david9690 david9690 komentáře u knih

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Zulejka mi otevřela oči k pohledu do ztrápené, ale velmi statečné a hlavně nadějeplné lidské duše, která navzdory totálnímu vykořenění, přesekání všech pout a vazeb s lidmi i věcmi známými, zaběhnutými a "normálními", navzdory totální ztrátě domova, svobody a lidské důstojnosti, přesto vše zlé co jí a její souputníky v gulagu na sibiři potkalo, zůstává laskavá, statečná, milující, sbližující a doufající. Neuvěřitelně silný a čtivý příběh, který mi doslova zmrazil dech tou drtivou a surovou reálností všech těch šílených národnostních a politických čistek, které se v SSSR dělaly. Byla to extrémní doba a spáchaly se opravdu něuvěřitelně kruté zločiny na většinou absolutně nevinných lidech, se kterými bylo zacházeno hůře než se zvířaty. Vzali jim prakticky všechno a přesto tito anonymní hrdinové dokázali bojovat o přežití, o naději dalšího nového dne, dokázali se adaptovat na novu neskutečnou a nepředstavitelnou realitu jejich životů a čelit jí statečně a se ctí.
Přečíst si tuhle knížku je skoro povinnost! Díky za ni.

18.11.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tohle mě moc bavilo a strašně rychle se mi to přečetlo. Autorka prostě umí na jedničku s hvězdičkou. V téhle knize mě také hodně bavilo to, že se střídaly kapitoly v pohledu vypravěče (Svatopluk X Bohdana) - to příběhu dodalo dynamiku a potřebnou razanci. Příběh byl zajímavý, ve své podstatě jednoduchý, ale v tom je právě ta jeho síla, mapující vývoj postav v čase výborným vypravěčským uměním a krásným jazykem, charakteristika jednotlivých postav opět bravůrně vykreslená a hlavně mělo to pořád na mušce hlavní myšlenku o důležitosti komunikace.
Tohle by si měli určitě přečíst hlavně muži, protože s tím sdělováním svých myšlenek, pocitů a názorů máme fakt problém a právě tyto "komunikační bariery" působí obrovské množství nedorozumění a nepochopení ve vztazích (manželé/děti/rodiče/sourozenci). Je zajímavé že z "cizími" lidmi jsme schopni mluvit prakticky o všem a na "domácí půdě", kde je toho nejvíce potřeba, to prostě zanedbáváme, bagatelizujeme a vůbec nevnímáme jakou má důležitost nahlas sdělovat své myšlenky svému okolí. Čas každému neúprosně běží závratným tempem a nejde jej vrátit zpět, pak člověk jen může litovat nevyslovených slov, vět a toho všeho co měl říct a ponechal si to jen pro sebe ve svých myšlenkách a ve své hlavě.
A v tom je právě síla této knihy, že ukazuje jak obrovskou moc má jazyk a lidské slova a jak tragické následky může mít ticho a mlčení. Byla to krásná četba a ostatním mohu jen doporučit!!!

09.07.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Výborné. To se čte samo... Akorát je napytel že ještě není další díl, hned bych se na to vrhnul... Budu si muset holt počkat. Ale tohle je prostě moc zajímavé udělané. Doporučuji dát si Naslouchace a hned plynule pokračovat Fajou.

21.03.2019 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Tohle by měla být povinna četba! Při čtení této knihy jsem se přistihl že s autorem souhlasím v 99%. Pokud hledáte jednoduchý, zábavný, dobrodružný, velmi lidský (i když vlastně Boží) a zaručeně fungující recept na štěstí tak se na tohle mrkněte a trochu o tom přemýšlejte. Prostě výborný čtenářský zážitek, humor, skvělé uspořádané myšlenky a respekt k tomu, že je to prostě že života- "ten chlap se mi fakt moc zamlouvá". Rád se budu k této knize čas od času vracet

27.02.2019 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Knížka se mi hodně líbila, příběh byl zajímavý a reálný, postavy a dobové reálie a ukotvení v čase a místě velmi dobře zachycené. Některých účastníků mi bylo upřímně líto (třeba Jaruna si určitě mohla prožít i něco hezčího) a pak ta situace kdy kluci naivně odešli na Slovensko pomáhat odboji a partyzánům byla pro rodiče asi opravdu extrémně náročná na přijetí, ale tohle určitě bylo v té době asi běžnou součástí života.
No jen na Paví hody bych fakt jako pozvaný asi fakt jít nechtěl. Co mě naopak velmi zaujalo bylo na začátku (a pak vlastně i v celé knize) to "barevné vnímání a typologie".
Zajímavá kniha ke které jsem se dostal díky manželce a jsem rád, že jsem si ji přečetl, spousta podaných informací byla obohacující a rozšiřující povědomí o životě lidí nejen v pohraničí před/v průběhu/po 2SV.

