faba faba komentáře u knih

Lidožrout Lidožrout Jaroslav Velinský

Druhý díl života Otakara Finka. Tak fungoval svět v severních Čechách. Sice jsem ho ještě nezažil, ale moc se nezměnil za deset let co jsem začal brát trochu rozumu.
Skvělá detektivka, humor, zaplivané hospody (kam jsem chodil tátovi pro pivo), i jmenované Teplice, kde jsem žil :-)
Příběh mnohem lepší, než první díl a závěr, za ten by se nemusel stydět i renomovaný autor, což vlastně JV je...
Budu pokračovat v dalších procházkách minulostí.

30.11.2022 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Audiokniha. Čte Marián Geišberg.
Jak níže psala Rapeh, jaký komentář vymyslet? Asi žádný neboť bych musel označit spoiler a nebo napsat jen, že to bylo dobré, jak se na Dána sluší a patří. Trochu vysoká hra patriotů, trochu humoru, trochu krve (tady v jiné podobě) a samozřejmě špičkování mezi kolegy. Zkrátka Naše Mesto v plné zbroji.

02.05.2023 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Audiokniha. Čte Pavel Rímský. Drsná je tato kniha (každým dílem drsnější jsou knihy od LK), i když s důležitým tématem, ale nemusíme být svědkem a dopodrobna vylíčeným dějem, až téměř filmovým. Chápu, že se to lépe prodává. Čím více mrtvých, čím více kostí, uřezaných částí těla, čím více brutality, tím více peněz na kontě autorů a vydavatelů...
Jo pěkná kniha to byla, ale Joona nějak vyměknul. Když si vzpomenu, a to mě asi nejvíc utkvělo v paměti za všech jejich knih, v Písečném muži to byl jiný borec. Teď, věčně pobodaný, neumí se už skoro prát, ba ani moc střílet. Asi zestárnul, což je vysvětlení, pro mě. Ovšem všechno přežije a rozchodí během pár (slovy dvou) dnů :-) Ten konec v lomu byl tedy šílený, skoro jako King, Brown, Nesbo, Minier, Carter a Deaver dohromady.
Kniha je to čtivá (nebo poslechu líbivá), uvidím jestli si ji budu za rok pamatovat a uvidím jestli se pustím do další... Ty ostatní se mi vykouřily z hlavy a nedal bych ani hrubý rys o čem byly. :-(
Ach ta moje paměť. :-)

29.09.2022 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Skvělý příběh, dlouhá x-set stránková kniha, je to co mám rád a tak si to rád užiju (Já vím správně je užiji, ale já si to rád užiju). Boleli mě sice ruce od práce na té stavbě, ale všechny peripetie se vyplatily :-)
K. Follett zkrátka tyto příběhy umí. A povedl se i seriál.

18.09.2021 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Audiokniha. Čte Jan Maxián.
Slušný příběh od Terence. A opět nevyřešen. Začínám si zvykat a zjistil jsem, že mně to nevadí. Když se k tomu přidá kousek historie..., té naší z let nedávných, i té zahraniční, aby jsme věděli na co se máme v knize připravit. Je to celkem slušný styl od MG (to není ta značka auta :-) ).
Téma stále aktuální, v jakékoli době, protože komunity (plete se mi tam jiné slovo) číhají všude. Trochu mi vadilo přeskakování děje, ale potom jsem, si na to zvykl. A nakonec souhlasil se ,,soupik2012".
p.s.: covid v příběhu mi nevadil, (vždyť to tak nebylo jak se říkalo).

29.01.2024 4 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Jak napsala Schamila. Bezva počteníčko! Už dlouho jsem se tak nahlas nesmál jako u této ,,detektivky", ve které ani nejde o nějaké případy, jako spíše o to jak dopadnou, a jak je Prevít ,,vyřeší". A že to jsou řešení pěkného prevíta :-)
A protože už vím, že jsou další dvě pokračování, tak se na ně těším, ale zároveň si je šetřím.
Je to moje první kniha od tohoto autora a určitě ne poslední.
To slibuji!

