draka draka komentáře u knih

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Měl jsem původně vydání z roku 1961, ale kniha padla na úbytě. Byla natolik opotřebována neustálým čtením a prohlížením obrázků, že se načisto rozpadla. Děti si z ní nakonec vytahovaly listy a vybarvovaly obrázky pastelkami, neměli jsme sílu jim v tom bránit. Pořídili jsme si novou, stejně krásnou.

29.08.2020 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Knihu mám od rodičů. Mockrát jsem ji držel v ruce, a vždy ji odložil. Její čas nastal v roce 1975, v době těžké normalizace. Přečetl jsem ji jedním dechem. Osm kapitol a každá zachycuje jeden den svěžího vyprávění, dvacetiletého Dannyho, v posledních dnech 2.světové války. Kniha byla vydána až po deseti letech od napsání, a autor i lidé odpovědní za vydání, byli postihováni. Tak moc je dráždil Dannyho popis hrdinského chování „hurávlastenců“ při květnovém povstání a jejich vzájemná potyčka. Dalšího zločinu se pak Danny dopustí tím, když po příchodu sovětských vojáků, jim v duchu říká,“ Mongolci“. S knihou komunistický režim učinil krátký proces. Byla vydána až v roce 1964 a označena za významné české dílo poválečné republiky. Za Husáka měla také utrum. Krásně se čte, je skvělá. Ve výše uvedené souvislosti, se při slově „Mongolci“, nikdy neubráním úsměvu. Vřele doporučuji. Je prostě skvostně napsaná.
V knize z roku 1966 oceňuji i skvělou předmluvu od autora.

22.07.2020 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Od roku vydání mám knihu doma. Mnohokrát jsem se do ní snažil začíst. Marně. Vždy jsem ji vrátil zpět. Až loni před vánočními svátky jsem si konečně řekl, že si ji dočtu. Za každou cenu. Musím se jí omluvit. Velice mě zaujala a pobavila i když jsem při čtení někdy opravdu rostl. Pravděpodobně jsem si našel ke čtení ten pravý čas. Klidně se mohlo stát, že jste se s takovým geniálním Ignaciusem i jemu podobnými již setkali nebo se máte ještě na co těšit.

15.07.2020 5 z 5

Početnice pro první ročník Početnice pro první ročník Gustav Kníže

Dnes jsem Početnici i se Slabikářem ukázal vnoučatům. Nebylo to poprvé, ale i tak jsem sledoval, jak si učebnice z mé školní docházky, se zájmem prohlížejí. Měl jsem radost. Tiše jsem poslouchal jejich komentáře k obrázkům a pak odpovídal na všetečné otázky. Jsou to krásné učebnice, prostě nádhera. Mám dvě, vydání z roku 1960 a 1963. Počty jsem měr rád a z matematiky jsem i maturoval.

14.07.2020 5 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Pohádková knížka z padesátých let byla námi dětmi tak čtená, že se rozpadla a poztrácely se listy. Už jako dospělý jsem si pořídil novou pro své vlastní děti, až budu někdy nějaké mít. Nádherné pohádky, a tyto mezi ně patří, velmi rád čtu vnoučatům. Poslouchají ani nedutají.

15.09.2020 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Knihu jsem si objednal jako tehdejší člen Klubu čtenářů Odeon. Přečetl jsem ji jedním dechem a pak ještě jednou. Pochlubil jsem se s ní svému spolupracovníku. Ten si ji chtěl půjčit, a žebral a přemlouval a prosil tak dlouho, až jsem já hlupák, svolil. Psal se rok 1974. Vrátila se mně v roce 1978 po mnoha intervencích. Mezi tím kolovala mezi známými mého tehdejšího spolupracovníka z ruky do ruky tak, že ani on už nevěděl, kde jí je konec. Vrátila se, bez obalu a ve stavu, který odpovídal tomu, že byla opravdu čtená. Mám ji dodnes.

