přemýšlet. Děj odsýpá, Beránek s Vlčkem plní úkoly a sem tam kpt. Exnera odhalí kde a s kým je...

15.03.2024 4 z 5