19.04.2023 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

První kniha letošní výzvy - začal jsem ji číst o vánočním volnu a bylo to fajn počteníčko. Hlavně začátek, kdy Velin vzpomíná na svůj výcvik v 6 řádu, na rozvoj kamarádství s ostatními "spolubratry", výcvik a vedení mistry k spolupráci, samostatnosti, odpovědnosti a dalších individuálních i týmových dovedností atd. Tohle mě bavilo fakt hodně. Později se v knize setkáváme i s prvky magie, určitého tajemna a mysteriozních postav, ale také se "docela přitvrdí" a celý ten příběh "značně potemní" a některé scény nebo bitvy mi už připadaly trošku zbytečně příliš detailní, krvavé a někdy možná i rozvláčné.
Nicméně je to kniha určitě velmi zajímavá, světy a postavy jsou vytvořeny dobře a asi budu pokračovat dalšími díly z této sére, protože to určitě zase přinese další zajímavé příběhy, postavy a fantazy prvky.

14.01.2023 4 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Je to docela slušná řežba a místy bych řekl, že té krve už tam proteklo až trochu moc, ale asi to byla krutá doba a možná že realita mohla být ještě daleko drsnější a krvavější. Nicméně příběh mě bavil, asi jsem si na ty popisované scény nějak zvykl a pak už jsem to až tak rudě neviděl. Uthred mi jako postava byl sympatický a Ragnar mě fascinoval. Škoda jen, že jej autor stáhl ze scény s muj vkus příliš brzo. Ale bylo to dobré čtení o období nájezdů Dánských vikingů na anglické země, bylo to dobrodružné a také určitým způsobem objevné. Takže někdy si určitě dám další díl z téhle série.

17.08.2022 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Krásná kniha, snová, magická, poetická a někdy i velmi dojemá. Autorce se podařilo určitým způsobem vykouzlit opravdu něco nádherného a úžasně barevného, dílo plné nejroztodivnějších vůní, chutí, zvuků, pocitů a někdy až mimosmyslového vnímání - zkrátka příběh doslova kypící "živočišným" životem, který čtenář musí vstřebávat všemi smysly. Číst tuto knihu byl pro mě nádherný zážitek a opravdu jsem si vychutnával možnosti toulat se s Gabrielem přírodou, být blízko zvířatům, povídat si s koňmi, pozorovat život v cigánské komunitě a vidět i ty obrovské kontrasty v přístupu k životu mezi "lidmi a gadži". Námět knihy mě fascinoval a ten "střet totálně odlišných světů a životních přístupů" byl prostě neuvěřitelně strhující, zajímavý a objevný. Opravdu se to paní Dubské mimořádně povedlo - soužití Gabriela a Apolénky, jejich vzájemné milování i nechápání se, snaha toho druhého si nějak přizpůsobit či trošičku předělat, výčitky a hádky ženy vůči muži, jejich odlišné očekávání a představy o tom jak by ten druhý měl/neměl myslet a co by měl/neměl dělat. Také zde byly dobře zpracované zásadní témata narušující život skupiny lidí (např. vesnického společenství) - předsudky, odsuzování, rasismus, pomluvy a drby, nepodložená nenávist a zloba, přezírání, povýšenectví a pocit "lepšího člověka", ublíženost, nedůvěra - co tyto věci způsobují a jak neblahé mají důsledky. Naproti tomu zde byly skvěle popsány vztahy v romské rodině, jejich komunitní způsob života, zvyky, tradice ale také přirozená hierarchie a vzájemná úcta. Bylo to silné a velmi zajímavé. Knížka se mi velmi líbila, perfektní byla lokace na Slovácké vesnici, kde se Gabriel a Meruňka usadili a použití místního dialektu ten příběh neskutečně dobře akcentovalo a zasadilo v místě a čase. Přečteno v rámci čtenářské výzvy - 20.Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

