evelýny evelýny komentáře u knih

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Osmnáct krátkých povídek, osmnáct fragmentů, střípků, dílků, kousků. Zkrátka osmnáct neúplných příběhů, které konečná pointa dovedla k úplnosti.
Některé zaujmou překvapivým vyústěním, některé jakoby vypadly z mozaiky zrovna toho vašeho života, a některé na pochopení musí ještě chvíli počkat.

Překvapivé, k zamyšlení, tesklivé, toužebné, paradoxní, melancholické, přesto nadějné.
A tak tedy čtěte a nesuďte tak přísně. Možná právě teď i na vás čeká osudový fragment, který ten váš život trochu pootočí.

Život je změna.

P.S.: Schopnost změny je měřítkem inteligence (Albert Einstein)

Audiokniha: kolektivní interpretace osmnácti profesionálů dokonalá, procítěná, bravurní

17.04.2022 5 z 5

Zlatý Charlie Zlatý Charlie Jeffrey Archer

,,Jablko zůstane jablkem, ať do něj kousne kdokoli."

Příběh jednoho lidského života, který nám čtenářům autor nabídnul z několika pohledů zúčastněných.
Příběh o odvaze, píli, naději, lásce, smutku, ale hlavně příběh o pracovitosti a houževnatosti.
Příběh lehce předvídatelný, místy zdlouhavý, přesto čtivý.

Obchody, akcie a prachy,
Byznys a samé čachry machry.
S životem se hrají šachy.
Někdy dej a někdy ber, někdy vezmi všechno.
Však život přináší i krachy.
Od všeho tam najdeš trochu.
A Charlie otevřel si vlastní krám.
Byl jsi vůbec šťastný, hochu?

P.S.: Na to musí přijít každý sám...

Audiokniha: Martin Preiss čte houževnatě, poklidně.

13.04.2022 4 z 5

Astrologie pro začátečníky Astrologie pro začátečníky Olga Krumlovská

Základní, stručné informace o horoskopu a jeho tvoření.
Kniha nabízí i výpočet dobrého nebo špatného aspektu, což pro mnohé začátečníky může vyžadovat trochu více úsilí a koncentrace.

Zajímavostí je uvedení symbolu každého dne v roce podle staré tradiční astrologie. Např. 21.srpen je DEN SPOJENÍ ( že by na věčné časy...?)

V poslední kapitole ,,Jak začít s výkladem" jsem se však totálně ztratila.

Přesto oceňuji jednoduchost a srozumitelnost některých kapitol knihy (VII. Domy a jejich obsazení; VIII. Planety a jejich význam)

P.S.: Není člověk ten, aby se zachoval lidem všem... ( B. Němcová)

13.04.2022 3 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Příběh psycholožky, co sama potřebuje terapii.
Příběh ženy, která se snaží pomáhat druhým, však pod jejím svícnem je naprostá tma.
Příběh kovářovy kobyly a ševcovy ženy, které chodí bosé.

Pocitové, psychologické, úvahové, popisné. Místy napínavé, místy ufňukané, logika občas pokulhává.
Konec pro mě překvapivý
ČRo - četba na pokračování - velmi podařená dramatizace. Bohužel i velmi zkrácená verze, takže konečný dojem z knihy může být zkreslený. Ale nevím, zda bych vydržela tento příběh poslouchat deset hodin.

Napínavě, dramaticky pro ČRo načetla Jana Ondrušková.

01.04.2022 3 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

,,...některé věci se zkrátka nemohou nepřihodit."

Stará láska nerezaví a vzpomínky bolí
Kamaráda z dětství zmlátil kdosi holí
A policie stále pomáhá a chrání.
Jenže... Komu čemu a koho co?
Policejní čuch napoví, zkušenost radí, šestý smysl varuje.

