cube6 cube6 komentáře u knih

To To Stephen King

Kultovní horor z pera Stephena Kinga. Kdo nezná TO, jako by nežil. Přiznám se ale, že dlouho předtím, než se ke mě dostala kniha jsem viděl film. Ano, tu první verzi z roku 1990, na kterou hodně lidí nadává jak je to hrozná adaptace. Jasně není to žádný umělecký dílo. Já ji mám však raději než tu novou. Samozřejmě čistě z nostalgie, tehdy mi bylo asi 8-9 let a byl jsem podělanej až za ušima. Každopádně co si budem povídat.....kniha je prostě TOP!
V knize jsou dvě časové linie, kde sledujeme partu děti v městečku Derry, kteří se rozhodli skoncovat s potvorou zvanou Pennywise, která se nejčastěji prezentuje jako klaun, protože nejraději papá děti a děti přece klauny milují. Děti sice TO porazí , ale odpřísáhnou si , že kdyby se TO vrátilo tak to sním skoncují nadobro. Trvalo to sice celých 27 let, ale vrátilo se. V druhé časové linii jsou z dětí dospělí, kteří přijeli zpět do Derry aby splnili svou přísahu. Obě tyto časové linie se v knize prolínají což dělá knihu ještě zajímavější (aspoň tedy z mého pohledu) . Víc asi netřeba psát. O téhle knize už bylo tolik napsáno a řečeno , že bych to jen opakoval. Rozhodně je to kniha, která patří do knihovny každého hororového fandy. Já ji četl už 3x a určitě si to ještě párkrát zopáknu.

P.S.: Pár měsíců po tom co jsem poprvé jako malý viděl film, udělali v ulici ,kterou jsem chodil do školy nový chodník a dali tam stejné kanály co byly ve scéně když se malý Georgie střetne s Pennywisem. No sakra dlouho jsem se jim vyhýbal. Teď se tomu jen směju ,ale tenkrát mi do smíchu moc nebylo.

01.11.2019

Osvícení Osvícení Stephen King

Osvícení jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co King napsal.
Kultovní dílo s ponurou atmosférou a perfektně gradujicím příběhem, kterému vlastně nelze nic vytknout. Knihu jsem si opět přečetl zhruba po 15-ti letech a líbila se mi snad ještě víc, než poprvé.
Rovnou se vrhám na pokračování (Doktor Spánek), na které se už delší dobu chystám.

P.S.:
Docela nechápu výhrady, které měl Stephen King k filmové adaptaci od Kubricka. I přes některé změny (a není jich málo) je to filmový klenot. Prostě Kubrick. Vím, že mu hlavně vadil Jack Nicholson, ale mě osobně tam vadí jen Shelley Duvall, která ve filmu ztvárnila Wendy.
V devadesátkách pak vznikla ještě televizní minisérie, která je sice knize věrnější, ale filmařsky je to levná a kýčovitá žumpa.

Hodnocení: 9,5/10

22.02.2023 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Bezejmenný pražský policista je zpět. Druhý díl je akčnější a o něco drsnější, ale humor a parádní hlášky zůstávají. Štěpán Kopřiva pravděpodobně nadobro přesedlal z brakového sci-fi/fantasy na detektivky a sedí mu to výborně. Jen tak dál!

20.08.2020 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Dámy a pánové, přesně takhle má vypadat komiks! Kvalitní a osobitá kresba a především skvělý mysteriózně hororový příběh. První díl je sice takový "seznamovací" a nevysvětlí ani zdaleka vše, ale to je v pořádku. Joe Hill přece nevyhází hned všechna esa z rukávu. To by byl sám proti sobě. A věřím, že jich tam má ještě spoustu. Jsem zvědav na další díly.

12.05.2020

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Na Kinga docela netradiční námět, ovšem zpracování už nese všechny známky jeho rukopisu. Tak trochu časocestovatelská scifárna, tak trochu špionážní thriller, chvilkama i s hororovým nádechem a špetkou mysteriózna, ale ve svém jádru je to vlastně romanťárna.
Je fajn, že se tu mistr nepouštěl do žádných konspiračních teorií a držel se oficiální verze atentátu na JFK a položil si jen prostou otázku : Co kdyby...?
Jeden z nejlepších románů od mistra. Tečka.

Minulost se nechce nechat změnit a když se o to pokusíš, bude s tebou chtít vyjebat... a možná je to dobře.

19.10.2023 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Dnes už klasika. Pro mě osobně jedna z nejlepších Kingovek. Upřímně řečeno, být v kůži hlavního hrdiny, nejspíš bych se zachoval stejně. Bravurní psychologický thriller s lehce nadpřirozenými prvky, kterým se King vymanil ze škatulky hororových spisovatelů a dokázal, že umí napsat i něco jiného, než horor a to pak potvrdil ještě několikrát (Zelená milé, Dolores Claiborneová...)

