DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Potkal jsem Potkal jsem David Macháček

Autor má obdivuhodný talent vidět krásu tam, co by se někomu snad mohlo zdát "obyčejné" a tuto krásu předat pomocí fotografie a k tomu ještě výstižně vyjádřit stručným veršem. Výsledkem je tato knížečka, která je pohlazením po duši. Skvělý pomocník při špatné náladě. " Z každého smutku snad je okno do zahrad". Hezké černobílé fotografie různých míst zejména v centru Prahy a Pardubickém kraji. Škoda, že knížečka nebyla vytištěna na křídovém papíře (uznávám, že by náklady na její výrobu asi byly vyšší, ale ty krásné fotografie by si to zasloužily). Doporučuji.

18.11.2022 5 z 5

Praha mého mládí Praha mého mládí Ladislav Sitenský

Tato pěkná fotopublikace je plná krásných černobílých fotografií, které čtenáře vrací do staré Prahy třicátých až šedesátých let dvacátého století. Nádherná kronika doby. Se zájmem jsem si přečetla i přemluvu autora. Kniha určitě osloví všechny milovníky staré Prahy i kouzla černobílé fotografie. Doporučuji.

23.10.2022 4 z 5

Sekora: Mravenčí a jiné práce Sekora: Mravenčí a jiné práce Tomáš Prokůpek

Velmi pěkně zpracovaná a obsažná kniha detailně představuje celoživotní dílo i osobnost Ondřeje Sekory. Doporučuji.

12.06.2022 4 z 5

Czechoslovak spartakiades Czechoslovak spartakiades Julius Chvalný

Samozřejmě, že text a celé vyznění publikace je zcela v duchu soudobé ideologie (popisky jsou v několika jazycích - škoda, že se tam nevešla i čeština - je jasné, že tato kniha byla určena jako propagace čs. spartakiády v zahraničí). Knihu jsem si koupila kvůli fotografiím (vzhledem k ceně Kč 10,-- v jednom antikvariátu jsem se dlouho nerozmýšlela a koupě nelituji). Myslím, že fotografie mají svou hodnotu jako svědectví doby.

20.05.2022

Ulrika Levetzowová Ulrika Levetzowová Eva Hoffmannová

Knížka má titul, který se k obsahu vůbec nehodí a může vzbuzovat mylné představy, o čem knížka pojednává (milostný příběh Ulriky a Goetha je tu okrajovou dějovou linkou).
Hlavním tématem je básníkův zájem o mineralogii a vášeň pro sbírání a poznávání nerostů, což je jistě zajímavá a asi méně známá stránka básníkovy osobnosti - bylo pro mě překvapením, že knížka se zmíněným titulem se "točí" kolem sbírání nerostů, což mě docela zaujalo - o této Goethově zálibě jsem nevěděla a ráda jsem se dozvěděla něco více. Avšak obávám se, že literární zpracování čtenáře spíše odradí - převládají často nepřehledné dialogy se spoustou přímé řeči, kde se mnohdy čtenář ztrácí v tom, kdo je kdo a kdo z přítomných pánů právě hovoří.
Autorka je odbornicí v oboru přírodních věd a chválím její nápad představit nám známého básníka také jako vášnivého mineraloga, avšak nevím, jestli právě tato forma ( a hlavně zavádějící název knihy) byly dobrou volbou. (Knížka byla v nejmenovaném knihkupectví výrazně zlevněna - asi chápu proč).

09.05.2022 2 z 5

František Drtikol František Drtikol Vladimír Birgus

Kniha představuje život a dílo fotografa Fr. Drtikola - text je zajímavý a poskytuje dostatek informací, avšak vzhledem k délce textu by bylo přehlednější jej členit do kapitol věnovaných jednotlivým životním a tvůrčím obdobím. Obrazová část je stručným průřezem díla a jsou zde zastoupeny různé žánry, např. krajinné kompozice, akty, portréty.
Myslím, že kniha dobře splňuje účel prvotního seznámení s osobností Fr. Drtikola, doporučuji.

04.08.2021 3 z 5

Nespokojený králíček Nespokojený králíček Marie Majerová

Po letech jsem si znovu přečetla tuto knížku z dětství. Příběh dvou malých sourozenců, kteří v zahradě honí králíčka a nakonec ho ozdobí věnečkem z květin, se mi kdysi líbil, ale myslím, že dnešní děti moc neosloví.
Na knížce jsou krásné ilustrace Karla Svolinského a právě proto si tuto knížku ráda nechávám ve své knihovničce.

