evelýny evelýny komentáře u knih

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Poklidně plynoucí, napínavé, překvapivě gradující.
Bezkrevné, však kadáverů přespočet.
Jeden vrah? Či je jich více?
Pro pražského kriminalistu stará láska nerezaví, vždy v záloze má tajný plán.
Vítr fouká na ostrově, ze skříní tahají kostlivce.
Však ani jeden tulipán.
V hlavní roli náhoda.

Kdo jinému jámu kopá...

Z mého pohledu bezvadně propletená detektivka, tentokrát z jednoho holandského ostrova, kde si všichni vidí do talíře a příležitost dělá zloděje.
Josef Bergman opět zářil, však z jeho dávné přítelkyně Ingrid se vyklubala sice zřejmě pohledná, ale afektovaná povrchní koza.
Trochu táhlejší děj, přesto mě opět Michaela Klevisová dokázala udržet v napětí celou dobu.

P.S.: Budoucnost je černá díra a z tolika neuvěřitelných náhod skládá se život sám.

Pro zastánce audioknih čte obligátně nerušivě opět Kristýna Kociánová.

11.09.2021 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tajemné pohoří Tribeč, záhadné mizení osob. Bermudský trojúhelník Slovenska.
Mlha přede mnou, mlha za mnou...
Jediná trhlina, úzká jako vlásek a dvě a dvě už nejsou čtyři.
Živé ticho s očima útočí.
Tribeč vám pomalu zalézá pod kůži.
Naše identita se hroutí…
Kde vlastně jsem...?
Kdo vlastně jsem...?
Davide!!! Ozvěna, která se rychle ztrácela...
A poslední v řadě mizí nejčastěji.

Moje první setkání s autorem. Chvíli jsem si myslela, že tento příběh nebyl napsán pro mě. Ale konec mě přesvědčil o opaku. Konec se mi opravdu líbil. Respektivě líbil se mi způsob vyřešení příběhu, neboť jsem si celý čas poslechu říkala, co s tímto příběhem Karika zamýšlí, kam jej v konci posune?
Ale nevím, zda bych dočetla, kdybych neposlouchala audioknihu.
Od teď si budu dávat pozor kudy jedu a kam jedu.
A rozhodně již nikdy nikde nepůjdu poslední...

P.S.: Zdravím vás, lesy, hory. Z duše zdravím vás...

13.09.2020 3 z 5

Dar volby Dar volby Edith Eva Eger

Kniha motivační, povzbuzující, nadějná.
Psaná srozumitelně, užívající příkladů jak z osobního života autorky, tak ze života jejích klientů.
Dvanáct kapitol, dvanáct návodů JAK změnit svůj život.

,, Člověk se nemůže změnit, dokud na to není připravený. Aby se cokoli mohlo doopravdy změnit, je potřeba přerušit zažité vzorce a návyky, jež nám škodí. Pokud usilujete o život a změnu, neznamená to, že se máte stát někým jiným. Znamená to stát se opravdu sám sebou, svým pravým já..." (str. 22, 23)

Každý máme svůj ,,dar volby."
Tak tedy čtěte a nebo ne.

P.S.: „Co mě nezabije, to mě posílí.“ — Friedrich Nietzsche
P.P.S.: Není důležitý cíl. Důležité je držet směr, nevzdat se, neuhnout... (evelýny) :-)

24.02.2023 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Osm krátkých povídek, osm zdánlivě nesourodých výsečí, které se protnout v jednom průsečíku pochopení. Záleží pouze na úhlu pohledu čtenáře, zda tím průsečíkem na sítnici jeho oka bude papilla nervi optici nebo macula lutea.
Minimalismus s maximálním výsledkem. Slepá skvrna zapomnění, ozářená bleskem jediného okamžiku propojení - pochopení - odpuštění - smíření.
Osm negativů, které na konci splynou v jednom pozitivu: vše souvisí se vším.
Z určitého úhlu pohledu však se zdá být i úhloměr pokřivený.
Tedy čtěte, vážení. Možná, že ještě není vše ztracené.
Pro mě však smutné, deprese.

P.S.: ,,Život je posraný karneval s hovnem v tombole." Thank you, Mr. King...

Audiokniha: útrpně smířlivě sladěný oktet

13.08.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

,,Svou minulost a svou výchovu si vlečeme s sebou. Jako okovy."

