cziss cziss komentáře u knih

Bratři ve zbrani Bratři ve zbrani Simon Scarrow

Další díl po návratu do Británie (předchozí Krvaví havrani) se mi líbil ještě více. Setkáme se se starými "přáteli" a osudům hrdinů Catona a Macrona se dá snáz uvěřit, než tomu bylo v předcházejících dílech. Oceňuji, že Scarrow navrátil sérii zpět do správných kolejí. Popisy bojů, života legionářů a Britů jsou super. Líbila se mi i akčnost tohoto dílu. Už aby tu byl díl další.

15.06.2023 5 z 5

Masky zmaru Masky zmaru Steve Jackson

Po vzrůstajícím nadšením ze série FF přichází drtivý úder a překvapivě ne od hlavních autorů... Jinak vše podstatné napsal nevermore3. Je to škoda.

12.06.2023 2 z 5

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Tento díl mě bavil víc jak ten předchozí, ale trochu mě mrzí, že se Scarrow začal psát podobně jako J. Rolins. Tentokrát jsou z Catona a Macrona špioni, kteří mají odhalit spiknutí, takže je tento díl hlavně o politice. Tím asi Scarrow využil všechny možné obměny jejich osudů. A já doufám, že další díl, návrat ke kořenům, patřičně podaří.

27.04.2023 3 z 5

Démoni z hlubin Démoni z hlubin Ian Livingstone

Vynikající GB, líbilo se mi prostředí i možnost několika zakončení. Bylo to zábavné, obtížnost je nižší. Tento GB se autorské dvojce povedl.

13.04.2023 5 z 5

Legie Legie Simon Scarrow

Za mě zatím nejslabší díl série. "Nejlepší armáda světa" vypadá před pirátem a gladiátorem Ajaxem jak parta natvrdlých amatérů. Ajax sám působí jako superantihrdina. A také už začínají být ohrané Katonovo (to zvlášť) a Macronovi superschopnosti... Jako oddechovka je to dobré, bohužel ale Scarrow najel na určitou šablonu a té se drží zuby nehty. Nehledě na to, že děj je strašně předvídatelný.

11.04.2023 2 z 5

Osudná zpráva Osudná zpráva Shuky Médina

Druhý díl jen nepatrně kratší, ale i tak poskytuje hodně dlouhou hrací dobu. Klady z prvního dílu zůstávají. Jen tedy mohl být lépe promyšlen přenos postavy do druhého dílu, hlavně vybavení - chybí statistiky. Pravidla, hlavně boje, se mi zdají zbytečně překombinovaná a to hodně. Taky mě štval mechanismus úderů, zdálo se mi, že se víc netrefuji, než zasahuji. Doufám, že v dalším díle toto autor trošku víc promyslí. Líbilo se mi množství hádanek, i to, že sem tam dostanete nápovědu. Ovšem obtížnost některých hádanek je brutální i pro dospělého.

27.12.2022 5 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Tato kniha je v úvodem do daleko většího příběhu. Na konci se skoro žádné dějové linky neuzavřou a tak by mi větší smysl dávalo původní vydání, kdy byly oba "díly" součástí jedné knihy. Malinko mi to připomíná Pána prstenů a to meziplanetární spojení Zaklínače. Nejvíc ale tento příběh zatím vyznívá jako pohádka, možná proto, že hlavními hrdiny jsou dva kluci, kterým je na začátku cca 12 let. Myslím, že od dalších dílů lze čekat víc akce a politiky. Zatím je příběh dobrý průměr.

20.12.2022 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Tento díl se nese v duchu zvratů a konspirací. Líbí se mi jak to autor navlékl a že tu není nedostatek akce. Co mi na knížce trochu vadí je to, že se postavy sem tam chovají trochu naivně. A také to, že nelze věřit tomu, že by svět, který kniha přestavuje vydržel tak dlouho, jak nám autor předkládá. Ale i tak, počtení je to výborné.

02.12.2022 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Na tomto sci-fi dobrodružství se mi líbilo, že je hlavním hrdinou žena a se jedná o žánr hard sci-fi, který se dnes už moc nepíše. Příběh nás prvně seznámí s hrdinou, pak mi to připomínalo detektivku, která se přehoupla do akce a dramata. Bohužel mě to, i když mě příběh celkem bavil, přišlo trochu naivní a děj je takový moc divoký na to, aby se to dalo brát vážně.