21.06.2021 3 z 5

Čtyři talismany Čtyři talismany Charles Nodier

Vyprávění zasazené do orientálního prostředí přichází s ponaučením, že o vlastní štěstí a bohatství se musíme přičinit sami, nic nám samo do klína nespadne, jak nakonec poznali i hrdinové tohoto příběhu. Dovolte mi zde ocitovat moudrá slova starce, kterými promlouvá ke třem bratrům:
"Za všechno, čeho jsem v životě dosáhl, vděčím jen svému přičinění."
"Bohatství spočívá v tom, že člověk žije počestně, není nikomu na obtíž a může mnohdy v mírném a nenáročném blahobytu i prospět chudým. Všechno ostatní je přepych a marnivost."
Myslím, že tato útlá knížka vybídne k zamyšlení.

21.06.2021 3 z 5

Z rodinné korespondence Josefa Švejcara Z rodinné korespondence Josefa Švejcara Josef Švejcar

Zajímavý náhled do rodinného a pracovního života našeho předního pediatra prostřednictvím dopisů, které spolu s manželkou posílali svému synovi, lékaři žíjícímu v Německu. Myslím, že obsah některých dopisů byl až příliš osobní a udivuje mne, že byl zveřejněn (zejména detailní popisy zdravotních potíží paní Běly), dotyčné by asi nebylo milé, že po letech toto budou číst cizí lidé. Ze všech dopisů je patrný krásný vztah a vzájemná láska všech členů Švejcarovy rodiny, příkladem je dojemné vyznání a přání otce k synovým padesátinám.
Sbírka dopisů je také zajímavým svědectvím života v šedesátých a sedmdesátých letech, např. mne zaujalo líčení výhod tehdy nově otevřeného metra: " To metro je mnohem výhodnější. Nastupuji na ně tam na rohu Pavlova nám. a Jugoslávské. Všemi vchody se vchází do dvorany prvního poschodí s prodejnami a odtud po eskalátorech (schody nejsou, protože je hloubka 60 m) dolů k metru. Jsou to velké vozy, velmi elegantní a pohodlné, sovětské výroby, dráha je širokorozchodná jako moskevská. Vše je velmi vkusné, výborně vybavené. Za 7 min. vystupuji na skvělém nádraží na Kačerově, velká skleněná budova opět s eskalátory, kde ze 3 peronů odjíždí každé 2 minuty autobus."
Ze všech dopisů mne nejvíce zaujala tato moudrá slova otce adresovaná synovi: ".... jsem rád, že dnes můžeš míti vědomí úspěšnosti své cesty životní, na kterou jsi se dostal, i když snad jsi ji tak zcela nevybral. Ale co si člověk tak plně vybírá v životě? Jeho životní cesta je výslednicí toho, co chce, a toho, co ho postrkuje a co se mu umožňuje. Myslím, že je velice důležité, jestliže ta výslednice mu poskytuje plnou životní náplň a stálý výhled dalšího vývoje."
Tato knížečka dopisů se mi dostala do ruky náhodou (hledala jsem zrovna něco malého formátu do kabelky na čtení při dojíždění) a mohu říci, že stála za přečtení.

06.06.2021 3 z 5

Tři dobré věci Tři dobré věci Anna Bauga

Pohádky se mi libíly, asi nejvíce "Osiřelé děvče a macešina dcera u kmotřičky Laimy". Hezké jsou i ilustrace i číslo každé stránky ukryté v jablíčku. Ráda poznávám pohádky různých národů a je moc dobře, že se mi tato kniha náhodou dostala do ruky. Všem milovníkům cizokrajných pohádek doporučuji. Mám snad jen jednu připomínku - myslím, že vhodnější titul než název jedné z pohádek by byl "Lotyšské pohádky", aby bylo na první pohled jasné, co tu najdeme.

