Elapheg Elapheg komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tak tohle je knižní perla. Možná to nejlepší, co Jojo napsala. Příběh Louisi Clarkové a Willa Traynora se mi velmi citelně dostal po kůži. Jak Louisa, tak Will mi byli velmi sympatičtí. Kniha mě opravdu dojala. Je to nádherný romantický příběh, ale pozor, nečekejte červenou knihovnu. Naopak je to životní drama dnes a denně a příběh, který by se ve skutečnosti i mohl stát. Rozhodně pro mě bylo velmi poučné podívat se na život kvadruplegika. V knize zazní vážná témata a úmysly. Louisa je chudá dívka, která se k Willovi dostane přes úřad práce. Will je ze začátku silně mrzutý, ale postupně, čím jsou déle spolu, se navzájem silně ovlivňují a obohacují. Louisa se do Willa zamiluje a snaží se jeho život obohatit dnes a denně a hlavně změnit jeho pohled na život, na to, že je doživotně postižený člověk. Kniha se mi velmi líbila, dojala mě jako malokterá kniha, ale především velmi obohatila. Příběh je drama a já doufal, že se Louise podaří změnit jeden zásádní aspekt Willova života. Kniha ve mne vyvolala velmi silnou rezonanci, ještě větší než kniha Je to i můj život od Jodi Picoultové a to je co říci. Příběh Willa a Louisy se snad musí dotknout každého čtenáře, nejen ženy, ale každého, kdo má trochu empatii. Jedním slovem nádherná a obohacující kniha. Tuhle knihu opravdu doporučuji každému, zvláště těm, kteří mají dost pocit, že jejich život je přílíš těžký, možná zjistí, že jsou na tom lidé mnohem hůře, třeba kvadruplegici, a přesto jsou tak silní, že vidí ve svém životě hlavně pozitiva. Tak si říkám, co by tito postižení dokázali ve svém životě změnit, kdyby měli možnosti, jaké máme my. Děkuji paní autorko za skvělý román. :-)

20.01.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Dopisy, které nikdo nečetl, je prostě nádherná kniha. V knize se prolíná minulost s přítomností a postupem knihy se obě fáze spojují v přítomnost. Stella se provdá za Charlese, ale seznámí se náhodně se sympatickým americkým vojákem Danem a zamilují se do sebe. Stella s Danem prožívá krásné období a společně plánují budoucnost. Osud však Stellu a Dana krutě rozdělí. A zde přichází na scénu Jess a Will z přítomnosti a oba dva objeví dopisy, které psal Dan Stelle po válce a kde Dan stále doufá, že se opět potká se svou láskou Stellou. I mezi Jess a Willem nakonec vznikne nový vztah a oba chtějí pomoci Danovi nalézt Stellu. Chci napsat, že obdivuji, čím vším si museli Stella i Dan za svého života projít, ale s velkým zájmem jsem rovněž sledoval, jak se vyvíjí vztah mezi Jess a Willem. Postava Charlese mi v knize nijak sympatická nebyla, jak by taky ne, když sledoval jen své zájmy. Kniha je romantický zaměřená, ale není to žádná červená knihovna. Naopak dramatičnosti je v knize dost a dost, ale tím je kniha právě tak skvělá, že tak výborně vystihuje realitu v minulosti i přítomnosti. Knihu jsem četl s velkým zájmem a velmi mě obohatila, za což děkuji autorce. Je to krásný romantický i dramatický příběh, který mohu všem vřele doporučit a dávám plný počet hvězd. I díky této knize, popisu útrap hlavních postav, ale i rozkoší si uvědomuji, jak je život vzácný a jak dobře se mnohdy všichni máme. :-) Bylo mi ctí tuto knihu číst. :-)

24.08.2020 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Ďábelské hry se mi líbily o trochu více než Němý křik. Je to sice ironie, ale druhý díl je mírnější než první, ale přesto více napínavý, protože zápletka je důmyslná. Angela Marsonsová dokazuje, že dobrá detektivka nemusí být nutně ta, kde tečou potoky krve a přesto píše paní autorka tak umně, že napětí je od prvních stránek do konce knihy. Kim Stoneová je zavolána k případu ubodaného muže a zároveň vyšetřuje případ v jiné rodině zneužívaných holčiček. Ubodaný muž nebyl žádné neviňátko, ale člověk, co má na kontě znásilnění. Vrah se k činu přizná, ale v pozadí je tu šedý kůň, který tahá za nitky nově vzniklých případů, které Kim řeší a hraje se všemi i s Kim ďábelskou hru, kdo z koho. Angela Marsonsová se mi začíná zamlouvat. Děkuji všem knižním kamarádkám a kamarádům, kteří mě k ní přivedli. Moc vám děkuji. Knihu doporučuji k přečtení a dávám plný počet hvězd. Budu se těšit s paní autorkou zase napříště. :-)

