evasmem evasmem komentáře u knih

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Novela zobrazující život zámecký i život chudiny, s, jak je pro Němcovou typické, zidealizovaným koncem. Autorka věrně zachycuje problémy své doby; líbí se mi, že jsou příběh a dialogy protkány lidovými moudry a přirovnáními.

21.08.2023 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Zpočátku se mi kniha nelíbila, byla zdlouhavá, nudila mě, občas jsem popravdě musela zapojit mozek při popisných pasážích... Avšak jakmile došlo ke zlomu děje, vžila jsem se do smutného osudu postav a vlastně už předtím jsem začala naopak oceňovat autorovu schopnost barvitě a zajímavým způsobem popsat například počasí; pak jsem si dovedla velmi dobře představit danou atmosféru a situaci, ve které se postavy nacházely. Závěrem, po přečtení, si myslím, že to je, jako spousta klasik, příběh popisující autorovu dobu a negativní, neměnné vlastnosti lidí. Určitě ve mně vyvolal emoce a nakonec ho hodnotím dosti kladně. Jsem zvědavá, jaký bude v porovnání film.

19.08.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Po zhlédnutí filmu jsem si už nějakou dobu chtěla přečíst knižní předlohu. Poprvé poznávám autorský styl Jane Austen, je zde pomálu popisu postav či prostředí, autorka se soustřeďuje na děj a pocity. Elizabeth je dle mého velmi zajímavá a inspirativní hrdinka. Bylo zajímavé a příjemné sledovat proměnu vztahu mezi ní a panem Darcym. Po dočtení jsem měla hřejivý pocit.

15.07.2023 5 z 5

David Copperfield (zkrácené vydání) David Copperfield (zkrácené vydání) Charles Dickens

Moje první setkání s Charlesem Dickensem. Už na začátku knihy mne upoutal styl vypravování a popisu prostředí i postav. Postavy jsem si za velmi krátkou dobu stihla zamilovat, především Davida a jeho služku Peggotku. Příběh je vypravován z pohledu samotného Davida po mnoha letech a přestože se tam nenachází nikterak velké napětí, které by čtenáře popohánělo dál, kniha je velmi čtivá a milá; dokáže zahřát u srdce a naopak vyvolat soucit k malému chlapci s neblahým osudem. Autor zároveň podává dobové svědectví, důraz klade na zobrazení bídných podmínek, ve kterých tehdy mnohé děti žily. Kniha se mi moc líbila a někdy v budoucnu bych ráda sáhla po pokračování.

12.07.2023 5 z 5