david9690 david9690 komentáře u knih

Království Království Jo Nesbø

Asi se nepřidám k ostatním 5 hvězdičkovým nadšeným reakcím, ale mě ta kniha až tak moc neuchvátila a rozhodně jsem od pana spisovatele (kterého mám jinak celkem i rád) čekal něco lepšího. Není zkrátka každý den posvícení. Nepřišlo mi to bohužel ani napínavé, ani nějak strhující , že by se člověk začetl a knihu nemohl odložit. Hlavní postavy se mi jevily takové ploché, nesympatické a děj příběhu byl spíše průměrný, někdy až zbytečně naivní. Dočetl jsem to protože jsem chtěl splnit výzvu - 4. Kniha, jejíž děj se odehrává na horách.

26.04.2022 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

I druhé pokračování serie Griša bylo fajn čtení, sice se mi trošku méně líbilo Alinino pofňukávání, ale Temnyj je super a pak, jakmile se do toho vloží Nikolaj (alias Korzár) je to úplně geniální. Celkově děj je napínavý, dobrodružný, plný zvratů a také hlavní postavy jsou zajímavé (nejsou úplně černobíle, mají spousty dobrých i horších vlastností). Kniha, jakož i celá serie mě bavila a je to prostě extrémně čtivé.

27.10.2021 5 z 5

Osud tažných ptáků Osud tažných ptáků Maarten Hart

Bylo to takové poklidné, asi to není kniha pro všechny, ale pro mě tato sonda do hlavy introvertního, nesmělého a plachého vědce, který řeší spousty vlastních komplexů, obav z kontaktu se ženami a pocitů méněcennosti byla celkem objevná. Mám úplně jinou povahu než Maarten, takže jeho pohled na svět, způsob přemýšlení a pocity byly pro mě totálně neprozkoumané území. A právě tím byla kniha pro mě cenná, že mi aspoň trochu tento "cizí vesmír" poodhalila a přiměla mě přemýšlet o tom, jak různí lidé můžou vnímat věci a souvislosti rozdílně. Bavil mě i popis různých ptáků, které Maarten v knize uváděl a pozoroval, vždy jsem si k tomu vyhledával další informace na internetu a tak jsem získal spusty nových poznatků i z ornitologického světa a z oblasti přírody. Je to úplně jiný level knih než co čtu majoritně, ale přesto musím uznat, že "to mělo něco do sebe"

08.09.2021 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Druhý díl Povstalecké trilogie mě teda bavil trošku míň než Divergence, ale když se na to podívám globálně, tak celou sérii hodnotím velmi kladně.
Je to série určená pro mnohem mladší čtenáře a primárně pro dívky, ale přestože nesplňuji tyto kritéria, musím říct, že tato série se velmi povedla a já osobně jsem si čas strávený s knihami Divergence, Rezidence a Aliance velmi užil, bavilo mě to a až na pár drobností (některé situace byly roztomile naivní, také bych občas trošičku ubral romantiky) musím celou sérii hodnotit plným počtem hvězd. Ten svět frakcí byl vymyšlen skvěle, celé to pozadí příběhu a hlavně důvody proč to vzniklo, jak to celé funguje, kdo to řídí atd. (vysvětleno hlavně v posledním díle Aliance) je precizně propracované a promyšlené. Logické uspořádání postav i děje je výborné a musím autorku za tento počin pochválit, protože ze všech stránek jde vycítit, že přípravě této série se věnovala opravdu detailně a pečlivě. Děj příběhu je strhující a napínavý, charaktery jednotlivých postav velmi reálné a dobře zmapované se všemi klady či zápory (jako život sám), mělo to spád a ve své podstatě to čtenáře neustále nutilo číst dále a knihu odkládat jen na dobu nezbytně nutnou.
Také se mi velmi líbily proměny myšlení a chování jednotlivých protagonistů, kteří díky nepříznivým okolnostnem či interakcím s okolím a jinými lidmi, museli dozrávat a měnit své názory, pohledy či postoje. Bylo tam spoustu opravdu "hlubokých" myšlenek o lidství, životě v komunitě a fungování jedince a celé společnosti a často to čtenáře nutilo k zamyšlení a určité retrospektivě. Oceňuji lehkost ale i moudrost s jakou se autorka věnuje poměrně těžkým tématům jako je sebepřijetí, týrání, násilí, zrada, msta, posuzování a odsuzování, bezohlednost, krutost, smrt milované osoby, vypořádání se s traumaty - na druhé straně poukazuje na pozitivní myšlení, zdůrazňuje potřebu a sílu přátelství, lásky, odpuštění, spolupráce, sebeobětování, přiznání vlastní viny, nesobeckého jednání a ohleduplnosti, osobní zodpovědnosti za okolní lidi a společnost - řeší se tam mnohokráte tyto stinné i světlé stránky života a mám za to, že to autorka zbytečně nebagatelizuje, ale naopak poukazuje na pozitivní hodnoty a jednání.
Děkuji, bylo to fajn.