23.01.2024 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

(SPOILER) Audiokniha. Čte Martin Stránský.
Opět podle stejné šablony, ,,zkorumpovaná" policie nebo v tom má prsty, Kate a Tristan jsou nejlepší a všechno vyřeší. Ale ať jen nehaním... dá se to poslouchat nebo číst, ale jak už jsem někde psal, opravdu, takových knih je dnes ,,tisíce". Teď si řeknete, tak proč to čteš nebo posloucháš. Vidíte, tak nad tím jsem se nezamyslel :-) Asi proto, abych při svých procházkách, nemyslel na jiné blbosti. A navíc, někdy objevím něco, co je opravdu dobré...
A stejně si poslechnu, až budu mít příležitost, další díl :-)

28.11.2022 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

(SPOILER) Čet jsem právě jednu knihu, a byl zvědavej, jak to dopadne. Jestli chcete co vědět, tak jsem čet knihu Mrtvá zóna. Vlastně nečetl, poslouchal jsem to jako audioknihu. To mě může umrtvit, když někdo řekne, že něco četl a přitom to poslouchal. To bylo o jednom divným chlápkovi co byl čtyry roky v kómatu a pak se probudil. On byl inteligentní, a byl učitel, a v jednom dopise se zmínil, že kniha „Kdo chytá v žitě" byla vyhozena z osnov. Proto jsem se rozhodl si ji taky přečíst. Ale potom jsem zjistil, že některý knihy se maj číst dříve než je člověku sto let, protože tomu potom nemůže rozumět, takjako když čte knihu v mládí a nemůže jí rozumět pokud mu není víc jak padesát.
Kniha je o mladíkovi, který je vyhozený ze školy za špatný prospěch a neví si rady co dál se životem. Potlouká se po New Yorku a nemá vůbec žádné přátelé a má rád jen svoji sestru Phoebulku. Někdy mi z něj bylo na zvracení, jestli chcete co vědět, a někdy mi z něj bylo smutno. Kdybych to četl jako žák školou povinný, tak asi taky z toho taky zcvoknu a strašně by mě to deprimovalo. Takto mám jen pocit, že byl jen nešťastný a osamělý. A vůbec jsem nezjistil kam se poděly ty kachny z rybníka. A to mě může fakt umrtvit.

08.10.2021 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Audiokniha. Čte D. Matásek.
Když jsem začal knihu poslouchat, říkal jsem si, to už jsem musel číst. Ale postupem doby jsem ,,věděl", že ne. Teď při hodnocení vidím, že ano :-D (Přečteno: leden - únor 2014). Dal jsem tomu ***. Jak to, že si z toho nic nepamatuji? No, při mé mozkové kapacitě není divu, ale stejně... Jsou knihy, které ve mě nic nezanechají a dnes bych nedal ani slabý komentář o čem byly. Tak proto je tato kniha mezi nimi.
Ovšem nebyl to špatný příběh. Dle mého jedna z lepších knih J. Nesbøho. Všiml jsem si, že má HH taky kolegyni v blázinci jako Joona Linna. Připadá mi, že postup krimi příběhů je u autorů docela na jedno brdo. Nepřející a arogantní vedoucí, pomáhají jim různí ,,pokoutní kamarádi", nikdo jim nevěří, ale nakonec se vše v dobré obrátí. Možná se mnou nesouhlasíte, a nebo mám náhodně vybraný sled knih, kde se tento prvek objevuje, ale stejně si myslím, že je to současný trend krimi knih. A nebo jen vidím někde něco, co tam není. Neberte mě vážně :-)
Ale co mě vadí na JN knihách? Ty jeho, nebo lépe HH, myšlenkové pochody. Něco naznačit, ale dále už to nikdy nerozvést a neuvést.

19.11.2022 3 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Konečně jsem to přečetl. Film znám, a to asi každý, ale ke knize jsem se odhodlal až teď. To je hanba! V mládí jsem četl Bylo nás pět, a tím pro mě skončila četba K. Poláčka. Nyní prohlašuji, že jsem se o moc ochudil. Tato kniha je super a Poláčkův humor, jazyk a jeho postavy jsou nezapomenutelné. Tam kde exceluje ve filmu Haas a Plachta, v knize jsou i jiné figurky, které jsou v této skvělé knize vykresleny a škoda, že ve filmu nemají takový prostor nebo úplně chybí.
Knihu jsem si stáhl do mobilu ze stránek Městské knihovny v Praze. Četl jsem ji jen, když jsem někde čekal nebo někam jel. A asi jsem vypadal divně. Neustále jsem se smál, usmíval a pochechtával... Tak nevím, co si o mě mysleli. Ale nevadí: Mám vás plný břicho. Je to můj podnik? Není. Chce se mě trhat na kusy? Takový život mi může být ukradený.

