Dela111 Dela111 komentáře u knih

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Osamělost a neschopnost komunikace sice nejsou originální témata, ale pokud o nich napíše někdo knihu stylem jako Paolo Giordano jsou označení bestseller a udělené literární ceny zasloužené.
To, co tady zažívají hlavní i vedlejší postavy, je takový koncentrát lidského trápení, ale brilantně napsaný. Je tu nekonečná spousta psychických traumat i lidského neštěstí, se kterými se postavy románu potýkají. Z knihy sice čiší beznaděj v každé kapitole, na každé straně, vlastně téměř v každé větě, ale zároveň si čtenář uvědomí, že za mnoho těchto věcí si protagonisté mohou sami a že někdy stačí málo a dá se z těchto situací najít cesta ven. Záleží pouze na člověku, zda to dokáže či ne, nebo zda to vůbec dokázat chce... I takový je život...
Literární lahůdka, doporučuji.

17.09.2023 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tuto knihu jsem přečetla už před pár týdny a byla jsem tímto "dílkem" tak znechucená, že jsem původně ani nechtěla komentář psát. Dosud jsem si myslela, že žádnou knihu nemůžu ohodnotit jako "odpad", ale omyl, toto je napsané takovým stylem, že naopak nemůžu hodnotit jinak.
Tato kniha mohla být svým námětem ucházející dystopie, která upozorňuje na stav naší civilizace, na morální úpadek, na přelidněnost planety, na extrémní řešení následků pandemie způsobené virem a na spoustu dalších věcí a morálních dilemat, ale to by musela být napsána jinak. Tady není nejdůležitější myšlenka nebo morální poselství. Naprosto zbytečné množství brutálních scén svědčí o tom, že tohle má hlavně šokovat.
Nejsem přecitlivělá, brutalita v knihách mi nevadí pokud je k ní důvod, je nutnou součástí děje nebo se jejím prostřednictvím poukazuje na nějaký problém a hlavně je popsána v přiměřené míře. Ale tady jde jen o nekonečnou přehlídku odporných scén, o rochnění se ve zvrhlostech.
Kniha postrádá pořádný příběh, o nedostatečné propracovanosti a chybějící hloubce myšlenky ani nemluvím. Je to sice psané stroze a bez emocí, ale pokud jde o odpornosti a krutost, tak je to skutečně barvité, důkladné a dlouhé líčení.
Já tuhle nechutnost vidím jako prostou bulvární snahu o vyvolání senzace a obrovská reklama svědčí o tom, že není důležitý obsah knihy, ale že zisk z prodeje je tady zase jednou až na prvním místě...

28.09.2022 odpad!

První krev První krev Angela Marsons

Příběh Kim se tímto nultým dílem zase trochu doplňuje. Ukazuje, jak vznikal tým vyšetřovatelů této série, jak se vzájemně oťukávali při prvním případu.
Zápletka je výborná, děj má spád a přiměřeně napětí. Přidáno je i pár vtipných situací a dialogů, které jsou většinou založeny na nedostatku sociálních dovedností Kim. Právě její povahové založení dělá tuto sérii trochu jinou a hlavně naprosto skvělou. Kim je kvůli nešťastnému dětství málo sociálně adaptovaná, neumí to s lidmi, mluví narovinu i tam, kde je třeba taktu, ale svoji práci miluje a dělá ji poctivě.
Opět povedený díl na 5* a doporučení.

05.01.2022 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Na Karla Čapka vždy myslím s láskou a vděkem, protože jsem si jeho dílo vytáhla jako maturitní otázku. Byla to pro mě jedna z vytoužených lehkých otázek, už tehdy jsem totiž měla hodně jeho knih přečtených :-).
Anglické listy jsou tak trochu cestopis a zároveň je to pohled na Anglii 30. let minulého století. Je to sbírka krásných fejetonů, které autor psal při svém pobytu v Anglii. Popisuje tu například anglické parky, kluby, katedrály, přístavy. Vypráví o všedních událostech a někdy je srovnává se situací u nás. Je tu spousta trefných postřehů, z knihy dýchá dávná atmosféra Londýna a dalších míst, výstižně zachycuje mentalitu obyvatel Anglie a vše je navíc psáno bohatým malebným jazykem.
Tohle čtení je takové milé pohlazení, ráda si to někdy zopakuji.