10.04.2020 5 z 5

Náš dědek Josef Náš dědek Josef Jaroslav Matějka

Vyprávění humorných epizod ze života svérázného dědečka, dědka Josefa, prostřednictvím vnuka, který je zná z vyprávění a sám s ním některé prožil. Je to odpočinkové čtení, které mě mnohokrát rozesmálo, čtení o životě a duši venkovských lidí z kraje, kde se víno pěstovalo a také s láskou pilo. Knížka se čte parádně a byla i skvěle zfilmována.

01.04.2022 5 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Robert Merle je skvělý vypravěč a při čtení knihy v době vydání mi to připadalo jako sci-fi. Když to čtu dnes, tak se mi zdá, že v dnešní době je v USA možná i tahle budoucnost a západní evropské státy je budou rychle následovat. Dnešní svět mi připadá naruby. A není to nakonec i naplnění snů některých … .

25.05.2021 5 z 5

Městečko na dlani Městečko na dlani Jan Drda

Už jen popis vzniku a založení městečka „Rukapáně“ ukazuje, jaký skvělý vypravěč Jan Drda byl a jak je čeština krásná. A v tomto duchu poutavě pokračuje nadále a vypráví o životě a osudech obyvatel městečka. Četl jsem ji už několikrát a vždy se k ní budu rád vracet.

19.05.2021 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Skvěle popsaný životní úsek mladého dospívajícího člověka, syrová výpověď zážitků několika dnů. Jsem rád, že mám tuto knihu a mohu do ní čas od času nahlédnout. Každý si v ní může najít kousek sám sebe.

24.01.2021

Ferda cvičí mraveniště Ferda cvičí mraveniště Ondřej Sekora

Vedle Spejbla, Hurvínka, Rumcajze, Krtka a dalších, patří Ferda s Pytlíkem k nejvýznamnějším českým postavám, dětským hrdinům. Když jsem s dětmi přišel k velkému mraveništi, vždy se zastavily a hledaly tam „Ferďáska“, jak mu říkaly. Děti jsem naučil strčit do mraveniště stéblo trávy, po chvíli vytáhnout, otřepat mravence a stéblo s mravenčí kyselinou olíznout. Krásně se u toho šklebily a žena mě hubovala. Ferdu jsme neuviděli, asi odpočíval nebo byl na výpravě, třeba budeme mít štěstí někdy příště.

16.09.2020 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Na jednoduchém příběhu nás v napětí udržuje přesvědčivě vedené vyšetřování. Výborná a čtivá detektivka, po které budete autorovy knihy nadále vyhledávat a nebudete z nich zklamáni.

11.09.2020 5 z 5

Slabikář Slabikář Jiří Žáček

Slabikář mé dcery, nechala mně ho na památku, ale já ji ho tu schovávám. Někdy, když přijde, vytáhne ho z knihovny a ukazuje svým dětem. Já vytáhnu zase svůj Slabikář z roku 1962, a pak je prohlížíme s vnoučaty dohromady a říkáme, že máme nejhezčí Slabikáře na celičkém světě.

14.09.2020 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Narukuji na vojnu, je mi 18-20 let, mám za sebou přísahu a nemám z civilu žádný problém se zákonem a v rodině nikoho v zahraničí. Jsem přiměřeně zdravý a přidělili mě k Pohraniční stráži kamsi na západní nebo jižní hranici. Dostanu samopal s ostrými náboji a jdu strážit s jasnými příkazy a rozkazy. Zahlédnu narušitele, zavolám: „ Stůj !“ Pak: „Stůj nebo střelím !“ Potom vystřelím varovný výstřel do vzduchu a když nezastaví, střílím nad hlavu a pak s cílem trefit, ale pokud možno zadržet živého. Nechci se nechat postřelit ani zastřelit. Může mi jít o život. Pak je mi jedno, jestli to je voják, běloch, černoch, žid, cikán, muslim, věřící či nevěřící. Jsem voják ! Je na tom něco k nepochopení? Nezastávám se minulého režimu, v roce 1976 jsem omítl jít k volbám. Pamětníci ví, jak na to dokázal režim reagovat. Mám v knihovně dost publikací žalujících minulý režim, poválečná a padesátá léta, únorový puč, kolektivizaci, postihování a likvidaci církve a kněží, spisovatelů, učitelů, jejich utrpení ve vězení a uranových dolech, mohl bych pokračovat. Nejsem žádný hrdina ani soudce. Vojáci na hranicích byli „jen vojáci“.
Román Král Šumavy zachycuje věrně život vojáků na hranicích a je velmi dobře napsaný, proto je oblíbený a úspěšný. Filmové zpracování patří k našim nejlépe hodnoceným filmům.
Pozn: V ZVS jsem sice sloužil na západní hranici, ale jako mechanik v technických opravnách