03.01.2022 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Tak napotřetí se to podařilo. Druhý díl Eriky Fosterové přečten. Bryndzovy detektivky jsou opravdu povedené. Kapitoly jsou krátké a řeší se prakticky jen vraždy a vyšetřování, atmosféra je spíše ponurá. Dost mi v jeho knihách chybí více prostoru pro vývoj postav policejního týmu. Mrzí mě, že autor stupňuje brutalitu každého dílu, ale uznávám, že i když jsem knihu prožíval i fyzicky, proto se dočtení povedlo až napotřetí, za což autor zcela jistě nemůže, jsou jeho detektivky brilantní a kdybych byl méně citlivý, přečetl bych si od něj všechno, protože je prostě skvělý. Přesto všechno chci ale vyzdvihnout autorův um, vystavět skvělý detektivní příběh a určitě jeho knihy doporučuji k přečtení všem méně citlivým osobám a o jeho knihách ostatním tvrdím, že jsou to brilantní detektivky, ač třeba ne všechny pro mne. Je opravdový mistr detektivek. Asi někdy jindy zkusím i třetí díl.

30.01.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Na začátku komentáře opět děkuji všem knižním přátelům, kteří zodpověděli mé dotazy ohledně Jussiho Adler Olsena, co se severské krimi týče. První díl, Žena v kleci, dopadnul na jedničku. Dokonce jsem příjemně překvapen. Je to severská krimi, ale zde to bylo bez brutalit, i když počítám, že Jussi přiostří. Carl Morck je policista po těžkém zranění, který se vrací k policii a dostává za úkol ujmout se nově založeného oddělení Q, kde se přešetřují případy uzavřené z nedostatku důkazů. Jedním z nich je i politička Merete Lynggaardová, která záhadně zmizela před pěti lety. Carl zjistí, že předešlé vyšetřování obsahovalo spoustu chyb a mnohé nebylo důkladně prověřeno. Carl se s nově příchozím Asadem pouští do přešetření případu a nakonec zjišťují, že je možné, že Merete by mohla být stále naživu. Dokáží Carl s Asadem Merete včas najít? A kde ji hledat? Kdo mohl mít zájem ji unést. Je to opravdu dobrá detektivka. Tipy na únosce jsem měl dva a jeden mi vyšel, dokonce i motiv. :-) Carl s Asadem si občas sedí jako pěst na oko, ale dohromady tvoří dobrý vyšetřující tým. První díl byl napínavý, zajímavý, zápletka uvěřitelná a v této detektivce je trochu uvedena i věda, ohledně prostředí, kde pachatel Merete vězní, což se mi moc líbilo. Budu se těšit na pokračování. Za mě pět hvězd a doporučení. :-)

15.08.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Řekl jsem si, že je načase vyzkoušet, jak píše Michaela Klevisová. První díl hodnotím velmi dobře. Oceňuji, že kniha je bez brutalit, ale místy mi tam chybělo trochu více napětí. Je to spíše taková vztahová detektivka. Chci poznamenat, že mne autorka převezla. Vraha jsem tedy tipoval někoho zcela jiného. V knize je mnoho možných pachatelů, velmi kladně hodnotím rozvíjení vztahů mezi jednotlivými postavami, které gradují. A ten konec mě dost překvapil. Určitě si přečtu i jiné autorčiny knihy. Máte - li rádi dobrou detektivku bez brutalit, vyzkoušejte tuto knihu. Autorku dávám do oblíbených a pět hvězd za konec. Bylo to velmi dobré. :-)

