DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Kniha pozostáva z 9-tich poviedok, z ktorých má zmysel čítať iba tri:
1. Robbie - bravó, konečne nejaká emócia, u Asimova totálne nedostatkový tovar
8. Důkaz - napísané jednoducho, ale pútavo
9. Konflikt nikoli nevyhnutelný - pomerne nudné, ale so zaujímavou pointou v závere.
Ostatné poviedky sú buď zdĺhavé, nezáživné, alebo napísané štýlom stredoškoláka. Unavujúce dialógy a nikam neplynúci dej, v závere rýchly zvrat a nepresvedčivá pointa, to všetko pôsobí ako urážka čitateľa, nie ako kniha zo zlatého fondu literatúry. Prečítal som ešte 3 Nadácie, ale všetko je slabé, s Asimovom končím. Ak toto malo byť kultové dielo, tak potom ja uznávam iný kult. Howgh.

19.06.2019 1 z 5

Ještě je můžeme vidět Ještě je můžeme vidět Douglas Adams

Priznám sa, moc sa mi do tejto knihy nechcelo, Adams a agitačné články o ohrozenej zveri? Koho by to lákalo? Ale predtým som dočítal Asimova (studeného ako psí čumák) a už som sa nevedel dočkať aspoň kúska humoru.
V prvom rade: bezmedzne závidím Adamsovi jeho rozprávačský talent. Je to napísané tak ľahko, tak vtipne a tak pútavo, ako by som to aj ja rád vedel. A pritom je to takmer literatúra faktu, cestopis len zčasti. Adams si vymýšľa minimálne a to je druhé, čo sa mi páči: neprikrášľuje príbehy a nedorába k nim farebnejšie závery, ako sa naozaj stali.
Za tretie: závidím mu aj to, že sa napísaním zopár vtipných knižočiek dostal do elitnej skupiny a zarobil kopec peňazí, ktoré mu umožnili zvyšok života stráviť cestovaním po svete. No v jeho prípade je to absolútne zaslúžené!
Na začiatku knihy som mal najprv pocit, že je to len také huncútstvo: pod maskou ochrancu zvierat navštevovať exotické krajiny, kritizovať ostatných "tupých" turistov (inak Adams vôbec nemá rád ľudí, všimli ste si?) a pritom robiť to isté.
Odbočka: toto je inak choroba dnešného sveta: všetci tí cestovatelia, rybári a "výskumníci" z dokumentárnych TV kanálov sa tvária, ako im ide o záchranu pôvodnej prírody, živočíchov či Pigmejov, ale ich vyhubeniu najviac prispievajú práve svojou návštevou...
No Adams tým zvieratám naozaj pomohol. Po prečítaní knihy viem a zapamätal som si o tých lemuroch a papagájoch viac, ako zo všetkých dokumentov, čo som doteraz videl... A keď si tú knihu prečítame všetci, dostanú ohrozené zvery druhú šancu. Takže za mňa klobúk dolu a ďakujem.

30.05.2019 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

O čosi lepšie ako predchádzajúce dva diely, ale stále nuda. Prvá tretina knihy sa konečne detailnejšie venuje charakteristike postáv a partia "kto je väčší manipulátor" zaujme. Lenže skončí príliš skoro a začína časť knihy podobná prvým dvom dielom. Spústa postáv, často veľmi zbytočných: načo sú tam, keď na ne po pár stranách autor zabudne? Veľkolepé navnadenie na začiatok vojny, no zrazu skok a je po nej, postavy už iba pri cigáre rozoberajú dôsledky. Postavy sú nesympatické, mená sa pletú, vývoj situácie nelogický. Lebo Seldonov plán. Autor sa ani nepokúša vysvetliť, ako by technicky mohli veci v budúcnosti fungovať. Každá kapitola začína akoby od nuly, s novými postavami. V závere sa to zčasti poskladá, ale už je vám to jedno. Navyše, ani v jednej z troch kníh nie je ani štipka humoru, ani náznak citu. Dojem z knihy: bezfarebný umelý chlad. Končím, čítať ďalšie knihy z tejto série je stratou času.

23.05.2019 2 z 5

Losos pochyb Losos pochyb Douglas Adams

Veľmi slabé. Vydanie knihy je prezentované veľmi ušľachtilo: ako zbierka vynikajúcich textov, zozbieraných z Adamsových šuflíkov, mailov a adresárov. V skutočnosti však šlo len o to, priživiť sa na autorovej sláve a zarobiť lóve. Kniha obsahuje všakovaké príhovory, články, úvodníky či predslovy malej umeleckej hodnoty. A tiež fantazírovanie na vedecko-technické témy, pričom nedostatok znalostí autor zakrýva kvázi humorným podaním. Ale výsledok je trápny. A keď Adams počas svojho života nevydal všetko, čo napísal, asi vedel prečo. Mám ho za génia, ktorý by určite nesúhlasil s vydaním tohto paškvilu. Jednoducho povedané: z omrviniek pozametaných okolo stola koláč nevytvoríš.

