Evar88 Evar88 komentáře u knih

Coura Coura Jana Bernášková

Herečku Janu Bernáškovou mám ráda, upřímně se ale divím, že se pustila do pokračování své prvotiny ,,Jak přežít svého muže". V nové knize s názvem ,,Coura" totiž není co vyprávět. Hlavní hrdinka Lucie Májová je skrz na skrz nedospělá, depresivní a sebemrskačská osoba. Myšlenky, které jí proudí hlavou jsou naprostým gulášem dodávání si sebevědomí a obviňování sebe sama. Její dialogy se Šedivkou ve mně po chvíli začaly evokovat odpověď ,,Už prosím sklapněte obě dvě!" Ani Luciiny kamarádky na tom nejsou o nic lépe a představují životní tragédky, jejichž cílem je skákat ze vztahu do vztahu, pít první ligu a mluvit jako dlaždiči. Jestli je herecké prostředí opravdu takhle promiskuitní, tak rozumím, kde se neustále berou scénáře k nekonečným seriálům. Kniha je prostě směsicí vulgarit, sexu, alkoholu a duševní psychózy. Zároveň také ukázkovým příkladem, že všichni fajn chlapi žijí s těmi největšími blbkami. Omlouvám se, ale tohle bylo čiré zoufalství.

05.03.2022 2 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

První část knihy jsem si užívala. Nostalgicky jsem vzpomínala na své dětství na přelomu milénia, kdy jsem po škole běžela domů ,,na Milagros", kluci o přestávce hráli pogy a o víkendu jsme vyhlíželi autíčko Family frost (také jste parodovali jeho znělku?). Ve druhé polovině se mi líbila autorčina snaha vylíčit rozčarováním z dnešní doby. Bezstarostné dětství a veškeré sny hlavních hrdinů se rozpadly na prach a každý se se svým životem pral tak, jak (ne)uměl. Nela, Aneta i Kryštof jsou typickým vzorkem dnešní generace, ačkoliv jsem se neztotožnila ani s jedním z nich. Samotná zápletka mezi hlavními hrdiny mohla být lépe rozvinutá. Vyloženě mě zamrzel konec, který nebyl ani tak otevřený, jako prakticky úplně vypuštěný. Pořád jsem měla tendenci hledat chybějící stránky. Za exkurzi do roku 2000 dávám 4*, za ,,průšvih" ze současnosti 2*.

29.01.2022 3 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Před Vánoci jsem četla knihu ,,Polibek v Paříži" a musím uznat, že ,,Cukrárna" je mnohem, mnohem lepší. Pěkné, romantické čtení prodchnuté špetkou nostalgie, plné zákusků, po kterých se vám budou sbíhat sliny, srdečných lidí, ochotných kdykoliv pomoci, pulzující Paříže a samozřejmě milostného napětí. Julie Caplin umí vykouzlit tu správnou atmosféru. Výtku mám jen k drobným detailům, jako je nedotažený vývoj vztahu mezi hlavními hrdiny a pečení zákusků pro celou cukrárnu, které Nina nemohla za tak krátký časový interval stihnout. U tohoto žánru však malinké nedokonalosti s úsměvem odpouštím.

19.01.2022 4 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Seriál ,,Vikingové" mám moc ráda, ale tato kniha s ním nemá vůbec nic společného (ač by se na první pohled zdálo, že navazuje na čtvrtou sérii). Zdejším hlavním hrdinou je Wulf, kterého Dánové zachrání před oprátkou. Od této chvíle se příběh rozvíjí ve dvou liniích. V první autor sleduje osudy Wulfa před tímto setkáním, ve druhé vše, co se stalo po něm. Kniha se čte vcelku dobře, ale děj často skáče z přítomnosti do minulosti, případně do legend a vyprávění jednotlivých postav. Tyto odbočky od hlavního námětu na mě působily velice rušivě a zmateně a často jsem se v knize ztrácela. Vikingové navíc nejsou drsnými válečníky, ale působí spíš jako ,,šašci". Zejména vylíčení Bjorna Železného mi evokovalo amerického Santu Clause. Nemohu si pomoci, ale hlavním kladem knížky pro mě zůstává její obálka. Pokud se i vy při jejím prohlížení těšíte na drsný příběh plný válečníků z dob temného středověku, tak raději sáhněte po ,,Posledním království".

25.10.2021 3 z 5

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Juliet Grey

Jeden z nejlepších historických románů, jaké jsem kdy četla. Autorka si dala spoustu práce s hledáním dobových faktů a dotáhla tak příběh o Marii Antoinettě k dokonalosti. Vše dokresluje perfektním popisem habsburského i francouzského dvora (např. ve Versailles to skutečně páchlo), nastiňuje politickou situaci v Evropě, předkládá historické postavy jako skutečné osobnosti, prolíná příběh s dějinami každodennosti - jak ptobíhal obyčejný den královského páru, jaké se nosilo oblečení (o módních trendech informovaly panenky) a účesy, co se podávalo na hostinách, jaké se hrály karetní hry a co se tančilo... Díky těmto jemným střípkům máte pocit, že jste se ocitli v komnatách samotné Marie Antoinetty. Těším se na další díl!