24.04.2021 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Knihy Jodi Picoultové jsou vždy na výtečnou. Po detektivce od Cobena jsem sáhl po kvalitní knize od Jodi a říkal jsem si, že si u ní trochu odpočinu, netušil jsem, jak jsem se mýlil. Je to opravdové drama, které obsahuje mnoho filozofických úvah, ale i dobře nastiňuje realitu těžké nemoci z vícero úhlů, které se dotýká všech členů rodiny. Sám jsem zažil zdravotní problémy od 4 let věku, které se táhnou až po dnes, ale tato kniha od Jodi mě nejvíce zasáhla. Ne kvůli mým minulým, či současným problémům. Zažil jsem pohled na leukémii do té doby pro mne jen méně známou a ten konec mě hlavně dostal. Je morální počít druhé dítě proto, aby zachraňovalo to první narozené, které je nemocné na smrt?? Podle bible má každý nárok na svůj život, ale co je vlastně správné?? Bibli ani morálku zde nemůžete stoprocentně uplatňovat, protože je zde ještě láska k dítěti a nebezpečí smrti. Každodenní zápas o život, obyčejné věci, které jsou pro jiné nedosažitelné, či neobyčejné. Ať už se v této knize setkáme s jakýmkoliv rozhodnutím, nelze říci, že je vždy dobré ve prospěch všech, ale ani ho zcela zamítnout, protože když ho neuděláte, může být jeho koncem smrt jednoho z dětí. Kniha to byla skvělá, přiblížila mi pohled na leukémii, fandil jsem Anně i Kate a rodičům to taky nezáviděl, ale nebylo to vždy snadné čtení. Autorka nastiňuje náhled na věc z pohledu všech zůčastněných, v knize zazní všechny úhly pohledu, ale autorka nechá na vás, jak se nakonec podle svého kodexu, ovlivněným fakty knihy, nakonec rozhodnete. Ačkoliv pojednává o možnosti smrti dnes a denně, je to asi jedna z nejlepších knih autorky i když s trochu jiným koncem. Kniha mě hodně zasáhla a budu o ní ještě dlouho přemýšlet. Doporučuji všem a dávám plný počet hvězd.

08.01.2021 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Tak tohle byla pecka. Bryndza má vždycky napínavé knihy. Tato pro mne v pořadí čtvrtá kniha od něj byla pro mne zatím neojstřejší, ale taky nejvíce napínavá. Pro mne zatím asi jeho nejlepší kniha. V této knize opět potkáme Eriku, Petersona, Mossovou, kteří budou tentokrát řešit případ zavražděné a umučené dívky, kterou vrah odhodil do kontejneru. Erice a jejímu týmu se podaří odhalit podobnost s nevyřešenou vraždou z minulosti a je jím jasné, že mají co dočinění se sériovým vrahem. Ten však dívky láká na falešné FB profily a je zvrácený a velmi opatrný, takže nezanechává stopy. Podaří se Erice a jejímu týmu odhalit pravou totožnost vraha? A podaří se to dříve než umře další obět? Tak to si už přečtěte. Vraha sice autor odhalil ve třetině knihy, ale i tak je to krajně napínavé. Za mne zatím nejlepší díl s Erikou, i když taky nejostřejší. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. Byl jsem ke knize přímo přikován.

07.01.2022 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Na začátku bych rád uvedl, že jsem v roce 2013 viděl film a letos si i přečetl knihu. Kniha Ranhojič je jiná, režisér si něco přizpůsobil. Na tuto knihu jsem byl moc zvědavý a nezklamala mě. Ze začátku to nijak napínavé nebylo, i když se rozjížděl příběh Roberta Jeremyho Colea, minimálně nadaného darem rozpoznat blížící se smrt, když podrží člověka za ruce. Grády to začlo mít ca od strany 250. Zde se již Robert dostane po krkolomné cestě do Persie za Ibn Sínou jako vyučený ranhojič v Anglii, avšak v Persii je zcela elév. Příběh je to velmi zajímavý. Je zde podrobně popsán život hlavních postav a každodenní úsílí za poznáním, ať už v oblasti lékařské, filozofické, či náboženské. Judaismu i Islámu je zde věnován dost velký prostor. Díky knize jsem se ocitl opět v jedenáctém století, tentokrát v Persii, chvíli jsem četl o lékářství, v jiné chvíli jsem byl konfrontován náboženstvím a filozofií, ale taky jsem prožíval příběhy jednotlivých postav, Roberta, Ibn Síny, Šáha, Karíma, Mary a dalších, které byly neméně zajímavé. Kniha je to velmi poučná i krásná. Budoucm čtenářům radím, nenechte se začátkem odradit od čtení, ono se to rozjede a pak je to jen čtenářský požitek. Je to historický román se vším všudy, snad se jen méně válčí, o to více je v knize věnován prostor medicíně a jejímu rozvoji. Šamana i Lékařku si také někdy přečtu. V knize jsem hlavně obdivoval vnitřní sílu Roberta, který musel projít mnohým úskalím, aby vůbec mohl studovat. Podaří se mu vysněný cíl, stát se lékařem u Ibn Síny a umět léčit mnohé nemoci??? To už zjistíte sami. Pět hvězd a doporučuji. :-)