17.07.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

První kniha od této autorky, co jsem přečetl. Pro mě klasická detektivka, která neurazí. Inspektor Bergman, jak se píše v anonci je sympatický. Mě moc sympatický nepřipadal. Věc vkusu. Trochu divně vedli to vyšetřování a proto na vraha přišli až tak pozdě (na konci knihy :-) ). Tím chci jen říci, že neprohledali ten sklep...
A taky jsem moc nepochopil událost, která se odehrála ve Francii, jakou to mělo souvislost s příběhem. Aby čtenář a Bergman myslel i na vrahy ze zahraničí ;-)
No, dám autorce ještě jednu šanci, ale až později.
Pro mě „dobrá" kniha. Dobrá je za ***, ale dám jen **.

27.09.2021 2 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Nevím jak hodnotit a komentovat tuto knihu. Během četby jsem si několikrát vzpomněl na výrok, „Dějiny píší vítězové", protože to co nás (nebo lépe mě) učili ve škole se v této knize nepíše. Napsat takto obsáhlou knihu z dokumentů, částečně neúplných, chybějících, nepřesných a sem tam smyšlených, je věc více jak obdivuhodná...
Muselo to dát obzvláště mnoho úsilí, práce, trpělivosti, zanícení, splnění snu (jak autor píše), pátrání, badatelské nadšení a další a další synonyma, která už mě nenapadají.
Kdo se o tuto dobu či postavu zajímá, měla by to být pro něj „bible", a knihu by si měl určitě přečíst.
Hned jak kniha vyšla, koupil jsem si ji a nelituji. Četl jsem to dlouho. Chvilkami jsem v myšlenkách byl někde jinde, ve škole, co nás tam učili, ve filmu, co člověk viděl, a musel začít číst odstavec nebo list znovu. Ale tak to asi má být. Jenom jmen, o kterých nikdo nemá ani šajnu (jak se latinsky říká :-) ), je tam požehnaně. Ale je to skvělá kniha a autorovi patří ne jen cena Magnesia Litera, ale hlavně dík a úcta za jeho skvělou práci. Děkuji.

09.04.2021 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Dočetl jsem! To není povzdech, to je lítost! Klidně bych přivítal ještě 100 stránek. Skvělá kniha od začátku do konce. Moc se mi líbil „vývoj" malíře a jeho tvorba, vztahy s „muchachem" Wiremanem, dcerou Illy, Jackem a také všechna setkání s paní Eastlakovou. Klidně bych si odpustil „hororové" finále a četl jen tyto epizody, které podle mého názoru mistr hororu UMÍ. Je to opět jedna z knih, kterou lze zařadit vedle To, Misery, Zelené míle, Věznici, Holčičku, která měla ráda Toma Gordona ... atd., atd., atd. Nechci toho moc prozrazovat, ono je to dnes móda, ani tomu dělat reklamu, tato kniha ji nepotřebuje. Jen doporučuji, přečtěte si to. Kdo může Krále, nebude litovat. Přečetl jsem i dodatek. A tak konec dodatku parafrázuji: Muchas gracias. A tobě, náš dávný příteli Pane spisovateli, tobě vždycky.

14.01.2020 5 z 5

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Ota Fink v obležení několika dívek a jeho eskapády s nimi. Příběh se rozvíjí pomalu, ale závěr je opět ve znamení ,,tvrdé české školy" :-) Reálie a chování postav jsou skvěle popsány. Humor taky nechybí, i když není takový na jaký jsem u JV zvyklý. Ale něco se tam najde. Dobrá kniha. Proto za ***.
Citace:
...a dělal, že mě její plavky absolutně nezajímaj, ačkoliv se na Labi v tu ránu srazilo šest parníků.

13.01.2023 3 z 5

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Česká detektivka se všemi atributy doby, které se podařilo Erbenovi do knih dostat.
Exner, Beránek a Vlček nikdy nezklamou. Rád se vracím do těch časů, ale jen v některých knihách :-)
I když někdy bych toho rád využil, kvůli věku :-D

26.12.2022 3 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Když jsem to začal číst, měl jsem dojem, že jsem to už četl. A ten dojem mě neopustil po celou knihu (dokonce jsem věděl kdo je vrah). Ale číst jsem to nemohl, vždyť to vyšlo teď, nedávno... Tak asi proto, že se tam plno věcí opakuje. Napsáno jen proto, aby se prodávalo? To ovšem nebrání tomu, že to bylo dobré, vtipné (pokud se to u takového hrůzného činu dá říci) a napínavé. A proč by nevydával, když to je ke čtení. :-) A co víc si od DD přát.

