eRaDeka eRaDeka komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Uf, tak jsem se doškrábala ke konci. Jsem totální antiromantik, takže pro mě tahle kniha byla naprosté sci-fi. Nehledě na to, že jsem s kvadruplegiky nějaký ten čas strávila. Bohužel m8m pocit, že Jojo jen okolo nich prošla a neumístila prince na bílého koně, ale na vozík. No věřím tomu, že nešťastně zamilované nebo romantické duše se v tom najdou. Mně to přišlo jako med, posypaný cukrem, ozdobený šlehačkou s koktejlovou třešničkou na vrchu. Nebudu raději soudit obsah, protože to prostě není můj šálek kávy. Jinak, je to opravdu čtivě napsané, takže se to přelouskne za pár dní. Na třísté straně už mi to přišlo zbytečně zdlouhavé, ale budiž. Vzhledem k tomu, ze já čtu prapodivně knihy, tak mi neunikly některé detaily, kdy na jedné straně píše: '14 dní pršelo' a na druhé 'půda vyprahlá nedostatkem vody' či 'přitiskla svoji tvář na jeho' a 'nespouštěl z ní oči', což prostě fyzikálně není možné, pokud není před nim zrcadlo, což tam nesjpíš nebylo mnoho dalších, ale to už je slovíčkaření. Film jsem neviděla a nevím, jestli chci vidět. Uvidím, možná až budu v nějakém citlivějším rozpoložení.

14.12.2016 3 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla (spíš nejlepší). Vracím se k ní opakovaně až jsem si jí musela přečíst i v angličtině. Příběh naprosto neuvěřitelný a ať už je vymyšlený či nikoli, prostě mu uvěříte. Dokonale propracované postavy, prostředí, děj. Nemůžu najít jedinou pasáž, která by mě nebavila. Pan Golden má obrovský dar a panu Spielbergovi se nedivím, že produkoval film k této knize. Obojí je skvělé. Škoda, že takových děl je tak málo.

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Já styl Ruize Zafóna miluju. Jeho popisy situace a prostředí vás vtáhnou. Přečetla jsem celou trilogii a moc se mi libí. Kolegyni, které jsem knihu doporučila se zdála příliš "složitá a překombinovaná" a ani jí nedočetla. Já nemám příliš ráda autory, kteří během 12ti měsíců vydají 12 knih, které jsou dějově téměř identické, jen se mění postavy a prostředí. Carlos je všestraný autor a umí to. Trošku mám pocit, že u Nebeského vězně na něho někdo tlačil, aby knihu rychle napsal, ale i tak je dobrá, ale myslím si, že kdyby měl vice času, tak je propracovanější. Stín větru a Andělská hra jsou naprosto výtečné a určitě se k ním vrátím.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tak nevím, čekala jsem mnohem víc. Někde uprostřed už mě štvalo jak se neustále autorka respective jeji hlavní hrdinka opakuje. Prostě nasávala a po zhruba 6. kapitole je to nuda, protože je to pořád dokola - "mám chuť na chlast, spolubydlící to nesmí vědět, jdu si koupit lahvinku" a zase a zase. Až když najdou tělo a do děje se intenzivněji zapojí další vypravěč, tak je mi hned jasné která bije. Závěrečná scéna trochu zdlouhavá až absurdní, ale budiž. Film jsem neviděla a nevím jestli chci vidět...možná jen pro porovnání. Styl psaní není špatný, je to čtivě napsané, žádná hlubokomyslná psychologie, jen ukázka toho, že chlastat a lhát se nemá :)

18.10.2017

Až mě uloží do země Až mě uloží do země Peter Robinson

Až téměř na konci jsem si přečetla sloupek o autorovi a zjistila, že autor je i autorem Vražd v Midsommeru. To mi do sebe zapadá. Táhlý příběh, který na sebe nebaluje různé "varianty" příběhu/ů a rychle vyřešený konec. Kniha není špatná, akorát se prostě táhne jak žvýkačka. Jednoduše kniha na jedno přečtení a pak jí odložíte a během hodiny si nic nepamatujete, neboť to rozhodně není příběh, který by se vám zaryl do hlavy

31.01.2017 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Peter prostě nezklame. Líbí se mi, že dává hlavnímu hrdinovy i citlivou stránku osobnosti. Bohužel kdo nezná Paříž, tak se hůře orientuje, ale od toho máme mapky. Možná by stálo za to jí do knihy přidat.

07.04.2017

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Určitě jedna z těch knih, které stojí za přečtení. Viděla jsem film, ale ve filmu nevidíte co se honí v hlavě hrdinům knihy. Hodně se člověk zamyslí sám nad sebou. Hanna byla tak hloupá, že dokázala obalamutit všechny okolo sebe...a též byla prolezlá špatností do morku kostí - dozorkyně v koncentračním táboře a ještě zneužívá nezletilého, ale vnímal toto někdo? (ať už v knize nebo ve filmu). Prostě myšlenky se vám budou honit v hlavě ještě pár dní poté co knihu přečtete a budete si chtít popovídat s někým, kdo ji taky četl. Knihu moc doporučuji, film není špatný, ale kniha je mnohem lepší.

