Dalia Dalia komentáře u knih

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Dominik Dán

Moje první kniha od tohoto autora a ráda si přečtu další.

07.01.2023 5 z 5

Mariana Mariana Susanna Kearsley

Sladkobolný příběh, příjemné čtení.

26.08.2022 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Čtivá, napínavá kniha, ale postava hlavní hrdinky nereálná.

23.04.2020 4 z 5

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Tato kniha mě neskutečně rozčilovala. Snad proto, že sama jsem prošla těžkým onkologickým onemocněním, tak mě autorova ukňouranost přímo vytáčela. Asi mám jiný přístup k "životu po životě". Za mě palec dolů.

15.04.2020 odpad!

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Jak láska pekelníka proměnila ... nevěříte? Tak knihu otevřete i srdce svá a odpověď snad naleznete v příběhu, jenž kouzlo má.

06.04.2020 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Postupně si do tohoto seznamu přidávám i knihy, které jsem milovala v dětství. Ráda si je připomínám.
Rumcajs s Mankou a Cipískem rozhodně patří k mým oblíbeným pohádkovým postavám a jejich příběhy jsem jako malá četla znovu a znovu.

22.03.2023 5 z 5

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Milovala jsem tuto knížku. Prázdninový příběh jako vyšitý.

Manželky Manželky Táňa Keleová-Vasilková

Skvělá oddechovka!

27.02.2023 5 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Napínavý příběh z prostředí internátní školy. Bavilo mě to.

27.02.2023 4 z 5

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Celá sága je napínavá, čtivá a zajímavá nejen fiktivním příběhem, ale také jeho zasazením do kontextu skutečných historických událostí.

15.10.2020 5 z 5

Co Bůh? Člověk? Co Bůh? Člověk? Bedřich Bridel

Zobrazení antitetičnosti je Bridelovým dílům vlastní. Toto pojetí protikladných tendencí, které provázejí pozemský život člověka i vyšší duchovní složku, bylo součástí nejen barokního umění a myšlení, ale lidstvo k nim tíhlo snad od nepaměti. V baroku však došlo k jejich absolutnímu vyzdvižení, a to především prostřednictvím silné expresivity výtvarných i literárních děl. Výraz byl tedy postaven na kontrastech dobra a zla, pozemského života a nebeského království, časově omezeného bytí a věčnosti, člověka a Boha.
Z básnických prostředků jsou využita obrazná pojmenování. Metafory obsažené v reflexivní básni Co Bůh? Člověk? v sobě skrývají úvahy nad duchovním svárem autorovy duše a zároveň mohou být podněcujícím prvkem pro náhled do vlastního nitra čtenáře - „ … když tak v vnitřnostech plápoláš … tys pak slunce bez rána, mou nádobu naplňuješ … Chci-li mléko, smetanu neb kruhy cukrkandlové, u tebe vše dostanu … „ V kontextu doby a společně s přítomností antitetičnosti byl čtenář veden k uvědomění potřeby věrnosti Bohu v každém okamžiku života. Působení metaforických obrazů společně s kontrasty bylo zesíleno dramatičností, která místy hraničí s patosem - „ … Tys perla, kment, hedvábí, tys božská, hrozná velebnost, ta k sobě všecko vábí, neobsáhlost, neskončenost … „
Souběžně s využitím metafor je v básni bohatě obsažena také symbolika, která je zacílena na variabilitu tváří Boha - „Co jest Bůh? Duše odpočinutí. … tys propast, z nížto všeho všech všudy věcí zrození … tys slunce od samého sebe ...“ . Symboly vyjadřující Boží všudypřítomnost jako bazální podstatu všeho bytí prostupují napříč celou básní. Takřka každá strofa obsahuje motivovaně zakomponovanou symboliku.
Skladba pracuje i s dalšími básnickými prostředky. Je zde anafora - „Já škaredý, … já zlost, ... já mrzký … „, je používán apostrof - „Co, Bože, Ty?“ stejně jako řečnická otázka a dále také například anakolut - „Jakás mně přichází noc, když sobě to tak spytuji, jak jest velká Boží moc?“
Jeden z klenotů staré české literatury.

05.04.2020 5 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

(SPOILER) V mnoha situacích mi hlavní hrdinka lezla na nervy, ale obecně vzato jsem jí fandila. Takže dobrý konec příběhu mě potěšil.
Kniha je čtivá, napínavá a nepostrádá ani trochu toho tajemna, byť v ní nakonec nic nadpřirozeného nenajdeme.

22.03.2023 4 z 5

Naschválníčci Naschválníčci František Nepil

Četla jsem jako dítě opakovaně.

Kniha o životě a smrti Kniha o životě a smrti Axel Munthe

Knihu jsem si pořídila neplánovaně a za pár korun v jednom málem krámku. A v době, kdy jsem ji četla, mi přišla jako zjevení... Pro mě je to jeden z knižních pokladů.

Knížka pro dva Knížka pro dva Pavel Čech

Malý příběh o vzniku velké lásky. Krásné!

11.03.2023 5 z 5

3x Hercule Poirot 4 3x Hercule Poirot 4 Agatha Christie

Agatha Christie prostě nezklame. Vynikající čtení!

28.06.2022 5 z 5

Tajemství ztracené holčičky Tajemství ztracené holčičky Simona Nečasová

Na knihu jsem se těšila, ale i v rámci "nenáročných čtenářských oddechovek" ji musím hodnotit nízko. Způsob autorského vyjádření na mě působil poněkud dětinsky, na řadě míst mě iritovaly pro kontext nevhodně volené výrazy a ve většině se mi nelíbily ani dialogy postav.

07.06.2022 2 z 5

Deník ctihodné prostitutky Deník ctihodné prostitutky Chrysiida Dimoulidou

Tato kniha se četla sama. Příběh, který ve čtenáři rezonuje ještě dlouho potom, co jej přečetl. Alespon u mě tomu tak je. Takže s klidným svědomí dávám plný počet hvězd.

26.02.2021 5 z 5

Jak zabít manžela (a další šikovné tipy pro domácnost) Jak zabít manžela (a další šikovné tipy pro domácnost) Kathy Lette

Knihu jsem si před lety koupila cestou z fakulty v jednom zastrčeném antikvariátu a netušila jsem, kolik zábavy si za těch dvacet ká čé nesu v tašce domů. Vtipná, čtivá a odpočinková záležitost.

22.04.2020 5 z 5

Čarodějnice a vévoda Čarodějnice a vévoda Brigitte Riebe

Velmi čtivě zpracovaný příběh z patnáctého století o lásce, tajemství i údajném čarodějnictví. Bavilo mě to moc.

27.03.2023 5 z 5