21.07.2021 5 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Moderní román o tom, jak nám vztahy dokáží komplikovat a také obohatit život. Za mě svižné čtení plné emocí, vášní, radosti i nenávisti. Bohužel toho naturalistického sexu a vulgarismů je v knize opravdu moc.

13.07.2021 3 z 5

Skoro úplně normální Skoro úplně normální Hannah Sunderland

Myslím, že některé knížky musíte číst ve správný čas a ve správném duševním rozpoložení, aby se vám dostaly pod kůži. Tento příběh si mě získal už od první strany, kdy jsem si pomyslela ,,Aha, tohle asi bude něco o mně..." A taky trochu bylo! S postavou Effie jsem se (až na ten alkohol) prakticky ztotožnila a nedělalo mi problém pochopit její myšlenky a pocity. A když potkala Thea, fandila jsem jí o to víc... Rozhodně doporučuji všem, kteří mají pocit, že se jim nedaří a že je život neustále kope do zadku. Myslím, že všichni takoví prostě jen potřebují najít svého Thea, který jim otevře oči a nasměruje je tím správným směrem. Hrozně milé a pěkné čtení ze života. Hvězdičku ubírám jen za ten konec plný štěstí a nekonečného klišé. I když po něm ve skrytu duše všichni toužíme! Nenápadná knížka, ale s působivým obsahem.

26.05.2021 4 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

První polovina knihy mi přišla zbytečně utahaná a rozvleklá. Uthred získal vítězstvím nad Ubbou sebevědomí, takže se celou dobu choval ,,chytře", arogantně a nepřemožitelně. Prostě typický dvacetiletý fracek, který si myslí, že mu patří svět a všichni si před ním sednou na zadek. Víc mi ale vadila nijaká dějová linka, která opět končila velkolepou bitvou. Ano, autor umí popsat bojovou vřavu, ale na této schopnosti se nedá postavit celá kniha. Zatímco třeba ,,Hra o trůny" čtenáře vyčerpává obrovským množstvím postav, tady se děje pravý opak. Postav je zde žalostně málo a z toho polovina v knize zemře. Musím říct, že tento díl ve mně nezanechal žádnou chuť pustit se do dalšího pokračování, které zřejmě ničím nepřekvapí. Pořád je to skvělé čtení, ale časem prostě omrzí... Od Uthreda si dám na chvíli pauzu.

21.03.2021 3 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Poutavý příběh, o vpádech Dánů na anglosaská království na konci 9. století, vyprávěný pohledem dospívajícího chlapce... Postava Uthreda je vylíčena jako plná rozporů a stejně tak je rozporuplný i čtenář - má stranit Dánům nebo Anglosasům? Styl vyprávění je celkem jednoduchý, dle mého názoru se ale děj trochu vleče a zbytečně zamotává. Knihu jsem dočetla dnes a rozhodně bych ji nedokázala převyprávět. Trochu mi chyběla hlubší charakteristika postav a nějaká vztahová linka. Nicméně nemohu upřít autorovu schopnost popsat bojovou vřavu a touhu Uthreda po pomstě a po přežití. Palec nahoru!

07.03.2021 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

V zásadě knihy dočítám, ale tohle mě zoufale nebavilo. Na začátku knížky jsem neustále kontrolovala, jestli čtu opravdu první díl série, protože mi spousta věcí přišla neobjasněných. Jako bych už ,,měla vědět" o ději a o postavách víc. Dostala jsem se asi do 1/3 knihy a příběh se nikam neposunul. Čarodějnice Diana náhodou objevila v knihovně knihu, o kterou se vůbec nezajímala a vrátila ji zpět, načež se o ni začali zajímat různé bytosti v čele s upírem Matthewem, s nímž si zašla na čaj a na jógu. Jako fakt? Následovala nuda, nuda, šeď, šeď... Nedala jsem to.

29.04.2023 1 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Možná nejlepší kniha z celé série. Sama jsem překvapená, že dávám celé 3 *, ale nejspíš jsem stále ovlivněna utrpením z předchozího dílu. V nejnovější aristokratce autor polevil ve svém úsilí ,,navařit co největší kotel vtipné kaše", což knize pomohlo nabrat nový dech. Přesto se série s Marií Kostkovou nedostane mezi mé oblíbence a jsem celkem ráda, že už ji mám za sebou.

08.02.2022 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Zpočátku jsem měla dojem, že autor přijde s něčím novým a budu moct dát knize 3*. Zázrak se však nekonal. Děj opět celkem o ničem a dokonce mi začala být nesympatická i samotná Marie.

29.01.2022 2 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Stylově stejné jako první díl. Panoptikum postav ze zámku Kostka vykreslilo pár humorných scén, ale ke konci už knížce docházel dech.