09.02.2021 5 z 5

Sráz Sráz Lucy Goacher

Tohle je skvělý psychologický thriller! Lucy Goacher napsala svůj první napínavý příběh a hravě strčila do kapsy některé své zkušenější kolegy/-ně. Sráz má výbornou zápletku, přiměřený počet potenciálních pachatelů a uvěřitelné rozuzlení.
Děj sice neuhání tempem závodních koní, ale stále se něco děje. Thriller je napsaný tak, že s hlavní hrdinkou procházíte veškerými jejími pocity jako je smutek, výčitky svědomí, nerozhodnost až k pochybnostem, co se vlastně její sestře stalo, posléze odhodláním dokázat, že závěr koronera o sebevraždě je chybný. Cítíte její bezmoc, když policie odmítá obnovit případ. Tady není krvavý děj, jde o postupné sbírání střípků důkazů a neúnavné pátrání v minulosti dalších mladých žen, jejichž smrt byla označena za sebevraždu.
Tohle mi sedlo, mám ráda příběhy dobře zpracované po psychologické stránce, navíc správně tipnout pachatele tady není jednoduché. Případné další knihy této autorky si musím pohlídat, má vyloženě talent na thrillery :-), doporučuji.

11.09.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Ačkoli nepatřím k velkým obdivovatelům knih Kateřiny Tučkové, neotřelý námět - násilné tažení komunistického režimu proti ženským církevním řádům a emancipace žen v katolické církvi, jsem uvítala, hodně mne zaujal. Nebudu popisovat děj knihy a postavy, takových komentářů tu budou brzy stovky, zhodnotím jen to, jak se autorka s námětem popasovala a jak se mi kniha četla.

Uznávám a oceňuji veškerou badatelskou práci, již musela autorka vykonat, za touto knihou jsou tisíce hodin pečlivé přípravy. Mimo určitou románovou linku kniha obsahuje spoustu pasáží z archivních materiálů, parafráze úředních spisů, korespondence, hlášení, zprávy z tisku. Působí to hodně jako dokument a je to na úkor lepšího psychologického vykreslení postav.
Uvítala bych, kdyby Bílá voda, která má být historickým románem, skutečně více vypadala jako román než jako disertační práce. Bylo by to zároveň čtenářsky přívětivější.
Přestože kniha se mi občas nečetla dobře, některé pasáže jsou až únavné a znovu ji číst nebudu, jde jednoznačně o úctyhodné dílo rozsahem i obsahem a nepochybně přináší spoustu informací na dané téma. Oceňuji originální opomíjený námět i vynaloženou práci při vzniku knihy.

02.05.2022 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tak toto snad psal život sám, je to naprosto uvěřitelné. Dokonale je tu zachycená krize středního věku u muže - manželský stereotyp, odcizení, problémy s dospívajícími dětmi, problémy v práci, milenka, nedostatek peněz a k tomu boj se závislostí na alkoholu...
V příběhu není nějaká jedna větší zápletka, která graduje. Je to pohled do každodenních problémů chlapa, který se rve se životem, přesto se kniha výborně čte a je tak poutavá, že musíte číst pořád dál.
90 %

06.11.2019 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

V tomto díle série stojí Robert a Carlos proti velmi disciplinovanému vrahovi, který má vše dokonale naplánované a mučí a zabíjí lidi těmi nejsadističtějšími způsoby. Tělo oběti vždy najde jejich nejbližší člověk a je to tak šokující a hrůzná podívaná, že se z toho psychicky zhroutí. Najít skutečný motiv pachatele tady není vůbec jednoduché, obojí - pachatel i motiv - je nečekané.

Po každém díle této série si myslím, že nic horšího už se vymyslet nedá, ale pokud jde o míru brutality, Chris Carter tady překonal sám sebe. Tento díl obsahuje extra porci násilí a zrůdností. Ovšem hlavní hrdinové pracují u policie na útvaru ultranásilných trestných činů, takže se něco podobného dá očekávat.
Tato série je na mimořádně odporných vraždách plných krve, sadismu a neskutečného utrpení postavená, o tom to tady je. To, co nevzbuzuje hrůzu a hnus, tady nehledejte. Toto je potřeba si uvědomit, než si knihu vyberete ke čtení.

18.02.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Nerada píši u českých autorů něco negativního, v takovém případě občas komentář raději vynechám, ale tady je tolik chvalozpěvů, které nechápu, že naopak musím. Bohužel zase jednou půjdu naprosto proti proudu.