07.10.2019

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Velmi rozporuplné pocity mám z této knihy.
Tváří se to jako hard sci-fi, ale hlavně poslední 1/3 je teda plná pseudovědeckých fantasií a dokonce i totálních WTF momentů (rozhodně ne v dobrém slova smyslu), že by se za to nemusela stydět ani kdejaká braková scifárna. A to není vše... soudruh Liou Cch'-Sin sice přišel s dobrým a lákavým námětem, ve kterém použil mimozemskou civilizaci, známou úlohu nebeské mechaniky (problém tří těles) a přidal k tomu pár úžasných nápadů (např. PC hra), ale literárně je to slabé, ploché a bez nějakého hlubšího vykreslení psychologie postav, snad jen s výjimkou Velkého Š', svérázného policisty, který se s tím vůbec nepáře a ješte samotařského a geniálního "mouchy, sežerte mě" matematika (na jméno si nevzpomenu). Ostatní postavy, i když dostanou mnohem více prostoru, mi byly úplně ukradené.

Docela se divím, že emzáci řeší, jak zarazit nebo co nejvíce zpomalit technologický vývoj lidstva, ale vůbec předem neřeší ty nejmenší potvůrky, které by jim měli dělat asi největší starosti. Viry a bakterie. Navíc ještě stačí, aby povrch jejich domovské planety obsahoval větší, či menší množství nějakého vzacnějšího prvku (např. Amoniak) a už by pro ně byl v podstatě všechen biologický materiál na naší planetě jedovatý. Což je více, než pravděpodobné.
Krom toho... za podmínek, které panují na mimozemské planetě by život ani neměl čas a možnost vzniknout a pokud ano, tak rozhodně ne život inteligentní.
Takže... na to, jak se to tváří hrozně odborně, tak je to děravé, jak cedník.

Jsem ovšem schopen této knize odpustit mnohé a prostě nad tím jen mavnout rukou. Přece jenom je to scífko, jen ten chladný literární přednes mi hrozně vadil. Snad jakoby to ani nepsal člověk, ale U.I. .
Každopádně, i přes všechny výtky budu pokračovat dál. Zvědavost je mrcha a když už jsem si pořídil celou trilogii, tak to prostě dám.

Hodnocení : 6/10

07.02.2023 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva změnil žánr a musím říct, že mu to sedlo. Rychlopalba je kvalitní kriminálka, která je plná vtipných hlášek (jak je u Kopřivy zvykem), má sympatického hrdinu i slušný příběh.
Já se bavil královsky a už teď se těším na druhý díl, který brzy vyjde.

28.10.2019 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Ústav rozhodně není špatný, ale mezi nejlepší Kingovi díla se taky nezařadí. Dle mého názoru. Bohužel tu opět tak trochu vykrádá sám sebe. Jsou tu použité různé motivy, které člověk může znát z jeho starších knih: Carrie, Žhářka, Vlci z Cally, To, Osvícení/Doktor spánek ...
Kdo už má od Kinga leccos načteno, tak ví.
Zároveň mi připadalo, že je kniha psána tak trochu přímočařejším stylem, než na jaký jsem u něj zvyklý. Asi to bude tím, že je kniha věnována jeho vnoučatům a tak to celé trochu zavání YA literaturou. Naštěstí je to napsáno dobře a dokáže to zaujmout i dospělé publikum, ale určitě bych uvítal, kdyby to bylo trochu temnějsi a drsnější. Námět je totiž vážně dobrý.

Hodnocení: 6/10

05.04.2021 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Naprostá klasika! To platí i pro film.
Většina knihy se odehrává v jednom domě a je o dvou postavách, ale Kingovi to stačí. Opět dokázal z minima vytěžit maximum. Psychologický thriller/horor, který patří zaslouženě na špici svého žánru a naprosto si zaslouží kultovní status. Annie je naprostej psychouš. Tu postavu prostě musíte nenávidět. Paul Sheldon ,naopak, sympatický spisovatel (ano, už zase), kterému fandíte od začátku až do konce. Napínavější knihu budete jen těžko hledat.

06.11.2019 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Knihu jsem četl, když mi bylo 12 nebo 13 let a myslím, že zhruba v tomhle věku by si ji měl přečíst každý. Povinně bych ji dával děckám ve škole k přečtení a s ní i film Requiem za sen.

06.10.2019 5 z 5

Město, nedlouho poté Město, nedlouho poté Pat Murphy

Post-apo v takovém docela netradičním stylu a pro mě osobně příjemné překvapení.
Hrstka bohémů, intelektuálů a pacifistických hipíků proti samozvanému generálovi a jeho vojsku.
Krásně, až poeticky napsané post-apo s prvky nadpřirozena, ale s menší dávkou naivity.
Kniha je ovšem perfektně přeložena. To už je u nakladatelství Gnóm takový jeho trademark.

Hodnocení : 8/10

03.03.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Mnoho povyku pro nic. Nápad úplně špatný není, jenže zpracování... odfláknuté.
Ale jak se říká : sto lidí, sto chutí.