08.03.2021 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Nu je to určitě chvályhodný počin - na to že je to debut navíc 26 letého člověka technického a vědeckého zaměření (autor je fyzik) je kniha napsána velmi zručně a opravdu má co říct.
Téměř všechny postavy jsou tak trochu (někdy fakt dost) podivné, uzavřené ve svém vnitřním světě a musí nějak interně řešit svoje traumata a problémy přinášející si např z dětství. Napsáno je to mistrně, z některých částí až mrazí. Přestože si téměř všichni aktéři uvědomují svůj problém a také vědí o tom jak by ho mohli nějak řešit, je pro ně téměř nadlidský výkon udělat rozhodnutí a přeseknout začarovaný kruh, byť jen nepatrnou aktivitou nebo malým krůčkem vpřed. Určitým způsobem bylo pro mě náročné se s postavami sžít natož pak se s nimi ztotožnit - bohudík mám úplně jiný naturel a také rodinné zázemí.
Každopádně tato kniha byla pro mě sondou a průzkumnou výpravou do myšlení takových lidí jako byli Alice či Mattia, kterých může být kolem nás opravdu hodně - lidí kteří neví jak zvládnout osamocnost a sebepřijetí.

15.06.2020 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Jak lehké je ocitnout se na "špatné" straně. Kniha pojednávající o tom že i vzdělání, bohatí a slušní lidé se mohou vlivem okolností a nutnosti změnit v zabijáky a velitele SS komand rozsevajicich smrt. Velmi čtivý příběh mapující osudy dvou bratrů z Hamburku před a hlavně pak během 2SV. Většina knih o válečné tématice popisuje osudy lidí, kteří byli na perzekuovane straně, tento příběh nabízí pohled z druhé strany a musím říct, že mě to opravdu zaujalo a nikdy jsem o podobných souvislostech takto nepřemýšlel. Je docela možné, že spousta těch nacistických vrahů byla ve své podstatě oběťmi - museli si vybrat - buď budeš plnit rozkazy nebo zemřeš a všichni tví blízcí s tebou. Je to těžká volba a je otázkou jak by každý z nás reagoval kdybychom byli postaveni do podobné situace.

21.03.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Konec byl fajn. Ze začátku jsem měl z knihy rozporuplné pocity, na postavě Haryho mi vadily ty jeho opilecké eskapády a v některých momentech mi přišlo téměř sci-fi že by takový alkoholik mohl uvažovat až tak moc logicky a racionálně. A taky jsem měl problém s tím, že takového člověka by ve svých řadách asi policie v reálu mít nemohla, že prostě tuhle práci člověk závislý na alkoholu vykonávat nemůže a nesmí. Postupně jsem to nějak přijal a četlo se to lépe. Jako vraha jsem tipoval více postav, ale skutečný vrah mě nenapadl. Nicméně po nějaké době co jsem zase četl detektivku mě to celkem bavilo.

11.03.2020 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Výborná a velmi zajímavé zpracována kniha. Bavila mě o to více, že jsem viděl celou skvělou sérii Panství Downton a tedy mohl jsem si udělat jakousi představu jak to na panství vypadalo, co majordomus dělal atd. Za mě se to autorovi velmi moc povedlo a je to nádherná sonda do duše a myšlení workoholika toužícího po uznání a dosažení vysněné důstojnosti, který tomuto ideálu obětuje celý svůj život a nakonec zjistí že se hnal za pouhou iluzí. Rozhodně stojí za přečtení, autor má unikátní styl psaní a dokáže vše vykreslit ve velmi detailním a až snovém světle. Jsem rád že jsem si knihu mohl přečíst.

23.02.2019 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem ihned musel pokračovat 2. Výborné dílo - sice z většiny situací člověku šel mráz po zádech a někdy jsem vůbec nechápal ty situace a jak to bylo možné, že se to dělo a lidi v tom museli žít. Autor poskytl skvělou "téměř autentickou reportáž" a ve strhujícím příběhu ukázal, jak jednoduše se samozvaní vládcové dostali k moci, jak drsně zneužívali vydobyté možnosti a příležitosti a jakými metodami a hlavně šířením strachu lehce ovládali a ničili všechny ve svém okolí. Komunismus byl absolutně zrůdný a to, jak všechny ty ideály soudruzi zneužili, pokroutili a devalvovali hodnotu lidského života je v této knize výstižně a opravdu velmi věrohodně vystiženo. Tohle je absolutně "Must Read" a měli by si o tom přečíst všichni voliči "starých dobrých pořádků"