Martin Goffa opět nám čtenářům naservíroval precizní, někdy až mravenčí práci policistů, nechal nás nahlédnout do jejich mnohdy křehkých duší. Poukázal na důležitost postřehu, komunikace, spolupráce, spočívající především v provázanosti všech policejních složek.
Nostalgické, ironické, patetické, vtipnost občas nad rámec.Místy drsné, bez servítkû, v hlavní roli náhoda?
Konec pro mě nečekaný, realita nebo fikce?

Audiokniha: ustáleně, poutavě čtou Libor Hruška, Martin Preiss

22.03.2022 4 z 5

Balada o pilotovi Balada o pilotovi Jiří Stránský

,,V každé válce umírají lidé. Ale oni nemysleli na to, jak zahynout. Mysleli na to, jak se nedat."

Příběh muže, jehož smyslem života bylo létání.
Příběh elitního dopravního pilota RAF, pro něhož Holandsko znamenalo po válce bezpečí.
Příběh muže, kterého dohnala minulost. Člověk míní, NKVD mění.

Příběh o nelehké době, v které si válkou vyčerpaná země ,, zdivočele" zvykala na podivné praktiky nejenom ,,přátel" z východu.

Moje pocity: Chaotičnost a zmatenost na začátku příběhu. Trpkost, smutek na konci.
Vztek přetrvává.

P.S.: Pravda byla vyslovena, je tedy čas na odpuštění...?

Audiokniha: jednoduše, přirozeně vcítěně, navzdory ostrému ,,S" podmanivě čte Luděk Munzar

21.03.2022 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

,,Její hůl klapala o dláždění. Kráčela jako balerína v tanečních botách, vznešená plachetnice vyplouvající z mlhy."

V polích západně od Versailles putuje vrchní klíčník přírodovědeckého muzea a slepá dívka, otec a dcera.
V kapse je tíží tajemný drahokam, Moře plamenů, opředený bájemi.
Kus světla z ráje, kus světla, vržený bohem na zemi.
Snad nebyl jim na obtíž...?
To bylo tenkrát, když německá armáda bombardovala Paříž.

Velmi křehký, poetický, iluzorně podaný příběh dvou vzdálených srdcí, která byla na okamžik propojena rádiovými vlnami pod vedením 2. světové války.
Upoutá vás svojí fantazií a atypickými hrdiny.
Vyžaduje od vás trpělivost, díky časovým dějovým skokům velkou soustředěnost.
Zmatené, přesto dechberoucí. Zdlouhavé, přesto fascinující. U konce vše vysvětlující.
Však osud tajemného diamantu mně zůstal skrytý. A třeba i sám autor se chytil do vlastních sítí nekonečných popisů a retrospekcí. Kdo ví....?

P.S: Snad Jules Verne možná napoví...?

Audiokniha: Melodramaticky sugestivně, čtou David Matásek, trochu hystericky Tereza Vilišová

13.03.2022 4 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

,,Non gratum anus rodentum."
(Nemá cenu ani krysího zadku.)

Hieronymus Bosch, malíř, který znázorňuje hříchy a morální úpadek lidstva nebo detektiv samotář, který tyto hříchy potírá? Můžete si vybrat, i když v tomto příběhu platí oboje.

Vražda, která probudí temné vzpomínky, léty vybledlé. Její stopy vedou do Vietnamu a jednotka US Army ,,Tunelové krysy" ožívá.
Černočerná tma je ozvěnou až z pekla. A její cesta je dlážděná diamanty, hamižností, ztrátou ideálů, drogami, strachem...
Nefritový náramek je jejím začátkem i koncem.
Snad detektivu Harrymu Boschovi přinesl klidný a nerušený spánek, i když ne všechno je zlato, co se třpytí. A cosi shnilého nemusí být nutně jenom ve státě dánském.

V tomto detektivním příběhu pro mě tak nějak ožil starý dobrý Phil Marlow.
Přesto pro mě místy nadmíru informací. Vyústění příběhu hodně přitažené za vlasy. Sexuální vsuvka bez náboje ale chápu, co tím ,,chtěl básník říct." Harry je prostě neúplatný, neoblomný spravedlivý policajt, i když jeho praktiky občas pokulhávají. A sympaťák k tomu.
Oceňuji informaci o podivné vojenské jednotce US Army ve Vietnamu. Pro mě zajímavé.

