DámaMáma DámaMáma komentáře u knih

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Neskutečně zajímavý průvodce Vídní. Bohužel na mě těch jmen bylo trochu moc…

03.02.2022 4 z 5

Marie Terezie: Miluj a panuj Marie Terezie: Miluj a panuj Miroslava Zlatníková

Kniha není špatná, dobře se čte, a mně se moc líbila. Ovšem není to úplně historický román v tom pravém slova smyslu.

09.01.2022 4 z 5

Všechno je v pr**li Všechno je v pr**li Mark Manson

Pro mě trochu nafouknutá bublina, která se tváří sofistikovaněji, než ve skutečnosti je.

03.02.2021 2 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Moje první setkání s touto spisovatelkou, ale bohužel jsem na rozpacích. Kniha mě nijak zvlášť neoslovila, ale možná je to tím, že jsem ji nečetla ve správnou chvíli.

08.12.2020 3 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Knihu jsem si koupila hlavně kvůli obálce a popravdě jsem nevěděla, co očekávat. Nemohu říct, ze jsem byla zklamaná, některé povídky byly strhující, s jinými jsem měla trochu práci je vůbec dočíst, ale i tak pozitiva nakonec převládají.

04.10.2020 4 z 5

Opona Opona Ondřej Hübl

Skvělý námět, strhující zpracování, jen pro mě zbytečně rychlý konec a nedotažené rozuzlení…

29.04.2022 5 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Neurazí, ale bohužel ani nenadchne.

03.04.2022 2 z 5

Já Maja Já Maja Maja Michajlovna Pliseckaja

Je skvělé, že kniha jedné z nejslavnějších primabalerín světa, byla přeložena i do češtiny. Kniha je nejen výpovědí Maji Plisecké, její autobiografií, ale i výpovědí doby, ve které žila. Kniha má narozdíl od všech baletních publikací i historicko-politický přesah, takže čtenář, pokud není z baletního oboru, si ji užije stejně tak jako vášnivý baletoman.
Tato kniha je jednou z mála, kterou bych určitě zavedla jako povinnou školní literaturu na Taneční konzervatoře. Talent a štěstí totiž nestačí, aby se z “ošklivého kačátka” stala překrásná labuť!

05.10.2020 5 z 5

Paměti Augustina Bergra Paměti Augustina Bergra Ladislav Hájek

Kniha, kterou jsem četla před lety a velmi mě oslovila, i když je napsána velmi naivním způsobem.
Kdo se chce dozvědět něco o historii baletu v Čechách, něco o počátcích fungování baletu Národního divadla, něco o době před sto lety, určitě vřele doporučuji!

05.10.2020 5 z 5

Život na špičkách Život na špičkách Hana Skálová

Daria Klimentová je nejen naše nejlepší baletka, ale také bezesporu velmi zajímavý člověk, o kterém by se jistě dalo napsat něco strhujícího, něco, co ještě napsáno nebylo, zkrátka něco, co očekáváte od knihy.
Od knihy o Darie Klimentové by člověk očekával víc, než pouhý rozhovor, který si kdykoliv můžete přečíst v časopise Květy či Vlasta v lepším případě magazínu Žena a život.

Kniha nabízela tak velký potenciál, který bohužel nebyl vůbec naplněn.
Už jen samotná obálka, která vypadá jako kdyby kniha vyšla někdy v osmdesátkách minulého století. Bohužel si zde nikdo nepohrál ani s názvem knihy “Život na špičkách”... (takové klišé), ani s fotografií, kde právě ony špičky ani nejsou vidět a narozdíl od ostatních fotografií uvnitř to primabalerině až zas tak nesluší a není to úplně ona... O typografii a míchání různých fontů písma ani nemluvě. Obálka se nepovedla!
Paní Daria by si zasloužila sexy knihu se sexy obálkou, s vtipem a s přesahem... Například: “Život na špičce” (Skrývá se v tom mnohé...) a na obálce by se vyjímal její nádherný klenutý nárt, právě v té špičce... Daria je opravdu absolutní špičkou v oboru, tak proč kniha není “vymazlenou biblí” všech malých i velkých baletek a tanečníků? Proč má člověk pocit, že vznikla během posezení na kávičce v kavárně Nové scény?
Komu je vlastně kniha určena?
Autorka Hana Skálová mě nepřesvědčila ani jako novinářka, ani jako spisovatelka. Plete si titulní roli s rolí hlavní, v poznámkách pod čarou vysvětluje hloupým čtenářům co jsou špičky a co je balerína tak zoufalým způsobem, že je to opravdu úsměvné, ovšem na druhou stranu nevysvětlí, co je např. Modrý pták v Šípkové Růžence...
V rozhovoru nejde autorka ani v nejmenším do hloubky a stále se vyptává na stejné otázky pořád dokola. Proč jsme se nedozvěděli jaká je návštěva Buckinghamského paláce, kde Daria byla pozvána, jaká byla Lady Diana a jakou vůni používala princezna Margaret? Jaký je Pierce Brosnan, když mají spolu s Dariou společnou fotkuv knize... místo toho se neustále vrací otázka “A co vlastně děláte ve volném čase?”
Zklamání... Škoda... Zbytečně vynaložená energie... Bez nápadu, bez nadsázky, bez vtipu, bez emocí...

