DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Proč jsou mráčky ze šlehačky Proč jsou mráčky ze šlehačky Oldřich Blažek

Nádherný návrat do dětství! Jsem ráda, že jsem tuto knížku, kterou jsem jako předškolní dítko milovala, objevila v jednom antikvariátě a dnes je jedním z "klenotů" mé knihovničky.
V knížce neobvyklého formátu "na šířku" najdeme 23 roztomilých básniček, doprovázených malebnými obrázky Miloše Nesvadby.
Myslím, že je škoda, že tato krásná knížka pro děti nebyla znovu vydána, snad by se líbila i dnešním dětem. Určitě doporučuji.

09.05.2020 5 z 5

Domov Domov kolektiv autorů

Útlá knížečka je potěšením pro duši - nabízí inspirativní citáty - i pro oko - krásné barevné fotografie.
Dovolte jeden citát:
"Domov je, kde tě rádi vidí přicházet
a neradi odcházet."
(E. Rittershaus)

Láska Láska kolektiv autorů

"Láska zlepšuje toho,
kdo ji chová v srdci i toho,
komu je určena."
(E. Hasse)

03.05.2020 5 z 5

Vánoční ztišení Vánoční ztišení kolektiv autorů

Dovolte jeden citát:
"Nejen o Vánocích zapalujme světla.
Nejen o Vánocích zbavme srdce ledu.
Vždyť slavnost lásky je slavností věčnou."
(R. Leonhardt)

03.05.2020 5 z 5

Světlo v nemoci Světlo v nemoci kolektiv autorů

Útlá knížečka je potěšením pro duši - nabízí inspirativní citáty - i pro oko -
krásné barevné fotografie.
Dovolte jeden citát:
"Jen prostřednictvím zimy je dosaženo jara."
(G. Keller)

Radost Radost kolektiv autorů

Dovolte jeden citát:
"Radost je život viděný skrze sluneční paprsek." (C. Sylva)

03.05.2020 5 z 5

Zasněné lesní ticho Zasněné lesní ticho kolektiv autorů

Útlá knížečka je potěšením pro duši - nabízí inspirativní básně opěvující krásu přírody - i pro oko - krásné barevné fotografie.
Dovolte mi ocitovat:
"Slunce se k noci sklání,
štěstí, žal, namáhání
dozní jak každý den.
Na les a pole dýchá
večerní vánek zticha
s rosou lehkou jak něžný sen."
(M. Claudius)

03.05.2020 5 z 5

Slova pokoje na den Slova pokoje na den kolektiv autorů

Dovolte jeden citát:
" Vnitřní pokoj je vždycky závislý na člověku samém.
Člověk skutečně nepotřebuje ke svému štěstí nic než pokoj,
a aby ho dosáhl, nepotřebuje nic než sebe."
(W. von Humbolt)

Slunce v srdci každý den Slunce v srdci každý den Berron Gottfried

Dovolte jeden citát:
"Kdo samou nespokojeností promarní přítomnost,
tomu ani budoucnost nepřinese mnoho radosti."
(J. Gotthelf)

Nejskromnější umění Nejskromnější umění Josef Čapek

Několik zamyšlení Josefa Čapka nad "nejskromnějším", tj. lidovým uměním, které je vytvořeno srdcem a neklade si velké cíle, přesto však dokáže potěšit. Čapkovy názory jsou bezesporu zajímavé, ale třeba říci, že pro dnešního čtenáře je kniha poněkud obtížně přístupná, např. kvůli složitým souvětím nebo zastaralým výrazům, a také kvůli dobovým reáliím, které dnes už neznáme.
Nejvíce mne zaujalo, jak autor popisuje úlohu fotografa: " Úlohou fotografovou pak jest, aby skutečnost nepodal menší, slabší a malichernější, aby ji nepředvedl nicotně, znehodnotivě, aby byl s to zachytiti její pravou mocnost a osudnost." Myslím si, že to platí i dnes.

