Dzis.Vagriski Dzis.Vagriski komentáře u knih

Přírodě na stopě Přírodě na stopě Peter Wohlleben

Kniha staršího data, vydána původě roku 2013. Podle obsahu se domnívám, že cílovým čtenářem je spíše člověk městského typu, který má o přírodě jen mlhavou představu. Kniha je psána poněkud jednoduchým jazykem, nejde v tématech do hloubky, spíše jen zavadí o pojmy. Proč ne. Přestože si tvorby autora vážím, tuto knihu bych nedoporučil ke koupi. A pokud ano, tak pak spíše mladším čtenářům, tj. větším dětem; pro dospělé už je to takové písání vo ničom.

06.04.2023 2 z 5

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

Nedivím se, že zde má kniha velmi dobrá i odsuzující hodnocení. Je třeba se na věc dívat z pohledu doby, kdy byla knížka poprvé vydána. V té době byla situace v lesnictví odlišná od dnešní. Problémy, které nastaly v lesnictví v souvislosti se změnou klimatu, postupně vedou ke změně přístupu k lesnímu hospodářství. Pomalu, ale přeci. Kniha je varováním před postupy, které byly všeobecně přijímané kolem roku 2010. Změna klimatu nemůže za zhoršený stav našich lesů, ta pouze odhalila, že naše lesy (v souhrnu) nemají již žádnou rezervu na to, aby jí odolaly. Z pasečného přístupu hospodaření s převahou monokultur je nutné, ať chceme, nebo ne, přejít na jiné, přírodě bližší způsoby hospodaření.

Vydavatelství Kazda v podstatě udělalo podvod na čtenáře, který spočívá v tom, že knihu vydalo pod úplně jiným názvem. Původní "Der Wald, ein Nachruf" znamená dosva "Les, poslední vzpomínka" (nebo neklorolog, jak chcete) vystihuje právě to, o čem celá kniha je. Volně přeloženo bych to spíš uvedl jako "Les, poslední varování". Tedy o úplně něčem jiném, než naznačuje český název.

Dále kniha předcházela vydání knihy Tajný život stromů, takže se opradu nemůže autor opakovat, jak někteří čtenáři uvádí. V prvně zmiňované naopak rozvedl to, co zde jen místy "nakousl".

K samotné knize. Pokud bych ji měl hodnotit podle obsahu, musím se na ní dívat z pohledu roku 2013. V tom smyslu ji považuji za velmi dobrou, uvádí čtenáře do problematiky lesního hospodaření a ukazuje nešvary, které v sobě nese. Je psána pro širokou veřejnost, ale najde si v ní poučení i lesník. Z pohledu dnešní doby je to však kniha, která by podle mne neměla být znovu vydána. Autor se problematice věnoval v pozdějších knihách, lepších a některé pohledy na věc už jsou také přehodnoceny. Drzost některých nakladatelů, kteří jen kvůli zisku podstrčí čtejáři takové dílko pod jiným názvem, u nás nezná mezí. Už z toho důvodu a dále výše uvedenému doporučuji nekupovat.

06.04.2023 3 z 5