Domi.reads Domi.reads komentáře u knih

Na úteku Na úteku Michala Ries

Do tejto knihy som šla tak povediac úplne na slepo. Nevedela som čo ma čaká a anotácia naznačovala, že sa púšťam do niečoho, čo sa mi v knihách tak trochu prieči (milostné trojuholníky), avšak zvedavosť vyhrala a dnes píšem túto recenziu s mimoriadnym nadšením a potrebou vykričať celému svetu, že toto dielo naozaj stojí za to.

Nečakajte však len romanticko-zamilovaný príbeh o idylickej láske, ktorá vidí tento svet cez ružové okuliare. Nečakajte hrdinku, ktorá je dokonalá a nerobí žiadne chyby. Naopak. Miška svojimi slovami a príbehom zatína do živého a ukazuje nám realitu na ktorú sa mnohí z nás pozerajú cez prsty. Svojím štýlom písania si vás okamžite získa a vy sa prichytíte pri tom, že hlcete stranu za stranou, súcitíte s postavami a rozmýšľate, ako by ste sa zachovali na ich mieste. Myslím, že práve to sa autorka snažila dosiahnuť, ukázať nám, že v niektorých prípadoch nemáme na výber a láska býva tak krutá, že nám vyberá tých najnevhodnejších adeptov do ktorých sa zamilujeme. A presne toto je aj osudovým údelom hlavnej hrdinky Júlie, ktorá si toho preskákala naozaj dosť a keď už sa jej život ako-tak uberá tým správnym smerom, do jej života vstupuje spolu s novou kamarátkou Betkou, aj jej snúbenec Adam – záhadný motorkár. Vzájomnú príťažlivosť medzi Júliou a Adamom cítite už od prvého riadku, avšak ako môžete fandiť niečomu, čo je tak nesprávne a neľudské? Ďakujem autorke, že sa nebála rozoberať takúto tému, nebála sa predostrieť niečo, čo sa denno-denne odohráva a donútila čitateľa pýtať sa – ako by som sa v Júliinej situácií zachovala ja? Ako by som dokázala odolať? Ako by som premohla tu neskutočnú túžbu ? – a verte či nie, Júlia ju dlho prekonáva, dlho bojuje sama so sebou, robí chyby, má výčitky svedomia a snaží sa nezblázniť, nestratiť kamarátku, ale zároveň sa tomu čo cíti nedokáže ubrániť. Celé to bolo neuveriteľne reálne, podané bez pozlátky a bez prikrášľovania.

Okrem lásky však Júlia hľadá aj samú seba a svoje staré ja, ktoré sa vytratilo po smrti jej otca. A táto kľukatá cesta trvá dlho, ale keď sa Júlia dostane pred cieľ, cítite rovnakú radosť ako ona. Na úteku – aj názov diela vám po prečítaní začne dávať väčší význam.

Autorke rovnako kvitujem veľmi zaujímavé prostredie motorkárov s ktorým sa popasovala fakt bravúrne a ukázala nám ako to na Slovensku máme, takže som sa aj veľa priučila. Mohla by som tu písať večnosť a som si istá, že mi po zverejnení napadne XY ďalších vecí, čo by som mohla dodať, ale myslím, že túto knihu by mal každý ochutnať sám, dať jej šancu a pozerať sa na veci s nadhľadom. Ja som si užívala humorné situácie, zaujímavé postavy, to, že Júlia a Betka boli diametrálne odlišné a predsa kamarátky. Užívala som si aj prostredie motorkárskeho klubu, postavu Júliinej starkej, zaujímavo poddaný pohľad hlavného hrdinu (písaný v tretej osobe) a nakoniec aj zaťatého Adama alias Vlka, ktorý hovoril a robil tak málo, ale zakaždým ma dostal na kolená. Fakt si toto dielo prečítajte, nebudete ľutovať. A po takom konci (aj keď je brutálne reálny a v mnohých osudoch aj pravdivý), mi len ostáva dúfať, že autorka si pre nás chystá pokračovanie. Ja rozhodne siahnem aj po jej ďalších knihách!

16.11.2020 5 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Pokiaľ sa chystáte čítať túto knihu a očakávate v nej čo i len štipku romantiky, zrejme ostanete sklamaní. To čo sa totižto píše v anotácií nie sú len prázdne slová, ktoré majú niekoho zastrašiť. Dej rozprávaný z pohľadu dvoch ústredných postáv sa odohráva na miestach, ktoré nie sú pre každého a zároveň interpretuje situácie, ktoré existujú aj keď si mnohokrát myslíme úplný opak. Všetko to začne spisovateľskou súťažou, kde hlavná hrdinka Cassie spoznáva svojho sprievodcu zákutiami písania, Harryho. Toto ich stretnutie nie je idylické, rovnako ako ich vzájomná spolupráca. Ibaže nič nie je také ako sa na prvý pohľad zdá a Harryho dvojitý život je pre Cassienu spisovateľskú cestu dokonalou inšpiráciou.