P.S.: ,,Raněná duše se nedá přelepit náplastí."

Audiokniha: Martin Preiss čte modifikovaně, charismaticky sametově, geneticky standardně.

15.02.2022 3 z 5

,,Ať půjdu kamkoli, zůstávám jeho manželkou a budu se za něj modlit."

Neústupná, ve víře kovaná, fanaticky milující.
Osamělá, královskou korunu těžce odkládající.
Zrazená, však stále hrdá.
Za práva své dcery bez oddychu bojující.
Ubohá Kateřina Aragonská, matka ,,Krvavé Mary," ve jménu víry vraždící...

Velmi podrobně nám anglická historička naservírovala všeobecně známý příběh španělské princezny, první ženy Jindřicha VIII. Tudora, krále Anglie.
Historie všeobecně známá, však nelehký příběh Kateřiny Aragonské se ke konci rozplynul v neskutečné záplavě stále se opakujících popisů, pocitů, slov.
Plášť ze zlatohlavu poprvé, plášť ze zlatohlavu podruhé, plášť ze zlatohlavu po padesáté.
Pro mě moc zdlouhavé, nudné, přesto k zamyšlení.
Kdyby Kateřina Aragonská tušila, jak si povede na anglickém trůnu její dcera Marie I. Tudorovna, možná by se zas až tak nesnažila.

Přesto se chystám číst příběh čtvrté ženy Jindřicha VIII., Anny Klevské. Myslím, že tato ,,vlámská kobyla" konečně na to hovado Jindru vyzrála.

Audiokniha: čte Martina Hudečková, procítěně, poutavě, vytrvalostně.

01.02.2022 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

... všem velkým a malým šumavským hrdinům. I těm zapomenutým, kteří mezi zdejšími kopci vydechli naposledy a nezůstalo po nich nic. Jméno, hrob, ani křížek, kam položit kytičku."

Sněhurka bílá jak padlý sníh, spící a krásná.
S nevinným úsměvem ve snech tančící
malá zimní víla.
Bosa a sama, mrazem modrající,
s Davidovou hvězdou na prsou tiše žalující.
Nevinný svědek prokletí.
Pachuť dávno zapomenutého strachu probouzející...

Petra Klabouchová se nám v tomto příběhu pokusila ozřejmit tajemství génia loci Králů Šumavy, sevřené kolektivní vinou proti lidskosti, sahající hluboko do minulosti.
Inspiraci hledala zřejmě v severských příbězích, neboť k tomu přistoupila syrově, drsně, s koketérií překombinovanosti, s paralyzujícím závěrem, však s puncem nevěrohodnosti.
Přesto se s úctou skláním a kladu aspoň pomyslně kytici všem těm statečným, kteří nepřežili, ale i těm, kteří zůstali.
Protože:
,,Zdrhnout nebo umřít je hrozně jednoduchý. Těžký to má ten, kdo tady po nich zůstane.
Tady není těžký umřít, ale žít. Tak jako ony všechny. Skutečné královny Šumavy."

Osobně bych u tohoto příběhu ocenila klidnější provázanost minulosti s přítomností.
Pro mě chaotické skákání v čase.

P.S.: Intermezzo s případem ,,Kramný" bylo z mého pohledu zbytečné. Nepochopila jsem.

Audiokniha: melodramaticky, tajuplně čte Otakar Brousek ml.

28.01.2022 3 z 5

Matka Naděje Matka Naděje Vítězslav Nezval

Při čtení těchto veršů si možná budete přát, aby naděje nikdy neumřela.
Někdy mohou být nadějí i laskavé vzpomínky.
Na mě však z této sbírky dýchl smutek a možná beznaděj. Přesto i to někdy patří k životu...

