cziss cziss komentáře u knih

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Skvělé a strhující. Příběh v příběhu se mi opravdu líbil a to nejsem vůbec fanda westernu. Musím říct, že touto knihou mě Temná věž jaksi pohltila, předchozí díly začaly dávat smysl.

24.05.2021 5 z 5

66+6 hororů ve sto slovech 66+6 hororů ve sto slovech * antologie

Z tohoto "vydavatelství" je to první počin (z toho co jsem zakoupil), který se dá opravdu označit jako kniha dotažená do finále. I tak je to ale dost slabé. Chápu, že napsat horor do 100 slov musí být opravu oříšek, ale člověk by čekal, že když už někdo sestaví takovou antalogii, tak měl z čeho vybírat. Asi neměl, většina "hororů" je hororová pouze v tom, že pointa je násilí / vražda / sexuální násilí. U některých povídek je hladina nechutnosti už za hranou (a já rozhodně nejsem nějaká citlivka). 2 hvězdy za těch pět deset povídek, co byly celkem fajn.

18.01.2021 2 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Jde o příběh komunistické revoluce obyvatel žijících na Měsíci. Kniha samozřejmě trpí neduhy scifi literatury z té doby (70. léta), tedy z našeho primitivní technika vs. věci, které i dnes nejsou (zatím?) reálné. Pro mě ale největší scifi byl zatáček a průběh tamní revoluce. To bylo hodně úsměvné. Nicméně první 2/3 jsou fajn, poslední 1/3 už byla celek nuda.

15.01.2021 3 z 5

Volkhavaar, služebník Černého Boha Volkhavaar, služebník Černého Boha Tanith Lee

Dobrá fantasy, spíše pro dívky. Kdyby to nebylo tak rozplizlé, tak by to bylo lepší.

30.12.2020 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Tak tomu říkám horor!

07.12.2020 5 z 5

Pekelný lov Pekelný lov Jean-Pierre Garen (p)

21.10.2020 5 z 5

Astronef Merkur Astronef Merkur Jean-Pierre Garen (p)

21.10.2020 5 z 5

Rudá hora Rudá hora Jean-Pierre Garen (p)

Oz - gamebook Oz - gamebook Jonathan Green

O hodně lepší, tlustší a propracovanější gamebook než předchozí Alenčina noční můra. Místo tvorby vlastní charakteristiky Vaší postavy máte na výběr z postav v knize (Lev, Strašák...) což dost variabilně mění celý gamebook a dá se tak v pohodě hrát několikrát. Jsou tu i fajn hádanky a něco na způsob easter eggů. Prostě lze jen doporučit.

EDIT (po dohrání za všechny postavy): Každá postava má na počátku svůj příběh a jiné herní sekce a to posouvá tento GB ještě dále. Je to super. Určitě doporučuji zakoupit tento počin autora na místo toho prvního.

13.08.2020 5 z 5

Meč slunce Meč slunce Joe Dever

Já toho snesu hodně a hrozně nerad hejtuji, ale toto je tragédie. Tohle jsem prostě nedokázal dočíst, přestože jsem předchozí dva díly nějak dal. Odpad nedávám pouze z úcty ke skvělým gamebookům. Nechápu obdiv fanoušků, vždyť toto každého fanouška musí urážet...

Nevím, do jaké míry je to překladem, protože hrubek je tu až hanba, ale napsané je to příšerně. Všechny ty knížky jsou tak nudné, o ničem, plné nesmyslů. Objevují se tu absolutně nelogické postavy, které nemají s tím co bylo v LW nic společného, proč? Vůbec se nedivím, že nebyly vydány v CZ další díly.

15.05.2020 1 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

Příběhy Lone Wolfa mají v porovnání s jinými gamebooky laťku poměrně vysoko a tak jsem je hodnotil mezi sebou. Hrál jsem je postupně a myslím, že kontinuita je jejich velká (ale ne jediná) přednost. Je tedy pravda, že obtížnost je různá a otázkou pro mě je, jaká by byla, kdybych to hrál vždy s "čistým štítem", ale celkově byl zážitek super. Určitě dokáží oslovit jak hráče začátečníky, tak ty zkušené bojovníky :).