Chováním hlavních hrdinů a jejich vyjadřováním patří tato kniha bezesporu do kategorie young adult literatury a kdyby tam byla také skutečně zařazena, hodnotila bych i výše (nebo možná nečetla vůbec). Chápu, co se tady líbí mladým čtenářům, ale ti, co mají více načteno, by mohli vnímat to naivní zpracování celého příběhu. Nicméně reklama a sociální sítě jsou mocné čarodějky... ;-)

Vesnice je v podstatě vztahovka s detektivním dějem. Detektivní část je ovšem k smíchu, vztahovka naopak k pláči, případně podle nálady naopak.
Spousta situací má takové naivní řešení, například dopravní nehoda hlavní hrdinky. Policie je dnes vyšetřována za kdejakou prkotinu a tady hlavní hrdinka použije k cestě domů služební vozidlo, při jízdě na červenou způsobí vážnou dopravní nehodu a počítá s tím, že dopraváci přimhouří oko a ono se fakt nic neděje... :-o
Oba hlavní hrdinové jednají jako nevyzrálí jedinci, téměř puberťáci. Emoční bouře mezi nimi, které v druhé polovině knihy zabírají stejný prostor jako vyšetřování vražd, jsou až trapné. Neumím si představit, že by taková dvojka vyšetřovala krádež jogurtu v samošce, natož vraždu na kriminálce.

Námět je zajímavý, měl potenciál, ale je tady dost nereálných nebo směšných, bohužel i trapných situací. Vyšetřování případu má řadu nedostatků, pokulhává i rozuzlení.
Moc ráda si přečtu kvalitní detektivku nebo thriller, tato kniha k nim má však bohužel daleko. Jako literatura pro mládež by to bylo ale celkem ucházející.

13.09.2022 2 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Tohle mně sedlo, hned po zkouknutí anotace jsem věděla, že hororový příběh z beskydských lesů si musím přečíst. Parta dlouholetých přátel, která si naplánuje dovolenou v zapadlé usedlosti, se přesvědčí, že ne každá zkratka - odbočka v lese vede rychleji k cíli...
Příběh má vynikající mrazivou atmosféru, chytlavý děj čtenáře pohltí. Pro zvýšení poutavosti jsou kapitoly krátké a končí v napínavém momentu, takže musíte číst dál. Od chvíle, kdy se děj přesune do lesa, se už kniha odložit nedá. Kdo navíc zná les po setmění, jaké zvuky vydávají noční zvířata a ptáci, jak šelestí listí, umí si děj a atmosféru lépe představit a vychutnat.
Líbilo se mi i rozuzlení, dávám přednost takovému než... nebudu spoilerovat.
Změnila bych snad jen rozsah jednotlivých částí, na začátku bych příběh zkrátila a naopak přidala děj do lesa. Celkový rozsah románu je však akorát. Nekonečné horory začnou nudit, aspoň mě tedy ano.
Když už se tady kniha často srovnává s Karikovou Trhlinou, přidám se výjimečně také, ačkoli se jinak snažím právě toto nedělat. Takže - na rozdíl od Trhliny, která se mi dějově vlekla, mě tohle bavilo, byla to napínavá rychlá jízda :-).
Za mě doporučení.

21.03.2022 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Tento thriller je takový trochu lepší průměr. Vyniká vlastně jen tím, že se zápletka točí kolem tetování. Motiv pachatele ovšem není ojedinělý, něco podobného už tu párkrát bylo.
Představitelé policie jsou také průměrní - velitel Bradshaw je výstavní blbec, v soutěži o arogantního hlupáka by byl velkým favoritem, seržant Mackay je ambiciózní podrazák a nejdůležitější z nich inspektor Francis Sullivan je chytrý slušňák, ale trochu nudný. Postavy tedy dost reálné, zatím jsem si je však nějak extra neoblíbila a neutrální vztah mám i k hlavní ženské postavě tatérce Marni. Snad si mé sympatie získají v příštím díle.
Thriller je dějově ucházející, má celkem vyrovnané tempo, nejlepší byl napínavý závěr. Mezi top thrillery nepatří, ale četl se dobře.
Hodnocení je přesně mezi 3 až 4 hvězdičkami, tedy 70%.

