david9690 david9690 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Mnohokrát jsem to již četl a vždy na to s takovou nějakou sladkou nostalgií vzpomínám. A asi si to zase někdy brzo přečtu a pokochám se. Fajne a pěkné.

27.02.2019 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Kdysi jako dítě mě to bavilo, teď když jsem to četl jako dospělý svému synovi pred spaním, tak už to vnímám trošku jiným pohledem a nemůžu se zbavit dojmu, že je to hodně naivní a je z toho dost cítit sovětská socialistická propaganda. Ale je to literatura pro děti, dílo bylo napsáno v roce 1954 a tak to ani jinak být nemůže. A synátor to poslouchal s uspokojením. Takže 2 mouchy 1 ranou jak se říká - splnění 1 úkolu výzvy pro rok 22 a přivykání dítěte na knížky a čtení.

01.08.2022 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Zajímavý exkurz do života lidí "na konci světa" v kraji kde "nic není" a skoro by se dalo říct "že tam lišky dávají dobrou noc". Bylo to pro mě velmi objevné a určitým způsobem blízké (protože sám žiju na Česko-Polském pomezí a polština je mi blízká a k Polsku mám veskrze kladný vztah), ale spíše asi mnohem více exotické a vzdálené od mě známé reality 90-tých let, kdy jsem své dospívání prožíval já. Myslim, že se autorce velmi dobře podařilo zachytit ducha, životní realitu a atmosféru tohoto totálního zapadákova v Podlasí na Polsko-Běloruských hranicích, kde přežívají pověry, různé pro nás podivné tradice a mystické rituály, kde jakoby už není naděje na nějaké "světlejší zítřky" nebo možnost vymanění se ze začarovaného kruhu bídy, alkoholu a smrti. Možná právě tou odlišností životní úrovně, možnostmi pro uplatnění ve společnosti či na trhu práce, izolovaností těchto vesniček a prapodivnou směsicí pravoslavne víry, tradic, určitého šamanismu a věcí nadpřirozených, byla pro mě tato kniha vyloženě strhující a přitažlivá. Děje tam pravda až tak moc není, ale to prostředí a způsob života je zde zachycen opravdu perfektně. Přidáno do výzvy jako téma č.5 -Kniha, jejíž postava má fyzickou indispozici - těch postav tam je plná kniha (Dorota, Maciej atd), prakticky každá postava je určitým způsobem nějak fyzicky nebo psychicky poznamenána místem života a okolnostmi.

20.03.2022 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Je to série určená pro mnohem mladší čtenáře a primárně pro dívky, ale přestože nesplňuji tyto kritéria, musím říct, že tato série se velmi povedla a já osobně jsem si čas strávený s knihami Divergence, Rezidence a Aliance velmi užil, bavilo mě to a až na pár drobností (některé situace byly roztomile naivní, také bych občas trošičku ubral romantiky) musím celou sérii hodnotit plným počtem hvězd. Ten svět frakcí byl vymyšlen skvěle, celé to pozadí příběhu a hlavně důvody proč to vzniklo, jak to celé funguje, kdo to řídí atd. (vysvětleno hlavně v posledním díle Aliance) je precizně propracované a promyšlené. Logické uspořádání postav i děje je výborné a musím autorku za tento počin pochválit, protože ze všech stránek jde vycítit, že přípravě této série se věnovala opravdu detailně a pečlivě. Děj příběhu je strhující a napínavý, charaktery jednotlivých postav velmi reálné a dobře zmapované se všemi klady či zápory (jako život sám), mělo to spád a ve své podstatě to čtenáře neustále nutilo číst dále a knihu odkládat jen na dobu nezbytně nutnou.
Také se mi velmi líbily proměny myšlení a chování jednotlivých protagonistů, kteří díky nepříznivým okolnostnem či interakcím s okolím a jinými lidmi, museli dozrávat a měnit své názory, pohledy či postoje. Bylo tam spoustu opravdu "hlubokých" myšlenek o lidství, životě v komunitě a fungování jedince a celé společnosti a často to čtenáře nutilo k zamyšlení a určité retrospektivě. Oceňuji lehkost ale i moudrost s jakou se autorka věnuje poměrně těžkým tématům jako je sebepřijetí, týrání, násilí, zrada, msta, posuzování a odsuzování, bezohlednost, krutost, smrt milované osoby, vypořádání se s traumaty - na druhé straně poukazuje na pozitivní myšlení, zdůrazňuje potřebu a sílu přátelství, lásky, odpuštění, spolupráce, sebeobětování, přiznání vlastní viny, nesobeckého jednání a ohleduplnosti, osobní zodpovědnosti za okolní lidi a společnost - řeší se tam mnohokráte tyto stinné i světlé stránky života a mám za to, že to autorka zbytečně nebagatelizuje, ale naopak poukazuje na pozitivní hodnoty a jednání.
Děkuji, bylo to fajn.

