draka draka komentáře u knih

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Po letech jsem vzal do rukou tuto tenkou knížku a neodolal znovu si přečíst příběh o lásce mezi dvěma souznějícími mladými lidmi, který v době válečné vřavy dojme svým tragickým koncem. Silné emocionální protiválečné dílo, odehrávající se v Paříži v průběhu I. světové války.

04.12.2020 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Pardye kopyto, pokrýlepána, to jsou ale krásné příběhy kmotry lišky od pana Lady a ještě k tomu ty obrázky, nádhera. Moc krásná a oblíbená kniha.

13.09.2020 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Moje první setkání s Aloisem Jiráskem zprostředkovala tato kniha. Bylo to na základní škole a setkání díky úpravě pro dětské čtenáře bylo velmi úspěšné. Mám rád Jiráskův styl psaní, ukazuje nám, jak krásný jazyk máme.

01.09.2020

Brouk Pytlík Brouk Pytlík Ondřej Sekora

Díky panu Sekorovi, že nám ukázal, jak máme pojmenovat všechny ty všeználky a chytrolíny kolem nás. Pytlík s Ferdou jsou naší dětští národní hrdinové a číst si jejich veselé příběhy společně s dětmi, nám všem určitě prodlouží život.

13.09.2020 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Příběh o paní Curievové jsem přečetl z vypůjčené knihy. Tak mě nadchla, že jsem si ji chtěl ponechat, nevrátit ji, ale paní Curievová by se na mě jistě zlobila. Vrátil jsem ji a pátral, kde bych k ní přišel nebo zakoupil. Podařilo se mi to za pár měsíců a hned jsem ji četl znovu. To bylo naprosto neuvěřitelné čtení, ta mimořádná žena mě doslova fascinovala svou vůlí, pílí, touze po vzdělání, vytrvalostí, odvahou, pracovitostí, starostlivostí, skromností, nezdolností, láskou k rodině, láskou k vlasti. Paní Marie, vím, že výčet není úplný. Obětovala se i s manželem vědě a pro nás pro všechny. Nemohl jsem si ten silný příběh nechat jen pro sebe, knížku jsem půjčoval. Musím říct, že mně doposud každý poděkoval za to, že jsem ho přesvědčil knihu si přečíst.

22.08.2020 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Výborná a skvěle napsaná kniha, kterou jsem se zaujetím přečetl znovu i po mnoha letech. Je to nelichotivě vystavené zrcadlo lidské společnosti, které vede k možnému a postupnému zániku života nejen na “staré pozemské“, ale i nově osidlované planetě.

29.07.2021 5 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Slabikář, červený obal s hrajícími si dětmi, malou čtenářkou a pionýr s jiskřičkou zasazují lípu. Krásná učebnice, překrásně ilustrovaná. Za domácí úkol jsme dostávali ve Slabikáři číst a rodiče museli tužkou napsat kolikrát jsme článek přečetli. Já tam měl vždy nejméně 25x. Uměl jsem je nazpaměť.
Na prstech bych spočítal, kolikrát jsem byl vyvolaný na čtení.
Od malička, do 15 let, jsem vyrůstal u babičky na vesnici, s o rok starší sestřenicí, jako bratr se sestrou. Byli jsme neustále spolu. Když začala chodit do první třídy, vyprovázel jsem ji do školy a chodil naproti. Učila se, psala úkoly a já vše opakoval po ní. Než jsem šel do 1. třídy, jsem uměl počítat, číst a psát jako moje sestřenice.
Naše rodina se o prázdninách přestěhovala do města a já tam nastoupil do školy. To, že jsem uměl číst a psát, přinášelo problémy. Ale nejenom mně. Vůbec jsem nedával pozor, byl duchem nepřítomný, rušil jsem, hlasitě napovídal a proto často stával nebo klečel v koutě, nebo skončil za dveřmi. Nejraději jsem měl tělocvik. Dnes bych měl asistentku, psycholožku a co já vím koho ještě. Poznámky v deníčku, pozvánky rodičů do školy. Rodiče si se mnou v první třídě užili. Museli však do školy chodit a tam poslouchat stále stejné výtky a vyhrožování, že mě někam pošlou. Tehdy měla škola velkou moc nad dětmi i rodiči. Nejhezčí den byla pro mě sobota. V poledne končilo vyučování a máma čekala před školou, vzala ode mě školní kabelu, dovedla k autobusu a já jel na víkend k babičce a dědovi za sestřenicí. Vracel jsem se v neděli večer nebo v pondělí ráno přímo do školy. Měli jsem krásné dětství.