03.10.2020 2 z 5

Seznam zapomenutých dětí Seznam zapomenutých dětí Patrik Madle

I když jsem tuto prvotinu pana spisovatele četla jako druhou, protože dřív mi přišla do ruky jeho druhá kniha, už teď se těším na knihu třetí
Originální témata, svižně napsané a příjemně čtivé. Všem doporučuji!

13.08.2023 5 z 5

Dominik lže! Dominik lže! Patrik Madle

Patrik Madle je pro mě obrovským překvapením. Knihu Dominik lže! jsem dostala darem a přiznám se, že jsem úplně nevěděla, co mě při jejím čtení čeká.
O to větší a krásnější pro mě bylo zjištění, že kniha, která měla pomalejší rozjezd, už uprostřed (a samozřejmě až do konce) byla naprosto strhující.
Bravo, bravo, bravo! Přečetla jsem jedním dechem a jdu si koupit další (první) knihu, kterou pan Madle napsal/vydal

25.06.2023 5 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Nakonec to vůbec nebyla špatná kniha. Ale trvalo hodně dlouho se do ní začíst.

17.04.2022 4 z 5

Nižinský Nižinský Romola Nijinsky

Kniha klenot!
Alespoň v mé sbírce. Je skvělé, že tato kniha byla kdysi přeložena i do češtiny. I když je napsána manželkou Václava Nižinského Romolou a tudíž informace o jeho životě jsou zde mnohdy zkreslené, nepravdivé a takové, jak Romola chtěla, aby byly pro svět prezentovány. Samozřejmě si musíme uvědomit i fakt, ze Romola nebyla spisovatelkou, byla jistě ovlivněna ženskými romány a dozajista chtěla napsat čtivou a oslnivou knihu. I tak je kniha skvělým počinem a z historického hlediska by neměla chybět v žádné baletní knihovně.

05.10.2020 4 z 5

Na šťastné planetě Na šťastné planetě Zora Šemberová

Biografická kniha Zory Šemberové “Na šťastné planetě” je jednou z mála autobiografických knih v Čechách a o českých tanečních umělcích, která byla napsána. I proto je skvělé, že vůbec vznikla a dala tak budoucím generacím aspoň nějakou výpovědní hodnotu.
Je však neskutečná škoda, že kniha bohužel (nejen na první pohled), působí neskutečně lacinými dojmem. Už samotná obálka, měkká vazba a nekvalitní fotografie uvnitř, působí dojmem, jakoby Národní divadlo, které je vydavatelem této publikace, ani nemělo zájem na lepší, hodnotné knize této slavné umělkyně a první Julie na světě...

05.10.2020 3 z 5

Saša Machov Saša Machov Vladimír Vašut

Kniha Saša Machov je skvělou knihou o jednom z nejvýznačnějších Baletních mistrů (dnes bychom řekli “Umělecký ředitel baletu“), který působil v Národním divadle.
Bohužel kniha, která byla vydána v roce 1986, si nemohla dovolit politicky přesah, a tak je život Saši Machova v knize ne zcela úplný a mnohdy i zřejmě ne zcela objektivní.
I tak je toto literární dílo výborným studijním materiálem a zachycením doby, která už je dávno pryč.

05.10.2020 4 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Škoda, že taková osobnost, o které by se dalo psát samo, nemá odpovídající knihu své velikosti, vkusu, šarmu a elegance…

14.05.2022 2 z 5

Tanec života Tanec života Helena Koudelková-Eser

Naprosto fantastická kniha! Doporučuji nejen baletomanům, ale všem, kteří berou život tak jak je… bravo!

21.03.2022 5 z 5

Libůstka Libůstka Mariusz Szczygieł

Milá kniha mého oblíbeného autora, ale například Gottland mě oslovil daleko víc.

06.10.2020 4 z 5