23.01.2022 2 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Příběh z doby, kdy byl Panem ještě mladý, Coriolanus Snow student a Hladové hry v plenkách... První polovina mi připomínala poslední knihu ze série Hunger games - trochu těžkopádná a trvalo mi, než jsem se začetla. Pak už vše běželo jako po másle. Opět se konaly hladové hry, které svým pojetím spíše připomínaly gladiátorské zápasy. Aréna se obešla bez všech vymožeností, jak je známe z pozdějších ročníků, ve kterých bojovala Katniss. Coriolanus Snow se z dychtivého a ctižádostivého studenta stal trenérem, který se snažil zachránit svou milou, aby ho právě nezvladatelná ctižádost a touha po moci a uznání opět odřízla od všech, které má rád. Dozvíte se, jak se z hladového mladíka stal člověk, který jednou bude prezidentem. Dozvíte se také, jak vznikla píseň Oběšencův strom a nenávist Snowa k reprodrozdům. A rozhodně budete trpět nad osudem postav, které si přese všechno zachovali notnou dávku empatie.

08.01.2022 4 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Dvě zraněná srdce na letišti v New Yorku, jedna příručka o tom, jak se vyrovnat s rozchodem a dlouhá štědrovečerní noc plná překvapení. V období adventu si ráda přečtu něco vánočního a tento příběh mě příjemně pohladil. Děj je sice předvídatelný a občas zaskřípe, ale u tohoto žánru mi to vůbec nevadilo. Jednoduše... milé zimní počteníčko.

03.12.2021 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Námět knížky se mi moc líbil, zpracování o dost méně. Do příběhu jsem se nemohla vůbec začíst a celá první půlka na mě působila smutně, temně až depresivně. Hlavní postavy mi přišly nesympatické, prostředí, ve kterém se pohybovaly, dost pochmurné. Zhruba od poloviny se příběh rozeběhl a vykřesal i trochu jiskry. Nicméně podruhé bych si ho už nepřečetla.

11.10.2021 3 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Brilantní zpracování závěrečného dílu, který si s ničím nezadá s těmi předchozími. Kniha se odehrává v ,,krátkém" období mezi léty 1789 - 1793, avšak Marie Antoinetta jakoby stihla prožít několik životů. Kolo štěstěny ji v předchozím díle vyneslo na vrchol, po němž následoval onen strmý pád s okamžiky hrůzy i naděje na záchranu - rodiny, manžela, dětí, jí samotné... Každý si jistě vzpomene na hodiny dějepisu, kdy se Velká francouzská revoluce nestíhala probrat, takže se výklad omezil na útržkovitá hesla jako: Pád Bastily - Přinucení královské rodiny přestěhovat se do Paříže - Vyhlášení Deklarace práv člověka a občana - Volnost, rovnost, bratrství - Snaha královského páru o útěk - Popravy... Ale nikdo už nás neučil jaké rabování, ničení památek a nesmyslné krveprolití se odehrávalo dál. Jaký nátlak byl vyvíjen na královskou rodinu, kolikrát o vlas unikla smrti. Kolo osudu se roztočilo tak rychle, že už se nedalo zastavit a revoluce se změnila v krvavý teror, kdy pravda, lidský rozum a soucit nic neznamenaly. Všech postav mi bylo neskutečně líto, zejména samotné Marie Antoinetty, které sebrali naprosto vše. Nejen přepychový palác a garderobu, ale i nejbližší přátele a dvorní dámy, svobodu, soukromí, manžela, milované děti, nikoliv však důstojnost. Tato kniha ve mě bude rezonovat hodně dlouho.

11.09.2021 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

,,Pekárna v Brooklynu" volně navazuje na ,,Kavárnu v Kodani", kde je Sophie vedlejší postavou. Nyní se stává hlavní hrdinkou a po nevydařeném vztahu ,,utíká" za prací do New Yorku. Podobně jako kavárna se i tato knížka čte velice dobře. Brooklyn pulzuje, slunce pálí, dortíky z pekárny voní. Ovšem něco tu chybí... Vztahová linka mě příliš nezaujala. Začátek knihy se trochu vlekl, naopak konec si vystačil s pár stránkami... Pořád se jedná o romantické a pohodové čtení na dovolenou, jen bez té třešničky na dortu. Od Julie Caplin po dvou knihách raději uteču jinam.

09.01.2021 3 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Tahle kniha Vám Vánoce prostě ,,vnutí" a je jen na Vás, jestli chcete (a budete číst dál) nebo ne. Emmie mi svým natěšením přišla od počátku trošku protivná a dětinská. Teprve poté, co odjela do vánoční vísky, se ke mně začal propracovávat ten pravý duch Vánoc. Dost tomu napomohla i postava Sama, která vše odlehčovala ,,chlapským" humorem. Ideální čtení pro období adventu, kdy Vám stále chybí ta pravá vánoční nálada.

03.01.2021 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Knížka s neotřelým námětem, ve které Jojo Moyesová opět dokazuje jaký má vypravěčský talent. Příběh několika žen, které v období hospodářské krize založily tzv. koňskou knihovnu, je nabitý emocemi, krásnou přírodou a zejména pevným přátelstvím hlavních hrdinek, které si dodávají odvahu ve všech oblastech života. Bohužel jsem neustále měla dojem, že se děj odehrává v 19. století a spousta věcí nebyla čtenáři dovysvětlena (viz jeden z komentářů níže). Přesto hezké a povzbuzující čtení.

04.10.2023 3 z 5