Příběh z první poloviny 20. století, který byl poznamenaný dvěma světovými válkami. Příběh nelehké doby, kdy morálka byla, hlavně pro ženy, hodně přísná a uklouznutí se trestalo tvrdě.
Příběh plný ženské síly, mateřské odevzdanosti, rodinných pout a skrytých tajemství.
Příběh velmi sugestivně napsaný, přesto plný otřepaných frází.
Příběh úplně neschopných mužů.
Příběh k zamyšlení s velmi emotivním koncem.

Audiokniha: klidně, laskavě, vcítěně čte Dana Černá, která tomuto příběhu dodala čtvrtý rozměr.

01.05.2022 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

,,Pro žádnou z nich neexistovalo na světě silnější pouto, než bylo to jejich. Zrozené ze strachu, z bolesti. Tváří v tvář smrti za mřížemi, kde si byly všechny sestrami. A zůstaly jimi dodnes."

S pokorou se skláním.
Tolik vyplakaných slz mých, ale i vašich, když budete číst.
Tolik bezpráví, bolesti a smutku, co nemůže se napravit.
S bolestí v srdci se sklánim a nemohu pochopit děsivou krutost vůči bezbranným.

Bravurně napsaný příběh, ve kterém se otřesná, brutální minulost spojila s fiktivní přítomností a tím se, aspoň trochu, zmírnila hluboká nezpochybnitelná pravda o brutalitě 50. let minulého století. O době, kdy zde vládly ... bestie?... hyeny?.
Šíleně neuvěřitelný příběh, přesto věřím.
Češi proti Čechům?! Ale proč????
Zažila jsem emotivní šok a hlubokou beznaděj.

,,Copak někdo zabíjí děti? Děti! Malé usmrkané děti?!"

P.S.: Co poradíte, pane Čapku...?
P.P.S.: Kdo jste ještě nepochopil nebo máte pochybnosti, doporučuji zhlédnout dokument ,,Nesmíš plakat."

Audiokniha: čte Vanda Hybnerová, poklidně nestranně, bez emocí, přesto mrazivě magicky.

07.08.2023 5 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

,,Den voleb - den zkázy. Pomsta voličům".

Podvody a čachry machry, nenažranost bezbřehá.
Skryté záměry, politické poměry, přátelství je fraška.
Všem kraluje strach, s hovadama srážka.
Kam se vytratila láska?
Politika byla, je a vždy bude jedna velká sračka.

Vtipně, v důsledku odporně rozehraná politická partie. Z počátku pomalejší rozjezd, ke konci volný pád.
Myslím, že další politický thriller číst již nebudu. Stačí mi ten tuzemský.

,,Z oblohy se snesla osamělá sněhová vločka. Byla krásná, pak ale zmizela..."

P.S.: Naivita a láska do politiky nepatří.

Audiokniha: Igor Bareš čte plouživě, spravedlivě nestranně.

19.02.2023 3 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Když stíny minulosti ožívají, démon pomsty je vždy připraven.
A hrůzný čin je promlčen.
Z vraha se pak oběť stává
Z oběti je vrah.

Minulost - přítomnost. Dva kriminalisté, bývalý - současný. Jeden zločin.
Nestandardně probíhající vyšetřování promlčeného zločinu, jehož kořeny sahají hluboko do smutné minulosti jedné malé vesnice v pohraničí.
Téma: odsun sudetských Němců, osídlování pohraničí, zrůdy s lidskou tváří. Nenávist, která přetrvala desítky let.
Prolínání přítomnosti s minulostí vyžaduje značnou pozornost. Pro mě dost zmatené, ke konci průhledné.
Nad délkou touhy po odplatě však můj rozum zůstal stát, i když si nejsem jistá, zda je možné vše odpustit.

P.S.: ,, Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. “ Edmond Burke

Audiokniha: příjemně zastřeně čte Jakub Saic

10.08.2022 3 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

,,Pavouk vylezl ze své skrýše. Protože potravě, na kterou se chystá, musí kousek naproti."

Myšlenkové zkraty. Parťákovy přehmaty.
Snaživých blbců zvraty.
Navzdory policejní snaze, dítě stále mizí v mlze, hlupák se válí na podlaze.
Pavouk spřádá svoje sítě.
A modrovláska Julie, slzou po slze
ztrácí své iluze....

Bolest za bolest.

