ctessiprosebe ctessiprosebe komentáře u knih

Símka Símka Lucie Hušková

Knížku jsme přečetla za jeden den, ale zůstane se mnou mnohem déle. Nedaří se mi začíst se do jiné, potřebuji tuto nejdřív vstřebat. Příběh pokřiveného vztahu matky a dcery-Símky a následně nutně poznamenaného vztahu Símky k sobě samé mě nutil přemýšlet o tom, jaká jsem já máma a jaká jsem dcera pro svou mámu. Myslela jsem i na autorku a její vztahy, i na vztahy svých kamarádek. Ačkoliv mi Símčin život nemůže být vzdálenější, celou dobu jsem jí fandila, ať vystoupí ze stínu své matky; její vlastní barvy ji sluší o tolik víc!
Autorčin styl je jednoduchý a přímý, slova má jako střely. Rychlé. Přesně mířené. Zasáhnou.
Pro mě kniha tohoto roku!

25.09.2022 5 z 5

Monin kouzelný průvodce obranným pečením Monin kouzelný průvodce obranným pečením T. Kingfisher (p)

No to byla krasa! Takova jemnustka povedena, nedala se odlozit. Obzvlast kvas Bob a pernickovy panacek mi prirostli k srdci. Ostatni postavy me dojimaly, rozesmivaly, rozneznovaly i rozplakaly. Opravdu mila, miloucka knizka.

28.09.2023 5 z 5

Wahala Wahala Nikki May

Příběh přátelství tří kamarádek, nigerijských míšenek žijících v Londýně. Přes stejné kořeny vede každá z nich odlišný život; Ronke se hrdě hlásí ke svému rodišti a jeho bohaté kultuře-je výborná etnická kuchařka, ale muže si vybírá takové, co jsou spíš černí machové než spolehliví životní partneři. Bezdětná Simi si plně užívá výhod nezávislého života s bohatým bílým manželem. A Boo, vdaná, s dítětem, by nejraději vyměnila svou africkou minulost a nudně předvídatelnou evropskou budoucnost za trochu pestřejší život. Kamarádky se pravidelně scházejí, podporují se pochopením, dobrou radou a skleničkou vína. Jako zemětřesení na ně pak dolehne příchod Isobel, až příliš krásné, bohaté a přátelské na to, aby se nezačaly prát o její výlučnou pozornost.
Až moc urychlený turbulentní konec se zbytečně vykonstruovanou zápletkou mi trochu pokazil celkový dojem z jinak příjemně plynoucí oddechové knihy.

09.11.2022 3 z 5