08.09.2021 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Děkuji, bylo to fajn.

08.09.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Jelikož jsem Naslouchače a Faju četl již před 2 roky a pak jsme museli docela dlouho čekat na třetí díl, tak když jsem jej konečně získal, musel jsem si přečíst i oba předchozí díly, abych tzv "navázal nit". A musím říct že tahle série se fakt povedla a bylo to prostě luxusní počteníčko. Bavilo mě to strašně moc, obdivuji fantazii autorky a skvělé světy a postavy, které vytvořila. Četlo se to naprosto parádně, mělo to spád a akci. Těch 1000 stran jsem měl přečteno za chvilku a teď už jen můžu litovat, že mi to uteklo a je to za mnou.
Velmi bych uvítal, kdyby paní Stehlíková měla v plánu ještě nějaké to pokračování - podle toho konce bych řekl, že pravděpodobné to je - tenhle příběh by mohl ještě zajímavě gradovat a přinést ještě spousty zajímavých situací.
Přidáno do výzvy jako kniha do 15. místa v žebříčku - umístila se na 2 místě v žebříčku 10 nejprodávanějších eknih (duben)

23.05.2021 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Asi jsem ještě tak náročnou knihu nečetl. Ne že by to bylo tak strašně napsáno, ale to o čem ta kniha bylo pro mě prostě nestravitelné a jen těžko akceptovatelné. A nejhorší na tom všem pro mě bylo, že zde není popisována žádná fikce nebo že by to byla autorčina divoká fantazmagorie. Nedokážu si představit že takhle to doopravdy bylo, že se to dělo, že v tom ti lidé v Číně žili a tohle se tam bralo jako normální. Naprostá šílenost. Mnohokráte jsem knihu chtěl odhodit a už ji nikdy více nevidět ale nakonec jsem se částečně ze zvědavosti ale hlavně spíše silou vůle dobral konce. Musím souhlasit s níže uvedeným komentářem cerky že i pro mě tahle kniha byla asi největší "obětí" rámci plnění čtenářské výzvy.

24.04.2021 4 z 5

Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Miroslav Skála

Taková hezká zábavně-odpočinková knížečka je čas od času velice příjemnou a vhodnou záležitostí a jsem rád, že jsem se právě s ní potkal. K téhle publikaci jsem se vlastně dostal úplnou náhodou. V rámci čtenářské výzvy jsem začal číst historický román Ruka Fatimy, ale po nějakých 50 stránkách jsem dospěl k názoru, že je to čtení příliš ponuré a teď k němu nemám vhodné rozpoložení - jako kniha to bude určitě dobrá a jsem přesvědčen, že by mě bavila.... Ale nějak jsem se nad to, co se tam právě odehrávalo, nedokázal povznést. A tak jsem se díval na diskuzi a tuhle knížku tam někdo doporučoval - mrknul jsem na obsah a pročetl komentáře ostatních čtenářů a bylo mi jasné co budu číst.
Musím říct, že to bylo přesně to ono. Humor pana Skály mě bavil, často jsem se zasmál, o některé pasáže jsem se musel podělit s manželkou a fakt příjemně jsem si u čtení odpočal. A to krásné hraní se slovy a jazykem bylo bezva. Pan Kilian mi občas připomínal Ehlinga (byl to taky takový správný človíček) a celkový koncept a námět knihy se mi moc líbil. Prostě pohoda jazz a tak tomu musí občas být...