16.05.2021 4 z 5

Aféra s křečkem a jiné povídky Aféra s křečkem a jiné povídky Jaroslav Hašek

Knížka mne zaujala hlavně díky černobílým ilustracím Josefa Lady a proto jsem jí v nabídce antikvariátu za Kč 20,-- nemohla odolat.
Přiznám se, že se mi úvodní povídka "Aféra s křečkem" vůbec nelíbila, ale dobře, že jsem se nenechala odradit a knížku neodložila - další povídky už byly čím dál lepší. Nejvíce se mne líbily povídky "Hodina pravopisu", "Stavovské rozdíly" a především cyklus "Ze staré droguerie".
Myslím, že si tyto Haškovy povídky, přibližně sto let od jejich napsání, mohou se zájmem přečíst i dnešní čtenáři.

17.04.2021 3 z 5

Englich fotil – Suchý vzpomíná Englich fotil – Suchý vzpomíná Jiří Suchý

Dobové fotografie přibližují raná léta divadla Semafor- hry, účinkující i zákulisí. Je docela škoda, že fotografie nejsou pro lepší přehled datovány uvedením roku. Fotograf zachytil tváře osobností a momenty ze života divadla. Tato knížka se tak stává cennou obrazovou kronikou doby, kterou již nenávratně odvál čas.
Fotografie, doprovázené stručným a vtipným komentářem pana Suchého, se mi líbí. Knihu doporučuji všem, kdo se zajímají o divadlo Semafor i o kulturní život šedesátých let.
Ačkoliv chválím obsah knihy, nevyhovuje mi její netypický, zbytečně velký formát, který je "nešikovný" do ruky ke čtení i k uložení do domácí knihovničky.

22.02.2021 4 z 5

Německo-český, česko-německý studijní slovník Německo-český, česko-německý studijní slovník kolektiv autorů

Jako středně pokročilá uživatelka a "stálá studentka" němčiny jsem s tímto slovníkem velmi spokojena. Oceňuji přiměřený rozsah slovní zásoby, praktický formát, zvlášť vysvětlení slov podobného významu, které se často pletou (zde jsou kromě významu uvedeny i příklady použití ve větách), názorné vysvětlení příbuzné slovní zásoby pomocí obrázků slouží k lepšímu pochopení i zapamatování, výborným pomocníkem je i příloha uprostřed knihy (pravopis, skloňování, časování sloves aj.).
Myslím, že tento slovník se opravdu podařil - ráda doporučuji.

13.11.2020 5 z 5

Převleky mého města Převleky mého města Adolf Branald

Uznávám, že je to hezky zpracovaná historie Spořilova od časů první republiky až do konce dvacátého století, cenné jsou i dobové fotografie. Oceňuji, tolik času a úsilí musel autor věnovat, než dal vše dohromady. Přiznávám - ke mne se knížka dostala tak trošku omylem, moc mi neřekne ani mne příliš nezajímá, protože ke Spořilovu nemám žádný vztah a tuto část Prahy vůbec neznám. Avšak celkově hodnotím knížku velmi dobře a všem ze Spořilova bych ji určitě doporučila a tak trošku v dobrém smyslu i závidím - bylo by báječné, kdyby i ostatní města či části Prahy měly tak podrobně a přehledně zpracovány svou kroniku dob minulých.

10.11.2020 4 z 5

Muž, který trvá na svém Muž, který trvá na svém Jan Kolář

Knížka příhodného malého formátu přináší zajímavý rozhovor s člověkem, který má co říct. Dobře položené otázky se dotýkají témat jako herecká kariéra, působení v parlamentě, ale i dětství, rodina a zájmy. Vhodně doplněno černobílými fotografiemi zachycující hercovy role i momentky ze soukromí.
Knížka mne zaujala, byl to zajímavý pohled na pana Hrušínského a jeho názory. Určitě doporučuji.

25.09.2020 4 z 5

Barokní umění na Chrudimsku Barokní umění na Chrudimsku Pavel Panoch

Dozvěděla jsem se ucelené zajímavé informace o barokní architektuře na Chrudimsku. Kniha je doplněna zdařilými barevnými fotografiemi.
Bohužel text je pro čtenáře z řad laické veřejnosti, nikoliv historiků umění, napsán poněkud nezáživně a nepřehledně, celé pojednání je v dlouhých souvětích, což asi dokáže některé čtenáře odradit. Ocenila bych srozumitelnější formu, např. foto jednotlivé památky a k tomu pojednání, také členění textu do kratších kapitol či zvýraznění jmen jednotlivých barokních umělců v textu.
I přes uvedenou připomínku hodnotím kladně záměr nabídnout ucelený přehled barokních památek v chrudimském okrese a doporučuji všem Chrudimákům i zájemcům o barokní umění.

