exlibris470 exlibris470 komentáře u knih

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Copak o to, čte se to jako vždycky skvěle. Jen je to už velice těžko k uvěření. Chtělo by to trochu se vrátit na zem. Rodinný gang, desítky mrtvol, několik
vypálených hotelů, změny
totožnosti a žádné podezření? V tom případě HANBA britské policii!

18.07.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Moje první kniha od Bolavé. Nedočtena. Na 180 str. jsem to zabalil, nemá smysl se do něčeho nutit. Nevadí mě jakási komplikovanost, střídání dějů či vypravěčů. Jednoduše mě to nebaví, nebyl jsem se schopen začíst. Často čtu většinou nesmyslná srovnávání našich současných spisovatelek. Mám-li na tuto hru přistoupit, pak Bolavou vnímám jako lepší spisovatelku, nežli je třeba Mornštajnová či Lednická. Co je to ale platné, když jejich knihy alespoň dočtu, Bolavou nikoli. Lepší spisovatelkou je Alice Horáčková a v ženském pelotonu podle mne jednoznačně vede Teorie podivnosti Pavly Horákové.
To zmiňuji jen tak na okraj, na vysvětlenou, podle jakých měřítek a kam jsem si sám Bolavou zařadil. Prozatím tedy, zkusím ještě Do tmy.

25.06.2023 2 z 5

Malostranský ďábel Malostranský ďábel Jan Poláček

Za pár dní bude do kin uveden film Arvéd. Četl jsem recenzi paní Spáčilové - prý žádný zázrak, ale třeba to někoho přiměje k přečtení knihy. A mě k přečtení knihy přivedlo již
přečtení recenze. A rozhodně nelituji. Zajímavé téma, výborně zpracované.
Velmi dobrá kniha, doporučuji.

25.08.2022 4 z 5

Všechny kočky milují Valerianu Všechny kočky milují Valerianu Andrew Cartmel

Nevím. Člověk může hodnotit jednu věc, knihu, film, muziku...každý den jinak. V pondělí snad ano, v pátek ani snad ne....
Na tuhle knihu jsem se těšil, Cartmelova předchozí Poslední deska mě velmi bavila.
A jak jsem předeslal - možná jsem měl jen blbou náladu, nevím. Rozhodně mě ale tato
Valeriana neuspokojila, vlastně mě to nebavilo.
A to přesto, že pojednává o věcech mně blízkých.
Čekal jsem víc, nejsem ale takový odborník, abych věděl, čeho mělo být více a čeho méně.
Něco mělo být p
rostě jinak.

17.12.2021 2 z 5

Hodiny Hodiny Ian McEwan

Čekal jsem více. A to více by možná vyřešilo to, kdyby toho všeho bylo méně.
Neoslovilo mne to ani jazykem, nezačetl jsem se pořádně. A navíc mám pocit,
že v knize bylo dost překladových nedorazů, možná nedostatečná korektura, nejsem ale
odborník........Ale třeba: nevím, že by existovalo slovo donar. V češtině znám slovo donátor. A když se Roland opřel o "ovčinec", polekal jsem se, do čeho že to sáhl. Ovčinec si spojuji spíše s exkrementem, české ovce ale přebývají spíše v ovčíně.

12.03.2024 3 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

1. Je to dobře napsané a přeložené. Napsané tedy ve smyslu, že postavy jsou
živé, plastické. Autorka umí psát.
2. S detektivkou to mnoho společného nemá. Dlouhatánské pasáže vzpomínek,
které s nějakým vyšetřováním příliš společného nemají. Vyšetřování
se v knize prakticky neděje.
3. Ačkoli je 420 stránek na autorku málo, na mne pořád ještě příliš. Četl jsem to
jako detektivku, té jsem se vlastně nedočkal. A až budu chtít číst závažný
společenský román, sáhnu raději po Thomasu Mannovi, Faulknerovi,
Dostojevském nebo McCartym. Tuto knihu jsem chtěl mít už rychle za sebou.
Když už jsem se v ná dostal tak daleko......

17.01.2024 3 z 5

Slon a dvacet povídek Slon a dvacet povídek Raymond Carver

Rozhodně si přečtěte. Stojí to za to. Aby bylo napsáno vše, může stačit i jen pár stránek.
Není jich třeba nekonečně mnoho.
Carver je mistr.

Buď, prosím tě, zticha Buď, prosím tě, zticha Raymond Carver

Asi nebudu rozlišovat mezi jednotlivými sbírkami Carverových povídek. Vyšlo jich několik,
částečně se kryjí.
Výborné, jako všechny ostatní

Výpravy pro blízké i vzdálenější Výpravy pro blízké i vzdálenější Jiří Peňás

Vlastně bych jen opakoval to, co jsem na těchto stránkách napsal k prvnímu dílu.
Považuji za velikou zásluhu pana Peňáse, jak píše o naší zemi i příhraničí.
Vlastivěda! Důležitý předmět, zásadní. A pan Peňás je ten nejlepší kantor. Číst ho, to je čirá radost.