11.03.2021 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Příběh knihy je vyprávěn velmi poutavě a charaktery hlavních postav jsou skvělé vykreslené. Sice některé pasáže mi přišly drobet zbytečně detailní a někdy až možná trochu umělé natahovaly knížku, ale celkově se mi kniha líbila a bavilo mě to. Byl to velmi zajímavý exkurz do hlav a prostředí doktorů, které je pro mě určitým "neprobádaným územím" a o to více mi to přineslo poučení a rozšíření obzorů.

22.01.2021 4 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Fajn čtení. Celkem ty historické rodinné ságy čtu rád a od pana Vondrušky jsou prostě super. Osudy rodiny Heřmanů mě bavily, byly velmi poutavě vyprávěny a dozvěděl jsem se i spoustu zajímavých informací o sklářství a životě v době na přelomu 17-18 století. Tohle se četlo samo a za chvilku to bylo pryč. Naštěstí jsem mohl začít hned číst i druhý díl a tuhle sérii můžu jen doporučit.

01.10.2020 4 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Mě se tedy tato kniha velmi líbila. Byly to takové krásné fejetony o neobyčejně obyčejných věcech lidského bytí zabalené do velmi milého humoru a lehké satiry. V jednoduchosti je síla a ty často podhodnocované a opomíjené drobnosti mají obrovský význam. Často je ani nevnímáme, ženeme za klamnými bludičkami a věci jako odvaha, radost, spokojenost, odpuštění, vitalita, život tady a teď si tzv necháváme proklouznout mezi prsty. Rád si tuto knížečku zase někdy znovu přečtu a nechám se hladit na duši. Tohle počteníčko jsem si fakt náramně užil.

02.06.2020 5 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Zajímavá sonda do života židovské komunity a rabína v této detektivce z USA z konce 60 let 20 století. Bylo to zas něco nového a určitým způsobem neotřelé. Celkem mě to bavilo, četlo se to snadno ale vraha jsem neuhodl. Hodnotím 4 hvězdami.

14.03.2020 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Hey tohle je Grandiozní! Komentáře jsem nečetl a asi jsem udělal moc dobře, protože bych přišel o napětí a závěrečné rozuzlení...prostě skvělé, čtivé, napínavé a hlavně hrozně moc lidské a sympatické. Ty charaktery jednotlivých postav byly vytvořeny přímo geniálně a je tam opravdu spousta neuvěřitelně dobrých myšlenek a hlubokých pravd o nichž by měl čtenář popřemýšlet. Přečteno za pár hodin a musím říct, že tohle byl doslova pamlsek. Těším se na další knihy této autorky.

27.08.2019 5 z 5

Bavilo mě to a to jako dost! Někdy mi trochu vadilo, že hlavní hrdina Taito je až exterémně dokonalý a vševědoucí, ale W.S. to tak ve svých knihách má a postupně jsem to vzal na vědomí a přijal jsem to jako fakt. Jinak čte se to samo, dějová linka příběhu je zajímavá, postavy a kulisy v příběhu jsou velmi dobře zpracovány. Prostě to bylo takové přijemné čtení, čas u toho rychle ubíhal a jednoznačně jsem rád, že jsem si to přečetl a pustím se i do navazujících knih téro série.