08.09.2021 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

No bylo to zajímavé to jako jo, ale tak nějak úplně to nebylo takové to wow jako hunger games. Ty mě asi bavily více. Sice vidět udoucího záporáka Snowa jako člověka i s kladnými vlastnostmi (dokonce zamilovaného) a ochotného podstoupit i nějakou oběť pro někoho jiného bylo vcelku překvapující. A taky že jsme se mohli dozvědět nějaké zajímavé informace o vzniku Hladových her a jejich vytváření bylo docela fajn. Ale celkově to na mě až tak nezapůsobilo a místy se mi i kniha docela táhla. Nicméně přečteno v rámci výzvy jako poslední 20 kniha, takže jsem to už jen z toho důvodu dočíst musel.

09.07.2021 3 z 5

Chrám divů Chrám divů Leslie Parry

wow. Tak tohle bylo něco. Na jednu stranu opravdu velmi syrové a brutálně reálné, na druhou stranu velmi lidský a citlivý příběh, který se čte skoro jedním dechem a vyvolává spoustu otázek k přemýšlění. Původně jsem to chtěl zařadit do výzvy jako knihu s pruhovanou obálkou, ale po přečtení kategorii přehodnocuji - 18. Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout. Být v New Yorku na začátku 20 století a na té "nesprávné straně hranice prosperity" bych tedy fakt nechtěl. Velmi dobrá kniha, přečteno za 2 odpoledne a jednoznačně to ve mě vyvolalo pocit vděčnosti za dobu ve které žiji a jak se máme skvěle.

02.01.2021 5 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Výborné. Fakt mě tahle sonda do života outsiderů pobavila a rozhodně nelituji času s touto knihou. Bylo to neotřelé, ale zábavné a to co se Ellingovi honilo hlavou a situace, které řešil byly vtipně vypointované a jeho komentáře a myšlenkové pochody opravdu dost dobré. Oddychovka která mi velmi zpříjemnila závěr roku 2020. Takové "nenápadné" knihy o běžném životě z pohledu "ne úplně běžných" postav mám rád a tohle dílo jsem si fakt vychutnal.

31.12.2020 5 z 5

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

Zajímavé čtení. Obdivuji autorku za její nadhled, úžasný osobní přístup k jakýmkoli lidem, životní elán, energičnost, organizační schopnosti, obrovské otevřené srdce a nadšení s jakým své osobní povolání příjmá a každodenně prožívá. Se všemi životními výzvami, úkoly a často nelehkými situacemi (někdy i přímo ohrožujícími) se naprosto báječně dokázala srovnat, není to chlubení se svými schopnostmi, ale z toho všeho jednoznačně vyplývá, že její osobní vztah s Bohem je pro ní zdrojem životní síly a inspirací pro všechno její konání. Také tato kniha poodhaluje různé střípky ze života v komunitě řeholního řádu, mluví zde o věcech, o kterých jsem měl jen mlhavé představy. Sestra Angelika je pro mě velkým vzorem a tato její kniha byla opravdu inspirující.

25.02.2020 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Jako jo, bylo to docela zajímavé čtení. Ikdyž místy se mi to dost táhlo a některé pasáže a postavy bych klidně z knihy vynechal. Nebylo to úplně špatně ale čekal jsem od toho trochu více. Podle hodnocení jiných čtenářů to měl být téměř "literární zázrak" no a dle mého názoru to zas tak Mega extra bomba nebyla.