Únos dítěte. Velké emoce, smutek, zoufalství. Bravurně vykreslená podrobná psychologická sonda mysli pachatele sekunduje sentimentalitě bývalého přátelství, kolegialitě, parťáctví.
Martin Goffa umí upoutat moji pozornost, i když v tomto příběhu jsem se občas točila v kruhu.
Opět velmi realisticky vykreslený příběh, u kterého si tentokrát budete přát, aby byl jenom fikcí.
Ještě dlouho budu přemýšlet, kdo je v tomto příběhu pachatel a kdo oběť.
Intermezzo ze života pavouků bylo úžasné. Zvýšilo moje hodnocení

P.S.: Lidi zapomínají. Chtějí zapomenout. Život je pak snazší.

Audiokniha: sériově nadstandardně čtou Martin Preiss a Libor Hruška

13.06.2022 5 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

,,...některé věci se zkrátka nemohou nepřihodit."

Stará láska nerezaví a vzpomínky bolí
Kamaráda z dětství zmlátil kdosi holí
A policie stále pomáhá a chrání.
Jenže... Komu čemu a koho co?
Policejní čuch napoví, zkušenost radí, šestý smysl varuje.

Martin Goffa opět nám čtenářům naservíroval precizní, někdy až mravenčí práci policistů, nechal nás nahlédnout do jejich mnohdy křehkých duší. Poukázal na důležitost postřehu, komunikace, spolupráce, spočívající především v provázanosti všech policejních složek.
Nostalgické, ironické, patetické, vtipnost občas nad rámec.Místy drsné, bez servítkû, v hlavní roli náhoda?
Konec pro mě nečekaný, realita nebo fikce?

Audiokniha: ustáleně, poutavě čtou Libor Hruška, Martin Preiss

22.03.2022 4 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Erbenova Kytice jako komiks?
Ač nejsem čtenářkou komiksů, u této knihy zvítězila moje zvědavost.

K.J. Erben nám ve svém díle daroval krásnou symboliku, objevenou v lidové tradici. Do své Kytice uvázal lásku k matce, téma lidských vztahů, zacílil na otázku viny a trestu.
V Erbenově Kytici se zastavil čas.

Přiznám se, zpočátku jsem toto dílo přijala s rozpaky. Přesto oceňuji velmi originální, odvážné spojení klasického textu s opravdu hororovými ilustracemi komiksu, které uchopilo hned několik výtvarníků. Nedokážu jednoznačně říci, které zpracování se mi líbilo nejvíce. Ale bezpečně vím, které pro mě bylo to nejvíce hororově vyvedené, nebo spíše odporné - Zlatý kolovrat.

Ale při jakékoli modifikaci této sbírky mě vždy bude jimat hrůza nad verši:

Dvě věci tu v krvi leží -
mráz po těle hrůzou běží:
dětská hlava bez tělíčka
a tělíčko bez hlavy.

Přesto, kdykoli na rozkvetlé louce spatřím aromatickou bylinu z čeledi hluchavkovitých, vždy pociťuji zklidnění:

Poznaly dítky matičku po dechu,
poznaly ji a plesaly;
A prostý kvítek, v něm majíc útěchu,
mateří-douškou nazvaly.

P.S.: Důstojná oslava díla básníka Karla Jaromíra Erbena...

02.08.2021 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Audiokniha: čte Miroslav Moravec, geniální, v žilách krev tuhnoucí

Slovo parfém je odvozeno z latinského perfumare - „prokouřit.“

Zhluboka se nadechněte. Prchavá vůně Paříže se právě chystá ,,prokouřit" až k vám. Paříž je totiž největší čichový revír světa.
A geniální nestvůra speciálně pro vás vyrábí andělsky dokonalou vůni způsobem, z kterého mrazí. K dokonalosti stačí maličkost: Jít přímo za nosem...
Zaposlouchejte se do podmanivě hypnotického hlasu Miroslava Moravce. Jeho interpretace je geniální.
Příběh neobvyklý, fantaskní, sugestivní, syrový, odporně páchnoucí, přesto omamující, originální.

,,Vůně je sestrou dechu. Kdo ovládá pachy, ten ovládá srdce lidí.

P.S.: Zhluboka se nadechněte. Nad Příběhem vraha totiž svůj dech ztratíte...

24.12.2020 5 z 5

Humoresky Humoresky Jiří Žáček

Verše veselé, hravé, košilaté, vtipné.
Ve své podstatě mužsky upřímné.
Možná trochu sexistické.
Pointa k pousmání nechybí.
Rozhodně ne pro puritány, ale můžeme je vlastně zváti básněmi?
To posuďte sami...

Bonusem této sbírky jsou vtipné podčárníky, které sice k fejetonu mají daleko, však tečku za pointou zvládnou okořenit dokonale.