26.08.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

prostě pecka...přečteno za 2 večery, má to neuvěřitelný spád a perfektně vymyšlené světy a postavy. Už jdu na druhý díl a musím říct že mě tohle fakt velmi zaujalo a oslovilo. Téma svobody/otroctví, nadřazenosti/potupy je v autorčině podání pojato originálním pohledem a když knihu začnete číst, tak to nějak nejde ukončit. Jsem nadšen.

19.03.2019 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Taková oddychová pohádka na povánoční odpočinek s knížkou, vaječňákem, cukrovím, světýlky a chillovou podkresovou hudbou. Moje druhá autorova kniha mě sice úplně tak nenadchla jako Nikdykde, ale i tak to byla celkem zábavná četba a příjemné prodloužení ducha vánoc

30.12.2023 4 z 5

U Božího mlýna U Božího mlýna Josef Beránek

Moc příjemný rozhovor s inspirativním člověkem, Kterým Ladislav Heryán bezesporu je. Velmi se mi líbily jeho názory na víru a vnímání Boha, postoje k lidem a jeho laskavý a neodsuzující nadhled.

30.12.2023 5 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Zajímavá kniha o osudech česko-německých obyvatel krušných hor, aneb jak šla historie v sudetech. Před nedávnem jsem četl knihu Sudetský dům, kde se autor tímto tématem také velmi podrobně zabýval a tak tato kniha byla vhodným rozšířením a zase jiným úhlem pohledu. Autorovi se povedlo výborně poukázat, že být Němcem nutně nemuselo znamenat být špatný a naopak, že by Češi byli nějací šlechetní, nevinní a stateční hrdinové. Válečná a těsně poválečná doba byla v Sudetech opravdu šílená a je dobré, že jsou autoři jako pan Šmíd, kteří se k těm ožehavým otázkám a historickým událostem a také i křivdám a bezpráví v té době páchaným ve jménu nacionalismu (ať jedné nebo druhé strany), vracejí a přinášejí svědectví všem mladším čtenářům, kteří nic z toho nemuseli zažít. Rozhodně kniha stojí za přečtení a velmi výrazně rozšiřuje obzory

23.11.2023 4 z 5

Vladař Vladař Christopher John Sansom

Výborná kniha napsaná historikem, který dokonale propojil detailní historické informace a fakta se skvělým příběhem. Tohle bylo fakt parádní čtení, které bylo pro mě absolutně objevné, rozšiřující obzory, přinášející obrovskou záplavu velmi precizně zpracovaných informací a faktů o Anglii v 16 století a přitom úžasně dobrodružné, barevné a plastické, místy napínavé s parádně zpracovanými postavami (mnohé byly čtenáři známy již z předchozí knihy), které se panu autorovi podařilo vykreslit a popsat tak, že opravdu ožily a téměř v hmatatelné formě z knihy vstoupily do mysli čtenářovy, takže všechny smysly byly naplno aktivovány. Nevím jak to ten chlap udělal, ale opravdu jsem měl pocit, že to co se tam děje a popisuje, vidím jako nějaký film, slyším všechny zvuky a ruchy, cítím vůně jídel nebo zápach latrín, vnímám vlhkost a mlhy na rašeliništích, obchází mě hrůza z vězení v Toweru a téměř fyzicky vnímám bolest mučených vězňů atd. - zkrátka byl jsem tam a všechno se to dělo kolem mě.
Jednoznačně mě četba téhle knihy přitáhla a maximálně chytila a plně si zaslouží 5hvězd. Prostě bravurně napsané a extrémně čtivé.

17.03.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Krásná kniha o starodávném antickém hrdinovi, jehož fantastický příběh znovu a znovu ožívá napříč různým časovým obdobím. Ten nápad se mi hrozně moc líbil, postavy a dej příběhu odehrávající se jakoby paralelně v 3 různých stoletích jsou stvořené fakt skvěle a autorova fantazie spojující a provazující zdánlivě nespojitelné je prostě úžasná. Z mého pohledu je tohle jedinečná a výjimečná kniha. Můžu jen doporučit.

16.02.2023 5 z 5