25.01.2019 odpad!

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

20% z knihy prečítané. No neviem, toto má byť tá kovbojská biblia? Leda jak v tom, ako sú aj tu niektoré pasáže nudné. Dlhé, ničnehovoriace opisy, hlavný hrdina je primitív, zápletky sú trapné a polovica z prvej pätiny je chronologický zoznam pasenia kráv raz hore grúňom, potom dolu grúňom a to dokola niekoľko krát. Autor bol zjavne platený od normostrany. Čítal som už viaceré knihy od JS a všetky boli výborné, toto som si nechával ako dezert, no je to zatiaľ odpad. Múdry človek by prestal čítať, ja z úcty ku členom tejto sekty skúsim pokračovať, ale zdvojnásobím dávku whisky, ktorú pri tom pijem. Stay tuned.
50% prečítaných. Opisy sú kratšie, začala sa objavovať priama reč, a teda aj dej, ale len tak nesmelo. Sem tam aj nejaká tá emócia, ale ako keby sa autor bál, že konkrétnosti zatienia ten zamýšľaný abstraktný dojem, ktorý má vykresliť atmosféru života na ranči a na západe všeobecne. Kniha je písaná divne, ako výstrižky z novín. Raz je rozprávanie v 1. osobe, potom nepriama reč, inakedy sa hlavný hrdina vyparí z deja na dlhšiu dobu, až nadobudnete dojem, že kniha žiadneho hrdinu nemá. Možno je to zámer, ani ho nemá mať, aby ste si ho neobľúbili, lebo dej smeruje do slepej ulice, cítite, že ste na poslednom ostrove romantiky západu. Z jednej strany tento svet nezadržateľne nahlodáva systém, účtovníci a právnici, z druhej komercia. A to nemôže skončiť dobre. Len tomu celému chýba spád, kniha je ako čadičový vodopád. Zvyšujem vklad na 2 hviezdy, je to však stále pod očakávania.
Hotovo. Druhá polovica je za plný počet. Je to síce stále písané ako "Zobrané spisy z Divokého západu", ale už je to konzistentné a čím je Monte starší a múdrejší, tým je aj kniha vyzretejšia, čistejšia. Jedna etapa histórie, vyrozprávaná životným príbehom jedného muža. A je vyrozprávaná dobre a poctivo, o čom svedčí fakt, že sa vám pri čítaní zhnusí všetok pokrok a faloš.
Škoda tej rozvláčnej prvej polovice knihy, ale inak: Jupí!

03.12.2018 3 z 5

Poklad Poklad Lincoln Child

Kniha začala dobre, pútavo, námet sľuboval vydarený dobrodružný príbeh. Žiaľ, nestalo sa. Dej je prvoplánový a ľahká predvídateľnosť každého ďalšieho vývoja uráža čitateľovu inteligenciu. Kniha je vhodná maximálne na skrátenie času v čakárni u zubára či na WC, a tam aj zjavne bola narýchlo písaná. Piroteskné opisy prezrádzajú ambíciu autorov na sfilmovanie, a aj ja si viem predstaviť, že film by bol lepší ako predloha. Ale inak je to plytčina.
1 hviezdička za sympatického hlavného hrdinu.

24.11.2018 1 z 5

Valérie a týden divů Valérie a týden divů Vítězslav Nezval

NEnaZVAL by som to dobrou knihou, skôr dobrou prílohou k anamnéze od psychiatra. Čítať túto knihu je asi takým potešením, ako vŕtať sa v hnisavej rane vidličkou. Autor píše zvrhlo, urážlivo a povýšenecky ku všetkým naokolo, vadí mi najmä ten disrešpekt ku starobe. Niektoré veci mi skrátka ku "krásnej" literatúre nikdy nesadnú. Nezval mal asi hormón, alebo bral silný matroš, keď napísal takýto brak. Ale je to autor zjavne nedotknuteľný, aj komentátori nižšie, ktorí píšu, že sa im kniha až tak nepáčila, alebo jej moc nerozumeli, dávajú často 4 hviezdičky... Smiešne, hodnotenia na tomto portáli nemajú moc výpovednú hodnotu. Takže za mňa ODPAD, navyše vysokooktánový.

03.02.2024 odpad!