14.07.2020 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Vzpomínky Violy Stern jen potvrzují, že hrůzy prožité v nacistických lágrech nesmí být zapomenuty.
Velmi na mě zapůsobilo i vyprávění o životě v prvorepublikovém Lučeci a následné anexi Maďarskem.

07.09.2021 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Na verneovky nedám dopustit. Provázejí mě prakticky celým životem. Vždy mě fascinovaly jeho romány, četl jsem a prožíval s jeho hrdiny dobrodružství a napětí, které bylo vždy umocněno krásnými ilustracemi.

12.09.2020 5 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Kdysi nepovinnou četbu jsem si opět po mnoha letech přečetl. Má málo stránek, tudíž četba netrvá dlouho. Příběh chlapců, jenž pomáhali válkou postiženým rodinám je docela zajímavý. Rozhodně nepovažuji knihu za nečtitelnou a za propagandu bolševizmu. Našel jsem v ní jiné hodnoty.

27.08.2020 4 z 5

Devatero pohádek a ještě jedna jako přívažek Devatero pohádek a ještě jedna jako přívažek Karel Čapek

Vždy jsem se těšil až budu moci Čapkovy pohádky číst svým dětem. Teď je čtu vnoučatům a oni i já jsme nadšení. Jsou jedním slovem - překrásné

19.08.2020

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Krásná kniha. Mistrně charakterizované postavy příběhu, plná citu, odvahy a sebeobětování.
Vtažen do děje jsem ji přečetl jedním dechem.

28.07.2020 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Velmi pěkně, s velkým respektem a citem v srdci jsou napsané vzpomínky osvětimského vězně, který měl možnost zachytit fotoaparátem tváře několika tisíců vězněných v továrně na smrt, kde probíhal každodenní boj o přežití a zachování vlastní důstojnosti.

20.11.2021 5 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Krásný román, od kterého jsem se nemohl odtrhnout. Poprvé jsem knížku četl, když mně ji půjčil kamarád ještě na základce. Pak se mi podařilo koupit toto krásné vydaní s původními ilustracemi. Je to nádherný příběh, který bude vždy přitahovat čtenáře bez rozdílu věku.

24.09.2020 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Když narukujete na vojnu do přijímače v Plzni na Borech a proděláváte základní výcvik tankového nabíječe, zažijete tvrdou mazáckou školu, vojenské opravárenské dílny na OT a tanky, vyvedení a společná cvičení, tak vás nikdo neodradí od přečtení této knihy, protože k tomu máte vztah a můžete pochopit souvislosti. Humor a na druhé straně velmi smutná kniha o pokřivené době, kterou jsem v této podobě naštěstí nezažil.

20.09.2020 5 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Velmi povedená kniha, která díky svým obrázkům zaujala moje školou povinné dětičky více, než učebnice dějepisu.

15.09.2020 5 z 5

Pohádky (27 pohádek) Pohádky (27 pohádek) Hans Christian Andersen

Nejsou to zrovna pohádky, které bych četl malým dětem. Cestu k nim si musí najít sami a může se stát, že některé ji nenajdou vůbec, ani v dospělosti. Mně se ale líbí i přes svoje pro nás někdy nepohádkové konce.

01.09.2020 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Knížečku mám již hodně dlouho. Když jsem ji četl v hluboké normalizační době, skoro bych se bál mluvit o čem a kom je. Zdálo se mně, že takových lidí znám ve svém okolí několik. Soudruhů, které nechala tehdy strana „vyrůst“ a oni se rudou knížkou oháněli. Bohužel, poplatné v každé době.

24.08.2020 5 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Strhující děj knihy, kterou jsem četl v době vydání a silně mě zasáhla. A nyní ji začínám číst znovu. Jedná se o těžké, tragické a kruté období dějin jednoho národa, které má i v současné době smutné pokračování, jak můžeme sledovat v mediích a denním tisku. Smutné, ale krásné a dojemné čtení.

30.09.2020 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Kniha, u které jsem se opravdu bavil a smál. Krásně humorné vyprávění a vtipně popsané postavy, jejich přednosti a neřesti. Otevřu lahev vína, naleju sklenku, pohodlně se usadím a čtu. Zdáli slyším zvonit zvony, zpívat kosy.

27.09.2020 5 z 5