V těchto verších já se ztrácela, těžce jsem hledala splynutí s básníkovým poselstvím, s básníkovou duši.

Matka Naděje
Chodí v černých šatech
Aby si nemusela nikdy oblékat smutek
A děsiti dům
Když chtěl by vlát z jeho střechy
Smuteční prapor.

22.01.2022 3 z 5

Ivan je jen jeden Ivan je jen jeden Katherine Applegate

,,Dobrá ZOO je způsob, jak lidi napravují, co zpackali."

Příběh Ivana, gorilího samce, který se mohl stát, a možná také ne.
Příběh smutný, přesto plný laskavosti.
Příběh velkého přátelství, ale i bezohlednosti.
Možná příběh o naději s kapkami moudrosti, s doznívající patinou hořkosti.

P.S.: Já četla jen ze zvědavosti.

20.01.2022 4 z 5

Astrologie pro každého Astrologie pro každého Yasmin Boland

Jak dole, tak nahoře
Jak nahoře, tak dole.
Aby byl dokonán zázrak Jednoho.
(Hermes Trismegistos)

Astrologie - studium hvězd, mysterium nebes, dar poznání, výklad principu chodu vesmíru nebo božského vlivu.

Tato kniha nabízí srozumitelný návod pro studium astrologie.
Proč studovat?
Protože astrologie nám prostřednictvím čtení a interpretace našeho horoskopu nabídne nejenom poznání nás samotných, ale i našich životních lekcí.
Nevěříte? Tedy stačí jenom číst.

,,Vždyť samosebou nic není dobré ani zlé, jen myšlení to činí dobrým nebo zlým."
( William Shakespeare).

P.S.: Za málo peněz hodně muziky.

14.01.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

,,Po všechny ty dlouhé roky strádání jí někdo miloval. Není to nakonec ta nejdůležitější věc? Vědět, že Tě někdo miluje..."

Ruku v ruce láska jde, však pokrytectví kraluje. Osud svoje plány spřádá, minulost se v přítomnosti skládá.
Karma všechny skutky střádá.
Ďábel pod kotlem přikládá...

Příběh minulosti a současnosti, kde se prolíná zkostnatělost s kýčovitostí. Rozvláčné, i když napínavé. Poetické, přesto k pláči.
Příběh fantaskně sugestivních popisů.
Příběh lásky, kterou probudila válka a rozdělily konvence, morálka, osud?
Příběh k přemýšlení, však trochu přeslazený.
Příběh otázek a pro mě nelogických odpovědí.
Přesto příběh plný emocí, velmi sugestivní, čtivý.
V jednom londýnském domě se prostřednictvím dopisů čas natáhl, aby se dotkl minulosti. Kruh se uzavřel, protože čas na rozhodování pominul.

P.S.: Klid a smíření.

Audiokniha: prolínavě, cituplně čte Andrea Elsnerová, Marek Holý.

02.01.2022 4 z 5

Co může říci písmo - kapitoly z grafologie Co může říci písmo - kapitoly z grafologie Petr Živný

Víte, kde je Mekka grafologie? Lze z pouhého podpisu poznat člověka? Chcete proniknout do tajemství grafických znaků nebo se seznámit s historií nejenom české grafologie?

Pro mě zajímavá kapitola Možnosti grafopsychoterapie. Opravdu se dá změnou písma potlačit labilita nebo strach, přivodit veselost, svědomitost, sebejistotu...? Kdo ví?

Rozbor podpisu Tomáše Bati, Bedřicha Smetany a Karla Čapka originální.

Podrobných informací přehršel. Za pokus to stálo.
Upřímně, pro mě dost složité.

P.S.: Snad v příštím životě.

30.12.2021 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Syrovost až do morku kostí, koketující někdy s oplzlostí.
Hořkost, strohost, přesto něha.
Úlomky informací, bestie v rouchu beránčím.
Živí se přeměňují na mrtvé.
Válka naruby, přesto z ní mrazí.
Smrtí to začíná, ve smrti končí.