Maigret a Dlouhé Bidlo Maigret a Dlouhé Bidlo Georges Simenon

Konečne detektívka s Maigretom, kde nie je iba nonšalantná francúzska atmosféra, ale aj logika. V doterajších knihách prišlo rozuzlenie náhodou, omylom, alebo nevysvetliteľným myšlienkovým pochodom hlavného komisára. Tu všetko na seba nadväzuje a i keď dej ubieha pomaly a vyšetrovanie viazne, netreba vypiť hektolitre alkoholu ako Maigret, aby ste to strávili. Inak v tejto knihe je už z Maigreta riadny notorik, ktorý dopíja aj nedopité pivo po susedných kanceláriách... Trocha zvláštne na hrdinu, ktorého si máte obľúbiť.

29.01.2024 4 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Panoptikum bláznov, všetci po totálnej lobotómii. Nečudoval by som sa, ak by to odrážalo skutočnú náturu latinoameričanov, no ale potom s nimi amen-glória :-) Skôr mi to však príde ako dokonalá paródia, všetci do jedného sa totiž chovajú neskutočne absurdne. Samotná nosná idea knihy a osudovej vraždy zo cti mi príde vedľajšia - oveľa viac ma vtiahol perfektne vymyslený a vykreslený x-rozmerný labyrint vzťahov a pováh značného množstva postáv. Navyše som sa veľakrát zasmial, tak vtipne napísaná kniha sa nevidí často a chápem, že autor bol naozaj géniom a Nobelovu cenu dostal právom.

10.01.2024 5 z 5

Záhrada kostí Záhrada kostí Tess Gerritsen

Je to ponuré, studené, vlhké, plné smradľavého hnisu, vyvrhnutých vnútorností, rozkladajúcich sa mŕtvol, páchnucich bezzubých dychov odporných špinavých sviniarov, hlavné postavy nemajú čo jesť, čo si obliecť ani kam ísť. V knihe nie je ani štipka humoru a pôsobí obzvlášť deprimujúco. Stále tam prší, mrzne alebo je hmla. Ak vás toto láka, čítajte. Ale ak nechcete byť sklamaní, nečítajte až do konca. Autorkina práca na tejto knihe sa podobá maliarovi, ktorý mesiace trpezlivo vykresľuje najjemnejšie detaily a odtiene na svojom diele, no pred záverom na plátno vychrstne kýbel sračiek. Tak ako je úvod knihy presvedčivý, tak je záver tupý a neuveriteľný; autorka tú zbierku hlúpostí, náhod a nepravdepodobností namixovala tak zle, že musí znechutiť každého s IQ nad 25. Nevadí mi červená knižnica ani zbytočná súčasná dejová linka, obe som preskakoval. Vadí mi ale, a to zásadne, autorkin skrat v hlave, ktorý ju presvedčil o tom, že nitiek v knihe musí byť milión a všetky sa v závere musia za každú cenu rozpliesť, nech už je to urobené akýmkoľvek primitívnym spôsobom. A že jej to čitatelia zožerú aj s navijakom...
Teta by nemala písať detektívky, nech sa radšej venuje dejinám lekárstva alebo historickému románu. Za mňa je to odpad, dokonca ešte horší ako detektívky Michaely Klevisovej. Bohužiaľ, začínam sa priklánať k zovšeobecneniu niekoho z diskusie nižšie, že ženy nevedia napísať kvalitnú detektívku.

18.12.2023 odpad!

Maigret má strach / Maigretova dýmka Maigret má strach / Maigretova dýmka Georges Simenon

M. má strach: Napísané je to bravúrne, zaujímavo; rozhovory sú skôr v náznakoch, nedokončené, väčšina postáv tápe a je si toho vedomá. Maigret je mizantrop, ktorý to nikomu neuľahčuje, nechá ich topiť sa v kakaniciach. Ale pointa moc uveriteľná nie je a na môj vkus je to príliš socialistické.

No a Maigretova dýmka je úplný blábol, odpad, vycucané z prsta, nedáva žiadny zmysel, ako sa pán detektív dopracoval k rozuzleniu.

22.11.2023 2 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Veľa zaujímavých postrehov a zamyslení na témy, ktoré sa dotýkaju každého, alebo by sa mali: láska, život, smrť. Nie je to nič objavné, autor skôr pomáha spomaliť a všímať si veci v sebe a okolo nás. Žiaľ, v knihe je aj zopár vyslovene nudných či trápnych pasáží (rozjímať o blahodárnych účinkoch pitia šťanky je pod úroveň autora aj čitateľa). No a výpočet kapitol uzatvárajú pasáže, kde sa prejavila autorova sebestrednosť (pýcha je mocná čarodejka); Fulghum je presvedčený o svojej genialite a niekedy to zle maskuje. Hyperaktivita a rozdávanie múdier na každom kroku (dirgovanie orchestra, naivné hry na úvod každého jeho seminára, a pod.) spolu s americkým zlozvykom "s každým sa dať do reči a obohatiť ho svojimi univerzálnymi zisteniami" - na to som už alergický. Ceklovo teda iba priemer.