28.07.2021 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Je to moje první setkaní s autorkou a s inspektorem Armandem Gamachem. Tato detektivka je psána velmi inteligentním stylem, netečou zde vůbec potoky krve, můžete ji číst kdykoliv, protože brutality zde nejsou a to se mi líbí. I když jsem místy čekal více napětí, zklamaný rozhodně nejsem a s chutí si přečtu i další díly, ale první díl hodnotím čtyřmi hvězdami. Ve vesnici dojde k zabití starší ženy. Je to nehoda, nebo vražda? Jaký předsmrtný vzkaz Jane zanechala svým přátelům a známým? Dokáže ho inspektor Armand Gamache rozluštit? Můj tip na zloducha mi z poloviny vyšel. Je to hodně vztahová detektivka, kde se s každou další kapitolou dozvídáme více o Janeininých známých a přátelích a tím nás autorka přibližně směřuje k tomu, co se vlastně stalo a hlavně, kdo to spáchal. Nechám v sobě doznít ještě toto knižní poselství, protože mě paní Pennyová dokázala zaujmout. Doporučuji k přečtení a autorce děkuji. :-)

07.11.2020 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Na začátku komentáře, který bude jen kladný, bych rád poděkoval uživatelce: moudivlacek, která mně dodala odvahu pustit se do této série a bylo to skvělé. Viděl jsem sice asi 3 x film dávno, ale důležité věci jsem si už nepamatoval, takže některé věci v knize byly pro mne zcela nové. Myslím, že Sběratel kostí je možná nejlepší kniha z této série. Uvidíme, mám je doma a na druhý díl velmi brzy dojde, protože autor vystavěl sice místy drsný příběh, ale zcela s brilantní zápletkou. Na druhou stranu musím poznamenat, že míra brutality je na střední úrovni, takže sérii si hodlám přečíst celou. Lincoln Rhyme, policista, je po úrazu kvadruplegik, ale má encyklopedické znalosti a policie se na něj obrátí, aby jí pomohl při pátrání po zvrhlém sériovém vrahovi. Velmi nápomocná je také policistka Amélie Sachsová, která našla první oběť a zachránila prvotní důkazy na místě činu. Při pátrání po vrahovi vás autor provede všemi místy činu, budete s Amélií sbírat střípky důkazů, budete sledovat úvahy Lincolna Rhyma a vlastně budete mít pocit, že vyšetřování vedete spolu s hlavními hrdiny. Autor mě zcela uchvátil brilantností zápletky i knihy, je zde rozebrán i život Lincolna i Amélie, což atmosféru také zlepšuje. Zkrátka pro mne to byla jedna z nejlepších detektivek, které jsem letos četl. Jeffery Deaver u mě hodně stoupnul tímto dílem na žebříčku spisovatelů detektivek. Ještě jednou děkuji uživatelce: moudivlacek, děkuji autorovi samému a doporučuji všem, co mají rádi detektivvní žánr, protože tahle kniha se moc povedla. Brutalita zde je, ale k této knize prostě patří, ale ten způsob vyšetřování, odhalování vraha, které se táhne celou knihou to naprosto kladně vyvážil. Jednoznačně pět hvězd.

