deefha deefha komentáře u knih

Schůzky s Lukullem Schůzky s Lukullem Eva Horáčková

Nudně popisný styl, jako bych četl nějakou slohovku z druhého stupně základky. Obsahově nic nového pod sluncem ani tehdy, navíc na pár historických "faktů" bych si nevsadil. To ovšem může být způsobeno relativním stářím knihy - o některých věcech už teď víme, že se staly jinak. Socialisticko-ideologické vsuvky jsou takhle zpětně úsměvné a místy působí až dadaisticky:

"...Vladimír Iljič Lenin si za svého věznění v Petrohradě vyráběl kalamář z chleba a inkoust z mléka. Když se blížil dozorce, kalamář snědl. Jednou prý byl velký revolucionář nucen sníst šest kalamářů za den."

Takže dobrou chuť! :-)

13.11.2022 3 z 5

Eseje o typografii Eseje o typografii František Štorm

Tahle kniha je nejlepší ve chvílích, kdy autor NEpíše o typografii. Což je s přihlédnutím k nosnému tématu esejí překvapivě často :-) Geniální počin.

12.10.2022 5 z 5

Protilátky Protilátky Kevin J. Anderson

(SPOILER) Slušně napsaný příběh, který bych si naprosto bez problémů dokázal představit na obrazovce jako jednu z epizod televizního seriálu X-Files. Všechny obvyklé indicie jsou na svém místě: utajený výzkum, vládní spiknutí, komunita v lesích, nefungující mobilní telefony :-), dokonce i Kuřák! Fanouška seriálu to potěší a ostatní snad neurazí (orientace v seriálu není příliš nutná), takže za mě palec nahoru.

31.08.2020 4 z 5

Dějiny jídla ve 100 receptech Dějiny jídla ve 100 receptech William Sitwell

Nemůžu si pomoct, ale tahle podivná kniha ve mně zjevně zanechala naprosto opačné pocity, než ve většině ostatních čtenářů. Četla se mi neuvěřitelně špatně, s přestávkami jsem se jí věnoval víc než rok (!) a kdyby to nebyl dárek, tak by šla z domu po několika prvních listech.

Celou dobu jsem se těšil na těch 100 receptů, ale nakonec jsem dostal jen totálně chaotickou směs bizarních historek, neověřených domněnek, debilních názorů (kapitola o mikrovlnkách mě doslova zvedla ze židle) a útržkovitých postupů, podle kterých by nic neuvařil ani Babica.

Je mi to docela líto, protože autor má zjevně obrovský přehled (ačkoli se mi zdá, že ho má sice skoro ve všem - jen ve vaření ne), ale neumí udržet myšlenku ani v rámci jednoho odstavce, což mě u tohoto druhu literatury opravdu dovádí k nepříčetnosti. Má to být naučná literatura!

A zatím je to jako "dokument" na Prima Zoom :-/ Laciné, špatné a plné chyb.

25.05.2020 1 z 5

Trosečníkem v drsné přírodě Trosečníkem v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Společný komentář i pro https://www.databazeknih.cz/knihy/clovek-v-drsne-prirode-147265 :
Četl jsem první vydání (to ale nehraje roli) a i když jsem se často vzteky div nerozskočil, nelituju toho. Dospěl jsem totiž k definitivnímu názoru, že Pavlíček je ostatním lidem nebezpečný fanatik, který je schopen dělat ostudu i v Antarktidě. Četl jsem nejen tyto jeho dvě knihy, ale i celou řadu skutečných příběhů, ve kterých figuruje a ze kterých mi bylo fyzicky špatně. Pravděpodobně to všechno souvisí s tím, že Pavlíček je praktikující katolík, tedy ta nejzbytečnější sorta lidí, která existuje. Hodnotit knihu nijak nebudu, nezaslouží si to.

18.04.2019

Člověk v drsné přírodě Člověk v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Společný komentář i pro https://www.databazeknih.cz/knihy/trosecnikem-v-drsne-prirode-331411 :

18.04.2019

Vetřelec – Odplata Vetřelec – Odplata James A. Moore

Prostřední díl trilogie sice navazuje na události první knihy: https://www.databazeknih.cz/knihy/vetrelec-vetrelec-probuzeni-233359 , ale vlastně by tomu ani tak být nemuselo a fungoval by úplně stejně. To jest celkem dobře - aspoň tedy na to, že se zvyklostem vetřelčího světa jinak docela vymyká.

Zvykem například bývá, že zásadní roli v příběhu hraje žena resp. ženský / mateřský element jako takový. Zde je tomu přesně naopak a i když to vlastně nevadí, člověku to prostě nějak nesedí. To ale vůbec neznamená, že příběh sám o sobě je špatný! Dokonce bych si troufal říct, že je v rámci možností (je potřeba si uvědomit, že celá knižní trilogie vznikala pod výraznou supervizí majitele autorských práv) docela originální.

Nemohu říct, že se jedná o nejslabší díl trilogie. Rozhodně z ní ale nejvíc vyčnívá tím, jak je jiný. Doporučuji nechat po přečtení chvíli uzrát (sic!), než se pustíte do závěrečného dílu (který ovšem není pokračováním).

27.12.2018

Otázka práva Otázka práva John Maddox Roberts

FYI k dnešnímu dni mám vyjádření nakladatelství Dokořán v tom smyslu, že další knihy série SPQR už vydávat NEbudou. Pokud se toho tedy neujme někdo jiný, o čemž upřímně dost pochybuji, nezbude než se začíst do anglických nebo německých vydání...

02.09.2015