23.11.2023 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Tohle byla skvělá oddechovka, kterou už jsem po těch "náročnějších" (témata: 2sv, Sudety, Irsko atd.) knihách, které jsem v poslední době četl, fakt potřeboval. Hrozně mě autorova fantazie bavila, ve své knize vytvořil úžasné pestré a barevné postavy a hlavně ten jeho báječný a kouzelný svět PodLondýna a NadLondýna mě neskutečně okouzlil a fascinoval. Skvělý příběh, výborná akce a zápletka, spousta velmi netradičních dobrodružství, dostatečná dávka britského humoru a krásných situací a ten závěr absolutní paráda. Autor umí čtenáře strhnout, vtáhnout do děje a totálně pobavit, potěšit a zajistit maximální požitek z četby. A také ten překlad byl bravurní.
Za mě totální bomba a už se těším na něco dalšího od tohoto pro mě zatím neznámého ale naprosto famózního autora.

23.11.2023 5 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Dost dobré počteníčko. Sice k některým pasážím jsem měl drobné výhrady, ale jinak zajímavá a určitým způsobem i poučná kniha, která mě bavila a celkem chytla - něco mě stále nutilo ke čtení a byl jsem zvědavý co bude dál. Někdy je autorův styl psaní opravdu velmi poetický a je to dobře zpracované. Úplně 5 hvězd to není, ale 4,8 zcela určitě. Jen mi velmi leží na srdci, že není další díl. Ach jo. Než ho vydá tak už polovinu věcí zapomenu...ale už to bude venku určitě se k tomu vrátím abych věděl proč je Kvothe živ z minulosti a jen pasivně čeká až si pro něj příjde zubatá.

18.02.2021 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Tato kniha popisující historické dějinné události smrti a vzkříšení Ježíše z pohledu Římana, který hledá pravdu a cestu pro svůj život byla pro mě opravdu pozoruhodnou. Autorův úhel pohledu byl velmi netradiční a pro mě velmi objevný. Také se mi líbilo že postavy zůstaly lidské i se svými chybami a všemi pochybnostmi, předsudky a nedokonalostmi. Za mne velmi dobře zpracované téma, je vidět že autor je velikým znalcem a dříve než se do něčeho pustí věnuje spoustu času prozkoumání všech možných historických pramenů. Zkrátka psn Waltari byl Mistrem svého řemesla a v této knize to opět potvrdil.

02.09.2020 5 z 5

Jednoznačně zajímavá kniha, která pojednává o válečných událostech pohledem dívky. Bylo to celkem příjemné čtení a zcela určitě poutavě napsaný příběh poměrně detailně ilustrující život obyčejných lidí v sudetech a později v Brně. Oceňuji, že i na tragické události se autorka dívá skrz optiku humoru a určité pitorektnosti hlavních postav - zejména otce a Anny. Knížku jsem přečetl v rámci čtenářské výzvy (kniha s Aneb) a určitě toho nelituji, myslím že to stálo za přečtení

25.05.2020 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Trošku mi to připomínalo knihu Čtyřcestí, kterou jsem četl před měsícem - celkový obraz, postavy a děj příběhu je poskládán z dílků, jež jsou popisovány z pohledu několika různých aktérů - členů jedné rodiny (Dzaja, Nara, Ojuna, Alta, Dolgomora). Bylo to hodně zajímavé a ta kompozice mi přišla docela fajn provedená. Každá vypravěčka vnímala ostatní osoby a vývoj událostí úplně jinak, což bylo dáno jejich rozdílnými povahami, věkem a také prioritami. Kniha pojednává o střetu žen ze 3 generací a jejich vnímání reality a způsobu života, je to o střetu života na vesnici X ve městě v Mongolsku během socialismu. Trochu jsem měl problém s tou spoustou cizích slov a taky my neseděla ta nespisovná (pražská) čeština, ale jinak to bylo docela zajímavé čtení. Ne úplně top ale 4hvězdy.

11.03.2020 4 z 5

Moc fajn knížka, velmi se mi líbila a ikdyz pojednává o smutných věcech je to krásné a moc milé čtení

29.03.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Nejprve to trochu trvá než se člověk zorientuje ve všech těch postavách, ale jak postupně se odkrývají jednotlivé dílky puzle, zjistíte že je to moc zajímavý příběh a skrývá v sobě překvapivé souvislosti. Byl to pro mě velmi příjemný zážitek si knihu přečíst, dozvěděl jsem se spoustu nových informací a můžu knihu jen a jen doporučit. Tohle se čte samo.

05.03.2019 5 z 5