05.12.2016 5 z 5

Nehoda Nehoda Chris Pavone

Jsem na 154 strane a mam obavu, ze knihu nedoctu. Kniha je nudna, postavy strucne vykreslene, takze vam nemuzou byt ani sympaticti ani nesymapticti, protoze autor neustale popisuje pouze deni kolem nich. Cekam kdy prijde ta chvile, co mi zacne drasat nervy, ale mam obavu, ze se nedockam. Styl psani autora je velmi jednoduchy, slozita souveti pouziva minimalne, je to smes jednoduchych vet typu: "Zadna kniha ze seznamu na pristi jaro nema sanci uspet v Hollywoodu. Proto nemaji sanci u ni. Camilla znovu vytahne anononymni rukopis." [Ch. Pavone, Nehoda, 2015, s. 155]

08.11.2016 odpad!

Zrůda Zrůda Nacuo Kirino

Mám pocit, že ten kdo dělal propagaci této knize ji vůbec nečetl. Tato kniha okolo detektivky ani neprošla. "Sonda do duše japonských žen" to nechápu, protože v knize jsou 4 hlavní postavy a jestli podle nich máme soudit všechny ženy v Japonsku, tak by nás autorka měla zažalovat. Provokativní scény jsem nenašla. Pokud budu brát knihu aniž bych četla českou propagaci. Hlavní hrdinka zahořklá, chladná - bude vás štvát do morku kostí. Její sestra (o které hlavní hrdinka vypráví) vám začne být vlastně sympatická. No upřímně knihu nemůžu doporučit. Je čtivě napsaná, ale děj je nezáživný a vlastně mate pocit, že "k ničemu" nerozesměje vás, nerozbrečí, bude vás akorát štvát povrchnost a zlá povaha hlavní hrdinky. Konec (Deník Kazue) to už mám pocit, že autorka se snažila dodržet předepsaný počet stran, nebo nevím. Zbytečné a naprosto nezáživné. Konec směšný až absurdní...věřím, že tohle není Japonsko.

21.10.2016

Zářijová světla Zářijová světla Carlos Ruiz Zafón

Jak je možné, že dokáže Carlos tak krásně vykreslit prostředí, postavy a přesto nezachází do zbytečných detailů? Já jsem prostě "ZafonLover". Odpočinková kniha, lze přečíst jedním dechem...ať jste teenager či nikoli.

Princip stínu Princip stínu Ruediger Dahlke

Nevíte, jestli tato kniha vyšla v angličtině? Nemůžu ji nikde najít. Děkuji

23.04.2017

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Tak za mě je toto pokračování lepší než první část. Už tam není tolik dějových chyb. Bohužel konec v americkém stylu alias Beverly hills - pojďme si o tom promluvit a všem se nám uleví - jen se divím, že se netleskalo. Můj styl tento typ knih není, chtěla jsem jen přečíst druhou část, když jsem četla první a myslím, že se k autorce nevrátím, ale člověk nikdy neví. Rozhodně zase čtivá, jednoduchá, nenáročná, na dovolenou jako dělaná. Čekám, že za pár týdnů/měsíců vyleze třetí díl. Na tyhle knihy nemusí autorka dělat ani rešerše.

20.04.2017 3 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Tak nevím, knihu jsem dočetla dnes ráno a jen proto, že jsem čekala rozuzlení. První 2/3 relativně dobré, poslední 1/3 tragédie. Nevím jestli autor začal ďobat nějaké opiáty, ale v podstatě se poslední třetina úplně vymyká těm prvním dvoum. A zatímco ty 2/3 jsou opravdu psychologickým románem, poslední třetina je směs sci-fi a něčeho. Nevadí mi sci-fi, ale musí být dobře popsané. Tady autor skáče z jednoho na druhé a nevím jestli překladem vznikly nějaké nepřesnosti, ale člověk si ani nedokáže představit kde se postava zrovna nachází, protože popis situace je velmi vágní a jakoby nedokončený. Opravdu mám pocit, že si autor dal nějakou halucinogenní látku a popisoval někomu dalšímu co se mu odehrává v hlavě. Možná kdybych si taky něco ďobla tak to celé pochopím, ale myslím, že za to mi tato kniha nestojí. Jednoduše je to nedotažené, některé části úplně zbytečné (hlavně ty, kde byl asi autor sexuálně frustrovaný). Knihu nemohu doporučit těm, kteří čekají nějaké rozuzlení, nějakou myšlenku a ti kteří chtějí nad knihou pak ještě přemýšlet a říkat si, k tomu se ještě jednou vrátím. Uvidíme, jestli ze Steinara ještě něco vypadne a že to bude propracovanější, dotaženější.

22.09.2016