15.10.2022 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Nejdříve bych zde rád poděkoval všem svým knižním přátelům a kamarádkám, zejména uživatelce moudivlacek, kteří mě k autorce přivedli. Děkuji vám všem. Je to mé první setkání s Helen Fieldsovou a dopadlo to na jedničku. V knize Dokonalé stopy je objeveno tělo. Toto je patologem identifikováno jako Elaine Buxtonová, která byla pohřešována. Detektivové Luc Callanach a Ava Turnerová se na případ dívají jako na vraždu Elaine, ale přibudou další těla. Jenže, co když je všechno jinak? Je možné, že Elaine je stále na živu? Vrah a únosce byl dost psycho, ale i přesto se mi to líbilo. Míra brutality únosná, hodně prostoru věnováno i soukromí vyšetřovatelů a únosci žen, napětí v každé kapitole, tohle se moc povedlo. :-) Dávám pět hvězd a doporučení. :-)

15.04.2022 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Rebecca Gablé opravdu umí. Kniha hlava světa jsou historicky podložené reálie, ze kterých autorka vycházela, ale naštěstí také zdařilá fikce, která čtenáře udržuje rovněž v napětí. Zvláště druhá polovina knihy je hlavně o páchaných intrikách na krále Otu prvního, zvaného velikého. Kniha nás zavádí do středověku 929 - 941 na území Sasů, kteří jsou křesťané a bojují krom jiného proti slovanům, kteří jsou pohané. Slovasnký knížecí princ Tugumír, který je zároveň knězem boha Jarovíta a zároveň jeho sestra Drahomíra, jsou po prohrané bitvě se Sasy odvedeni na saské území ke dvoru krále Jinřicha. Tugumír je zároveň zdatný ranhojič a zachrání život Jinřichovu synovi, mladému Otovi, čímž se stane saským ranhojičem. Je to krásná kniha, kde své mají intriky, léčitelství té doby, mocenské boje o korunu, snahy o svrhávání korunovaného krále, církevní zájmy, bitevní pole rovněž plná mrtvých, ale je to i kniha o zakázané lásce, přátelství a moudrosti. Opět jsem se dozvěděl něco z historie, ale zároveň si užil i umně stvořenou fikci. Kniha je to nádherná a určitě si přečtu Cizí královnu, ale ač je to velmi zdařilá kniha, chci napsat, že Druhé království od této autorky se této knize v lecčems vyrovná. Dávám pět hvězd a doporučuji a autorce děkuji a budu se těšit na Cizí královnu. Byl jsem velmi spokojen. :-)

19.04.2021 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Paní Pennyová, nevím jak to děláte, ale Vaše knihy jsou perly a ani Krásné tajemství není výjimkou a já před Vámi hluboce smekám. V tomto díle se přesuneme ze Three Pines do kláštěra Saint-Gilbert-Entre-les-Loups, kde je zavražděn sbormistr, který má na starost zpěv Gregoriánských chorálů, zvaných "Krásné tajemství". Armand Gamache a jeho pobočník jsou nuceni přebývat v klášteře, dokud neodhalí vraha. Je to propracovaná detektivka se skvělou zápletkou, vztahy mezi mnichy i v Surete du Quebec jsou napjaté, je zde stupňované napětí a vrah je odhalen až na konci. Knihy Louisy Pennyové jsou vztahové detektivky bez brutalit, kde vztahy mezi lidmi hrají klíčovou roli a vyvíjejí se. Je nutné číst tuto sérii od začátku, protože jinak nám mnohé věci, které se mezi policisty i obyvateli Three Pines, či kláštěra v tomto případě, uletí, nebo naopak je nám poodhaleno něco z předchozího dílu. Pokud vydržíte první dva díly, od třetího dílu je to již vždy detektivka s perfektní zápletkou a nenapodobitelnou atmosférou. Pro tuto atmosféru a pro tyto zápletky tuto sérii doslova žeru. Kniha mě uchvátila a je to jedna z nejlepších detektivek od prvního dílu počínaje. Vraha se mi přesto nepodařilo dobře tipnout, či poodhalit. Na devátý díl dojde velmi brzy. Ještě, že mám všech patnáct dílů, takže se mám ještě na co těšit. Dávám jasných pět hvězd a doporučení.

18.03.2023 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tohle bylo důstojné zakončení série s Erikou Fosterovou, i když vlastně, co to kecám. Četl jsem v roce 2021 rozhovor s panem Bryndzou, že další díly s Erikou ještě budou, tak snad ano. :-) Smrtící tajnosti na rozdíl od Chladnokrevně je méně brutální, ale stejně bravurní jako všechny ostatní díly. Smrtící tajnosti: Matka nalezne svou zavražděnou dceru před domem. Vraždu provedl pachatel, který měl na hlavě nasazenou plynovou masku. Podobné útoky s pachatelem s plynovou maskou se v Londýně odehrály vícekrát. Najde Erika maskovaného vraha? O tom si přečtěte sami. Krátké kapitoly, žádná zbytečná omáčka, inteligentní zápletka, vrah tentokrát odkryt až na konci knihy, napětí a do toho staří známí Erika, Peterson, Mossová, to jsou substance, které tvoří báječnou chemii této detektivky. Opět maximální spokojenost. Je mi líto, že série zatím končí, docela jsem si na protagonisty zvyknul a budou mi chybět. Pět hvězd a doporučení + poděkování panu Bryndzovi za skvělou sérii. Doufám, že ta nová s Kate Marshallovou bude co se týče ostrosti čitelná, o její bravurnosti ani na okamžik nepochybuji. Ještě jednou děkuji panu autorovi.