01.02.2022 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

V posledních letech se stalo trendem vydávání příběhů odehrávajících se v koncentračních táborech. Některé jsou bohužel kvality nevalné a tento je zatím nejhorší co jsem četla a to jak z historického hlediska, tak i literárním stylem.
Je-li uváděno, že kniha je podle skutečných událostí, mělo by zpracování být reálné. Na této knize bude podle skutečnosti snad jen to, že v Osvětimi byl tatér. Mnoho situací a faktů v této knize je naprosto nesmyslných. Pokud autorce někdo něco takového vyprávěl, mělo ji to zarazit. Lidský mozek dokáže vytvářet falešné vzpomínky, většinou právě podle toho, jak si přejeme, aby se to stalo a čím víc času uplynulo, tím víc je schopen tu skutečnost přepsat.

Tak nebetyčně hloupé zpracování u takového námětu nemá co dělat. Snižuje skutečné hrůzy koncentračních táborů a vůči lidem, kteří to zažili, je to urážlivé. Už jen z úcty k obětem koncentračních táborů by taková slátanina nabarvená na růžovo neměla vůbec vyjít.
Možná i ta jedna hvězdička je tady moc...

16.07.2020 1 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Tohle je velmi povedený díl, jeden z nejlepších této série. Zápletka je výborná, děj ubíhá stejnou rychlostí s jakou přibývají oběti a že je to tedy fofr. A ještě v něčem autorka přidala - zločiny v tomto díle jsou pořádně brutální, přímo nechuťárny. Zároveň ale opět nechybí vtipné dialogy a tentokrát se bude Kim nejvíce špičkovat se známou reportérkou Tracy, k níž má rozporuplný vztah.
I v tomto díle je mimo hlavní vyšetřování ještě vedlejší případ a právě v něm Tracy exceluje. Tato dějová linka je stejně skvělá jako ta hlavní, navíc má nečekaně velmi překvapivou pointu.
V závěru dala autorka čtenářům jasně na vědomí, která psychopatická osoba se "postará o zábavu" v příštím díle ;-).
Za mě tentokrát zaslouženě bez váhání 5*.

08.08.2023 5 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

Vydání 8. dílu této série mě moc potěšilo. Sympatický psycholog Joe je jedním z mých nejoblíbenějších hlavních hrdinů. Když je požádán policií o posouzení jednoho případu, přizve si na pomoc i svého kamaráda Ruize. Tihle dva jsou důkazem toho, že pevné a trvalé přátelství může začít i tím, že vás budoucí kamarád prvně zatkne pro podezření z vraždy ;-). Do pátrání se snaží zapojit i dcera hlavního hrdiny Charlie, která sice případ posune správným směrem, ale zároveň také nebezpečně vyhrotí...
Tohle bylo opět skvělé, výborná zápletka, děj postupující správným tempem a závěr akční, maximálně vygradovaný.
Tento díl je hodně zaměřený i na soukromí hlavního hrdiny. Joseph toho musí řešit hodně a bohužel to nebude nic veselého...

V hodnocení knih Michaela Robothama mám jasno, málokdo píše tak skvěle!
Kdyby se každé knize z této série dostalo tak masivní reklamy, jako některým současným podřadným thrillerům, bylo by u každého dílu zaslouženě rychle mnoho nadšených komentářů spokojených čtenářů.

Bohužel mám i jednu výtku k nakladatelství MOBA. Četla jsem e-knihu a počet tiskových chyb tentokrát přesahuje únosnou míru. Je jich spousta, asi nejčastější chyby spočívají ve spojení dvou slov v jedno a vytvoření úplně jiného slova, které sem nepatří. Tohle já běžně nekritizuji, ale tady je toho tolik... Mrzí mě, že to kazí tak kvalitní knihu... :-(

21.10.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Tato kniha předčila má očekávání ve všech směrech. Kyselé třešně přináší vynikající zpracování skutečné události, která se odehrála krátce po skončení druhé světové války poblíž vesničky Lověšice, do románové podoby.
Děj je zasazen do posledního roku války a prvních dnů po jejím skončení. Postavy tohoto románu tvoří velmi pestrou mozaiku, jsou zde zastoupeni lidé s charakterově ryzí povahou i ti duševně zmrzačení. Popis jejich každodenních starostí a malých i velkých životních dramat pomáhá dotvářet atmosféru té doby.
Celý příběh je neobyčejně živě napsaný, osudy postav čtenáře skutečně zasáhnou. Jde o velmi povedené románové zpracování historické události, které si nepochybně zaslouží 5*.