30.12.2019 3 z 5

Navždy tátovo děvče Navždy tátovo děvče H. Norman Wright

Velmi poučná kniha, která umožní mnohé v životě pochopit.
Doporučila bych ji jako povinnou četbu pro všechny otce, aby si uvědomili, jakou obrovskou moc mají ve svých rukou - svým přístupem a chováním ke své dceři budˇmohou dát dceři do života největší dar nebo naopak jí život i dost zkomplikovat.
Také doporučuji tuto knihu všem dcerám, zejména těm, kteří neměly/nemají to štěstí prožít se svým otcem hluboký a láskyplný vztah.
Z knížky jsem si udělala stručné výpisky - pokud by to někoho zajímalo, ráda pošlu e-mailem.
Jako jedinou zápornou stránku této knihy vidím nepříliš povedený překlad z angličtiny ( vydání u nakl. Návrat domů, rok 1998), např. věta " (Otec) může chtít, aby ho dcera viděla jako většího než život" - obrat "larger than life" obrazně znamená v angličtině "velký, nesmírný, obrovský", aj.

18.12.2019 5 z 5

Vůně kávy Vůně kávy Dany Laferrière

Půvabné střípky vzpomínek z autorova dětství prožitého v šedesátých letech na malém městečku Petit-Goave na Haiti. Nejbližším člověkem je chlapci jeho laskavá a životem zkušená babička Da, která všechny trable řeší šálkem horké kávy. Chlapcův svět tvoří i jeho vrstevníci - spolužáci Frantz a Rico, krásná Vava ve žlutých šatech - autorova první láska, nejlepší kamarádka Sylphise, kamarád Auguste, spolužáci Frantz a Rico, i věrný společník pes Markýz. Ve vzpomínkách ožívají i další příbuzní - dědeček, pět tetiček, sousedé a další svérázní obyvatelé městečka - doktor Cayetmitte, bratr Jerome, Silák Simon, notář Loné, hokynář Mozart a jeho žena Thérése a další lidičky.
Kniha vlastně nemá žádný děj, jednotlivé krátké epizody skládají dohromady mozaiku každodenního života desetiletého chlapce. Při čtení této pěkné knížky si možná zavzpomínáme i na vlastní dětství, které už je dávno pryč a zbyly na něj jen útržky vzpomínek.

24.11.2019 4 z 5

Hry za soumraku Hry za soumraku Anita Desai

Docela zvláštní povídky, určitě stojí za přečtení. Povídky jsou "hořce humorné", vedou k zamyšlení, např. žijeme tak, jak bychom sami chtěli nebo se přetvařujeme a děláme něco jen kvůli druhým?
Nejvíce mne asi zaujala povídka "Večírek na rozloučenou".
(Manželé uspořádají rozlučkový večírek, protože se budou stěhovat. Hostitelka pozve spoustu významných hostů a dá si velmi záležet, aby bylo všechno perfektní. Během večírku se ve společnosti ostatních necítí dobře - místo pohody tu vládne přetvářka, faleš a chlubení. Teprve když většina hostů odejde a zůstane jen pár dobrých známých, se hostitelka cítí uvolněná a začne si večírek doopravdy užívat.)

04.10.2019 3 z 5

Maigret na cestách Maigret na cestách Georges Simenon

Moje první setkání s komisařem Maigretem, nemohu tedy porovnávat s jinými jeho případy. Knížku jsem získala náhodou a brala jí jako pohodové čtení na cestě do práce. Docela mne zaujala, hlavně Maigretova důslednost a pečlivost.

04.09.2019 3 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Stojí za přečtení, ale zase tolik mně knížka bohužel neoslovila. Hodnotím průměrně.

08.06.2019 3 z 5

33 životů 33 životů Michal Černík

Zajímavé rozhovory, nahlédnutí do duše 33 osobností české kultury. Všechny rozhovory jsem se zájmem přečetla. Nejvíce mně zaujal netradiční rozhovor s Jiřinou Jiráskovou, kde místo otázek jsou použita známá přísloví, ke kterým se herečka vyjadřuje. Úžasná je její odpověď na otázku: "Říkáte si, že čas jsou peníze?", kterou mi zde dovolte ocitovat: "Neříkám. A myslím, že to není pravda. Čas je vzácný dar k prožití okamžiků, o kterých řekl básník: Posečkej, jsi tak krásný."
Knížka určitě stojí za přečtení, ale je velmi smutné, že když dnes, v roce 2019 touto knížku listuji, tak si uvědomuji, že polovina z těchto osobností už není mezi námi.