K dokonalosti již jen krůček.

Příběh německé učitelky Kláry, do kterého Jakuba Katalpa střízlivým, útržkovitým způsobem zakomponovala zdánlivě nesourodé, pro základní děj nepodstatné střípky příběhů kolemjdoucích.
Možná v té konečné mozaice nějaký ten střípek chybí. Když si dovolíte nahlédnout až za rám nastaveného zrcadla, možná si leckdo z nás přečte jméno i toho svého odsunutého ,,Sudeťáka."
Vše souvisí se vším. Moji zmatenost vystřídalo smíření.

P.S: Moje babička se se svými sourozenci již nikdy neshledala

Audiokniha: za kolektiv odměřeně, mrazivě Eliška Zbranková a Tereza Hofová

22.12.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Napínavé, poutavé, fantazie dosti.
Přítel nebo otrokář? Pád až do propasti.
Tři slova krví napsaná, snad Drákulovi k zlosti.
Vše zpovzdálí sledují oříškové oči.
Tajemství má každý z nich z minulosti dávné.
Strach polapil je do sítí tam, kde ,,JEHO JMÉNO VLÁDNE."

Pro mě trochu překombinované. Mnohdy jsem měla pocit, že je zmatená i sama autorka. Přesto čtivé. Taková fantaskní pohádka pro náctileté. Opravdu?

,,Opřela jsem se o pravou ruku a náhle si uvědomila bolest, kterou potlačila má předešlá zvědavost. Opatrně jsem si vyhrnula mantii a zadívala se na přední část předloktí. Téměř k lokti se táhly krvavé ranky. ,,Musel jsem tě očkovat....."

Minulost nebo budoucnost?
Že by přítomnost?

P.S.: Moje fantazie pracovala. Myslím, že Ilan dám ještě šanci a to hned ... :-)

Audiokniha: podmanivě, poutavě čte Jitka Ježková

16.12.2021 3 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

,,Při stěžování se stále zaměřujete na daný problém, místo abyste hledali jeho řešení."

Kniha silně motivační, ale nic nového pod sluncem, neboť zde najdete plno myšlenek, které byly již dávno vysloveny někým jiným.
Kniha osobních zkušeností, z kterých až moc sálá americké ,,sluníčkaření" a pro mě tedy naivita a tím nevěrohodnost.

Přesto kniha k zamyšlení.

Když tvrdíte, že něco nejde, ve skutečnosti říkáte, že to nechcete (Sadhguru Jaggi)

Já knihu vracím i s náramkem, ale nápad s jeho přesunováním nepovažuji za špatný.

ŽÁDNÁ FALEŠNÁ NADĚJE NEEXISTUJE, to je i moje motto.

P.S.: : Co mě nezabije, to mě posílí (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

14.12.2021 3 z 5

Měsíce, květy Měsíce, květy Macuo Bašó

Čtyři roční období, dvanáct měsíců a tolik květů...

Haiku, má láska.
Je krásné číst a snít.
A těm, kterým se to nelíbí..

P.S. Jděte do Prčic!

CHODNÍČEK ÚZKÝ
mě přijal
třpytem rosy
v květech
svých fial

SLYŠÍŠ
ten šumot?
Jsou to plátky růží snad?
Nebo
vodopád!

11.12.2021 5 z 5

V těle ženy s duší bohyně V těle ženy s duší bohyně Zuzana Davidová

Zvláštní básně.
Postupně zrající, v pravdě se topící.
Pointou překvapující, hloubavou duši odkrývající.
V časoprostoru rezonující...
A nakonec hluboké vyznání...

,,Pozměňme scénáře, sobě i ostatním.
Konejme z lásky.
Pohleďme do tváří,
seberme odvahu a odhoďme masky."
(str.79)

P S.: Zkrátka život sám...

11.12.2021 5 z 5