17.10.2023 3 z 5

Případ vyděšené písařky Případ vyděšené písařky Erle Stanley Gardner

Dobré čítanie, ale tradične hlúpy a skratkovitý záver celú knihu pokazí. V čase písania asi nebolo potrebné, aby detektívka mala hlavu a pätu.

27.03.2023 3 z 5

Sny o kopci Bunker Hill Sny o kopci Bunker Hill John Fante

Nie je to ani pútavé, ani vtipné. Nímandov, ktorí trpia komplexom viaccenosti a pritom nikdy nič nielenže nedokázali, ale ani neurobili, je všade plno. Čo ma teší, je zistenie, že to nie je výsada iba dnešnej doby. Za to dávam hviezdičku, inak zbytočná kniha.

13.02.2023 1 z 5

Nebezpečný plán Nebezpečný plán Vince Flynn

(SPOILER) Flynn bol majster thrilleru, ale tentokrát je to krok vedľa a skôr červená knižnica. Ani hladké splnenie misie v Iraku nepôsobí hodnoverne: jeden strýco, čo obsluhuje výťah, vydá pri namierenej pištoli 3 atómové bomby... Prestrelenie stehna šéfovi Mossadu nejakým americkým hrdlorezom za blahosklonného schválenia prezidentom USA je už len trápnym výsmechom logike.

06.02.2023 3 z 5

Třetí volba Třetí volba Vince Flynn

Flynn bol majster (verili by ste, že trpel dislexiou?) a ak by som vedel písať, chcel by som to robiť takým štýlom, ako on. Dej je plynulý, pútavý a celkove dobre stráviteľný, a ak sa autor aj odchýli od hlavnej línie, nie je to na dlho, takže to nenudí. Dielo však stráca na kvalite naivitou pri opisoch "všemohúceho" IT-čkára, ktorý behom minúty hackne siete tajných agentúr, operátorov a zahraničných bánk a o ďalších pár sekúnd už sa mu na displeji zobrazujú fotky možných páchateľov, mapy pokrytia GSM signálom spolu s približnou polohou hľadanej osoby. Také pripečeno-americké. Chápem, že vypustením týchto skratiek by sa plynulosť thrillera spomalila, no úplne hovädziny sa nedajú akceptovať a za toto by som hodnotenie knihy určite znížil. Naopak, nehappyendový záver oceňujem, takže po miernej oscilácii: 3,5*

17.01.2023 4 z 5

Převzetí moci Převzetí moci Vince Flynn

Tejto knihe ťažko niečo vytknúť. Začiatok síce vyzerá, že sa bude jednať o glorifikovaný pohľad na amerických superhrdinov, dej sa však rýchlo prenesie do USA a stane sa oveľa uveriteľnejším a prirodzene stráviteľným. Nie je tu žiadne čierno-biele podanie sveta; motívy teroristov chápeme a aj schvaľujeme (nie však ich metódy); hlavný hrdina je napriek svojim bojovým schopnostiam normálny a nedokonalý; na americkej strane sa pohybujú aj postavy so slizkými pohnútkami, a pod. Vďaka štýlu, akým je príbeh podaný, si amíci udržia sympatie čitaleľa, zvlášť u mňa je to pomerne výnimočné, väčšinou držím palce slabšej protistrane. Oceňujem tiež veľa technických zaujímavostí a presnú špecifikáciu použitej výzbroje. Autor bol zjavne dobre zorientovaný. Zopár technických výhrad by sa možno našlo (napr. vetrací či finančný tunel), ale bez nich by nebolo možné knihu napísať - udalosti by sa bez nich nemohli stať. Tie naopak vyváži niekoľko pomerne "politicky a spoločensky nekorektných" hlášok - vďaka za ne, dnes už by nikto takú knihu nevydal. Za mňa teda 5*.

21.10.2022 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Príbehy z Údolia dutých hláv. Nebavilo ma to.

06.05.2022 odpad!

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Prvá polovica knihy ma bavila, počínajúc Londýnom to už je až do konca slabšie. Oceňujem autorov prehľad v kvantovej fyzike.

05.05.2022 4 z 5

Ptáci, zvířata a moji příbuzní Ptáci, zvířata a moji příbuzní Gerald Durrell

Pasáže, opisujúce rodinný život, ma dosť iritovali. Na druhej strane sa text o zvieratách čítal dobre. Oddychovka pre mládež.

21.03.2022 2 z 5