Muž a chlapec Muž a chlapec Tony Parsons

Můj komentář bude asi ovlivněn tím, že jsem si knihu půjčoval s očekáváním solidně napsané krimi, stejně jako tomu bylo v případě dvou předchozích Parsonsových knih, které jsem četl. Omyl.
Připadal jsem si jako chlapík, který si pustí v televizi fotbal a oni dávají akvabely. A on to přesto dokouká, ani neví proč...
Co mne u čtení udrželo, to byla zřejmě lehkost, s jakou je to napsáno. Proloženo několika vtipy anglického typu, které mne prostě baví....
Čili - neurazí, nic jsem si z toho ale neodnesl.
Snad jen překvapení, že člověk, který se živil v Pop Music Expresu psaním o punku je schopen psát takové sentimentální příběhy.
Rozumím tomu asi tak, že psal o osobní zkušenosti
, vztah otce, syna, vnuka. Ale i tak....
Místy bych čekal, že autorem není starý punker, nýbrž Vlasta Javořická.

17.12.2021 2 z 5

Mešuge Mešuge Isaac Bashevis Singer

Podivný příběh o světě, ve kterém měl či ještě má poměr kdekterý Žid
s kdekterou Židovkou, ti všichni ale mají jedno společné - díla hlavního hrdiny, jímž je židovský spisovatel,
všichni četli a čtou a všichni ho velice obdivují. Podle knihy mě ale není jasné proč, jeho život je docela slušný binec a rozdávat moudra v románech na pokračování a rozhlasových relacích je troufalost.
Prostě - mešuge! Od Singera jsem rozhodně četl lepší knihy.

06.03.2024 3 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Dlouhéééééééééé!

24.01.2024 3 z 5

Jidášovi bratři Jidášovi bratři Richard Erml

Narozdíl od dvou předešlých recenzentů bych nepovažoval "nedotažený příběh"
nebo "méně zdařilé uzavření" za nějaké chyby. Kniha je jistě taková, jakou jí autor zamýšlel. Podle mne je to kniha výborná a skvěle napsaná.

26.12.2023 4 z 5

Nesnadné idyly Nesnadné idyly Italo Calvino

Zatím nejslabší, co jsem od Calvina četl. Např. s Palomarem se nedá srovnat. Je znát,
že se jedná o počáteční práce. Kdybych tuto sbírku četl od něho jako první, zřejmě bych
hned i skončil.

17.02.2023 3 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Podepsal bych příspěvek "snimcibdim", která tuto knihu nechala bez hodnocení. Názor
mám prakticky stejný, není co dodat. Snobské plky mohou být zajímavé jako ingredience, čte-li je člověk 130 stran, je to už nuda. Na dalších 160 stranách potom popis feťáckých praktik a stavů. Možná prospěšné pro autora, pro mne spíše otravné. A poslední část jsem už jen tak "přeskákal", k soustavnému čtení jsem se nepřinutil. Na seriál se jednou
rád podívám znovu, Cumbertbatch byl skvělý. Do druhého svazku už ale nejdu, přece jen je ještě spousta knih, které jsem nečetl a které, předpokládám, mne zaujmou více...

13.02.2023 3 z 5

Hry Hry Václav Havel

Třicet let jsem měl tuto knihu v knihovně. A prostě mne nenapadlo, že bych si jí měl přečíst. Zřejmě jakýsi záchranný blok, Havla bylo příliš a já bývám ke svatořečeným opatrný. Samozřejmě - znal jsem ho již dávno a vždycky měl moje sympatie. Ale tady jednoznačně zafungovalo, že čeho je moc, toho je příliš.
Ale ke knize - hodnotit jednu hru po druhé, to by asi byla blbost. A tak jen to, že to bylo skvělé čtení a veliká zábava. A říkám - ano! Vnímejte Havla více jako dramatika, o jeho
prezidentství a milenkách víme už jistě vše. I to, co bychom ani vědět nemuseli...

16.01.2022 4 z 5

Katedrála Katedrála Raymond Carver

Skvělé. Stejně jako ostatní sbírky u nás vydané. Často se povídky kryjí.
Hledáte-li zde radu - rozhodně si přečtěte!

Výpravy pro starší a pokročilé Výpravy pro starší a pokročilé Jiří Peňás

Skvělé!
Já vlastně ani nevím, zdali podobné psaní někoho dostane na cesty. Řekl bych spíše,
že je to čtení pro podobně laděné poutníky, kteří již vlastivědu tohoto typu provozují.
Nádherně napsané.
Dívejme se okolo, na všechno to obyčejné, okolo kterého či čeho projdeme většinou
bez povšimnutí.
To je dnes již asi zapomenutý školní předmět - vlastivěda.
A nejlepším kantorem je Peňás.