11.05.2020 3 z 5

Brány světů Brány světů Matt Craig

Je to taková fantasy klasika, mě se to líbilo. ALE gamebook má zbytečně moc pravidel (bez kterých by se to reálně obešlo), chybí tabulka, je tam dost chyb a hlavně místo 400 odkazů si autor mohl odpustit to, že Vás nechá procházet třeba 10 odkazů v řadě a napsat to vše do jednoho. Tak bych jich byla sotva půlka, no a co? Takovou perličkou už je pak forma: odkaz A - ve kterém je "přejdi na B". Každopádně škoda, že nevyšly další díly, potenciál tu je. Mám z toho takový pocit, že autor to chtěl udělat o původně hodně delší + ty pokračování, ale nějak mu došel dech.

08.05.2020 2 z 5

0.4 – Soumrak civilizace 0.4 – Soumrak civilizace Mike Lancaster

Bylo to super, vřele doporučuji milovníkům sci-fi tuhle neprávem zapadlou knížečku. Jen je škoda, že druhý díl je pouze v angličtině. Jeho přečtení však doporučuji též ;)

20.04.2020 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Hodnotím to jako samostatnou knihu za 4 hvězdy, kdybych to hodnotil v rámci trilogie tak bych dal sotva 3. Mysteriozní horor se změnil v konspirační drama...

16.04.2020 4 z 5

Alenčina noční můra v Říši divů Alenčina noční můra v Říši divů Jonathan Green

Jak tak čtu komentáře, tak mám pocit, že spousta čtenářů tohoto gamebooku, stejně jako autor, nikdy předtím gamebook v ruce neměli. Tím ale nechci napsat, že se mi to nelíbilo, naopak. A po pravdě je to celkem těžké v porovnání s jinými, což je také plus. Neubráním se ale nějaké té kritice. Průvodní list je navržen vyloženě špatně - spousta místa pro atributy Alenky, žalostně málo místa pro vybavení a výdrž. Bez bloku se neobejdete. Některé hádanky jsou poměrně dost těžké a hodila by se malá nápověda. Taky chybí potvrzení, např. poznámkou pod čarou, že tento odkaz je skutečně odpovědí na hádanku. Místy se mi zdálo, že musíte bezpodmínečně něčím projít, abyste došli k cíli a zároveň k tomu jste navedeni pouze náhodou. To je takové vynucené opakování knížky a to osobně nemám moc rád. A párkrát postup nedával smysl, že by zatím nevydaná errata? A samozřejmě bludiště, to je unikát, který jsem nikde neviděl. Určitě je to fajn nápad, na druhou stranu to byla dost nuda a i když jsem poctivě kreslil plánek, tak se bludiště nespojovalo jak by mělo. Nápověda ve formě toho, že existují nějaké bludiště (jako např. Krétské) je k ničemu, protože se to samo o sobě zobrazuje všelijak a pak správná cesta neodpovídala ani jedné této historické "formě".

Celkově to hodnotím tak, že bych knížku doporučil a s občasnými nedokonalostmi bych si hlavu nelámal. Vždycky se dá trochu švindlovat... :)

15.04.2020 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Je to super. Pokud máte rádi scifi, post-apo a nádech mystiky, tak to pro vás bude lahůdka.

Editováno po dočtení celé trilogie: Pokud si nechcete kazit chuť zůstaňte u prvního dílů. Odpovědi na otázky a pokračování v dalších dílech nenajdete, celé se to změní ve filozoficko-konspirační nudu.

27.03.2020 5 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Fyzika a realita šla v této knize trochu stranou a hlavní hrdina, pilot, je tak trochu super hrdina. Na druhou stranu je to napínavé a čte se to dobře, takže celkově doporučuji.

25.11.2019 3 z 5

Rytíř temného slunce Rytíř temného slunce Swen Harder

Je to skvělé, ale těžké. Pokud chcete vyhrát na maximum, tak se to bez několikerého opakování neobejde :-).

Edit.: Tak ano, určitě je to nej-gamebook v žánru fantasy. Hned po něm bych zařadil Měsíční oheň.

23.02.2019 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Tak toto je podle mého nejlepší díl Zeměplochy.

04.08.2017 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Knížka mě vtáhla do děje a na místa v knize tak, jako málokterá jiná. A taky se mi líbilo, jak původní dvě naprosto odlišné dějové linky na konci nenuceně splynuly v jednu.

26.02.2017 5 z 5