17.02.2020 3 z 5

Čtyřcestí Čtyřcestí Tommi Kinnunen

Musím říct, že mě to velmi zaujalo. Není to úplně WOW kniha, ale po přečtení to nutí člověka přemýšlet a musím říct že je to opravdu dobře napsáno. Oceňuji nápad, kdy se na období života jedné rodiny dívají 4 členové (babička, dcera, zeť, a přivdaná manželka dcery a zetě) svým pohledem, každá osoba má své touhy a sny, každý z nich je svým způsobem vyjímečný a pro okolí těžko přijatelný a musí se po svém vypořádat se svými odlišnostmi a hlavně musí nějak komunikovat se svými nejbližšími, což se ukazuje jako nejtěžší. Asi nejsympatičtější mi byla Kaarina, moc se mi ale líbí, že to není "černo-bíle" a v každém je něco dobrého, každý má i nějaké své stinné stránky, chyby a problémy, které musí řešit a vypořádat se s nimi. Doporučuji k přečtení.

12.01.2020 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Dost dobré pokračování skvělé 1 a už se těším na 3. Tahle série je fakt dobrá (až mě to samothéno překvapilo, jak mě to zaujalo) a čte se to samo. Na tento díl jsem opět potřeboval jen pár hodin a budu to muset nějak zpracovat v hlavě. Po přečtení 1 jsem se díval i na film, ale to mě až tak nenadchlo - sice se autoři drží knihy až na pár drobností, ale hlavní herečka je uměle nastavena svým povrchním chováním do nepříliš přitažlivého světla a rozhodně nezískala moje sympatie narozdíl od knižní předlohy. Ono je to taky tím, že hodně částí knihy jsou věnovány jejím interním myšlenkám a celá serie je vlastně hodnocena z pohledu hlavní hrdinky, což se ve filmu dá vyjádřit asi dost těžko.

29.08.2019 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

To byla vtipná a pohodová knížečka...po Vyhnání Gerty Schnirch jsem si musel dát něco na odlehčení a Gery Durrell byl přesně to pravé ořechové. Fajné a pěkné.

20.08.2019 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Zajímavý počin, autor mě doslova nachytal a překvapil. Ta časová opačnost je velice originální, nápaditá a čtenář si na to musí zvyknout - ještě jsem nic takového nečetl. Drobnou vadou na kráse je to že kniha vás doslova nutí číst víceméně souvisle, protože pokud si to rozvrhnete třeba na 1-2 kapitoly denně tak ztratíte všechny detaily a souvislosti a pak při dalším příležitostném čtení se pak těžce vzpomíná na to co tam bylo. A zde je to postaveno právě na takových velmi drobným a detailních informacích, takže rozhodně doporučuji vyhradit si pro knihu třeba volný víkend a číst co nejvíce souvile. Ale bavilo mě to a myslím že je to opravdový originál jaký se jen tak nevidí. Rozhodně nadprůměrné čtení.

05.04.2019 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Jako bylo to zajímavé, ale myslím, že to, že vypravěčem byl co kapitolu někdo jiný a neustále se střídaly časové roviny, bylo spíše překážkou a čtivosti knihy to fakt uškodilo. A co jsem vůbec nepobíral byly postoje a nazory Níny a Madaline - to byly skutečně velmi nesympatické ježibaby pro něž jsem neměl nejmenší pochopení. Předchozí autorovy knihy mě teda zaujaly mnohem více.
Přečteno v rámci ČV24 - 6 Kniha s citátem na začátku

25.01.2024 4 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Moc hezká kniha, sice je asi primárně určená mladším čtenářkám, ale to nevadilo. Bavila mě autorčina fantazie a nápad s "vyčtením" postav z knihy do reálného života mi přišel absolutně geniální a hrozně mě zajímalo, jak se příběh bude vyvíjet a jak se bude život "literárních" a skutečných postav prolínat, doplňovat, narážet na sebe atd.

Četlo se to velmi příjemně, bylo to dobrodružné a hlavně strašně plastické, barevné a úplně "vystupující z knihy" - zkrátka autorce se opravdu povedlo přivést slova k životu.
Trošku škoda, že některé záporné postavy byly takové "zlé jen na ústech" a v závěru "prakticky bezbranné", ale i tak byl ten příběh vystaven velice hezky, zajímavě a krásně.