22.03.2022 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Pátá kniha v pořadí s Erikou a toto je zatím jistě nejbrutálnější díl. Z Bryndzy jsem měl vždy respekt, jeho knihy jsou vždy ostré, ale zároveň velmi kvalitní. Chladnokrevně: Temže vyplaví kufr, ve kterém je rozřezané tělo mladého muže, rovněž se najde kufr s rozřezanými ženskými ostatky a pak jsou tu případy z minulosti nevyřešené. Mají tyto případy spojitost? To se bude snažit vyřešit Erika a její tým. Za sebe přiznávám, že brutalita této knihy byla pro mne už dost na hraně. Před třemi lety bych to absolutně nedal. Trochu si čtením thrillerů zvykám. :-) Nicméně Do posledního dechu se mi líbilo více. Pachatel je také zvrácený, ale ne tak moc a zápletka Do posledního dechu, stejně jako vysvětlení pachatelova chování se mi líbily více, než u Cladnokrevně. Ano opět jsem dostal vynikající thriller a dobrá zpráva je, že jsem četl, že pan autor napíše další díly s Erikou. Nicméně s jedním trendem nesouhlasím. Je třeba, aby každý díl býl více a více ostřejší, že se dostáváme až k těžším zvrácenostem? Souhlasím zde s uživatelkami Mandlevest a 85098211, že autor se nemusí vyrovnávat severské krimi. Vždyť dobrá zápletka jako u předchozích knih, je pro mne mnohem více. Ano, chladnokrevně jsem také četl s velkým zájmem, ale mám pocit, že brutalita zde převažovala nad kvalitnější zápletkou, které byly v předchozích dílech propracovanější. Je mi jasné, že ani zápletka nemůže být vždy stejně dokonalá ani to není zapotřebí. Jen Vás prosím Roberte, nepřiostřujte s každým dílem. Vaše knihy jsou skvělé i tak, nemáte to zapotřebí. Přestože to byla krvavá jízda, dávám pět hvězd a autora jistým způsobem obdivuji. Jeho knihy čtu s respektem, ale teď si je více vychutnávám. Budu se těšit na zatím poslední díl Smrtící tajnosti.

18.01.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Na Matčin hrob jsem netrpělivě čekal a čtení jsem si naprosto užil. Matčin hrob je trochu jiný než předchozí dva díly. V tomto díle se řeší především minulost i přítomnost Josie Quinnové a její matky, která užívala jméno Belinda Roseová. Jenže kola osudu se pohnou a je nalezeno tělo ženy, která se rovněž jmenovala Belinda Roseová a s Josiinou matkou se znala. Rozjíždí se vyšetřování a Josie se snaží přijít na kloub záhadě, kdo vlastně byla její matka. Je to kniha plná napětí již od prvních stránek. Kapitoly jsou krátké, takže styl ještě jednu a ještě jednu a jsem na konci knihy, zde platí. Tento díl je méně brutální než předchozí díly, ale co se zápletky a napětí týče, je z nich jednoznačně nejlepší. Josiie i Josiini blízcí a přátelé jsou v ohrožení, i o životy půjde. Podaří se Josii rozkličovat, kdo za vším stojí, než dojde k další vraždě? Bylo to navýsost kvalitní čtení a pevně doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu. Tady nelze jinak než pět hvězd a doporučení k přečtení. Josie je mi velmi sympatická a pevně doufám, že v příští knize se krom skvělého thrilleru opět dozvíme, jak pokračuje Josiin soukromý život. :-)