Príbehu nechýba dynamické tempo, ktoré vás so sebou strhne; zaujímavé vedľajšie postavy a dejová linka, ktorá nikoho neunudí. Oceňujem, ako táto kniha pekne odbočuje od typického klišé, kde drsný chlap zvedie naivnú ženu, a úplne zmení charakter, keď sa do nej postupne zamiluje. Cassie nebola žiadne neviniatko a nepotrebovala, aby sa k nej správali ako v rukavičkách; naopak, cieľavedome si išla za svojim a ustála aj tie najzložitejšie skúšky. A Harry alias Habibi si udržal svoju tvár až do úplného konca. Celý dej je zaujímavo posplietaný dramatickosťou, drsným prostredím, neočakávanou zápletkou, ale nevyhnete sa ani smiechu, alebo scénam pri ktorých budete zadržiavať dych. Rovnako sa môžete tešiť na niekoľko chvályhodne napísaných sexuálnych scénok.

Aby som však bola úprimná, zo začiatku som mala veľký problém sa začítať, keďže niektoré dialógy, ktoré ma mali rozosmiať sa mi zdali až príliš strojené, ale postupne som sa do toho celkom vžila. Detto, Harryho pohľad, kde mu v istých pasážach utiekla autentickosť (stále mi nejde do hlavy prečo v literatúre chlapi svoje pohlavné ústrojenstvo pomenúvajú prívlastkom „malý“). Avšak to sú iba moje osobné preferencie, ktoré tomuto dielu v žiadnom prípade neuberajú na hodnote.

V konečnom dôsledku bola táto kniha pre mňa príjemným prekvapením. Čítala sa sama a kebyže nemám povinnosti, zdolala by som ju v priebehu niekoľkých hodín. Aj keď sa v žiadnom prípade nedá pokladať za čisto romantickú, určite osloví každého čitateľa. Na to, že kniha nie je určená pre mladších čitateľov nejdem ani upozornovať. Určite sa pripravte na veľkú dávku vulgarizmov a miesta, ktoré častokrát balansujú na hrane zákona. Ozbrojte sa trpezlivosťou a na chvíľu zabudnite na všetko, čo sa javí ako morálne správne.

Týmto chcem poďakovať vydavateľstvu a autorke za poskytnutie knihy na recenziu. Rozhodne sa zaradím do nekonečného radu čitateľov čakajúcich na pokračovanie.

Hodnotím 4,5/5

28.11.2020 4 z 5

Budeš iba moja Budeš iba moja Martina Kováčiková

Martina Kováčiková je ďalším novým prírastkom na slovenskej spisovateľskej scéne, a vo svojej krátkej novele Budeš iba moja, nám približuje osud mladučkej Natálie, ktorá na prvý pohľad žije závideniahodný život so skvelou prácou, luxusným bytom a snúbencom, ktorý sa o ňu príkladne stará a splní jej všetko, čo jej vidí na očiach.

Alebo je to inak?

Je ťažké napísať recenziu, aby som neprezradila dôležité časti diela, avšak môžem vás ubezpečiť, že toto rozhodne nie je romantický príbeh plný lásky, ako napovedá obálka. Naopak. Natália sa ocitá v pazúroch vzťahu, kde prepočítava každý svoj krok a uvedomuje si zlyhania, za ktoré mnohokrát nepekne doplatí. Jej dlhoročný snúbenec Kristián, je presne tým druhom manipulátora, ktorý si každú krivdu dokáže obhájiť peniazmi a tým, že v skutočnosti ani nechcel a Natália ho len provokuje. Obaja šliapu vedľa a točia sa vo víre toxického vzťahu, ale tam, kde chce jeden cúvnuť, ten druhý mu to nechce dovoliť. Až kým nie je celkom neskoro.

Samozrejme, nebolo to úplne dokonalé a neostala som tak očarená ako som dúfala. Čo však musím spomenúť sú drobné preklepy zrejme kvôli nedostatočnej korekcií, alebo aj to, že toto bol príliš malý rozsah a uvítala by som pár stoviek strán navyše (to sme si však s autorkou vysvetlili a toto nie je plnohodnotný román, ale krátka novela).

Každá postava a situácia majú svoje miesto. Bolo vidieť, že autorka presne vedela o čom píše a Natáliinu záľubu v práve, má sama v malíčku. Kniha sa číta neskutočne rýchlo a dokážete ju schrupnúť v priebehu pár hodín, s tým, že niečo z nej vo vás navždy ostane, najmä kvôli vážnej a dôležitej téme, ktorú rozoberá, pretože toto nie je len o násilí páchanom na ženách, ale najmä o pocitoch zúfalstva, ktoré takáto žena prežíva, až kým sa neocitne na konci tunela, alebo jej nesvitne malé svetielko nádeje.

Čo by som sama uvítala (aj keď viem, že na slovenskom knižnom trhu sa to nevyužíva) sú upozornenia alebo takzvané trigger warnings, ktoré by citlivých čitateľov upozornili na chúlostivú tematiku, ktorej sa kniha venuje.

Ďakujem autorke, že mi knihu poskytla na recenziu.

13.11.2020 3 z 5