10.01.2021 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Náměty osamělosti a hledání spřízněné duše jsou v této knize zpracovány tak poeticky jako snad v žádné jiné. Hlavní hrdina Ray je typický samotář, z lidí má strach a hezký citový vztah prožije až díky psovi, kterého zachrání z útulku. Právě jemu svěřuje svůj životní příběh a díky této formě vyprávění si čtenáře získá.
Ray sice nechodil do školy, ale má bohatou znalost irské flóry a fauny a dokáže neobyčejně vnímat přírodu. Jeho popisy moře, rostlin a živočichů jsou skvostné.

Toto rozhodně není čtení pro každého. Nejvíce si tuto knihu užijí čtenáři, kteří dokáží ocenit (nebo přímo vyhledávají) vytříbený malebný literární jazyk a příběh vyprávěný lyrickou prózou v pozvolném tempu. Pro ty to bude lahůdka.

30.09.2020 4 z 5

Staré křivdy Staré křivdy John Marrs

Staré křivdy bych označila za stoprocentní psychothriller. Není to kniha s akčním dějem a s více možnými pachateli. Tady jde jen o dvě ženy a o jejich podivné životy a zvláštní vztah, který mezi sebou mají.
Thriller má důmyslně vystavěnou zápletku, postupné odhalování minulosti z pohledu obou žen umožňuje čtenáři poznávat všechna jejich tajemství.
Pro některé čtenáře může být rozuzlení hodně překvapivé, ti, co mají psychothrillerů za sebou už více, možná mnoho věcí odhadnou sami dříve než je prozradí autor. Ale vůbec to nevadí, toto je totiž tak svižná jízda bez zbytečné omáčky, že na začátku nasednete a jedete polapení strhující četbou až do konce. Prostě v rámci psychothrillerů je toto parádní kousek ;-).

07.01.2023 5 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Martin Goffa ve svých detektivkách často připomíná skutečné dobře známé kauzy a protože u policie pracoval, vidí do zákulisí a zpracování je reálné. Tady se ovšem překonal, použil jednu velmi známou kauzu, něco k ní přidal a stvořil geniální detektivní případ. Sympaťák Terence na začátku nemá ani ponětí, kam až ho jeho pátrání zavede... Víc k ději neprozradím, tohle si prostě vychutnejte. Je to nápadité, promyšlené, chytlavé, napínavé, zkrátka vynikající reálná detektivka z našeho prostředí.
Všechny díly této série považuji za výborné, ale tento je za mě zatím nejpovedenější.
6* ;-)

18.02.2022 5 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Poradit si s dítětem, které nemluví, straní se všech, v lepším případě vzdorně a zle kouká, v horším je agresivní, ječí, utíká, cestou ničí co může a nedá se chytit, je práce pro speciální pedagogy. V knize Spratek je právě takový případ beletristicky zpracovaný. Autorka Torey L. Hayden pracuje s dětmi s poruchami chování. V této své první knize popsala skutečný příběh zraněné dětské psychiky a podařilo se jí vše popsat neobyčejně čtivě a přitom částečně odborně.
Všichni speciální pedagogičtí pracovníci, kteří se věnují dětem s poruchami chování, si zaslouží obdiv. Metody jejich práce se dají nastudovat, ale ne každý to potom skutečně dokáže aplikovat v praxi. Klobouk dolů před všemi, kteří se o to dnes a denně snaží.

09.02.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Tentokrát přichází autor v thrilleru Slušní lidé s námětem, který při představě, že je to vlastně reálné, nám způsobí nelibé pocity až mrazení. K záměně dětí v porodnicích naštěstí nedochází často, ale už se stalo, dokonce i u nás.
Příběh má vynikající svižný děj, je poutavě napsaný.
Po počátečním šoku z poznání, že došlo k záměně dětí, přichází uklidnění, protože se zdá, že obě dvojice rodičů jsou rozumní slušní lidé. Tato téměř idylka však netrvá dlouho a rozjíždí se do krajnosti vyhrocený příběh o tom, jak se také dá o děti bojovat, kam až je schopen zajít psychopat. Příběh je plný záporných emocí, od šoku a nejistoty přes strach a bezmoc po vztek a násilí.
Dávám nejvyšší hodnocení už jen za tu přidanou hodnotu v podobě popisu systému sociální péče, asi je to všude stejné...
Jednoznačně nejlepší kniha J. P. Delaney.

29.01.2022 5 z 5