17.10.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Výborná detektivka. Žádná hluchá místa, děj graduje od první stránky. Je znát, že autor se danému tématu řádně věnoval. Nicméně jsem za poslední dva měsíce četl samé detektivky a i když za to Bryndza nemůže, těch mrtvých začalo být tento týden nějak moc. Kniha mě navíc nezastihla v plném zdraví, takže o to více na mě doléhaly některé scény. Jinak ale mohu knihu doporučit každému, kdo má rád žánr krimi. Od autora mám ještě tři další díly, ale za mě mohu říci, že se mi zdá, že každý díl je více drsnější než předchozí, alespoň podle anotace a komentářů a myslím si, že stupňovat brutalitu je celkem škoda. Stupeň akčnosti hned v prvním dílem Dívka v ledu se mi zdá dostatečný až až. Přiznávám, že jsem citlivější nátura, takže si teď kladu otázku, zda Bryndza pro mě bude nadále vhodný. Uvidíme dál. Ostatním čtenářům ale mohu jen doporučit. Je to kvalitně napsaná kniha a postava Eriky a jejich kolegů mi byla velmi sympatická.

24.07.2019 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Naprosto úžasná kniha. Detektivky čtu občas, ale tady těžce smekám před autorovým talentem vymyslet brilantní zápletku, která udrží čtenáře od první do poslední stránky v napětí a zároveň vyzdvihuji především to, že ač se jedná o severského autora, v knize se brutality nevyskytují. Kniha navazuje na první díl: Muži, kteří nenávidí ženy, ale na rozdíl od prvního dílu je akce v knize hned od začátku. Místy jsem se musel nutit, abych si splnil také své povinnosti doma, protože knihu nešlo téměř odložit. :-) Velmi se mi líbilo, že v druhém díle jsem se dozvěděl mnohé o Lisbethině minulosti a autor zde i správně poukazuje na páchané násilí na ženách v domácnostech, ale i na obchod se ženami, do kterého jsou často namočené i policejní složky, takže je poté těžko hledat spravedlnost právě u policistů apod. Souhlasím zde s uživatelem DericemCasterem, že je velká škoda, že autor odešel tak předčasně do nebe. Někde jsem dokonce četl, že snad Larsson napsal 6 dílů Milénia, ale některé se nepodařilo najít. Autora si přidávám do oblíbených a těším se na díl: Dívka, která kopla do vosího hnízda. Konec druhého dílu je právě velmi otevřený pro třetí díl a doufám, že ve třetím díle krom jiného k sobě Lisbeth a Mikael opět najdou cestu. Jistým způsobem jsem smutný z toho, že mi zbývá poslední díl od pana Larssona a už si od něj nebudu moci nikdy nic více přečíst. Byl to skvělý čtenářský zážitek. :-) Smekám.

03.06.2019 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Možný spoiler:
Tak autorka Robert Galbraith tentokráte přiostřila ještě více než v druhém díle, ale i tak to bylo velice čtivé, poutavé a napínavé se skvělou zápletkou. V anotaci u jednoho vydání je docela podrobně napsáno, o čem kniha bude. Robin s Cormoranem dostanou balík, ve kterém je lidská končetina. Případu se hned ujímá i policie, ale přestože Cormoran má své podezřelé, o kterých ví, že by toho byli schopni, policie se věnuje jiné lince vyšetřování. Máme tady takového nového Jacka Rozparovače, další oběti přibývají a Cormoran s Robin rovněž usilovně pracují na své soukromé vyšetřovací verzi. Vraha se mi podařilo částečně tipnout. Detektivka je to celkem ostřejší, ale nedělalo mi to už konečně problémy, naopak se mi to i líbilo. Napínavá je dostatečně a jako odlehčení zde máme soukromý i profesní život Robin a Cormorana. Tento případ není a nebude vůbec jednoduchý. Máme tu několik vážných kandidátů na pachatele, ale každý z nich to mohl být. Podaří se Cormoranovi a Robin rozkličovat, kdo je šedá eminence než dojde k další vraždě? V tomto díle půjde dokonce Cormoranovi i Robin o hubu. Dalším bonusem v knize je pravidelná zpověď pachatele, který však do konce zůstává skryt. Bylo to výborné a ten konec byl maximálně povedený s velkým překvapením, jak už to u R. Galbraitha bývá. Detektivku doporučuji všemi deseti ostatním milovníkům detektivek. Kniha si plně zaslouží plný počet hvězdiček i doporučení. :-) Na další díl brzy dojde.

02.09.2022 5 z 5