21.08.2020

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Jsou věci, činy, jednání, které nemohu pochopit a neumím se s nimi jednoduše vyrovnat, je to násilí na ženách a dětech. Nedívám se na ně ve filmech, odvracím oči, nečtu je, vynechávám řádky. A v této knize je jich tak moc…děs a hrůza. Klaním se před statečností a odvahou Stanislawy i všech dalších, nejmenovaných.

07.09.2021 5 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Po dlouhé době jsem si přečetl tuto napínavou a čtivou knihu, které ani čas neubral na zajímavosti daného tématu.

25.05.2021 5 z 5

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

S Limonádovým Joe jsem se poprvé setkal jako s filmovým hrdinou v kině. Doslova přeplněný, narvaný a vydýchaný sál. Diváci měli přidané židle v uličkách a mnoho z nás kluků, včetně mě, stáli opření o zeď. Byl jsem zklamaný, těšil jsem se na klasickou kovbojku, a zatím: „Koňská opera“. Na film jsem brzy zapomněl. Později jsem si to sám pro sebe odůvodnil, neboť v té době jsem chodil do 4.třídy. Cestu k němu jsem našel až o několik let později. Viděl jsem ho již pak mnohokrát a myslím, že ještě rád uvidím. Knihu, s překvapivým konec hrdiny, tak rozdílný oproti filmu, jsem četl také několikrát. Některé pasáže a průpovídky, jsou nezapomenutelné.

28.07.2020 5 z 5

Volání divočiny (7 povídek) Volání divočiny (7 povídek) Jack London

Nádherný dobrodružný příběh o lidech, psech a přírodě vůbec. Ani ostatní povídky nenechávají nikoho na pochybách, že je napsal někdo, kdo znal a prožil kus života v tomto prostředí. I po letech si povídky přečtu se zaujetím, jsou mně hodně blízké.

26.07.2020 5 z 5

Krev mé krve Krev mé krve Helen Grace Carlisle

Knížku jsem vytáhl z třetí řady. Poměrně tenká, říkám si, to za večer zmáknu. Věru, zle jsem se přepočítal. Kniha mě tak nadzvedávala ze židle, že když byl Danny na střední, chtěl jsem s ní praštit a pak vyhodit oknem. Strašně mě vadilo, jak se syn chová k matce a ona neustále splňuje jeho stupňující se požadavky.
Kniha je velmi silnou výpovědí ženy milující a milované manželky a matky.
Zastávám názor, že dítě musí vědět, že může přijít domů. Ať provede cokoliv, může i zabít, ale musí vědět, že se skloněnou hlavou může přijít. Sice nebude nejvřeleji vítáno, ale bude doma. Tady je někdo, kdo ho má ještě rád a pomůže mu.
Jsem otec, dokážu pochopit matku, která bude chránit své dítě za každých okolností, proti otci, proti všem, až za hrob.
Můžeme svým dětem obětovat všechno, ale nikdy nevíme, co se může zvrtnout a potom je důležité, aby měly kam jít a kde mohou začít lépe … .

25.07.2020 5 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Nádherná knížka, skvělé čtení vracející vzpomínky do dětských let. Na prázdniny prožité na malé vesnici, když jsme se navečer scházeli u prodejny „Jednoty“, posedali na schody, na konve od mléka, na různé bedničky a povídali si, střádali plány a rozcházeli se až za tmy. Kdysi jsem viděl černobílý film, nikdy jsem na něj nezapomněl, když jsem měl možnost koupit knihu, neváhal jsem ani okamžik. Užil jsem si ji, četla se krásně

29.05.2022 5 z 5