16.09.2020 3 z 5

Skotské obrázky Skotské obrázky Ian MacLaren

Mám ráda všechno skotské a tak útlá knížečka s názvem "Skotské obrázky" v nabídce jednoho antikvariátu prostě přilákala moji pozornost. Samozřejmě je třeba na knížku pohlížet s tím, že byla vydána před více než sto lety, a tak např. nepřekvapí překlad v archaické češtině. I tak musím přiznat, že to bylo trošku něco jiného, než bych čekala (tj. o životě Skotů před sto lety). Zde se jednalo spíše o různé faráře a jejich problémy (např. složitá volba nového faráře, farář, kterému se podaří získat místního lakomce ke štědrému příspěvku na dobročinný účel nebo zamilovaný farář, jehož snoubenku navštíví jeho nadřízený a přesvědčí ji, že jakožto dívka ze zapadlé vesničky by nebyla vhodnou ženou pro faráře v Glasgow). Nemůžu říct, že by se mi povídky až tolik líbily, ale chápu, že to bylo napsáno než více než sto lety a beru to jako zajímavou čtenářskou zkušenost.

10.08.2020 2 z 5

První kroky do angličtiny První kroky do angličtiny Jan Marhan

Toto je úžasná perla pro každého angličtináře -učebnice angličtiny stará přes osmdesát let dobře ukazuje, jak vývoj jazykových učebnic pokročil. Zde jsou černobílé obrázky, k tomu červeně napsaný anglický text, pod ním černě překlad do češtiny. Na každé stránce jsou nejprve čtyři anglická slovíčka, která se potom objevují ve větách. Těžko bych si představila konverzaci, při které by student uplatnil věty, které se v knížce naučil - posuďte sami:
"The owl hoots in the night. Výr v noci houká.
The stove-fitter makes stoves. Kamnář dělá kamna."
Ovšem nejlepší věty jsou pro pokročilé, na konci učebnice, jako např.:"The chimney-sweeper with his ladder always goes merrily on his way. Kominík si vždy vesele vykračuje na své cestě s žebříkem."Nepřekonatelná je věta: "A negro is a coloured man, we can easily see that at a distance. Černoch je barevný muž, snadno to už z dálky poznáme." Knížku musím určitě ukázat svým studentům angličtiny - věřím, že se jim bude líbit stejně tak jako mně.

18.07.2020 5 z 5

Diana - princezna Waleská Diana - princezna Waleská Tom Corby

Tato kniha fotografií je zamýšlena je pocta princezně Dianě, čemuž odpovídá i její původní název: "Diana, Princess of Wales. A Tribute.(soudě podle obalu českého vydání, toto v českém překladu asi bohužel "uteklo" - nevím, mám originální anglickou verzi). Českou verzi a překlad si proto netroufám hodnotit. Oceňuji chronologický přehled událostí v životě princezny, i úvodní text. Fotografie Tima Grahama, který provázel členy britského královské rodiny po dvacet pět na různých cestách po celém světě, jsou jistě zajímavé. Nechybí ani slavná fotografie princezny na lavičce před indickým Tadž Mahalem. Knihu uzavírá několik snímků z princeznina pohřbu.
Ačkoliv nepatřím k až tak velkým fanynkám princezny Diany, považuji tuto knihu (pokud hodnotím anglický originál) za povedenou a jako pocta princezně určitě splňuje svůj záměr.

20.06.2020 4 z 5

České lidové hádanky České lidové hádanky Jan Drda

Hezká knížka ukazuje bohatství české lidové slovesnosti.
Mnohé hádanky jsou známé ze školních čítanek, např.:
"Přišel k nám bílý kůň, zaleh nám celý dvůr." (sníh)
" Je soudeček bez obrouček, je v něm dvojí víno, a přece se nesmíchá."
(vejce)
Některé hádanky jsem dříve neznala, např.:
"Kdo se narodil a nezemřel?" (živý)
"Je to tvoje, ale jiní toho užívají víc než ty sám. Co je to?" (jméno)
"Které zvíře pije nejdražší nápoj?" (komár)
Knížku vhodně doplňují ilustrace A. Zábranského. Doporučuji.

10.05.2020 4 z 5