14.01.2023 4 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Musím říct, že mě tahle kniha hodně bavila a na druhé straně ve mě vyvolávála velké rozpaky nad těmi hajzlíky, kteří se na Johnseye vytahovali, šikanovali jej, rozjeli proti němu štvavou kampaň a snažili se na jeho "postižení" napakovat. Bylo to místy velmi vtipné a zábavné - některé Johnseyho myšlenkové pochody byly fakt neuvěřitelné a taky Huhla David byl výbornou postavičkou a strašně mi připomínal Strýce Pepina od B.Hrabala z Postřižin. Na druhé straně to bylo místy velmi smutné a tragické - ta Johnseyho samota, ostýchavost a hlavně šikana a postoje okolí ve mě vzbuzovaly pocit lítosti a nepochopení. Je to určitě velmi zdařilá kniha a rozhodně bych netipnul, že je to autorova prvotina.

04.09.2022 5 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

K této knize jsem se dostal díky své ženě a taky díky tématu čtenářské výzvy (kniha od afrického autora) a musím říct že tohle teda bylo fakt něco. Fascinoval mě ten totálně cizokrajný svět v Nigérii, byl jsem naprosto zděšený z myšlení a chování despotického a brutálně krutého otce - toho co dělal svým dětem, své manželce, jak přemýšlel o svém otci a setře a vše to halil do oblaku zbožnosti, vše si vykládal tak, že to po něm vyžaduje jeho víra a Bůh. Něco takového absolutně nepobírám, ale jsem přesvědčen, že podobných diktátorů bude všude dost. Úžasná byla postava tety a její rodina, to jakým způsobem se chovala k svému otci, k dětem a také Kimbale a Jajovi. Tahle žena byla opravdu člověk s velmi širokým srdcem.
Byla to moc dobrá kniha, ikdyž některé pasáže byly opravdu jen pro otrlé, ale rozhodně doporučuji přečíst.

09.02.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tahle fantasy je moc povedená. Alespon mě tenhle příběh fakt strašně bavil. Bylo to svižné, napínavé, dobrodružné a ty hlavní postavy prostě úžasně promyšlené, skvěle a barvitě vykreslené, perfektně se doplňující a místy i velmi překvapivé. I ten nápad udělat hlavní hrdiny ze zlodějů násilníků a vyvrhelů mi přišel výborný. A děj tohoto příběhu ukázal, že pod někdy možná drsnou skořápkou je často schované velké, odvážné a hlavně velmi lidské srdce.
Čtení téhle knihy mě doslova vcuclo a nemohl jsem se dočkat až zase budu mít možnost v téhle výpravě do neznámá pokračovat. Neseděl mi pouze věk hlavních hrdinů ale to je drobnost. Po přečtení prvního dílu jsem honem musel začít číst Prohnilé město a i tento druhý díl jsem si náramně užil. Můžu jen doporučit.

22.10.2021 5 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Kniha mě celkem bavila, o osobě J.Mikoláška jsem před tím nevěděl a jeho životní osudy jsou zde pěkně popsány. Ze začátku jsem měl trošku takový nejistý pocit, že je to kniha napsaná podle filmového scénáře (jsem zvyklý spíše na opačný postup, že nejprve je kniha, která někoho zaujme natolik, že podle ní natočí inspirovaný film), ale pan Klíma se svého úkolu zhostil se ctí a pokud bych nevěděl že film byl první, tak bych to rozhodně neodhadnul. Četlo se to dobře, bylo to poutavě napsáno a i to vybrané téma mě celkem zaujalo. Osudy tohoto "neobyčejného" člověka a jeho nebývalé diagnostické schopnosti, jež jeho život formovaly i devastovaly zároveň, jsem sledoval se zaujetím. Vzhledem k tomu, že většina věcí a situací vychází z reálných událostí, vnímám tuto knihu jako obohacující a rozšiřující obecné povědomí. Na film jsem se chtěl podívat hned, když na něj běžely upoutávky a určitě to někdy udělám.

09.06.2021 4 z 5

Jen tak dál, Jeevesi Jen tak dál, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

Tuto knížečku jsem si vybral protože jsem nutně potřeboval přečíst si něco oddychovějšího po té fakt náročné knize Divoké Labutě popisující život v Číně ve 20 století. A tohle dílko pana Wodehouse bylo odpočinkové tak akorát. Jeeves je skvělý a nápaditý sluha jehož služby a neocenitelné rady by určitě byly k užitku každému. Nevím kdo byl dříve jestli Saturnin nebo Jeeves ale možná to mohli být bratři. Kniha byla lehce humorná a relaxační a určitě splnila moje aktuální potřeby na něco k odreagování.

24.04.2021 4 z 5