Hodnocení : 2/10

12.10.2022 1 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší sci-fi román, co se mi (alespoň prozatím) dostal do rukou. Promyšlené, rozmanité, geniální. Simmonsi, smekám. Opravdu dokonalé.

08.09.2022 5 z 5

Puls Puls Stephen King

Taková kingovská variace na zombíky, ale King to samozřejmě pojal po svém. A ne každému to sedne. Ale co by jste chtěli? Další zombie apokalypsu plnou stereotypů?
Začátek knihy je na Kinga velmi svižný a hned ze startu se rozjede zběsilá jízda plná šílenství a násilí, pak přijde zlom a už je to tipickej King až do konce.
Nejedná se o žádné veledílo, ale je to celkem solidní jednohubka.
Mimochodem... filmové zpracování je katastrofální.

Hodnocení: 7/10 (s odřenýma ušima)

07.09.2022 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Solidní pokračování. Kvalitou srovnatelné s dílem prvním. Člověk se tu dozví zase něco víc o světě ve kterém se příběh odehrává a hlavně o Nimbu, umělé inteligenci, která řídí v podstatě celý svět. Stejně jako v prvním díle mě nejvíce oslovily vsuvky před každou kapitolou. Tentokrát to však nebyly úryvky z deníku smrtek, nýbrž myšlenky samotného Nimba, které byly někdy lehce znepokojivé a jindy přínosné pro ucelenější představu o světě a samotné společnosti.
Dočkáme se několika zvratů, intrik i nových postav a konec je klasický cliffhanger. Jsem docela zvědavý na závěrečný díl trilogie.

Hodnocení : 7,5/10

21.06.2020 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Tato série obsahující 8 knih a téměř 3800 stran je opravdu famózní. Ani poslední díl mne nezklamal. Konec jsem tak trochu předvídal (protože Ka je kolo a to se točí), ale někdy je důležitější/zábavnější cesta, než-li samotný cíl.
Temná věž je opravdu unikátní dílo - které má zaslouženě nálepku "Kultovní" - po jejímž dočtení jsem měl nutkání otevřít první díl a začít od znovu.
A určitě to někdy udělám. Teď je ale čas jít dál, protože jsou i jiné světy než tento.

08.04.2020 5 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

No dopr-hopala! Další skvělý díl! Vlci z Cally jsou pocta (především) Sedmi samurajům/statečným. Tentokrát však nájezdníky (Vlky) nezajímá úroda zemědělců, ale jejich děti. Ve vesnici Calla Bryn Sturgisu se totiž rodí téměř jen dvojčata a Vlci vždy za generaci přijedou a unesou ze všech dvojčat jedno dítě - pokud je ve správném věku - a za pár dní ho vrátí totálně a nenávratně vygumovaný a v podstatě nepoužitelný pro normální život a tak požádají o pomoc Rolanda a jeho Kat-et. I když tam nebylo moc akce a závěrečnou bitvu s Vlky jsem čekal tak nějak epičtější, musím uznat, že jsem se nenudil ani chvilku. No dobře, možná vyprávění otce Callahana bylo chvilkami až moc detailní a pro někoho i zdlouhavé, já jsem však spokojen. Mimochodem, když jsem u toho Callahana... nemohl jsem nepostřehnout v jeho vyprávění, jak přišel k jizvě na čele a začínám mít silný pocit, že se tu inspiroval Quentin Tarantino pro svůj film Inglourious Basterds (Hanebný Pancharti).
Je tu opět pár skoků do jiného světa , Roland si vrzne , Jake si dá první cígo, Mia a její chlapíček začíná být správné psycho, Eddie si taky vrzne, Ochu je furt roztomilej a přítomnost otce Callahana potěší, říkám díky!

08.11.2019 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

A sakra...to byla jizda! A to doslova! Pustiny jsou zatím nejlepší díl (v době psaní komentáře jsem v půlce Vlků z Cally)!
Rolandovo Kat-et získalo další dva členy a následná návštěva města Lud je pořádná akční jízda, kterou pak ještě vygraduje šílený vlak Blaine Mono (je to svízel). Jen ten konec...já nemít po ruce další díl - Čaroděj a sklo - tak asi zešílím a to když si ještě představím, že oba díly dělilo od sebe 5 nebo 6 let...to musel tehdy King spoustu lidí nas... ehm ehm ...naštvat.

29.10.2019 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Pistolník. Úvod velkolepé ságy Temná věž. Stephen King vymyslel opravdu temný a drsný fantasy svět a já jsem nadmíru spokojen. Slepenec fantasy, hororu, postapokalyptického sci-fi a westernu zní šíleně, ale funguje to.
Vše začíná pěkně pomalinku a někomu to může připadat zmatené, či čtenářsky nepřívětivé, protože nakonec dostanete víc otázek, než odpovědí, ale není přece kam spěchat. Kdo vydrží a bude pokračovat, tak bude odměněn.
Cesta k Temné věži je dlouhá a kdo na to nemá... tak jsou i jiné světy, než tento.

Hodnocení: 9,5/10

28.10.2019 5 z 5