08.11.2022 3 z 5

Franta Habán ze Žižkova Franta Habán ze Žižkova Franta Sauer (p)

Knihu bych si určitě nikdy nepřečetl, kdyby nebyla jako audiokniha zdarma. A to by asi byla škoda, hned z několika důvodů. Začnu ale kritikou, je to autobiografie a autor sám sebe (rádoby nenápadně) staví do role morální autority i když sem tam vidíme, že tomu tak není. Např. na jedné straně spílá "keťasům" a na druhé je pak sám také "keťasem". Knížku tedy nelze brát jako úplně spolehlivý zdroj. Na druhou stranu, tohle historické období České republiky je (alespoň pro mě) víceméně neznámé, byť se tomu třeba na střední škole v literatuře věnovalo hodně času. Ale co jsme se tam učili? No rozhodně ne to, že Hašek byl opilec, jeho historie působení v Rusku se tak nějak přešla nebo že měl za nejlepšího kamaráda takového hochštaplera, jako byl Sauer. Stejně tehdejší "jazyk" mě přišel hodně zajímavý nebo reálie. Buď jak buď, takhle knížka stojí za to, už jen kvůli tomu, že se něco dozvíte.

03.11.2022 4 z 5

Černá píseň Černá píseň Anthony Ryan

Po vynikajícím prvním dílu a podařeném úvodu této knížky se mi zdá chyba, že Ryan nerozvedl příběh do původně plánované trilogie. A nebo že řádně neosekal dějový střed (většina knihy). Finále je naproti tomu dost zbrklé a odbyté. Ani jsem se se bohužel nedočkal odpovědí na otázky, které mě v tomto univerzu zajímali. Ale aspoň, úplné finále knížky se mi líbilo. Jsem zvědav jestli nám Vélin dal opravdu sbohem...

31.05.2022 3 z 5

Havarrské kobky Havarrské kobky Jiří Zahradníček

Moc pěkný GB, pravidla jsou přehledná a jednoduchá, obtížnost je vyvážená. Z popisu knížky jsem očekával, že to bude dungeon crawl, ale to tento GB není, což je asi z komerčního hlediska výhoda. Jsem moc rád, že jsem nenarazil na žádnou náhlou smrt a podobné zbytečnosti. Jako prvotina autora je to opravdu moc zdařilé dílo. Z konce knihy cítím i možnost dalšího dílu :).

27.04.2022 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Tohle dílko je klasická Kingovka, trochu horor, trochu fantastično a jak jinak, mistr to bere hodně obšírně.

08.04.2022 3 z 5

Pohádkové učení Pohádkové učení Zuzana Pospíšilová

Ilustrace v knížce jsou malované, texty jsou vtipné a naučné. Dětem se moc líbí.

31.12.2021 5 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír E. T. A. Hoffmann (p)

Na tuto knihu jsem se dlouho těšil a nakonec se z toho vyklubala zmatená nuda. Ve své době to bylo asi dost hororové dílo, dneska už bohužel ani toto vůbec neplatí. Jediné co si člověk asi z knihy může odnést je to, jak nepřirozený je pro člověka kněžský celibát a jak špatný byl tehdejší fanatismus. To jsem ovšem věděl už i před čtením knihy...

21.12.2021 2 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Pod vlivem Verhoevenovi filmové adaptace jsem čekal podobnou řežbu v knížce, ukázalo se však, že je to trochu jinak. Kniha sleduje Ricův příběh a jeho kariéru v armádě na pozadí bojů s "brouky", přičemž akce v knize moc není (nejvíc asi na konci). Román je prošpikován filozofickými vsuvkami na téma občanství, vojenské služby, demokracie atp. Není to špatné a stojí to za čtení, i když s autorem nemusíte v mnohém souhlasit. Pokud však očekáváte nějakou sci-fi akční řežbu ala film, budete zklamáni.

01.10.2021 4 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Pohádka à la King? No, proč ne? Ovšem vhodné pouze pro starší děti!

09.09.2021 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

(SPOILER) Díl Čaroděj a sklo se mi líbil více. Zde setkáváme s novou, asi důležitou postavou, a dovídáme se další fakta z Rolandova světa a o věži. Děj se nicméně poměrně dost vleče a hlavní zápletka je nakonec poměrně rychle vyřešená.

18.06.2021 4 z 5

Zrůdné zrcadlo Zrůdné zrcadlo Michael Scott

Je to taková zábavná "prasárnička".

04.06.2021 3 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Skvělé a strhující. Příběh v příběhu se mi opravdu líbil a to nejsem vůbec fanda westernu. Musím říct, že touto knihou mě Temná věž jaksi pohltila, předchozí díly začaly dávat smysl.

24.05.2021 5 z 5