Pocta Archimédovi

Ňadra ponořená do Jadranu1)
nadlehčuje síla
rovná váze vody2)
dotyčnými ňadry vytlačené3)
--------------------------------
1) Pokud není Jadran, použijte vanu
2) Pokud není voda, stačí k pokusu veletucet lahví šampusu
3) Pakliže vás, dámy, nadlehčuje ruka,
jež vás plní prudkou závratí,
ruka chlupatého plážového hromotluka -
Archimédův zákon výjimečně neplatí.

30.04.2023 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Audiokniha: čte Petr Čtvrtníček - osobitě, proměnlivě, poutavě, podmanivě zastřeně.

Příběh ze staré omšelé sauny, kde se potí nejen těla, ale i duše. Všichni tam mají svá pevná místa. Jen v rohu naproti kamen nikdo nechce sedět. Tam se umírá.
Trochu drsný, přímý, nekomplikovaný chlapský svět s vlastní jemností.

,,Jakmile v tom není vášeň, je něco špatně."

Vášně zde pro mě bylo dost, bavila jsem se královsky.
Však konec tak nějak nečekaně mystický.

Lék na dobrou náladu: ,,Tři Plzně každý den. Ne dvě, ne čtyři. Přesně tři. A bude po problémech," řekl Ten, co je doktor přes ženské orgány.

,,Pravda nebo lež?" ptá se Ta, co se smála nahlas.

P.S.: Kozožmouly!? To jako fakt, chlapi???

08.05.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Upíři se vynořili z temnot a hlubin věků a stali se ztělesněním zla.
Tím nejznámějším poutníkem mezi světlem a tmou je Dracula, hrdina románu irského spisovatele, novináře a divadelního kritika Brama Stokera.
Jméno mu díky fantazii spisovatele propůjčil nemilosrdně krutý rumunský kníže Vlad III. Dracula, řečený též Napichovač – bojovník proti nadvládě Osmanské říše. Pro Rumuny byl národním hrdinou, pro Turky ,,kníže narážeč“, pro zbytek světa se stal Draculou – upírem legendou, která se vryla do historie.
Prvky hororu dávno odvál čas a zbylo klasické dílo plné fantazie, idealismu, detailních popisů krajin, dobrodružství a … vampyrismu. Místy napínavé, místy zajímavé, místy nudné.
Zajímavost: Největší raně středověké kosterní pohřebiště s množstvím protivampyrických zásahů ve střední Evropě bylo odhaleno v Čelákovicích u Prahy….
A pak že Transylvánie… )

P.S: Ne vždy je vše tak, jak se jeví a já jsem obohacena o několik upírských zajímavostí. Děkuji vám, pane Stokere za Draculu i za Vlada III. A děkuji za všechny čtenáře světa. Amen…

15.12.2019 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Vina je lovec - Osud je lovec - Hanba je lovec - Strach je lovec
Stránku za stránkou, kapilu za kapitolou jsou pomalu sbírány střípečky příběhů, aby z nich trpělivý a pozorný čtenář mohl na konci knihy sestavit konečnou mozaiku se společným jmenovatelem Wilhelm Gustloff.
,,Zrovna když si myslíš, že ti válka vzala všechno, co jsi měl rád, někoho potkáš a uvědomíš si, že pořád máš co dát."
,,A uprostřed toho všeho plivl život smrti do obličeje".

V konečné mozaice několik kamínků chybí. Jak ráda bych tam doplnila aspoň ten růžový.
Ach Emílie... Konečně jsi zase doma. A poprvé po dlouhé době se ničeho nebojíš.

Šla kačenka podle vody,
napila se horké vody,
kde voděnka crčí,
tam zobáček strčí.

Zajímavost: Místo, kde se nachází vrak lodi, je označené jako válečný památník a námořní hřbitov. Nachází se v polských vodách a v námořních mapách nese označení ,,překážka č. 73".

26.01.2018 5 z 5

Balada o snech Balada o snech Markéta Prášková

,,Každý den se ve světě dějí nějaké nepravosti. Stále však musí zůstávat lidé, kteří se nebojí je napravovat."

Jednoduchý styl, detailní popisy, špetka prvoplánovosti, trochu retrospekce, zrcadlení minulosti v přítomnosti.
A tajemství, ukryté v nejskrytějším zákoutí lidské duše.
Vyústění příběhu pro mě nečekané. Zápletka skoro detektivní, přesto celkový dojem z knihy rozpačitý, snaživě kostrbatý.

A Boží mlýny se daly do pohybu.