10.03.2022 4 z 5

Korene zla Korene zla Dominik Dán

Úžasná a neopakovatelná devadesátá léta, jak je někdy prezentují někteří naši spoluobčané. Možná byla, pro některé... S odstupem doby, když čtete takové knihy, možná zase tak úžasná nebyla. Jak pro koho. Děly se věci, které nikdy nevyjdou na světlo, ani za úplné tmy. Tak jako se nikdy nenajdou těla takových jako byl Tibor Hakl..., ale i jiných.
Jo to se mohlo všechno. Pamatuji si jak mi v té době kamarád řekl: Půjč si v bance dvacet tisíc a nevrať je a zavřou tě. Půjč si dvacet melounů, a i když je nevrátíš, nic se ti nestane.
To byla doba. A tady to DD pěkně rozepsal se vším všudy.
Souhlasím s recenzí MMacicekk.

08.12.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

(SPOILER) Historie Československa (no, těch úředních názvů by tam mělo být více, pro hnidopichy) v rodinné sáze od první světové až po sametovou.
Nevěděl jsem, že to je prvotina pí. Mornštajnové. Kniha je to opravdu čtivá, jak tu mnoho čtenářů popisuje, ale to je asi tak vše, co o tom mohu s klidnou duší napsat.
Ani s jednou postavou jsem se nemohl ztotožnit. Snad s doktorem, či otcem... Ano bylo jim ublíženo, hodně ublíženo, v tom případě polovina světa se neusměje, je zapšklá, nemluvná, nemá nikoho ráda, lže, donáší, nemá přátele a neví proč žije.

Cituji: Nikdy jsem nepochopila, proč jsem na světě, jaký smysl má být, dýchat, vnímat, milovat a trpět, když život stejně jednou skončí a člověk se ponoří do temnoty, z níž před lety vzešel. Pokud jde o mě, s radostí bych si epizodku svého života odpustila a setrvala v bezbolestné temnotě věčnosti.

Opravdu v dějinách nebylo období, aspoň jen jeden den, jedna minuta, kdy to nestálo za nic? Ani když se ji narodí syn, dcera... ? To až po listopadu se najednou rozjasnilo a vše bylo jako v ráji? Červená knihovna hadr!
Jestli to takto paní spisovatelka opravdu vidí...?
Hana, byla super kniha, děj v hrozném období, boj o přežití, a trauma po. Tam jsem vše akceptoval a po knize tomu všemu věřil. Nechalo to ve mě hluboké pocity. Takové knihy už nemusím nikdy číst, protože jsou ve mě hluboce uloženy. Tady? Nevěřím ani název! Ale abych jen nehanil. Je to kniha, kterou stojí zato si přečíst, abychom věděli co jsme tu měli.
Ale ve mě to zanechalo takovou míru pesimismu (a to jsem pesimista), že Stephen King má nejveselejší knihy co jsem kdy četl.

Možná je to ta nejlepší reklama.

16.12.2020 2 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Úžasné! Mnohem lepší než Skála. Atmosféra a vzpomínky z minulosti jsou zde opět napínavější, než to co se děje v přítomnosti. Není to klasický detektivní román v pravém slova smyslu, spíše bych řekl; obyčejná kniha. Vlastně neobyčejná! Bohužel trochu to pokazil konec, jako by to chtěl autor co nejrychleji ukončit. Ale celkový dojem z této knihy je silnější než z „prvního dílu". Těším se na třetí.

26.12.2017 4 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Dobrá kniha. Ale trochu mě autor namlsal prvním dílem a nebo jsem čekal větší srandu. Ano zasmál jsem se a hodně, ale za pár stránek to přešlo na vážnou notu a legrace šla stranou.
Přesto to hodnotím kladně, ale protože používám svou škálu hvězdiček k hodnocení, víc jak *** nedám.
Těším se na třetí díl, který už mám koupený.

02.03.2024 3 z 5