30.05.2019 5 z 5

Čínské horoskopy: Odhalte své pravé já Čínské horoskopy: Odhalte své pravé já Jiří Černák

Přehledné, čtivé, výstižné.
O každém z dvanácti zvířecích znamení se dozvídáme, jaké jsou silné a slabé stránky, sny a vize, vhodná kariéra, vztahy a bohatství. Zajímavá knížka pro všechny, kdo se chtějí dozvědět o vlastnostech zvířecích znamení čínského horoskopu. Doporučuji.

26.05.2019 5 z 5

Vodník Venca Vodník Venca Emil Posledník

Roztomilá knížka o lumpárnách a dobrodružstvích malého vodníčka.
Jaký je vlastně Venca, syn Vodomila Vodičky, vodníka z potoku Požíračka?
Odpověď najdeme hned v úvodu vyprávění:
"Kluk nebyl větší nežli brouk potápník, měl růžové tvářičky, usměvavou papulu, bystrá očka. Na zelenavém tělíčku se mu třpytilo pár stříbrných šupinek, na kulaté hlavičce trčely tři zelené vlásky. Venca byl divous. Nic před ním neobstálo, všude vlezl, všemu se podíval na kobylku, s každým se znal a kdekoho poškádlil. Ve vodě plaval jako štika, po rákosí a po stromech lezl líp než ptáček brhlík, po louce hopsal jako kobylka, v běhu zahanbil každou myš. Takový chlapík byl vodník Venca."
Venca se ve starém dřeváku vydává na"pirátskou výpravu", při které zažije mnoho napínavých i nebezpečných situací, ze všech však úspěšně vyvázne a domů se vrací právě ve chvíli, kdy se k jeho svátku pořádá velká oslava, které se k jeho překvapení účastní i jeho dávný "rival" - starý rak Cvakal, který štˇastnému Vencovi k jeho údivu podal klepeto na usmířenou.
Myslím, že tato knížka, vydaná před více než sedmdesáti lety a doprovázená autorovými černobílými ilustracemi, neztratila nic ze svého půvabu a snad by se líbila i dnešním dětem.

26.05.2019 5 z 5

Straky na vrbě Straky na vrbě Josef Lada

Ladovy obrázky známe všichni, ale jeho humor není příliš známý - což je docela škoda. Tato knížečka, věnovaná "rodákům a občanům města Hrusic", dokazuje, že Ladovi smysl pro humor, žerty a nadsázku nechyběl. Pan Lada byl určitě veselým společníkem. Humorné, nenáročné čtení, doprovázené černobílými ilustracemi autora, dokáže rozptýlit a potěšit.

25.05.2019 3 z 5

Rybí šupiny Rybí šupiny Bohuslav Reynek

Graficky zdařilá knížka příhodně doprovázená černobílými ilustracemi Josefa Čapka obsahuje celkem 39 básní v próze. Dílo bylo napsané téměř před sto lety a z mého pohledu je to pro dnešního čtenáře dost těžká četba, zejména po jazykové stránce (např. výrazy jako "okeán", "mřežována" - dnes bychom asi řekli "mřížovaná" nebo obrat "zetherněl bolestí"), přesto však stojí za přečtení, některé jsou laděny spíše pesimisticky "vlny smrti neopadnou.... utoneme všichni" ("Věčná duha"), jiné opěvují prosté krásy a jsou plné naděje ("Pohádka")
Pro lepší představu mi dovolte ocitovat ze dvou kapitol, které se mne oslovily asi nejvíce:
"Majáky"
"Buďte pozdraveny, královny moří s živými korunami, v nichž drahé kamení se vlní a krouží!
Bílí andělé ochránci, rozstavení po věky na březích a po skalách a na pahorcích, bez křídel, protože se odtud již nehnete, přikováni oddaností!
Zkamenělí pastýři stád rozuteklých do všech končin, trpělivě čekající na jich shromáždění, svítíce jim na cestu domů!"
"Slunce"
"Velebně plyne ohnivý pták nad krajinou, ..... modrá jest krajina pod ním, temně modrá.... Viz to člověče a vyjdi z osamělého domu, i když jest ti tam snad milo tuto chvíli. Vyjdi a přijmi požehnání slunce, které plyne nad krajem jako plamenný pták. Ale neklamej se, není to pták, je to veliký anděl..... vyjdi a rozepni ruce do vedra..."

14.04.2019 3 z 5