Jedna vteřina, okamžik, kratší než dech.
Balada o ztracených snech.
Pohár přetekl a není cesty zpět.
Štěstí je bárka vratká.
Až obepluješ svět tajemství vypluje na povrch,
stačí jen snaživá příbuzná a několik vět ...

P.S.: Nejkratší cestou ke svobodě je prý odpuštění. Pravda, nebo lež...?

Audiokniha: Dana Černá čte laskavě, křehce.

01.02.2023 3 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Příběh Štěpána, co stává v koutě, když máma neví, co s ním.
A tolik smutných bolestí.
Ale co má člověk dělat, když bůh dal ramena a tedy dává i břemena?
Proč člověk vyčítá to, co sám dělá?
Je život jedno velké loučení?
Ale i ve smutku je krása, jen se jí nebát.
Povstat jak Fénix z popela a být soběstačný.
V poslední den babího léta...

Velmi emotivní, ve své podstatě smutný příběh o dospívání, prvních láskách, o každodenních radostech i zklamáních.
Příběh selhání rodičovské odpovědnosti.
Příběh o smrti a odcházení, o návratech a odpuštění.
Příběh o strachu.
Příběh k zamyšlení.
Pro mě příběh jednoho absurdního sporu dcery se svým otcem, což zbytečně zkomplikovalo život hlavně Štěpánovi. Nepochopila jsem.
Ještě že Štěpán se z toho nepo*ral i díky svému dědečkovi.

P.S.: Co tě nezabije, to tě posílí.

Audiokniha: Lukáš Hejlík, Zuzana Kajnarová čtou osobitě, vcítěně.

19.11.2021 5 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

,,Jsem sice členem sboru, ale přece nebudu chytat lidi, který se bojej a rozhodli se žít jinde.
Takový jsou rozkazy? A kde je zdravej selskej rozum...?"

Josef Hasil vzal rozum do hrsti.

,,Můžeš - li si vybrat mezi dvěma cestami, vyber si tu těžší a méně pravděpodobnou."

Agent chodec vyrazil.
Směr Bavorsko. Svoboda pro všechny.

Strážní andělé všech zemí se spojili,
aby muž malé postavy, co o svobodě měl své představy,
vzbuzující u četníků obavy,
stal se Králem Šumavy.

A k radosti všech dráždil hada bosou nohou.
,,Prošel jsem vám, kamarádi. Pepa Hasil."

Beletristicky zpracovaná literatura faktu.
Fakticky popsaná doba utužování komunistické totalitní vlády 50.let minulého století.
Poutavé, přesto mnohdy dějové přebíhání do budoucnosti mou pozornost rušilo. Ke konci jsem se totálně ztrácela v záplavě agentů, jejich pravých jmen nebo těch krycích.
Pro mě někdy velmi zmatené.
Dlouho budu přemýšlet, kdo vlastně byl Josef Hasil - hrdina nebo dobrodruh?
Každá mince má dvě strany.
Smekám před všemi nápomocnými, bez kterých by se Josef Hasil nikdy nestal Králem Šumavy.
Přesto stále něco trápí moji mysl.

P.S: Mělo to vůbec nějaký smysl?

Audiokniha: variabilně procítěně, nadneseně, jeden za všechny čte Ondřej Brousek

29.10.2021 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

,,Co bažina pohltí, nevydá. A zároveň uchová navěky pro sebe. Ta namodralá světýlka, která jsou nad bažinami někdy v noci vidět, jsou prý duše zemřelých, které nikdy nedojdou klidu."

Český král s karmickým jménem Jan,
co pro českou zemi bojoval, však cizákem byl navždy zván.
A šlechta pletichaří stále.
Co zbývá tedy králi?
Tasit meč a bez boje se nevzdávat.
Může přijít ke slovu i kat?
Jindřich z Lipé by věděl rád...

Prvoplánové, díky známé historii předvídatelné, chvílemi rozverné, trochu napínavé, pohádkové.
Co víc si přát od kratochvilného čtení.
Pan Niedl je určitě dobrý vypravěč, který si umí podmanit čtenářovu pozornost. Však pozor na šablonovitost manufaktury. Opakování je prý matka moudrosti, ale originalitě rozhodně nepřidá.
Přesto jsem zvědavá, zda se v příštích dílech rozvine konečně příběh mého oblíbence Čeňka z Vřesova.
Nashledanou tedy v Rozervaném království

Audiokniha: Martin Zahálka čte vytrvalostně, v sérii poklidně